Máme odejít z Prahy. Co myslíte vy?

mikulka
3. bře 2010

Ahoj holky,

řešíme otázku, zda odejít z Prahy. Dneska jsme se moc pohádali, tak je mi smutno a váhám.
Já chci jít pryč, manžel tak na 30 %.

Máme byt 1+1 a kk k tomu. Možná budeme mít možnost přikoupit kus půdy a tím byt zvětšit.
To by pak bylo krásné, ale:
oblast, ve které bydlíme, je na x let dopředu naplánovaná pro stavění /křižovatka malovanka, tunel blanka, metro, garáže hned x našemu baráku). Navíc nám skoro před okny bude za 14 dní proudit čtyřproudovka asi na 2 roky (než dodělají jeden úsek, kam pak auta zčásti přeorientují).

Právě proto chci pryč.

Našla jsem pozemek, který má hodně pro:
v blízkosti je bus zastávka, městský bus, který je za 30 min v Praze u metra A.
pár metrů od pozemku je školka
základní škola je v blízkých městečkách asi 5 min autem a busem asi 10 min
v tomtéž městě je i sokol, tedy sportovní vyžití

Jinak v té vesničce je fotbalové hřiště, dětské hřište, rybníček s kachnama... školka dělá angličtinu...

Manžel se bojí, že by tam pro našeho klučíka bylo málo kroužků a zálib.
Já si to ale nemyslím, vždyť kroužky (plavání atd.) jsou přece taky od školy, ne?

Víte, mne se ta oblast zdá ideální, vždyť je tam vše dost blízko...

Jediné mínus vidím v tom, že budu dál od rodičů, kteří se mnou nyní bydlí ve stejném činž. domě. V budoucnu by tedy mohli vyzvedávat ze školky apod.

Manžel taky říká, že v budoucnu nám kluk vyčte, že jsme ho vzali z Prahy.
Můj argument: od Prahy jsme 20 min! Od rodičů 30 min jízdy autem.

Až kluk vyroste, na bus to má blízko a ten jede přímo k metru...

Co si o tom myslíte?

lenkavano
3. bře 2010

mikulka já bych neváhala a šla bych pryč.vždyt budete jen kousíček od Prahy 😉

soanpe
3. bře 2010

já se Prahy vzdala, ale počítám s tím, že až holka začne chodit do školky a školy, tak budu muset vozit do okolí.ale je fakt, že já jsem od prahy 1km 😉
zvažovala bych to, jestli se na trase netvoří zácpy, aby pak cesta ve špičce netrvala hodinu a půl. to , že autem cesta trvá 20 minut není směrodatné.zjistila bych si,jak dlouho to trvá busem,jak často jezdí atd. jo a kde jsou úřady,my jsme Pha východ a raději jsem si trvalé bydliště nechala u rodiců,kvůli dostupnosti úřadů.mám to blíž než tam ,kam spadáme

martimarti
3. bře 2010

Mikulko a když řekneš manželovi, že žijete na staveništi, že bude malé dítě dýchat dva roky vzduch plný zplodin a karcinogenních látek ☹ ☹ , že dva roky asi nebudete moci pořádně vyvětrat, s procházkami to asi tím pádem nebude nijak slavné ☹ ...co on ti na to odpoví? 😕

lenula.b
3. bře 2010

moje ségra bydlí v Újezdě nad Lesy, taky supr místo, nevím cos našla Ty, ale ségra to má do Phy kousek, z Běchovic vlak, sociální vybavenost ok, myslím že dítě nic vyčítat nebude...

lenkavano
3. bře 2010

marti má pravdu,mě by tam děsil už jenom ten provoz 😖

lenula.b
3. bře 2010

spíš jde o to, že my to tu nerozhodnem, je to jen na vás, pokud manžel je vyloženě proti, tak s ním asi nehneš...
ale centrum není pro dítě 2x luxus...

len
3. bře 2010

Mikulko, napíšu ti, jaké já mám osobní zkušenosti s bydlením kus za Prahou.

+ Pro mě největší - je tu klid, já prostě nemám na to bydlet někde v centru, ale zase každý jsme jiný
+ Když chci jít na procházku, můžu kamkoliv - k řece, do lesa, na kopec, i courání po mrňavým městečku není problém a s kočárem se nebudu bát, kde mě srazí jakej blázen autem
+ Do Prahy je to kousek (20 minut busem do Dejvic), takže když člověk něco potřebuje, dá se
+ Práci si pochopitelně hledám v Praze - lepší plat
+ Je tu základní občanská vybavenost - pošta (mizerná), pár obchodů s jídlem (až donedávna byl jen jeden mizernej), základní doktoři (s hodně děravou ordinační dobou)

- Bus je v Praze sice za chvilku, ale obzvlášť večer moc často nejezdí, o víkendech spojení taky nic moc, člověk tomu přizpůsobuje všecko - jak jít večer do kina, v kolik odcházet z oslavy... Dá se jet autem, ale pak zase řešíš parkování - v centru nemožné, jinde placené, pak stejně návaznost na MHD...
- Ono to dojíždění do Prahy je fajn, ale musím hledat "na svém konci" - obzvlášť při hledání práce na to opravdu narážím. Ono nestačí, že je něco v Praze, ale pokud tam máš dojíždět hodinu a půl se čtyřma přestupama, to samé zpět, tak to není zrovna žádná sláva a dlouhodobě je to opravdu ubíjející
- Výlet do kina netrvá dvě hodiny, ale třeba pět
- Až donedávna tady byl jen jeden špatný obchod s otvíračkou nic moc, člověk je pohodlnej a najednou ti dojde, že když jsi zapomněla koupit chleba, buď se obejdeš bez něj nebo uděláš dvouhodinovou výpravu
- Škola tady sice je, ale prý nic moc, takže rodiče stejně vozí děti do Prahy
- Školka tu je, ale přecpaná snad s 80% převisem (a v Praze děti nevezmou)
- Když mi něco dorazí na poštu, musím se snažit, abych z Prahy dorazila do šesti večer, pokud nemají lidi, zavřou klidně ve tři a smůla

Tohle všechno se dá samozřejmě řešit, takže pro mě je to jednoznačně pozitivní. I když děti zatím nemáme, ta svoboda, že se jdeme večer jen tak projít do přírody, že si v klidu otevřu okno a dýchám čerstvý vzduch, v noci vidím hvězdičky... i kdyby bylo jenom tohle, tak mi to za to stojí 😉 Ale zase znám lidi, co tvrdí, že tu chcíp pes a naprosto by se tu zbláznili. A to fakt nejsme žádná díra kdesi v neznámu, ale mrňavý městečko kousek za Prahou, je to o povaze. Já bych se zas zcvokla bydlet v centru 😉

habibi78
3. bře 2010

mikul , ja by som isla prec z Prahy..... my sme sa prave prestahovali 20 km od Blavy do dedinky, hlavne kvoli dcere.....
a ked je to len 20 minut do Prahy, nie je co riesit.... radsej nech je chlapec na cistom vzduchu ako teraz, ked vam budu pred domom jazdit auta, to aby si bola stale v strehu aby nevybehol na cestu, dva roky je dlha doba....
maly ma len 1 rok a kto vie, kde budete byvat, ked on bude riesit ci mu to vadi alebo nie....
nejde manzelovi o jeho vlastne pohodlie? 😉

mikulka
autor
4. bře 2010

Holky, strašně moc děkuju za podporu, jste zlaté.

Ten pozemek je v Holubicích. Blbý je, že jsou blízko Kralupy, kde je kaučuku. To mi nedošlo! ☹ Myslíte, že může ta vesnička být znečištěná, když je to asi 7 km?

maruschka
4. bře 2010

Išla by som hneď preč. Pre malého nebudú dôležité krúžky, keď bude mať kopec kamarátov a môžu vymýšľať v prírode na čerstvom vzduchu a okrem toho, školstvo nie je to, čo bývalo-teraz je už na každej škole milión krúžkov, jazykov, počítače,...atď..Ak máte auto, blízko autobus, tak dochádzanie v dnešnej dobe nie je nič výnimočné-sú ľudia, ktorí cestujú denne aj 100 km za prácou. 😉 😉 😉 😉

Uvidíš, keď raz budete počúvať spomienky malého na krásne detstvo na dedine s kamarátmi, tak budete radi, že ste sa tak rozhodli.

A čo sa týka tej továrne, čo je 7 km odtiaľ, skús si zavolať na hygienu v tom okrese, alebo na životné prostredie, tam musia vedieť, či je dedina znečistená alebo nie...

len
4. bře 2010

Mikulko, psala jsem ti IP. Kdybys napsala, že chceš z Prahy přímo do Kralup, asi bych ti to hodně rozmlouvala (osobní dlouholetá zkušenost), ale okolí Kralup je hezké a určitě mnohem čistší než střed Prahy. Pro srovnání - Praha 1,2 mil. obyvatel, Kralupy cca 18 tisíc. Jinak je tam několik škol, gymnázium, obchodka a průmyslovka, relativně přijatelné kino a kulturák, plavecký bazén, nemocnice, loni zrekonstruované koupaliště, několik slušných supermarketů s normální otvíračkou. S Prahou je to kulturní a sportovní vyžití samozřejmě nesrovnatelné, ale zase je to opravdu kousíček, takže na takové ty běžné věci jako třeba nákup je to pohoda, autem za chvilku, zácpy nulové, parkování nemusíš řešit. Takže se odtamtud můžete "orientovat" i tímto směrem 😉 Práce se pochopitelně hledá spíš v Praze, i Kralupští ve velké míře dojíždějí.

petrajda
4. bře 2010

mikulko - jsem z Prahy devět let a už bych se tam nevrátila. A tvrzení manžela,že vám to kluk vyčte až bude větší tak to taky není až tak moc jisté. Stejně zrovna může být nerad,že jste z té Prahy se neodstěhovali. Mě přijde život na venkově "kvalitnější" než ten ve městě. Člověk se tam lecčemus naučí,naučí s žít a víc se starat o sebe.Otuží se to nejen tělesně 🙂 . V něčem to je náročnějším,to ano,ale třeba má kolegyně v práci taky pochází z Prahy a s klukem se na samotu stěhovali když jejímu synovi bylo deset let a kluk tu je spkojenější.
A vy budete kousíček od Prahy mi jsme asi 100 km.
A není lepší trávit čas venku v přírodě než třeba v zafuněné tělocvičně, v nákupních centrech,kde se najíš,nakoupíš,zhlédneš kino,ale pořád jsi zavřená někde vevnitř?

renys
4. bře 2010

Ahojky, tak co já vím, tak poslední dobou je spíš trend stěhovat se do měst, protože spousta lidí přišlo na to, že čas jsou taky peníze a že je lepší ho trávit s rodinou než na cestě do práce a z práce. A o tom čerstvym vzduchu na vesnici bych si dovolila polemizovat, my bydlíme na konci města u lesů a rybníků, takže fajn kompromis, ale je tady spousta rodinných domů, díky kterym nemůžeme v zimě ani vyvětrat a pověsit prádlo na balkon, no to by byl samej jed 😠 ...

titkovamiriam
4. bře 2010

ja som tak odisla z Bratislavy sice len 10 km od nej a vlastne som blizo ale zijem na dedine.uz by som nechcela byvat vo vacsom meste.dnes nieje problem niekam docestovat a aj sluzby su uz vsade.Pracu mam 5 min od domu a ked mi je smutno za mestom/2 krat do roka/ tak tam zajdem. 🙂 ja som za zmeny v zivote a aj dnes by som sa kludne odstahovala niekam inam a tak isto by som nebranila detom keby chceli byvat aj na mesiaci 😀

mikulka
autor
4. bře 2010

Holky, díky moc za vaše názory, ani nevíte, jak jste mi pomohly. 🙂 😉

My se s MM teď dohodli na jednom - že z Prahy chceme. To je podstatné. Akorát asi není úplně nejlepší ta oblast, co jsem vybrala. Na životním prostředí jsem zjistila, že se vzduchem je to tam ok, ale jde o to, že to je developerský projekt (www.holubihaj.cz), něco jako satelitní městečko.
Máme pocit, že bychom se stěhovali z Prahy do "prahy".
My, ač oba žijeme celý život v Praze, jsme přírodní lidé, utíkáme do přírody, jak můžeme. Nepotřebujeme komfort, jsme rádi v naší lesní chatce, bez vody (nedávno i bez elektřiny)... ALe prostě tady není pouto s přírodou. A to pouto my právě chceme, když už tedy opustíme město.

Proto budeme hledat dál, aby nás budoucí domov opravdu oslovil, aby to bylo blízko do města, blízko do Prahy, ale zároveň, aby na nás dýchl klid, pokoj, příroda, jakmile přijedeme domů... Jestli mi rozumíte.

Láká nás oblast Tursko, Roztoky, Mělnicko... Ale i Berounsko, okolí Davle, Zbraslavy....

keminek
4. bře 2010

Berounsko je pěkný. Není to tam placka. Stejně tak je to směrem na České středohoří.
Ale Berounsko, Křivoklátsko.. kolem lesy, hrady, Český kras se vším možným..
Kousek Plzeňsko (tam konkrétně je to pocitově taková příjemná oblast - já k ní tedy mám i osobní vztah a cítím tam i to západní německo, ale to je taky osobní 😀 ) i Praha a dálnice je pěkná.

renys, s tím topením uhlím na vesnici máš pravdu. Kolem nás nikdo uhlím netopí, ale kde topí, tam ten srmad stojí za to. To jsou taky pěkný jedy a fakt se větrat nedá.

kristi
4. bře 2010

pro nekoho je 30 minut daleko a pro nekoho blizko. Ja z Prahy necchi i za cenu mensiho pohodli ( ze si tezko v centru postavime barak)

dojizdeni je desny - jak busem,tak autem, oboje stoji dost penez, nekdy se musi jet i 2x-3x denne, to mi prijde na palici

nechci delat diteti - pozdeji detem taxikare, chci mit vse u cumaku, jsem proste pohodlna.

kazdej ma svy priority jinde, neni mozno radit.

ja byt vami, prestehuju se nekam jinam do Prahy.

len
4. bře 2010

Mikulko, tak pak jde o to, jak moc z té Prahy chcete. Jestli opravdu jen "za hranice" nebo klidně i o kousek dál. Já strávila 18 let na Mělnicku a bylo to takové "soběstačné" - do Prahy jsme jeli 1-2x do roka a byl to opravdu celodenní výlet, všecko ostatní zařizování bylo v přilehlých městech, což má svá pro a proti. Pokud tvůj muž Prahu moc nechce opustit, nevím, jak by přijal, že prostě většinu věcí si oběhá jinde. A ono taky - je hezký v Praze pracovat, ale pokud si pro každý lejstro musíš na Mělník nebo na Kladno (protože tam administrativně spadáš), tak to je na houby. Jestli chcete zůstat s Prahou i nadále svázaní, tak zůstaňte blíž a když budete hledat, jak tam jezdí busy, tak koukejte i na to, jak často. Třeba do Roztok to ve špičce jezdí 4-5x do hodiny, mimo špičku 1-2x, v noci a o víkendu i méně často, ale víc jak půlka busů tu končí a do dalších vesnic pokračuje málokterý...
Jo, taky je fajn, když do obce jezdí bus i vlak, ale to už je takovej luxus a lokalitu to poněkud prodražuje. Ale má to něco do sebe 😉

draga
4. bře 2010

mikulka my tohle řešili před narozením našeho prcka, manžel měl byt na Plzeňský, všechno blizoučko...ale hluk tramvají, vzduch na ho..., všude kravál...nakonec jsme koupili byt v Kladně na okraji, do Prahy 20-30 minut, busy jezdí snad po 10minutách, vlak po půl hodině...a vůbec nelituju...s příchodem prcka na svět jsem poznala, že Praha je super pro mladý bezdětný lidi...teď když tam náhodou jedu tak jsme totálně hotová z toho jak se všude motaj lidi, jak s malým musím být opatrná aby se mi neutrhnul a někam nevletěl...prostě bych už neměnila možná ke stáří 🙂))

jinak vidím, že už jste se dohodli tak držím palečky ať vyberete co nejlíp 🙂 ono ta Praha pak opravdu ani nebude chybět 😀

kaleilah
4. bře 2010

Mikulko, já zdědila v praze byt 1+1 a začali jsme plánovat rodinu, tak jsemse ze dne na den rozhodla že byt pordám a za měsíc jsme kupovali za polovinu cenu prodanýho 3+1 v lázních v záp. čechách... je tu vše, ale musim říct že je tady hropznej klid..a nuda. pro děti ideální, kousek od bytu mámehudebku kam jsem chodila i já, školky tu jsou 2, jedna se stromama a parkem,postavili tu obchoďák, ale já se tu nudim, práci jen tak neseženu a praha mi hrozně chybí, srdcem jsem pražák 😉 ale kdybych se mohla vrátit s rozhodnutím, volila bych už kvůli dětem stejně 😉

renys
4. bře 2010

Keminek, no copak uhlí, ale někdy jdou z těch komínů krásný barvičky, takže petky a tak 😀 😖 ...

