Máme koupit malý byt, nebo velký nastálo a zadlužit se?

saarinka
27. pro 2009

Potřebovala bych poradit či snad od zkušenějších, kteří už vychávají děti. S manželem v současnosti bydlíme v nájmu, jde o malý 1+1, a chystáme se koupit si vlastní byt. Protože si kvůli práci musime najít byt v Praze, vypadá to, že nebudeme mít na víc než na 2+kk o rozloze cca 55 m2, na větší byt nemáme peníze, i na tenhle malý byt si půjčíme, z části od rodičů, z části ze stavebního spoření, ale nebude to zase až tak velký dluh. Rodinu plánujemem tak za 2-3 roky. Chtěla bych se zeptat, co si myslíte. Je lepší koupit nejdřív malý byt a moc se nezadlužit nebo si rovnou vzít hypotéku, zadlužit se a rovnou koupit velký byt už nastálo a pro rodinu? Tady jen dodám, že v Praze je rozdíl mezi 2+kk a 3+kk milion korun. My si říkáme, že bude rozumné, pokud si teď koupíme ten malý byt, který rychle splatíme a pak, až něco dalšího ušetříme, třeba za 8 let, koupíme velký, abychom se zase nemuseli tak moc zadlužovat. Ale zase nevím, jestli se i v 2+kk na 55 m2 dá žít třeba se dvěma malými dětmi? Nestálo by nám spíš za to rovnou koupit velký byt? Já prostě nevím, co si myslíte?

hanka128
10. led 2010

saarinka,tak jste to nakonec rozsekli 🙂 ale já bych se bydlení ve 2+kk nebála..záleží jak je udělaný...my sami koupili 2+1 v cihlovém domě a v našem bytě se daly vybourat všechny příčky 😵 a udělali jsme 2+kk-kdy jeden malý pokoj je dětský a druhý pokoj je kuchyň-obývák-ložnice-pracovna 😀 tím,že jsme to předělali je tu fakt kuchyně s jídel.stolem,v obývaku pohovka,nika na pracovní kout-1,45mx0,8m a nika na ložnici- 2,4mx1,7..a v chodbičce máme i obr šatní skříň a další skříně v chodbě. a plánujeme už druhé dítě🙂 víme,že byt není nafukovací,ale vydržet tady vydržíme a třeba půjdeme někdy do něčeho většího.

saarinka
autor
10. led 2010

hanka128, já si myslím, že skutečně jde o to, jak to cítí která konkrétní rodina. Já osobně bych si taky dovedla představit bydlení v 2+kk i s rodinou, myslím, že člověk by se nakonec prostě přizpůsobil podmínkám a naučil by se, jak fungovat na malém prostoru. Dlouho jsme bydleli v miniaturním 1+1 a byli jsme tam spokojení, říkali jsme si, že kdyby byly děti, už by prostě stačil jen jeden další pokoj pro ně navíc. Manžel ostatně taky vyrostl v 2+kk, kde žila jeho čtyř člená rodina. U nás hrál podstatnou roli mimo jiné také fakt, že jsme nakonec našli bytový dům, kde rozdíl mezi 2+kk a 3+kk byl 600 tis. Kč, což na Prahu není zase tolik a už se vyplatilo koupit rovnou ten větší byt. Pravda je, že kolem té koupě a vyřizování úvěru je hrozně stresu, musíme oběhat několik finančních poradců, právníka, vybrat nejvýhodnější způsob financování, musíme vyřídit úvěr v bance, do toho samozřejmě máme ve smlouvě různé termíny...až se nastěhujeme, budeme nejspší řešit vady v bytě, protože je to novostavba a tam se vady objevují (modlím se ale, aby se nám ty vady pokud možno vyhnuly ☹ ), takže celkově vzato to byly a stále jsou hrozné nervy. Samozřejmě i to vybrat konkrétní byt bylo náročné a stresující. Jsem ráda, že si to odbydeme teď a pak třeba 15 let to nebudeme muset vůbec řešit. V tomhle holky tady měly pravdu, ono se to nezdá, ale vybrat a koupit byt je dost náročné, člověk musí mít i trochu štěstí. Nehledě na to, že kdybychom větší byt kupovali třeba za pět let, už bych třeba byla na mateřské a je otázka, zda by nám banka půjčila, bez dětí máme větší bonitu, museli bychom taky před tím řešit prodej toho menšího atd.. Prostě myslím, že koupit větší byt hned bylo racionální rozhodnutí.

saarinka
autor
10. led 2010

andělka, máš pravdu, zadlužit se kvůli bydlení je asi jediný přijatelný dluh, navíc jste na to splácení dva, i když zatím budeš na mateřské, za pár let se vrátíš do práce a jakmile budou dva příjmy v rodině, hned to bude lepší a pokud jste si nepůjčili nějakou horentní sumu, tak o to lépe 🙂

andelka
10. led 2010

saari: No 2 miliony to nejsou. Máme splátky 4 500měs. a to při pozdějších dvou příjmech není velká částka.
A i já jsem říkala, že jsem ráda že je to za náma a doufám, že teď hodně dlouho nebudeme nic takového řešit. A přesně jak říkáš, měli jsme větší bonitu. Sice jsme žádali v době, kdy jsem byla čerstvě po škole a tudíž na pracáku, ale měla jsem titul, manžel slušnou práci, bezdětní, manželé, žádné dluhy,tak jsme prošli v pohodě.

lollia
10. led 2010

Investice do vlastního bydlení je podle mne velmi rozumná. S manželem bydlíme ve 2+1, kde jeden z pokojů je průchozí. Pro nás dva je fajn, možná ještě pro nás dva a hodně malé dítě. Dítě bychom rádi, ale až tak za dva roky. Vzhledem k tomu, jak jsou v Brně drahé slušné byty, které nejsou v pro nás hnusných čtvrtích, jako jsou Vinohrady, Bohunice atd, rozhodli jsme se pořídit si novostavbu 4+kk řadovky v městečku u Brna. Zadlužili jsme se opravdu hodně, na třicet let a splátka je dost vysoká, ale rozhodli jsme se do toho jít. Během mé mateřské bychom dostali hypo ve stejné výši asi s obtížemi, cena nemovitostí poroste, úměrně k rostoucím platům bude současná splátka za třeba pět let reálně nižší. Samozřejmě bychom rádi bydleli bez dluhů, ale u nás to bylo bez šance 😔 .

gimik
4. dub 2012

přesně toto jsme teď také řešili a nakonec vyhrál 2+1 zděný, který má 64 m2, ale se zahradou od bytu 3+1, který je v paneláku. Takže né všechny 2+1 jsou malé. Jinak máme 2 děti a snad se deme, zatím jsme ve fázi kupování a budeme byt rekonstruovat. Někdy si říkám, že bych ráda ještě jedno dítě, ale vše ukáže čas. Jinak na pohovce spát s manželem taky nechceme, máme v plánu pořídit tuto stěnu http://variowall.cz/sklopna-postel-variowall-za...

garfie
4. dub 2012

Ono taky není špatné zvolit variantu menšího bytu-na koupi, žít v něm dokud stačí a pak ho pronajmout-a sobě pronajmout větší na dobu kdy ho budete potřebovat. Kolikrát jde třeba jen o 10 let než děti odrostou-moc se to u nás takhle nedělá, ale mě to připadne jako rozumné-chce to propočítat, často to vyjde levněji než hypotéka na velký byt...

gimik
6. dub 2012

@garfie no my jsme si říkali, že si kdyžtak pak koupíme větší, kdyby byla krize a tento pronajímali, ale uvidíme časem.

