Mám si vzít antimalarika, když plánujeme těhu?

ajcak
8. dub 2014

Ahoj holky, prosím o radu..Jedeme na svatební cestu do Asie ( Vietnam, Singapore, Malajsie, Thajsko)
Včera jsem byla v ambulanci cestovní medicíny a MUDr. mi řekl, že antimalarika, které jsem chtěla brát, se v žádném případě nesmějí brát v těhotenství a mělo by se pak měsíc počkat než se začneme snažit o dítě-mamka říkala že se má počkat pak půl roku....
Já jsem si plánovala, že až se vrátíme tak se hned začneme snažit. Antimalarika jsou silný buněčný jed a musela bych je brát celý měsíc co tam budeme. Tak teď nevím, jestli do toho jít a nebo to risknou a nebrat je...Prosím napište mi, jestli máte s antimalariky nějakou zkušenost popř. co byste udělali vy?
Děkuji moc za info a názory

nonnni
8. dub 2014

@ajcak antimalarika je svinstvo, urcite netehotnet! Mohou se brat silna anibiotika Doxycycline...ale netehotnela bych ani s nimi. A oboje se bere I po navratu. Odsunula bych plozeni potomka, neriskla bych malaria. Pokud jedete v malaricke sezone, do malaricke oblasti.

teeerez
8. dub 2014

@ajcak shoduji se s predchozim nazorem, pri planovani tehu urcite ne!! Je to hrozne svinstvo.

Jejich brani zalezi na presnych oblatech, sezone a tim jak dlouho se zdrzite. Ja byla v Amazonii vzdy v nekomari sezone, jen na kratko (2 x tyden skutecne v dzungli, jinde jsem to neresila). Jezdila jsem bez antimalarik, ptz. mi prislo ze predstavuji skoro vetsi riziko + stejne neslibuji 100% ochranu, ale co bych urcite nepodcenila jsou hodne dobre repelenty, s vysokym obsahem DEET (min. 30%!) dlouhy rukav i kalhoty to tech spatnych oblasti a moskytieru. Jo a pro pocit jsem ze stromu obirala chininovou kuru :D

ajcak
autor
8. dub 2014

Holky moc děkuji za názory.Jedeme v listopadu na cca měsíc, ale s tím jaký je to svinstvo
tak spíš pořídím dobrý repelent a rukávy... A jak dlouho se má počkat po dobrání než se začnem snažit?
A vy byste antimalarika braly? Jedeme tam na vlastni pěst a do džungle se asi také podíváme.

milada2
8. dub 2014

Nevim, jaka antimalarika bys mela brat. Ja brala plaquenil cele tehotenstvi i dobu pred nim, vysadit jsem ho musela az kvuli kojeni
@ajcak

madulinka
8. dub 2014

@ajcak ja osobne nemam zkusenosti, ale pred materskou jsem delala s kolegyni, ktera hodne s manzelem cestovala..na miminko cekali 6let, proto si antimalarika kvuli ceste do asie nenechala naordinovat. Taky rikala, ze se to telo pak cisti dlouhou dobu, myslim, ze ten pul rok..nastesti ji nic takoveho nepostihlo..a doma maji ted 3,5 leteho chlapecka a 4mesicni hocicku...takze ja bych se taky bala neco takoveho brat..ale urcite zvazte i mozna rizika. Zalezi kam jedete..

dasha
28. kvě 2014

No nevim, ja bych asi antimalarika nebrala. Bydlim v Malajsii, Kuala Lumpur, uz 9 let, Singapore a Thajsko by take mely byt v pohode. O Vietnamu nevim, ale asi to take bude podobne. Myslim si, ze antimalarika by se mela brat jen v krajnim pripade, ja jsem zadne nikdy nemela, urcite treba v Africe maji sve opodstatneni, ale tady v jihovychodni Asii by to melo byt v pohode i bez nich. Jsou tu sice nemoci, ktere prenaseji komari a proti kterym neni ockovani, treba horecka dengue, ale proti tem stejne neni zadna prevence, takze bych se spolehla jen na repelent. I turisticke oblasti na Borneu jsou civilizovane, lekarska pece je tu na velice vysoke urovni, takze nemusis mit obavy. Nevim o nikom, kdo by onemocnel malarii a to uz jsem tu tech 9 let.... 😉 Prijemnou cestu. 🙂

ajcak
autor
26. črc 2014

Ahoj holky. Minulý týden jsem byla na gyndě a poradila jsem se s MUDr., řekla jí jakou cestu plánujeme a že pak chceme mimi- nejlíp hned 🙂. Chodím do Reprofitu, mám problém s menstruací a kámoška tam dělá, tak mi to domluvila. A MUDr. mi řekla, že mají teď zrovna pár, který byl v Asii a muž chytil malárii, a že teď má velké problémy, nemá spermie a bude trvat až půl roku než se začnou tvořit... A že rozhodně máme antimalarika OBA brát. Tak mě docela vyděsila a půjdem do nich. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi