Maminkou na jaře 2010 II. Přidejte se

elitera
11. bře 2009

Chystáte se na mateřství cca za rok? Přidejte se 🙂

aerin
27. říj 2009

no jo, no...tak taky mame kazda jiny podminky...bylinky bych mohla pestovat tak mozna ve vane a na to abych si vyskakovala se zdravou vyzivou proste nemam prachy 🙂 ac bych samozrejme rada...

andelka
27. říj 2009

Holky, díky za recepisy. můj muž ryby děsně rád, no a já je teď mám jíst taky, ale neumím to moc.
hermi: Jejda, kvůli mně takové starostě 😅 Jinak s barvou si kdyžtak nedělej moc problémy, jen teda asi růžová by se na kluka moc nehodila 😀

aerin
27. říj 2009

tu axclusive maji v moc peknych barvach🙂

aerin
27. říj 2009

ja jsem vcera konecne dopletla zadni dil toho svetriku...nejak jsem ten vystrih udelala, to jsem teda zvedava, jak do toho pak napasuju tu kapucu😀

herminka
27. říj 2009

Andělko, to nejsou žádné starostě!!!

Aer, samozřejmě, že se každý musí stravovat podle svých možností. Ale nemyslím si, že zdravá strava se rovná automaticky drahá. Když člověk nakupuje sezonní zeleninu (tj. např. NE rajčata, papriky a okurky v zimě - to nejsou moc kvalitní a už vůbec ne levné), vaří často luštěniny (pytlík stojí pár korun a udělá se z něj několik obědů), obiloviny apod., nemusí to vyjít draho. Jiná věc jsou třeba celozrnné biomouky (a celkově biopotraviny) nebo celozrnné pečivo (sice by celozrnné mělo víc zasytit, ale nějakého puberťáka, který je ve vývinu, to nezajímá, a sní 10 rohlíků bílých i grahamových 🙂). Ale teď, co vařím chlapům na stavbu, zjišťuji, že klasická česká masitá jídla jsou taky vesměs celkem levná, to mě dost překvapilo. Jj, dívala jsem se, že Exclusive má moc pěkné barvy. Kapucu pak asi budeš muset dotvarovat podle výstřihu 🙂

tiburcia
27. říj 2009

aer já jím zdravě ale nepřipadá mi, že by to bylo nějaké drahé....záleží co kupuješ 🙂 já třeba koupím červenou čočku za 40 kč, z toho je oběd a ještě třeba pomazánka....když vidím mamku jak nechá za bůček 400kč 😉 tak to nelze porovnávat....prostě něco je proti klasickým věcem drahé (mouky nebo tak), ale spousta bio věcí je stejně drahá jak nebio 😉

aerin
27. říj 2009

Hermi, ja mela na mysli prave ty produkty v bio kvalite☹ Je to desna skoda...ale tesim se, ze az na tom budeme o neco lip, dopreju si🙂 Pecivo kupuju sobe celozrny a V. ji bily rohliky.
Zelenina je muj vecnej problem, protoze tu ja proste nejim☹ A V. taky moc ne☹
Nebudu se tajit tim, ze muj nejvetsi pritel v kuchyni jsou vselijaky kostky a sojovky...jsem tak zvykla z domu🙂

Kapucu dotvarovat podle vystrihu...tak ted jsi me pobavila😀 😀 😀 😀

tiburcia
27. říj 2009

aer někdy je mi líto manžela 😀 😀 jednoho dne, jsem vlezla do kuchyně a vyházela všechny polotovary, kostky, koření 🤐 a začalo se jíst zdravě....asi nejvíc těžce nesl cukr, máme třtinový, já z něho i peču a prý to není dost sladké 😉 ale jinak to zvládá v pohodě 😀

eirin
27. říj 2009

Já se tedy necítím jako nějaký odborník přes výživu, ale měla jsem za to, že bio produkty jsou ve srovnatelné kvalitě jako nebio produkty, ale jde tam hlavně o způsob zpracování..