vanusak
4. bře 2010

Mikulka,
přece to nestojí na tom, že rodiče jsou povinni zůstat tam, kde se dítě narodilo, aby jim to pak náhodou v budoucnu nevyčítalo...? 😕 Co je to za argument? 😅
Jednoznačně bych doporučovala z Prahy ven, právě proto, že hlavně ze zdravotních důvodů není nic lepšího pro děcka než zdravější vzduch... K čemu vám pak bude, že budete pomalu v centru všeho dění, ale marodní? 😔 A kor když je odtamtud spojení směr velký město naprosto dostatečný. Je to fakt jen o zvyk, já jsem z vesnice a sice jako dítě jsem se taky do města musela přepravovat, ale v jiných směrech mi to zase jiné možnosti plně vynahradily 😉

iris
4. bře 2010

my bydlíme uprostřed lesů na Křivoklátsku, sice tu nemáme nic, ale do Prahy by mě nikdo bydlet nedostal, stačilo mi jezdit tam do práce
držím palec, ať vyberete vhodnou lokalitu 😉

esssi
4. bře 2010

renys mám pro Tebe překvápko, znáš Teplárnu v Malešicích? Jen třetina toho monstra je spalovna, zbytek jsou filtry na ty zplodiny, ono to tak není, že komunální odpad se spálí a rovnou se to vypustí do vzduchu...na spoustě vesnic jde z každýho komína v zimě víc sr...ek než z týhle teplárny🙂

berenika39
4. bře 2010

do toho. udělali jsme to stejně, mimochodem prchli jsme z rušné křižovatky Veletržní - Dukelských hrdinů v Holešovicích. Rozhodnutí padlo, jakmile jsem otěhotněla, protože tam přivést miminko bych prostě nechtěla. Byt 43m2 jsme prodali a za stejnou cenu koupili zrekostruovaný byt v bytovce 100m2, 15km od Prahy, busem 15 minut, autem na okraj Prahy k metru taky tak, zastávka poblíž domu, bytovka je v druhé řadě od silnice, která není ani frekventovaná, je tu cca 230 obyvatel 😉 😉 . Školka,škola,lékař,nemocnice v blízkém městě 4km. No problem.
Čisto, příroda,klídek,obchod ve vesnici,hodný lidi. Spokojenost maximální, nelituju a doporučuju.

Jestli budete dítě vozit po školách a kroužcích v Praze v zácpě denně 3 hodiny nebo to budete mít domů pár km bez provozu - není co řešit. Chce to vybrat ale dobrý směr, tak,, aby se dalo do Prahy přijet bez problémů.

Jediné mínus - nutnost auta, to je pro mě ale samozřejmost, jezdím pořád a ráda, trochu víc nafty 😉 😉 , ale zase náklady na byt v Praze a tady - nesrovnatelný. Takže to vyjde nastejno a ten klídek za to stojí. Můžu i větrat!!!! To na magistrále nešlo 😀 😀

petrajda
4. bře 2010

já se teda přidávám k těm co tě podporují v záměru se přestěhovat. "Čistýˇ" vzduch teď není skoro nikde ani na té spropadené vesnici a pokud zrovna nebudete bydlet v paneláku naležato jak říkám satelitním městečkům nebo pozemkům na kraji měst,kde někdo rozoprodal malé parcely a pak na nich vyrostli domky 4+1,tak si myslím,že to bude mít pro vás větší přínos,zvlášť když jste jak říkáš spíš zaměřený na přírodu. A děti sváma tam stejně busdou bydlet relativně krátce,každej se chce osamostatnit. Když bude chtít do Prahy půjde tam.
Přežila sem na vesnici i několik let bez auta a sama a spíš mě to posílilo. 😉 Takže přeju hodně úspěchů v hledání něčeho vhodného 🙂

mikulka
autor
4. bře 2010

Díky, holky. 😅
Přesně tyhle argumenty jsem chtěla slyšet a myslela na ně. 😉

petrajda: Já si právě myslím, že s kroužkama se to v dnešní době přehání. Děti chodí na kroužky a jak píšeš, místo aby lítaly venku, jsou zavřené v místnosti, kde mají předepsáno, co mají dělat. Jednosměrné, bez fantazie... vlastního rozvoje.

