Máme odejít z Prahy. Co myslíte vy?

mikulka
3. bře 2010

Ahoj holky,

řešíme otázku, zda odejít z Prahy. Dneska jsme se moc pohádali, tak je mi smutno a váhám.
Já chci jít pryč, manžel tak na 30 %.

Máme byt 1+1 a kk k tomu. Možná budeme mít možnost přikoupit kus půdy a tím byt zvětšit.
To by pak bylo krásné, ale:
oblast, ve které bydlíme, je na x let dopředu naplánovaná pro stavění /křižovatka malovanka, tunel blanka, metro, garáže hned x našemu baráku). Navíc nám skoro před okny bude za 14 dní proudit čtyřproudovka asi na 2 roky (než dodělají jeden úsek, kam pak auta zčásti přeorientují).

Právě proto chci pryč.

Našla jsem pozemek, který má hodně pro:
v blízkosti je bus zastávka, městský bus, který je za 30 min v Praze u metra A.
pár metrů od pozemku je školka
základní škola je v blízkých městečkách asi 5 min autem a busem asi 10 min
v tomtéž městě je i sokol, tedy sportovní vyžití

Jinak v té vesničce je fotbalové hřiště, dětské hřište, rybníček s kachnama... školka dělá angličtinu...

Manžel se bojí, že by tam pro našeho klučíka bylo málo kroužků a zálib.
Já si to ale nemyslím, vždyť kroužky (plavání atd.) jsou přece taky od školy, ne?

Víte, mne se ta oblast zdá ideální, vždyť je tam vše dost blízko...

Jediné mínus vidím v tom, že budu dál od rodičů, kteří se mnou nyní bydlí ve stejném činž. domě. V budoucnu by tedy mohli vyzvedávat ze školky apod.

Manžel taky říká, že v budoucnu nám kluk vyčte, že jsme ho vzali z Prahy.
Můj argument: od Prahy jsme 20 min! Od rodičů 30 min jízdy autem.

Až kluk vyroste, na bus to má blízko a ten jede přímo k metru...

Co si o tom myslíte?

eveluska
10. bře 2010

mikulka - a vi manzel, jak moc jsi takhle nestastna a jak moc by sis prala se odstehovat? hlavni problem mi taky prijdou ty rodice, at uz v ramci prahy nebo mimo prahu, hlavne byste se podle me meli odstehovat dal od rodicu... asi uz se o tom treba nedokazate s muzem normalne bavit, bez emoci - zkuste si o tom znova promluvit, co kazdej opravdu chce a na cem trva - tj. ne pozemek za prahou vs. stavajici byt, ale on treba - dobry spojeni do prace, ty - blizko zelen, hriste apod. ... treba najdete nejaky uplne jiny a hlavne spolecny reseni 🙂 drzim palce

acimedaca
10. bře 2010

já se tedy přidám taky do diskuze a to z druhé strany....já šla za manželem z prahy do liberce....jsem pražák jako poleno a ani příroda, lesy, zahrada u baráku mi to tu prostě nevynahradí ☹ trpím nedostatkem lidí, večer se na ulici bojím, protože tu nejsou žádní lidi......navíc, město je v ďolíku, takže vzduch je tu mnohdy horší než v praze ☹ v praze jsou téměř neomezené možnosti, pro děti, pro dospělé......zatímco tady musím jezdit na nákup autem (do obchdoního centra), tak v praze jsem vždycky chodila pěšky.....do práce taky musím jezdit autem, protže MHD je děs a jediný bus, který u nás jezdí je tak narvaný, že poměr cena/výkon za jízdné je neuvěřitelný.....
.....já jsem tam žila celý svůj dětský život, ale je pravda, že jsme jezdili každý víkend na chalupu, tak proto mi možná žádná příroda nescházela....takže za mě, kdyby to šlo, tak volím bydelní v praze a pořádit si nějakou víkendovou chaloupku, třeba na slapech, nebo tak.....

navíc musím říct a to se nechci nikoho dotknout, že by mi vadilo, kdyby moje děti měly z Prahy "fobii", jako to vidím u spousty lidí kolem mě, kteří jsou z menšího města (i manžel) - nechci do prahy, jsou tam auta, bojím se do metra, ztratím se tam, jsou tam lidi, nesnáším lidi na ulicích...atd.

mikulka
autor
10. bře 2010

Jé, holky, děkuji za názory 🙂
acimedaco: to je pravda, že lidé z vesnic mají z phy fobii a říkají přesně, co tu píšeš. Ale myslíš, že je to i u lidí, kteří jsou od Prahy kousek? Já si furt myslím, že je rozdíl v tom, jak daleko bychom od Phy byli...

jabber: tohoto se popravdě trochu bojím, že by hodně času spláchly cesty autem. Nevím, zda se to dá ošetřit tím bližším pozemkem a taky vybrat cestu, kde nebývají kolony?