garfie
9. dub 2012

@gimik no to je podobná úvaha-jen musíte KOUPIT dva byty.....:-/

sarunatko
11. dub 2012

My jsme doteď bydleli v 1+1, o víkendu se stěhujeme do 3+1 a už se nemůžu dočkat, až budeme konečně žít jako normální lidi. V tom malém bytě se to opravdu nedá, všude spousta věcí, dcerka už tahá hračky, všude leze, hrůza.

gimik
12. dub 2012

@sarunatko my jsme taky bydleli s dcerou v 1+1 do jejích 3 let, byl to byt, který měl 29m2,takže malinké, byla to docela hrůza. Teď jsme v nájmu v 2+1, ale je to zatím akorát a máme miminko. A teď budeme kupovat byt 2+1, který má 64m2, sice je to taky 2+1, ale je to větší o 10m2 než jsme teď. Byli jsme se teď mrknout na byt 3kk, který má taky 64m2 a musím říct, že mi to přijde strašný, jak je to takové stísněné, malá kuchyňka a koupelna, tak jsme se rozhodli nakonec pro 2+1 ve strejném baráku se stejnou obytnou plochou.Snad nebudeme litovat.

sarunatko
12. dub 2012

@gimik My máme 80 m2, Lucinka bude mít pokojík 16 m2, tak to bude super. Už se moc těším.

nora13
26. lis 2013

Pokud víte, že by vám hypotéku dali a měli byste jí jak splácet, tak bych doporučila koupit rovnou nějaký pěkný nový byt, například ziprealty teď nabízí novostavby za celkem fajn ceny. Když víte, že do tří let chcete rodinu a znovu byste se stěhovali, tak asi nemá cenu koupit malý byteček, do všeho tam investovat (úprava zdí, zkrášlování, apod.), když se později budete chtít stěhovat. Navíc ho pak třeba můžete prodat pod cenou a nevyplatí se to :/

bobb1111
23. pro 2013

Zkuste se zeptat tady : www czech4home cz/ oni většinou poradí co se týče ohledně bytů. Jsou celkově hodně profesionální. Poradí vám jak na úvery a byty mají celkově levné 🙂

baracold123
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
guteres
18. lis 2014

Ačkoliv pozdě, snad vám můj komentář taky k něčemu bude. Zásadní je, jak jste na tom platově a jak vycházíte s penězi. Rozhodně nejlepší varianta pokud to už člověk myslí vážně s partnerem je koupě. Investovat do vlastního je vždy to nejlepší. Pokud máte šikovné úvěráře, tak vám dokáží ušetřit část peněz. Celkově byty 3+1 vychází nejlépe. Ale nevolil bych podle dispozice ale podle metrů, protože pokud máte velký byt, lze udělat z 2+1 čky 3+1 ku. Takže úspora může být několik desítek tisíc a ušetří vám to nějaký peníze na splátce. Pokud budete potřebovat bezplatné rady napiste mi na martinandrasi.eu. Doufám, že to nebudete brát jako reklamu nic nenabízím..... 🙂

kellerice
18. bře 2015

@saarinka já v 2kk bydlím jen ve dvou a už teď je mi jasné, že byť 1 další člověk by se tam neměl moc jak pohybovat. Naše výměra je 55 m2. Takže rozhodně bych si raději půjčila na větší byt s tím, že výhled na bydlení je dlouhodobý, než podstoupila to riziko, že se tam sníme a navíc se budeme muset tím častěji stěhovat. Navíc když si tu investici opravdu promýšlíš, zjistíš, že jednou to může být tvůj zdroj pasivních příjmů a 2kk je podle mě horší pronajmout kvůli dispozicím bytu - studenti do něj nepůjdou. Podívej se sem http://www.remax-czech.cz/reality/vyhledavani/?.... Ono spíš záleží na lokalitě než na dispozicích, 2kk a 2+1 se třeba ani tak neliší co do výměry, ale 2+1 je dost přívětivější na život (nesmrdí ti, co vaříš, po celém bytě, když se díváš na televizi, neruší tě nikdo v kuchyni) i na případný další pronájem.

klara_vit
27. kvě 2016
Uživatel klara_vit je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od klara_vit.

