Máme koupit malý byt, nebo velký nastálo a zadlužit se?

saarinka
27. pro 2009

Potřebovala bych poradit či snad od zkušenějších, kteří už vychávají děti. S manželem v současnosti bydlíme v nájmu, jde o malý 1+1, a chystáme se koupit si vlastní byt. Protože si kvůli práci musime najít byt v Praze, vypadá to, že nebudeme mít na víc než na 2+kk o rozloze cca 55 m2, na větší byt nemáme peníze, i na tenhle malý byt si půjčíme, z části od rodičů, z části ze stavebního spoření, ale nebude to zase až tak velký dluh. Rodinu plánujemem tak za 2-3 roky. Chtěla bych se zeptat, co si myslíte. Je lepší koupit nejdřív malý byt a moc se nezadlužit nebo si rovnou vzít hypotéku, zadlužit se a rovnou koupit velký byt už nastálo a pro rodinu? Tady jen dodám, že v Praze je rozdíl mezi 2+kk a 3+kk milion korun. My si říkáme, že bude rozumné, pokud si teď koupíme ten malý byt, který rychle splatíme a pak, až něco dalšího ušetříme, třeba za 8 let, koupíme velký, abychom se zase nemuseli tak moc zadlužovat. Ale zase nevím, jestli se i v 2+kk na 55 m2 dá žít třeba se dvěma malými dětmi? Nestálo by nám spíš za to rovnou koupit velký byt? Já prostě nevím, co si myslíte?

nunacek
30. pro 2009

andelka: Máte to hezky vymyšlené 😉 Jen skříně v obýváku by mi vadily, ale když se jinam nevejdou, tak je jasné, že jinak to nejde. Nakonec - hlavně, že má člověk kde bydlet 😉 A je pravda, že dneska už se moc nevidí byty s +1, to je fakt. Převládají ty s +kk. A hlavně všechny nové byty mívají žalostně málo místa na úložné prostory 😒 My máme úložných prostor v baráčku hooodně, ale i tak občas nevim, kam co dát 🙄 😀

nunacek
30. pro 2009

sylvar: Taky si někdy řikám, že by bylo lepší mít větší (v našem případě mít radši 4+kk (4+1) než 3+kk (3+1) ), ale to by byly zase prachy navíc a už takhle je těch dluhů kvůli bydlení dost 🙄

julie123
30. pro 2009

Hmm, zajimave tema, podobne je myslim i na strese 🙂 Je to strasne slozite jednoznacne rict, je to proste individualni.
Muj manzel je z 5ti deti, zili v 2+1 a vsichni to prezili 😵 😀

Pokud je na vyber tak jednoznacne vetsi !!! Ale vetsina z nas musi myslet i na finance a ja zatracene dobre vim, ze je rozdil koupit byt za 2,5m nebo 3,5m a to jen kvuli jedne mistnosti navic ... to si pak clovek hodne rozmysli zda nebude teda lepsi se trochu uskromnit 😉

Nejzabavnejsi je vzdy sledovat jak vetsina Prazand je pro "uskromeni se" protoze vi co ten jeden pokoj stoji 😉 a vetsina mimoprazskych si klepe na celo jak takhle nekdo muze zit 🙂 ..a to nemyslim jen holky tady na konikovi 😉

nunacek
30. pro 2009

julie123: Myslim, že ne jen Pražandy jsou pro uskromnění se 😉 Já bydlim na malinkém městě (3000 obyvatel) a máme tady rozdíl mezi bytem 2+kk a 3+kk celých 900 000,- 🙄

andelka
31. pro 2009

nun: Můj muž by nejradši domeček, ale kde na něj vzít, že? Na pozemek, na stavbu, na vybavení. To bychom museli vyhrát ve sportce nebo nikdy nemít děti (a ani to by nestačilo).
U nás jsou rozdíly v jednom pokoji 300 - 500 tisíc, záleží na mnoha faktorech - městská část (ta naše je zrovna ta dražší, takže 1+1 v cihláku stál přes 800 000, dá se i za 600 000, ale v paneláku a v části, kterou jsme nechtěli), jestli je to panelák s 12 podlažími nebo cihlák s 5ti, jestli je zateplený, jestli je to centrum nebo okraj té městské části a pod.
Kdybych na to měla, tak jdu do 3 nebo 4+1.