Jinak hezká příspěvej taky psala len, jak nejsou obchody a pošta zavírá brzo a tak. S tím já počítám a pro mne to není tak důležité a i když si toto uvědomuju, stejně převáží ta PRO.

Ale dost mne zaujal názor acimedacy, pořídit si něco jako "letní byt".
Něco, kde bychom mohli trávit svátky, léto a tak.
Naši mají lesní chatu blízko Slap. Je to teda kůča bez vody, se suchým záchodem, ještě v lese, tak tam je tma a sluníčko nevidíme... Taky je možné tam být jen v létě, ale když je opravdu teplo, nedá se tam topit, pak ve stěnách máme myši a plchy, kterých se nemůžeme zbavit, a ty dělaj rámus, nebo pročůrají strop a stále po nich něco opravujeme... Ale co kdyby se s tím něco udělalo, aby se tam dalo být?
Nejlépe to shodit a postavit novou chatku. 😉 😅

Ale to víte, je to našich, ač tam nejezdí, ale že by nám to prodali? No, popřemýšlím o tom.

mikulka
autor
10. bře 2010

A když o tom ještě přemýšlím, ta chatka by to asi nevyřešila. Stejně bychom žili většinu roku, 90 % tady v Pze.
Dneska už tu začala platit objížďka, která vede přes nás kvůli uzavírce u tunelu blanka, a je to teda síla!

melouna
10. bře 2010

Já bych to brala hned,vždyť do Prahy to bude opravdu kousek, a pro dítě bude rozhodně lepší klid a trochu normální vzduch než vyrůstat v rozkopané lokalitě. Co se týká kroužků,tak si klidně může nějaký najít v okolních vesnicích nebo zajed do města .o)
Já mít možnost odejdu hned. Ale zatím jsme jen podnájmu. Krom toho naštěstí bydlíme u kunratického lesa který začína hned vedle paneláku. Ale na pořád to není a pak hned beru dcerku a šup zase k přírodě a to klidně za Prahu a dojíždět .o)

mikulka
autor
10. bře 2010

Já teď třeba uvažuju, kam půjdu s klukem ven, až se mi vzbudí. Ach jo.

eveluska: MM ví, že jsem tady nešťastná. A mně došlo, že to je hodně o tom, že nechci být tak blízko rodičů, kteří prostě znásilňují náš život. A dávno vím, že žádná domluva s nimi není. To už jsem zkoušela mockrát a vždy to skončilo stejně: Po porodu jsi rozhozená, ještě kojíš, to z tebe mluví hormony!
Chápete, jak mne tyhle řeci s...? Jako kdybych byla nesvéprávná či co. Neberou mne vážně a to je smutné.

len
10. bře 2010

Mikulko, já ti nevím, jestli se lidi z Prahy toho města bojí, to asi ne. Já osobně ji beru jako nutný zlo 😉 Využívám jejích výhod a před nevýhodama prchám hezky domů. Každej víkend se snažíme někam vypadnout, ale tu večerní procházku v klidu mi to prostě nevynahradí. Ale fakt je, že jsem vyrůstala v rodinným domku na okraji malýho města, takže na bydlení přímo někde v centru bych si asi nikdy nezvykla 😒 Ale ono ideál fakt najdeš asi dost těžko, je to o kompromisech. Oba byste si měli stanovit své priority, přes které nejede vlak, no a co jste ochotni oželet. Jenom teda aby manžel neměl jako hlavní prioritu bydlet do sta metrů od rodičů 😝