Pozemek budeme shánět dál. Snad to půjde. Jak jste sháněly vy?

Ještě musím říct, že mne mrzí přístup mých rodičů, kteří nás nutí, takovým jako vydíráním, zůstat zde.
Táta, jak se dozvěděl, že něco hledáme a chceme pryč, se urazil a už týden s námi nemluví. 😝 Dnes odjel a ani se nerozloučil s klukem (což ještě nikdy neudělal!). Jediné, co řekl, že nás upozorňuje že jakmile se odstěhujeme, nikdy za námi nepřijede a mámu tam neodveze. Že bude konec! 😖
A to jsme měli být 15 min od Prahy!!!

Máma ta má zase strategii nám to dokola rozmlouvat.

To mne mrzí, místo podpory, nás vlastně dusí a já si připadám jako malá holka, která udělala něco strašného a je teď trestaná. Ujetý, ne? 😔

len
4. bře 2010

Myslím, že to od vašich není fér 😒 Jednou jsi jejich dcera, takže i když s tvým rozhodnutím nesouhlasí, měli by ho respektovat...

berenika39
4. bře 2010

ale hlavně mikulka si myslím, že bys jim mohla říct, že tímhle přístupem absolutně ničemu nepomůžou, protože je to jen a jen vaše rozhodnutí a kvůli obyčejnému stěhování a to ještě ne kraj světa nestojí za to si pokazit vztahy....mrzí mě to za tebe 🙄 .
Pokud budeš chtít, mám dobrého relaitáka, známeho, pár lidí kolem nás včetně mě už přes něj kupovalo a prodávalo, tak když budeš chtít, dám ti kontakt. Za poptávku nic nedáš. Tak případně písni ip.

mikulka
autor
5. bře 2010

Holky, já si jdu postěžovat. Dneska mám narozky a táta mi jen poslal sms Vše nejlepší. Ani nezavolal. Stále je naštvaný, že jsme se zmínili, že chceme z Prahy. To je síla, co?

Pak mne mrzí přístup manžela. Rozebírali jsme moc a moc. On řekl, že rozhodně z Prahy chce.
Jenže mi to tak nepřipadá. Pozemky hledám jen já až se ze mně kouří, on vůbec - a to dal výpověď v práci a do nové nastupuje až v dubnu, takže má čas, je doma!

Když něco najdu já a nadšeně mu to ukazuju na netu a jásám, on je velice vlažný a jen mi vždy zkazí radost. Protože na všechno, co najdu má připomínky: daleko, drahé, cokoli. Přitom nechápu, co by chtěl. Hledám jen okolí Prahy a do ceny, kterou jsme si řekli.

Jsem z toho moc smutná, protože jsem na to sama, mám pocit, že mne nikdo z okolí nepodporuje, nesdílí nadšení, natož aby pomohli, naopak, že mi to jako by kazí otráveností a nezájmem, berou mi tedy chuť. ☹

Manželovi jsem řekla, aby hledal taky, ale on je prostě otrávený. Když se ho zeptám, jestli teda chce pryč, řekne, že ano. Nechápu, co mu je a nedostanu to z něj., ač se ho na to ptám.

Přitom je mu jasné, že v tak malém bytě, bychom nemohli mít ani druhé dítě, které oba (někdy) chceme. V tomto stadiu by ale nebylo možné ani kam dát postýlku. Prostě by se nevešla. Takže fakt nechápu, co chce a co po nás chtějí rodiče. Jsem z toho smutná, unavená a ztrácím elán taky něco hledat - což je nejhorší. 😒

Navíc nemám ráda, když není ve věcech jasno (to nikdo, že jo) a nemám jasno v tom, proč se manžel tváří otráveně, proč nesdílí nadšení se mnou, proč se taky aspoň trošilinku nesnaží! On to nedokáže říct.

Přitom je stavař, má tolik známých, kteří by s hledáním parcely také pomohli. Ach jo. 😔