aerin
27. říj 2009

tak cukr skoro nepouzivame...asi pred rokem a neco jsme koupili v akci celej pakl (10 nebo 12kg) a doted nam tam jeste 5 strasi...a to jsem uz takovy tri kila rozdala po pribuznych😀 porad cekam az se toho zbavim a najedu taky na trtinovej, ten nas vzhledem ke spotrebe opravdu nezruinuje🙂

chaarleene
27. říj 2009

když jsme se stěhovali, tak jsem nakoupila nějaké polotovary, kostky a tak, ale pak už jsem nikdy nic nedokoupila 😀 sice nevařím moc z biosurovin, ale vždycky se snažím z čerstvých surovin, jediná kostka, která mi smí do kuchyně, je biobujon od Wurtzlu 😀

a vařím zdravější jídla na střídačku s klasikou - manžel například miluje rajskou s knedlíkem, celkově třeba omáčku s knedlíkem dělám tak 1-2x do měsíce... a jindy zase udělám kapustové karbanátky nebo čočku a šmákneme si taky 🙂

a dneska byl šmakoun - dostali jsme 2 plátky od tchýňky, tak jsme ho vyzkoušeli 🙂

herminka
27. říj 2009

Aer, jasně, chápu 😉 S pečivem to dělám stejně - zpočátku jsem nějakou dobu kupovala celozrnné pro oba, ale manžel se nad tím furt ofrňoval a úspora se hodí, tak jsem mu taky začala kupovat bílé rohlíky a obyč chleba 😒 Ale sama bych to do pusy nevzala 😀 Kostky a sójovky je lepší vyhodit (ale pravá fermentovaná sójovka ke i zdravá) nebo aspoň hodně omezit, ale co bych bez milosti vyprala z kuchyně, je polévkové maggi, to je vlastně jen koncentrovaný glutamát, fuj. Někdy mě někdo za zdravé stravování obdivuje, ale není to až tolik moje zásluha, u nás doma se jedlo zdravě prakticky odjakživa.

Eiri, pokud vím, u biopotravin jde o to, že ekozemědělství je šetrnější ke krajině (to je asi to, cos měla na mysli Ty, že?), ale i to, že bioprodukty neobsahují zbytky umělých hnojiv, pesticidů apod.

eirin
27. říj 2009

Já to dělám jako Chaar, taky tak půl napůl zdravá s klasikou. Spíš prostě na co máme zrovna chuť a co nám chutná. Ale teď, co už měsíc nemáme kuchyň, mi už vážně leze krkem pečivo s čímkoliv 😝

tiburcia
27. říj 2009

eirin tím že jde i jiné zpracování, nebo pěstování (bez hnojiv, pesticidů, různých věcí na hubení škůdců) by to mělo být pro lidský organismus ,,kvalitnější"....tělo není vystaveno škodlivým látkám 😉 no a zdravé věci, jídla slouží pro vitalitu organismu 😉

aerin
27. říj 2009

hermi, tak maggi doma myslim nemam😀 mam worcestrovku, kterou davam hlavne do jedne oblibene marinady...pak mam sladkou sojovku a ustricovou omacku....no a ty kostky, vitanu/maggi (extra silny vyvar, zeleninovy, slepici, a bylinkovou)
tak jsem tu cerna ovce, no...🙂

tiburcia
27. říj 2009

aer tak to zkus jen vyměnit 😉 zeleninový Wurtzl stojí 27 kč (6 kostek) a třeba slepičí od Biolinie stojí 29 kč (8 kostek) 😉

herminka
27. říj 2009

CHaar, taky teď vařím zdravě na střídačku - v sobotu chodí manžel s nějakými pomocníky (tchán, můj taťka, švagr, kamarád - jak kdy jak kdo) pracovat na náš barák a já momentálně nechodím, protože tam v tuto chvíli není práce pro mě, a tak jim doma vařím (nový dům je od stávajícího asi 5 km, takže pro ně není problém na oběd dojet). Zeleninovými apod. jídly bych je moc neuctila (myslím si, že částečně je to psychologické - ti chlapi si myslí "je to zdravé, budu z toho mít brzo hlad), takže jsem se vrhla na českou klasiku a poprvé v životě vařím jídla typu guláš, sekaná apod. Kdyby mi někdo řekl před rokem, že budu dělat něco takového, vysměju se mu 😀

Aer, jakápak černá ovce, každý vaří nějak, ne? Na bujóny se zkus podívat v DM na jejich bio (mají zeleninový, slépku a myslím ještě cosi), mám dojem, že stojí okolo 30 Kč, to nebude velký rozdíl oproti klasickým (ha, Tibu to píše taky). Jo, a kapucu podle výstřihu zvládneš, vždyť jsi šikovná pletařka, ne?