kristi
10. bře 2010

jeste urpresnim, ze jsem bydlela v Cercanech, denni dojizdeni manzela do prace, tzn. 80 km denne - cas, nafta atd atd....bylo to jednim slovem na hovno. Max. tak nekde Pruhonice,ale dal uz je to daleko

vercaberca
10. bře 2010

mikulka, nedělej si z aut těžkou hlavu 😉 . zrovna dneska se se mnou malá přetahovala, že chce jít jenom po hlavní silnici a koukat na auta a letadla. ještě mašinky jí chyběly. 😀 děti budou spokojené tam, kde jsou spokojení rodiče.
manžela chápu, že se teď nehrne do stěhování. nevím, jakou má profesi. ale teď je opravdu nepříznivá doba na vysoké hypotéky. víc, než kdy jindy, hrozí ztráta zaměstnání. tys psala, že nastupuje na jaře do nové práce. to je pro každého taková "rozechvělá" doba. proto chce mít aspoň něco jistého - svůj domov. ikdyž není ideální, ale je to jeho útočiště. rodiče jsou většinou komplikace, ale vydrželi jste tak dlouho, že ještě pár měsíců to zvládnete. myslím si, že s mužem nehneš, dokud se práci nezapracuje.

osobně bych na vesnici ani do satelitu bydlet nešla. vyrostla jsem na vesnici a vím, co to je. jak mě štvalo, že o víkendu nejede žádný bus. o všechno si říkat rodičům, kteří nás rádi dovezli, ale mě to vadilo. žádná změna baru ani diskotéky nehrozila, páč rodiče by to věděli a ptali by se.... nedělala jsem nic zakázanýho, ale v teen věku se jaksi nemá člověk potřebu se vším svěřovat.
čistý vzduch na vesnici je pro mě vtipnost. v zimě tam všichni topí tuhými palivy - bleeee. v létě rolníci hnojí, řvou tam kombajny a traktory. motorkáři se honí po vsi - obec neobec.
romantika - chodili jsme na třešně, hrášek apod. to moje dcera chodí i ve městě. na naší pidizahrádce nemám kvetoucí plot, ale různé keříčky s plody 😀 , jediný strom meruňku, sousedi broskve, druzí sousedi třešně....
procházky s kočárkem od kravína ke kravínu jsou taky eňo ňůňo. v lepším případě budeš brousit dvě ulice tam a zpět.

rozhodnutí je vždy na tobě a tvém muži, ale rozhodně bych si venkovský život nepřikrášlovala.

jo a jak se staráte o chatičku, tak by ses musela starat i o nový dům a zahradu. má manžel vůbec čas. kapacitu a chuť trávit víkendy v údržbářských kalhotech?

eveluska
10. bře 2010

acimedaca - fakt? mne to tohle leto ceka taky a taky jsem prazak jak poleno - nikdy jsem nebydlela dal jak 10min od centra (vinohrady, hradcany, letna) - tak si to taky moc neumim predstavit ... ale zas tak spatny mi to neprijde 🙂 jak tam bydlis dlouho? a mate deti? ja jsem treba vyrostla fakt v parcich, po skole/i skolce nas nasi vysoupli ven s klicema na krku a my se vyblbli a bylo to supr, to si ale ted moc v praze nedovedu predstavit, ja uz bych se bala.. a ta doprava je des! je ale fakt, ze jsem zvykla koukat na park, obchody mit dva kroky na jednu strany a restaurace dva kroky na druhou, takze v liberci to bude docela sok - a asi hodne samy jezdeni autem 😒 (ale zas neni lbc tak ucpanej🙂 )

mikulka
autor
10. bře 2010

Ještě chci říct, že bychom si nebrali vysokovu hypo. Máme dost hodnotný byt - stačil by na domek a kus pozemku 😉

S prací muže to chápu, i když je to spíš změna pobočky bez zkuš. doby.

verca: MM dělá na té chatičce rád a je to pro nás odpočinek od práce, kterou oba máme takovou, že zapínáme mozek. 🙂
Já bych nechtěla velkou zahradu. Na tu práci na ní se těším.