sylvar
31. pro 2009

jak píše andelka, kdyby na to bylo, člověk to ani neřeší 😉

kocule
1. led 2010

Saarinko, bohužel je to dneska opravdu jen o penězích, holt se nedá ☹. My měli tu kliku, že jsme byt pořizovali před xx lety za jiné ceny a chtěli jsme 3+1 právě proto, že jsme věděli, že si do budoucna pořídíme rodinu a bylo by to už moc komplikované se s malým dítětem stěhovat a hledat jiný, vhodnější byt. Bydlet s malým dítětem v 2+1 se určitě dá, ale záleží na metrech a taky, zda jde opravdu pokoj třeba oddělit, protože nedostatek soukromí je děs. S dětmi přichází spousta krámů, které je třeba někam dát a holt byt není nafukovací. My máme nakonec neplánovaně 4+1, metrově poněkud malý (necelých 77 metrů i se sklepem a balkonem), ale to soukromi! Pak přišla neplánovaně naše dvojčátka (příroda si poradila sama 😀 😀 a jsme za to strašně rád a vděčnii, protože jsme si je moc přáli) a bylo vymalováno. V jednom pokoji byla mamka, která tady s námi skoro 2 měsíce bydlela, sama bych to opravdu ze začátku nezvládla, v dalším pokoji jsme byli my dva s manželem, mrňata byla taky sama a nešlapali jsme si po hlavě. Ta pohoda se zavřít, když je potřeba a mít svůj klid, to je k nezaplacení. A to nepočítám tu hromadu věcí, které máme a obývák, kde je ohrada a kočárek, ve kterém vozíme po bytě malé a zatím všechny hračky, jelikož v děcáku máme jen postýlky a není zařízený. Jsme zaskládaní až po strop, ale je ty krámy kam dát, alespoň zatím. 😀 Člověk nikdy neví, jaký osud ho potká a pokud je ve vašich finančních možnostech pořídit větší byt, neváhejte. Ne ovšem za cenu toho, že finančně vykrvácíte a budete žít z ruky do huby. To bych si raději opravdu chvilku počkala, pošetřila a pak to řešila.

nunacek
2. led 2010

Souhlasím, že bydlení je dneska především o penězích 😒 Taky bych brala větší bydlení, ale na větší než 3+1 (3+kk) nebylo ☹ Ještě, že to máme aspoň metrově trochu ucházející (baráček má 11x10m), ale i tak ty hlavní místnosti jsou velké tak nějak průměrně, nic velkého.

andelka: U nás v nejbližším okolí (Mladá Boleslav) vychází 3+1 v paneláku a domeček 3+1 skoro na stejné peníze. Ten 3+1 v paneláku tak, aby se na ten byt nemuselo sáhnout, je tady okolo 2 800 000,-, nový byt v bytovce či paneláku 3+kk je tady kolem 3 500 000,-. Pozemek je tady nejlevnější kolem 1 000 000,- a montovaná menší dřevostavba se vším všudy se tady dá do 1 800 000,- pořídit, takže to vyjde fakt téměř nastejno. Ale v některých krajích je v koupi bytu či postavení baráku bohužel hodně velký rozdíl 😔