Ahoj, rádi bychom s manželem koupili byt v Praze, naší podmínkou je blízko metra. Nejsme ale z Prahy a tak nevíme, jaké lokality jsou dobré a kde máme hledat. Mohl by nám někdo poradit? Moc děkuji!

cherryann
30. srp 2016

@klara_vit Tak záleží na vás, ale myslím, že centrum je pro většinu lidí cenově nedostupné ☹ Ale pro děti jsou stějně lepší okrajové čtvrti, kde je spousta přírody. Mně se třeba líbí Praha 6 Liboc (krásný park Hvězda) nebo Čakovice (zámecký park - tam se i prodávají byty: http://www.cakovickypark.cz/cz/nabidka-novych-b... )

krocanecek
24. bře 2017

já bych možná šla rovnou do toho co chcete mít. Já se koukala naschvál na cenu podobného bytu, co píšete vy http://www.brnenskapole.cz/nabidka-bytu?dispozi... . To je cena cca 2,5 milionu. Na druhou stranu, ty peníze nevidím jako vyhozené, ale ušetřené. Kdyby bylo nejhůře, můžete to prodat nebo pronajímat. Vždy nějaké řešení je.

pavla140
24. kvě 2017

2+kk na 55 m2 pro 4 lidi jde, my bydleli 2 dospělí + mimi + pes v 1+kk 27m2 a bylo to hrozné, nebylo od řvoucího mimi kam se jít vyspat. Mít ještě jeden pokoj, kde by spal manžel sám, aby se vyspal do práce, by bylo super. Mimi v noci zásadně nespalo a aby se manžel vyspal, jezdila jsem s kočárkem celé noci venku a přes den se taky moc nevyspala. Takže bych v tom menším pokoji udělala manželovi ložnici a v tom větším já + děti + pes aby se on vyspal. Obyvák není potřeba, jen ložnice rodičů a ložnice dětí. Ted jsme v RD 100 m2, obyvák nemáme, každý se dívá ve svém pokoji na PC, na co chce, setkáváme se v kuchyni u stolu. Volila bych 2+kk, později prodala a koupila větší. Je lepší si půjčovat míň peněz, zvlášť s nejistými příjmy.

filipili
28. zář 2017

Stěhovali jsme se už čtyřikrát, poprvé po svatbě do nájmu 1+1, pak znovu do lepšího nájmu 1+1, po narození dcery do nájmu 2+kk, pak do vlastního 3+1 na hypotéku a teď se se dvěma dětmi budeme stěhovat popáté do domu 5+kk. Stěhování se dá přežít. Pozitivní na tom je, že si člověk jednou za čas udělá inventuru ve všech věcech, objeví ty, na které už zapomněl a vyhodí ty, které nepotřebuje. Vždycky jsme řešili nové bydlení až když jsme si byli jistí, ze to finančně zvládáme. Za situace, kdy jeden z páru nemá ještě práci a druhý chce v dohledné době otěhotnět bych se nezadlužoval a sel nejdřív do menšího. S jedním dítětem, ci není školou povinné, je 2+kk bez problémů.

ivankarich
13. říj 2017

Myslím si, že v dnešní době je zadlužený snad každý. S přítelem jsme si taky vzali hypotéku. A podle mě je dobrí přemýšlet do budoucna jestli chcete větší rodinu, tak uričtě větší byt, celkově si myslím, že je to lepší 🙂 Budete mít víc prostoru a jednou to bude vaše, lepší než se po letech rozhodnout , že chcete změnu a zase hledat něco jiného🙂

almatulova
17. říj 2017
Uživatel almatulova je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od almatulova.