Vlastně oba jsme s MM šťastní v přírodě a ještě za svobodna jsme pořád za přírodou utíkali. Nebyl vík. kdy bychom nejeli na výlet. S dítětem je to těžší.

acime: liberec znám, tam je to hustý. 😕

Ted jel zrovna MM na tu chatu- na kontrolu a volal mi, že je 40 km od Phy a má poruchu motoru, že čeká na odtahovku. 😕 ☹ Ty jo, teď kam ho asi odtáhnout, do Phy asi ne? Jak se dostane domů, a jak dlouho bude na odtah čekat? To jsou věci.

acimedaca
10. bře 2010

mikulka: no tak kor, jestli chatičku máte, tak bych jí odkoupila od rodičů, nebos e s nimi nějak dohodla....je pravda, že rušný provoz není nic moc - já jsem bydlela na hlavní třídě,ale jezdily tam jen tramvaje, auta moc nee....

vercaberca: jojo, s tím vzduchem to rozhodnění není pravda...naši sousedi topí tak děsným smradlavým uhlím, že nejde vůbec otevřít okno....a druhý sousedi zásadně pálí listí, když máš pověšené prádlo....🙂

mikulka
autor
10. bře 2010

acimeda: no, chatičku... ona je to lesní bouda a jak jsem psala, bez vody, možnosti topit, byla to tramská chata. Za svobodna to tam bylo super, s dítětem horší.

keminek
10. bře 2010

Tak ono záleží, kde se v té Praze bydlí. Kupř. já to mám 10 minut do centra (autem, busem). Ale bez auta se nehnu. Absolutně nikam (obchod, lesík, veřejné hřiště, doktor). Zato u našich si všude dojdu pěšky a když jedu autem, tak mi cesta trvá do 5 minut kamkoliv (lékař, kámošky, obchod, příroda - několik míst na výběr, jezero, koupaliště, náměstí). Teď už tam mají ty profláklé obchody typu electroworld, CA, Vogel, Sportisimo, Globus atd., takže není problém. Výhoda je tedy v tom, že jsou 3 Elektra hned u sebe, zatímco tady je jedno na Zličíně (tam teda jsou 2 přes šílenou křižovatku), další na Andělu, další v Průhonicích.. Když chci všechny ty obchoďákové krámky v celé jejich kráse a rozmanitosti (např. kvůli slevám), tak stačí zajet do 15 km vzdáleného města. Bez kolon jsem tam rychleji než po Praze. My bydlíme v klidné až vesnické části, ale též tu nemám kam jít, ale zas z jiných důvodů. Nic tu není. Do smradlavého centra se mi nechce a taky furt vymýšlím kam jít, jet a je to teda obštrukce, než se někam dostanem. To jsem u našich nepoznala. Jinde je to zas naopak. Někdo bydlí v Pze na sídlišti, všechno má po ruce a další město, které zažil je roztahané, tak ten to uvidí opačně. Vesnice na uhlí a kolem jen pole, to je taky hnus. Izolace a kde nic tu nic. Takže to chce fakt vybrat dobrou lokalitu. U našich si připadám jak na dovče (jako doslova), v Pze jak mikulka 😅
mikul, jj.. jim i vadí, že byste se zbavili toho bytu, to mě taky napadlo.

keminek
10. bře 2010

jo a dokud jsem chodila do práce, tak praha supr. s dítětem ale jaksi ne.. tedy z našeho úhlu pohledu. Ale klid tu máme, to jo zas. A u smradlavé čtyřproudky taky nebydlíme.

vendeta
10. bře 2010

my bydlime v Liberci a stehujem se za manzelovou praci do Prahy🙂

Vsude je neco.Liberec by byl hezkej, vsude kolem hory.Do Krkonos kousek. Ale v centru zadne parky, vsude na okrajich velka nakupni centra a v centru take stavej jen obchodaky.v centru zadna zelen.

Do Prahy se tesim, kdyz nebudem bydlet nekde na krizovatce ale v klidu. Zas je tam vice kultury apod.Radi chodime do divadel. Pro deti take dost zajimavych aktivit.