andelka
2. led 2010

nunacek: U nás to ještě jakž takž jde. Za 1,5 mil. se dá koupit dost velký byt, ale většinou je potřeba ještě rekonstrukce. Moc rekonstruovaných bytů není a ty pak vyjdou stejně jako dům. A nové byty jsou drahé hodně, za 1,5 mil. koupíte tak 1+kk. Jinak pěkný velký rekonstruovaný byt stojí asi stejně jako nový domek, ale k tomu se musí připočíst ještě cena pozemku a tak, takže většina mladých jde do bytu (většinou staršího a za pomocí třeba stavebka nebo rodiny jej zrekonstruují) než do stavby. Krom toho tady není moc kde stavět, jedině na okraji a tam zas nebývá vybavenost, bez dvou aut se člověk nehne. A to jsou zas výdaje navíc. Takže my jsme rádi že to máme jak to máme, protože sněním a šetřením bychom zaplácli půl života a nic z něho. 😒
U nás je ještě problém, že hodně bytů vlastní RPG (jistě znáte Bakalu) a tam se nikdo bydlet nehrne. Dále je dost družstevních, ale na to banky těžko půjčují a v osobku je méně.

nunacek
2. led 2010

My tady máme bydlení díky Škodovce hodně drahé, bohužel 😒

nunacek
2. led 2010

Švagr se švagrovou mají 2 malé děti a bydlí ve 2+1, necelých 50 m2 a taky to musí jít, sice si šlapou po hlavách a jsou z toho na prášky, ale nedá se nic dělat, na větší byt prostě neměli...

andelka
2. led 2010

Holt žít se musí a krást se nemá 😅

hupcza
2. led 2010

mám dojem,že v každé lokalitě se dají sehnat levné byty
člověk si musí stanovit priority
hnusné sídliště s věžáky anebo cihlové třípatrové činžáčky v zeleni - a najednou zjistíme, že 2+kk a 3+1není zase takový rozdíl, ba naopak,že
je třeba si stanovit svou ochotu dojíždět,nároky na komfort,na prostředí
já třeba raději pojedu za prací dál (pod dojezdovou vzdálenost 35 km v jednomsměru jsem se nedostala nikdy),ale budu bydlet v prostorném
někdo chce být v dosahu mhd,pak si musí holt připlatit a nebo se uskrovnit s prostorem

nun: pořízení domu často vyjde levněji, ale lidem se zkrátka nechce (infoz první ruky, manža má realitku 😉)

sarinkam
2. led 2010

Ahoj holky, my jsme úple opacny pripad. Meli jsme postavino, 9x12 dve patra, dokud jsme nemeli deti tak to slo, ale jak jsem se vratila po prvnim diteti do prace, mela jsem pocit, že me ty rozlohy na uklidu sežerou. Zahradka malinka, schody, chodby.. Prodali jsme to a koupili zahradní domek o rozloze 6x7 metru, maznel ho trochu prestavel na 3plus 1 a jsme haramne spokoleni.
Zalezi na tom, jak kdo travi volny cas. My tu mame pergolu spojenou s kuchyni, takze od kvetna do zarí jíme a jsme prakticky venku.

misicka85
3. led 2010

Taky bych brala radši větší byt. my máme 3+1, čekáme druhé mimčo a nejradši bych šla do 4+1, ale hypo si brát nechceme a prašule nemáme takže to v tom 3+1 budem muset zvládnout.Ale jako tragedii to nevidím. Jen kdyby se ty penízky naskytly tak by bylo fajn,což ale asi nehrozí 😀

Kamarádka si kupovala byt tady v Ostravě, sice v paneláku, 3+1,nezařízený za 800 000,což mi příjde fajn. Osobně bych byt po rekonstrukci nechtěla, radši koupím levnější a zařídím si ho přesně podle svého vkusu. Protože v těch zrekonstruovaných bytech se vždycky najde místnost která se mi svým zařízením nelíbí 😝 Ale i tak si brali hypošku a byt přeplatí skoro o milion ☹ A ještě budou plácet 25let nebo tak nějak, z toho bych měla celkem strach,navíc se 2 dětma, v dnešní době člověk nikdy neví co bude za měsíc natož třeba za 10let ☹ Ale chápu že kdo nemá možnosti získat byt od rodičů nebo zdědit tak to jinak nejde.. ☹

nunacek
3. led 2010

hupcza: To máš pravdu, někdyy barák vyjde levněji než byt. Každý rozumný člověk si to dokáže spočítat, co mu v jaké lokalitě vyjde levněji 😉 A pokud se někomu do stavění nechce, nemusí, bytů je všude dost 😉 Ne každý je typ do baráku, zrovna tak, jako ne každý je typ do paneláku.