Ahoj, my jsme řešili dost podobný problém před pár lety. Sháněli jsme byt v Praze, protože to dojíždění bylo šílený. :-/ Chodili jsme na prohlídky malých bytů a byli jsme z toho dost unavení, protože fotky neodpovídali realitě a i ceny se pohybovaly trochu jinde, než jsme byli zvyklí. Nakonec jsme usoudili, že bude lepší se rovnou zaměřit na větší byty, protože už v té době jsme měli naši dcerku a teď jsme za to vděčný. A souhlasím s @ivankarich. Máme byt 3+kk na Praze 9 a neumím si představit, že bychom se tenkrát rozhodli pro menší byt. Myslím si, že teď bychom se tam asi zabili (haha :D ). S koupí bytu nám pomohla jedna realitka, kterou nám tenkrát doporučil manželův kolega z práce a specializovala se mimo jiné přímo na prodej bytů Praha - http://happyhouserentals.com/cz/prodej-nemovitosti/ Nemohli jsme si na nic stěžovat a všechno jsme měli takřka bez práce. Rozhodně bych neměnila! 🙂

vladena2
13. říj 2018

Je pravda, že jako jednodušší rozhodnutí vypadá koupit menší a pak třeba časem pořídit větší. Je třeba se ale zamyslet i nad jinými faktory jako je daň z převodu nemovitosti + poplatky spojené realitními kancelářemi atd. Tato částka pak dosáhne takové výše, že když to všechno propočítáte znova, tak zjistíte, že hned lepší si vzít hypotéku na větší byt/dům a pak už budete bez starostí. Je třeba si uvědomit, že koupě a prodej domu není koupě nebo prodej použitého kola. Pokud nevíte, kde hledat a porovnat ceny tak doporučuji se podívat na tyto stránky https://www.eurobydleni.cz/, kde je nabídka od všech možných realitních kanceláří po celé republice.

bayt
13. říj 2018

@saarinka Ted je dost blbe obdobi na koupi bytu. Na druhou stranu si nemyslim, ze za tri roky to bude jine a pokud planujete dve deti, tak 3kk je podle me rozumne minimum. Myslim si, ze byste nebyli prvni ani posledni s hypotekou do 60 let. V Praze urcite ne. Spis muzete byt stastni, ze na hypoteku na 3kk dosahnete, vzdyt to je tak 5 mil. Nekdo ti rekne, ze zit se da v garsonce i s miminem a dvema coklama. No asi da, ale tak bych zit nechtela.

bayt
13. říj 2018

A jeste ti reknu, ze kazdy stehovani a koupe je takovy stres, ze budes rada, kdyz to nebudes resit dvakrat 🙂)

bayt
13. říj 2018

Jo a mame 3kk a ziti je to pekny, ale stejne musime o tom prostoru dost premyslet....je to necelych 90m. Vubec si nedovedu predstavit mensi prostor. Uz takto nemam kam dat obleceni a skladuju to i u stropu.

bayt
13. říj 2018

@klara_vit Myslím, že na poměr cena/výkon je super Vysočany, Kobylisy, Holešovice, část Libně, Bohnice, Braník...když nekoukáte na peníze, tak Vinohrady a Podolí. Čakovice jsou za mě příšerný, ty bytovky jsou tak natěsno k sobě, že zlatý panelákový sídliště. Samý zplodiny z komínů, divný existence a do centra daleko.

kittyy17
13. říj 2018

My jsme měli 2+1 tři roky sami dva, potom přišel starší syn, stěhovali jsme se do 3+1 dát jsem byla těhotná s druhým. Chlap při stěhování nadával, že lepší by bylo vyhořet, a že kdyby měl možnost vrátit se v čase, koupil by rovnou 3+1.
Tu 2+1 jsme pronajali, a nájemné v pohodě pokryje splátky nové hypotéky a náklady na oba byty (fond oprav a služby) 😉