keminek
10. bře 2010

já taky nemusím poslouchat žvanění o Pražácích a nesnášení Prahy. Je to fakt směšné, když je to tady samý Moravák, Plzeňák atd., cizinci jsou tu taky. A pokud jde o bydlení, tak jak jasně vyplývá z této diskuze, každý kout Prahy je o něčem úplně jiném 😉

jabber
10. bře 2010

mikulka - no to by řešení bylo, koupit to někde poblíž Prahy, kde nejsou cestou kolony, ale bohužel si myslím, že nic takového se v okolí Prahy nevyskytuje 😅
Ty dopravní zácpy ráno do Prahy a večer z Prahy dělají paradoxně právě ti lidé, kteří z okolních vesnic a satelitů jedou ráno do práce a večer domů. Když se podíváš, tak v každém autě jede jeden člověk, což mě neskutečně točí 😀 Protože bydlet takhle mimo Prahu právě znamená nutnost toho, aby měl každý člen rodiny své auto a mohl se dopravit všude a i do té nenáviděné a zacpané Prahy, kde sice bydlet nechtějí, ale jinak ji potřebují ke všemu 😅 😀

Ale jinak naprosto chápu, že u Blanky bydlet nechceš, taky bych nechtěla a snažila se dostat pryč 😅 My bydlíme sice v Praze, ale máme to 1 minutu do obory Hvězda a do Divoké Šárky minut 5. Takže mě by třeba z Prahy nikdo nedostal 🙂

Ještě k těm mým kamarádkám - ono dokud děti byly malé, tak se jim tam líbilo strašně, klídek, žádná auta, velké zahrady, lesy, louky atd....ale děti povyrostly a už mají trošku jiné zájmy - třeba by chtěly po škole lítat venku s kamarády...jenže jak, když děti ze školy bydlí úplně jinde 😅
Jo a taky je hrozně deptá, že jim ve vesnici v 10 večer zhasnou pouliční lampy a je tma jak v pytli 😀

len
10. bře 2010

Hele, nedramatizujte to zase 😀 My jsme mimopražští, auto vlastníme jedno a do práce jsme oba jezdili MHD, protože to bylo levnější a rychlejší (o pohodlnosti teda moc nemluvím). I když třeba na mé trase NIKDY žádné zácpy nebyly, ale zase jsem dělala v centru a tam jaksi nebylo kde zaparkovat 😀 Ale vlak mi jel přímo do centra 16 minut 😉 Jo, to auto jsme si pořídili loni, ale ne z toho důvodu, že bychom bez něj nemohli existovat, spíš drahý zatoužil po tom konkrétním modelu a nemohl bez něj žít 😝 Do té doby jsme tu spokojeně žili bez auta 8 let. Pravda, taky bez dětí, ale prostě představa, že mimo Prahu se bez auta nehnete, je značně nadnesená 😉 Ono stejně jako není Praha jako Praha, tak není "mimo Prahu" jako "mimo Prahu" 😉

vercaberca
10. bře 2010

len, všude je něco 😉 . dneska nám ve městě páchnul nejenom smog, ale i hnůj - sezona holt začíná a pole jsou i kolem našeho města 😀.

mikulko, ty mluvíš, jak my s mužem před x lety. z bytu jsme utíkali do domečku (ale pořád ve městě) a nakonec jsme utekli. přiznám se, že jsem ráda, že pozemek je městský (= malý). před tím jsme si říkali, jak zahrádka a domeček to je naše potěšení. jenže uklízet dům je mnohem pracnější než byt (přece jenom více metrů). takže na zahradu si ráda lehnu a max. si hraju s malou. do kytiček se pustím, až dětičky odrostou 😀 .

mikulka
autor
10. bře 2010

keminku: a ty tedy bydlíš v Pze, ale někde na okraji, proto píšeš, že jsi v izolaci? A v které části Phy bydlíš?
A mamka je z malého města? To je totiž asi taky rozdíl, že tam má tak vše po ruce.

My vybírali lokalitu, kam jede městský bus. Nebo vlak. Samozřejmě, kdyby se stalo něco s autem. Opravdu se musí ta lokalita dobře zvolit. Taky jsme to tak vybírali kvůli malýmu, aby se, až bude větší, mohl dopravovat sám.

jabber: já myslím, že jde najít místo, kde nejsou kolony, ne? Teda aspoň ne takový, že tam stojíš hodinu, ale aspoň tak, že auta jedou, ale pomalu.