herminka
27. říj 2009

Jo, a manželovi sice moje strava chutná (aspoň to tvrdí), ale za klasiku dostanu stejně větší pochvalu 😀 Ale zůstávat u ní nebudu už z toho důvodu, že pak často vařím na dvakrát 😒 (pro chlapy a pro sebe).

andelka
27. říj 2009

aer: Nejsi, já taky hážu do polívky kostku Natur bujonu od vitany 😉 A někdy zahustím omáčku instantní jíškou. A koření máme normální. Třtinový cukr jsem koupila včera. Já jím různé celozrnné a semínkové pečivo, manžel rohlíky a chleba obyč. Omáčku s knedlíkem udělám klidně taky. Zítra bude hlávkové zelí s bramborem a uzeným (libovým).
Já kupuju a vařím jak kdy. Třeba si někdy sám obyč těstoviny a někdy kukuřičné, někdy celozrnné apod., nebo celozrnný kuskus - střídám to. Někdy si dám maso, někdy Šmakouna. Někdy jím zeleniny hodně, někdy málo. Prostě jak kdy - ani vyloženě zdravě, ani nezdravě.

tiburcia
27. říj 2009

hermi tak já tyhle jídla normálně vařím ale nejím 😀

herminka
27. říj 2009

Tibu, já je právě normálně ani nevařím 😀 (a jak už jsem psala, ani je nejím). Manžel sám chce, abych vařila zdravě, ale stavba je jiná situace.

andelka
27. říj 2009

A včéra jsem dělala výborný buchtodort - jako zdravého v tom bylo málo, ale mňamka to je. 😅 Příště dám do toho aspoň hnědej cukr místo normálního (aji tak jsem ho tam dala míň, než bylo v receptu psané), mám pocit, že nějak málo sladí. Bylo to normální těsto - mouka (dala by se napůl celozrnná, ale nemám ji), kakao, prášek do pečiva, pak vajíčka s Herou a cukrem, do toho nasrouhané jablka, šup do dortové formy, upéct. Pak jsem to nahoře pomalzala marmeládou a přelila hořkočokoládovou polevou a nahoru jsem dala vlašáky. Měl to být jakože falešný Sacher a bylo to fakt mňam. I mamka byla překvapená, co z toho vylezlo. 😅

eirin
27. říj 2009

Tibu, já si právě bohužel nemyslím, že je to o bio potravinách obecně pravda. A že když je na tom nálepka bio, je to automaticky zdravější než nebio - stejně nejvíc důvěřuju zelenině, masu a vejcím od našich 🙂

tiburcia
27. říj 2009

Eir taky se myslím že něco je kdoví z kama 😀 tak si snažím co nejvíc věcí vypěstovat sama 😉

tiburcia
27. říj 2009

třeba bych si něco nekoupila jen proto, že je to bio...já musím vědět, prostě z kama to je nebo jak se to dělalo...maso co není doma tak chodíme nakupovat na jednu eko farmu,kde to znám a vím,čím to krmí a že jsou ty zvířata venku...jako v tescu bych si bio kuře nekoupila ani za nic 😀

tiburcia
27. říj 2009

nemusí se všechno kupovat bio,ale já kupuju věci, co jsou zdravé 😉

madlisek
27. říj 2009

Ahoj holky moje 🙂

Prisla jsem zase od mexicanek, nevim, jestli jsem vam to psala, ale jedna byla tehotna a dnes uz u sebe mela novorozenatko 😵 😵 A prislo mi to uplne super, ze je ta holcina par dni po porodu a stejne se chtela ucit 😵

Pak jsme jeli na nakup a akorat meli akci na pangase, tak jsem koupila dve baleni a koukam, ze vy to tu zrovna rozebirate 😀 Ja ho delam vetsinou na panvicce s citronem, cesnekem a rajcatama a nebo v troube s kminem a bylinkama.

chaarleene
27. říj 2009

a ještě k tomu pečivu - v obchodě, kam chodím na takový ten každodenní menší nákup, stojí celozrnný rohlík 8 korun 🙄 takže tam celozrnné pečivo nekupuju vůbec, když mám čas, tak dojdu o kus dál do pekařství, tam je za 5 😀 a když se dostanu třeba do Hypernovy nebo nějakého podobného většího krámu, tak toho celozrnného koupím víc a část zamrazím 🙂

madlisek
27. říj 2009

Char, taky pecivo obcas zamrazujem 🙂

tiburcia
27. říj 2009

chaar taky mrazím 😉