sarinkam: No 9x12 dvě patra, to je skoro zámek 😀 Já mám ráda prostory tak akorát, ne malé, ale ani ne přehnaně velké. Třeba bratranec mé kamarádky koupil domek a přestavěl ho, obývák s kuchyní má 80 m2, jedna z koupelen má 20 m2, ložnice má 30 m2, atd...to mi přijde naprosto uhozený! Na co proboha tak velké prostory 🙄 Neřeknu, kdyby na ten provoz pak měl peníze a dost času na udržování, tak prosim, ať si postaví třeba 100+1, ale on se pak hrozně divil, když mu přišlo vyúčtování za elektriku, jak za celou vesnici! No a samozřejmě barák už má v realitce na prodej, protože to finančně ani časově neutáhne. Holt moc nepřemýšlel a nekoukal dopředu, když vymýšlel, jak bude barák vypadat 😒

motylek
3. led 2010

My se ted stěhovali do 3+1 z 2+kk, kdybych věděla jak šílený to bude, tak bych před třema rokama nikdy nekoupila malý byt, s tím, že až bude potřeba, koupíme větší. Nervy s prodejem starýho bytu, shánění nový, do toho malý děcko, před stěhováním jsem zjistila, že jsem zase v tom, takže těhotná jsem tahala krámy. No štěstí, že je to za náma.

Takovou kravinu už bych nikdy neudělala, vím o čem mluvím 😀 😀 😀 , lepší je vážně vyhořet než se stěhovat a kor když se kolem motá malý dítě. Děkuji pěkně, ale už ani za nic 😉 😉 😉

astrane
4. led 2010

Ahoj,my bydleli v 2+kks jedním dítětem dvěma psy a dalo se ...pak v domě se dvěma dětma a dvěma psy....no ateď bydlím se dvěma dětma a s přítelem v 1+1 a o víkendu je nás tu ještě o dítě víc a dá se to taky....Dokud jsou děti malý,je to celkem dobrý....s velkýma dětma nevím...

saarinka
autor
9. led 2010

Holky, takže už máme jasno o našem bydlení. Nakonec kupujeme 3+kk co se dá v budoucnu předělat na 4+kk kousek od Prahy, byt má prostor na velkou vestavěnou skřín v předsíni, do chodby mezi místnostmi se nám vejde i komoda, navíc k bytu patří docela velká komora, kam budu moci v pohodě dávat kočár a vejdou se nám tam i kola a když se tam dají police tak i další věci. Na jednu stranu jsme nadšeni, na druhou stranu máme dluhy na spoustu let a navíc nebudeme mít zatím ani moc peněz na nějaké extra zařízení bytu a ještě hodně dlouho budeme bydlet v našem současném nábytku, který je opravdu velmi provizorní...prostě na jednu stranu solidní byt, na druhou stranu dlouhodobé splácení a šetření úplně na všem, to je bohužel realita dnešního moderního bydlení. Jinak jsme se jen tak z legrace shodli, že jestli jednou budeme vydělávat hodně peněz, budeme našim potomkům šetřit na jejich vlastní byty, aby nemuseli řešit tyhlety šílený stresy, co řešíme my 😅

nunacek
9. led 2010

saarinka: Gratuluji k rozhodnutí o vašem bydlení 😉 Podle popisu to bude praktický byteček 😉 A že nebude hned super moderně vybavený, že bude se starým nábytkem? To přece neva 😉 Hlavně, že budete bydlet a to vybavení časem pořídíte. My taky stále dovybavujeme, jde to pomalu.