Dnes jsem mluvila se známým, který se odstěhoval z Phy a říkal, že představa, že základní školy jsou mimo Phu špatné, je mylná. A kroužky mají skoro ve všech školách na vesnicích. I když teda mám na kroužky trochu jiný názor... Myslím, že se to s nimi přehání.

vercaberca: To je taky řešení zůstat ve městě, ale v domku s malou zahrádkou. 😉

Dneska jsem byla na procházce s malým a už jsou kolem nás vedený auta a byla to síla.

jabber
10. bře 2010

len - no však, to jsem psala už předtím, že jediný řešení je být na vlaku, pak to jde 😉

Další věc, co tady nefunguje - na kraji města by všude měla být záchytná parkoviště a odtud mhd do centra, ale o tom si můžeme nechat jen zdát, všude se staví jen samý nákupní centra, sklady a další hangáry 🙄

len
10. bře 2010

Jo, tak to máš teda naprostou pravdu, dokud nebude dost záchytných parkovišť (a pořádný objezd Prahy), tak bude ucpaná furt 😝

Jinak u nás je jak bus, tak vlak, což je kombinace opravdu geniální, opravdu nechápu lidi, co od nás jezděj denně do centra autem 😖 A že jich je - a přesně, jak jsi psala - jedno auto = jeden řidič. Přitom zrovna tady sakra nemusí 😝

jabber
10. bře 2010

mikulka - já nevím, mě přijde, že jsou všechny směry z Prahy (a do Prahy) na dvě věci, co se dopravy týká 😅

školy mimo Prahu určitě špatné nejsou, proč by měly být? Jde jen o to, aby v té vesnici, kde člověk bydlí, vůbec nějaká byla - což u kámošek nejsou, musejí dojíždět 😅 Ale to je holt ta daň za tu úplně nejklidnější vesničku, která je tak uchvátila 😅

kristi
10. bře 2010

treba kdyz chce clovek taky obcas zakalit, byva to problem, dostat se z Prahy domu v noci.....

len
10. bře 2010

Jo, to už jsem řešila na první straně 😒 Na druhou stranu taxík z Kulaťáku k nám stojí 300, to se dá.
Jabber, od nás fakt zácpy nejsou 😉 Pokud teda člověk nechce ještě navíc krosnout celou Prahu, to je ale problém Prahy samotné 😉

jabber
10. bře 2010

No fakt to záleží na konkrétním místě, kde člověk bydlí, kámoška by se k Berounu taxíkem asi docela prohla 😅 😀
Oni to řeší tak, že když někam jdou (jedou), tak jeden z nich nepije 😅

len
10. bře 2010

No to asi jo 😀
My to většinou řešíme tak, že si pamatuju, jak jezděj busy a vlaky, a dle toho prostě z oslavy odcházíme 😉

soanpe
10. bře 2010

bydlet na vesnici neznamená chodit v holinách a brodit se bahnem
pro mě ideál Březiněves a okolí. do centra Prahy 15minut autem.MHD jezdí v pohodě 😎
fitka, školky, školy do 5km všemi směry
bydlela jsem na Proseku a nedovedu si představit trávit tam léto s dítětem. Ráda tam zavítám z nostalgie,ale pak potkám 2-3 fetáky, 8 bezdomovců, několik vulgárních dělníků z východu ... a nakonec si říkám, jak mi je dobře na tý naší malý vesničce se sotva 600 obyvateli, v našem domečku ani ne 1km od Prahy 😎

mikulka
autor
11. bře 2010

soanpe: březiněves je taky blízko a super. Hezky jsi to popsala, jé...

A v Líbeznicích jezdí přívoz za 10 Kč na osobu, děti za 5. To se mi líbí a malýmu by se taky líbilo.

Navíc prý má být někde u Roztok most do Suchdola v rámci pr. okruhu, takže myslím, že tam kolony nebudou.

Holky, ale musím říct, že se začínám obávat, jestli se mi někdy podaří splnit sen a z Phy odejít. Ač manžel tvrdí, ano, odejdeme, do Kájových 6 let... myslím, že to říká jen tak.

Mně třeba teď přišli katalogy s domama, já v nich listuju a manžel nic. Říkám mu, aby se podíval, jak jsou ty domy udělané, jestli je tam dobrá izolace a tak - protože on je stavař, rozumí tomu, a je dost vlažný.
Mám pocit, že to řekl jen, aby měl klid. 😖 😢

Holky, co už bydlíte, máte zděný baráček, nebo montovaný?