andelka
9. led 2010

saarinka: Taky gratuluju k bydlení 🙂 Máme to vlastně stejné, byt bezvadný, ale dluhy na dlouho, nebudem si moct vyskakovat a nemáme na nákup všeho fungl nového - ale věřím, že litovat nebudem 🙂 Hlavně že bydlíme, spokojeně a ve svém. Všechno bude časem. Můj brácha opravuje a vylepšuje byt a kupuje nábytek už 6 let a ještě není úplně hotov a spokojený. 😅

janeyzelvicka
9. led 2010

Sarinko, tak to je fajn, že jste to vyřešili 🙂
My se teď taky zřejmě budeme stěhovat, našli jsem jeden fajn byt 3+1, ale manželovi se na tom nelíbí nějaké mouchy (prý to má zastaralou elektřinu a tak), tak se ještě musíme dohodnout.

nunacek
9. led 2010

andelka: 6 let? Nestraš mě 😅 My jsme s přestavbou domku začali v únoru 2009 a postupně vybavujeme vnitřek 8 měsíců a i to mi už přijde moc dlouho 😒 a ještě nemáme zdaleka vše 😒

andelka
9. led 2010

nun: no jo, a furt tam ještě něco chybí 😀

saarinka
autor
9. led 2010

Moc děkuji za přání, jen mám obavu, abych za pár let nepřispívala na koníka s příspěvekem "Dítě nebo hypotéka?" 😀

nunacek
9. led 2010

saarinka: Pokud máte hypotéku úměrnou vůči vašim platům, tak myslím, že příspěvek Dítě nebo hypotéka nehrozí 😉

saarinka
autor
9. led 2010

nunacek: já vím...jen ta představa, že dlužíme, je zatím docela těžká. Ale jinak to udělat zkrátka nešlo. Věřím, že si na ty dluhy zvykneme a půjde to. Už asi rok jsme si pravidelně každý měsíc dávali stranou částku, kterou teď budeme hradit na hypotéku, a taky jsme nějak vyžili, ačkoliv samozřejmě třeba o dovolené jsme si mohli nechat zdát, nebylo moc peněz na nové oblečení, vánoční dárky atd. Ale manžel věří, že to zvládnem, tak musím věřit i já 😀

nunacek
9. led 2010

saarinka: Dneska bydlení bez dluhů jde jen málokdy, když to kolem sebe vidím. I my dlužíme kvůli bydlení ☹ Ale jinak to nešlo, když jsme chtěli bydlet ve svém a mít to podle svých představ. Teď v době rekonstrukce a zařizování domácnosti se musíme docela hodně uskromňovat, ale není to na věky, brzy bude líp, až se splatí část dluhů 😉

saarinka
autor
9. led 2010

nunacek: Tak vám moc držím palce, aby vám rekonstrukce pěkně vyšla, myslím si, že zařídit si všechno sami je nejlepší řešení, alespoň máte kvalitu provedení pod vlastní kontrolou. My jsme s manžou pořád v práci, manža dělá neustále noční a čtyřiadvacetihodinové směny, takže u nás rekonstrukce ani postavení si něčeho vlastního nepřicházela do úvahy, nebylo by, jak to ohlídat...

andelka
10. led 2010

saari: My z toho taky nejsme nadšení, manžel nemá rád dluhy a velké výdaje vůbec. Ale pokud se kvůli něčemu zadlužit, tak jedině kvůli bydlení, protože to je základ pro život. Navíc to nemáme nějak extra horentní částku, tak věříme, že to vždycky dáme dohromady a nebude problém. A o tématu dítě nebo hypotéka ani nemluv. My máme oboje najednou, někdy se to tak seběhne. Ale vždycky se to dá nějak vyřešit.