Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
31. črc 2013

@ivular ja som akurat dnes citala, ze 2,5r. dieta ma mat slovnu zasobu 400 slov 😅 asi som nikoho nepotesila

ivular
31. črc 2013

@abbie Mě to vůbec nepřekvapuje. Opravdu nedoufám, že Jeník VD nemá - už se asi opakuju, ale v porovnání s jinýma dětma je fakt úplně mimo ☹ Jen moc doufám, že se z toho vyvrbí co nejlehčí forma 😖

sisstin
autor
1. srp 2013

@ivular já třeba neznám žádnýho dysfatika s expresivni,co by spojoval dvě slova před třetím rokem.

silvikam
1. srp 2013

@ivular No diagnózu. My ich máme viac. Má hypotóniu, ale už je to vcelku o.k., ale ešte vidno na ňom keď uteká je to také neobratné ako keby utekal medveď. Od narodenia zle počuje, má poruchu sluchu a nosí načúvacie aparátiky. Nosí ich už celý deň, krásne si na ne zvykol a slušne s nimi počuje až sa niekedy pozastavím nad tým, ako reaguje a čo všetko počul. Odborníci tvrdia, že toto sluchom nie je, že zachytáva slušne. Ono on bol pri pôrode pridusený, museli ho rozdýchavať ☹ , tak asi tu sú následky. Od Dr. Jánošíkovej máme dg. psychomotorické opozďovanie a OVR.

ivular
1. srp 2013

@sisstin Tak to jsem z toho teda kukačka 😕
A nevíš jestli je obvyklé, že i s OVŘ se pojí výrazně nerovnoměrný psychomot. vývoj? Jak jsem psala, Jeník pokulhává v hrubé motorice (neumí skákat ani jít po schodech bez držení) a hlavně v sociálnu, kdy se vyděšeně utíká schovat ke mně pokaždé, když se k němu přiblíží jiný člověk/dítě 😖
@silvikam S hypotonií má zkušenost i mvmk. A jak je na tom s tou řečí? Má problém jen s expresí nebo i porozuměním?

sisstin
autor
1. srp 2013

@ivular no já nemyslím,že ty problémy jsou následkem Ovr,ale že má nějaké problémy,jejichz následkem je ovr;)

abbie
1. srp 2013

baby, mna ide porazit 😠 maly sa od vcera zacal opat oznacovat ako TY, ked ho napomeniem, tak sa opravi, ved mu to slo tak dobre, nemal ziadny problem, neviem co ho mohlo takto zblbnut 😢

ivular
1. srp 2013

@sisstin Nezní to nelogicky. A napadá tě, jaké problémy by to mohly být?

sisstin
autor
1. srp 2013

@ivular neuro a genetiku máte ok? 😕

ivular
1. srp 2013

@sisstin Genetiku ano. Neuro - má cystu, ale neřeší se, byl to náhodný nález a prý není nutno ji ani sledovat, že s cystou v hlavě chodí spousty lidí. Na eeg byl naposled někdy před rokem a půl, tak nevím 😖

sisstin
autor
1. srp 2013

@ivular podle mě ty jeho motorický problémy právě způsobují i problémy s řečí. Fakt si nemyslim, že by byl dysfatik, neznám ani jednoho s expresivní, kdo by v jeho věku dokázal spojit dvě slova....většinou nemají žádná slova 😝 spíš bych to směřovala někam na tu dysartrii nebo dyspraxii, hypotonii...nevim no 😕

modra1
1. srp 2013

@ivular @silvikam @mvmk
Už som to sem písala, hypotonické dieťa sa výrazne odlišuje od dieťaťa s normálnym tonusom a kým máte malé deti, treba začať s cvičením. Lekári radi vyradia dieťa z terapie keď začne chodiť, akože už všetko dobehlo, rodičia sa potešia a uspokoja s tým, že je všetko ok. Nie je to tak, raz diagnóza dobehne to dieťa. Môj syn má 8 a pol roka, slabý hypotonik, opäť cvičí intenzívne vyše roka a pol. Napriek tomu je zreteľné, že je na tom horšie ako iné deti a nezvláda často to čo zvládne dcéra 3 a pol ročná. Nepodceňujte hypotóniu.

ivular
1. srp 2013

@sisstin Tak to jsi mi Teri nasadila brouka do hlavy - už po několikáté 😉 Googluju dyspraxii a docela by mi to na něj sedělo. Ale já už jsem z něj tak zmatená, že by mi sedělo kde co 😅
Pediatrička a neuroložka problém nevidí - resp. vidí ho ve mně, že moc řeším 😝 Hypotonii má jen mírnou, hraniční. Ve dvou letech mi foniatrička a genetik řekli, že to vidí na VD, ale je pravda, že u nich šlo jen o střílení od boku. Psycholožka řekla jen výrazně nerovnoměrný PM vývoj. Já jsem to dřív viděla taky na VD, ale po tom skoku za posledních pár měsíců si taky nejsem jistá.
Mám pocit, že intelekt má ok, ale jinak působí jako neuvěřitelný mimoň. ani nevím, jak bych to popsala. ach jo, už mi to leze na budku 😠
..

sisstin
autor
1. srp 2013

@ivular škoda, že ta neurovývojová terapie je až od 4 let. Já bych zkusila ještě zajít někam za rehabkou, která dělá i jiný metody než Vojtu...podle mě je fakt problém v té motorice primárně, problémy s řečí jsou tam přidružený 😕

jana804
1. srp 2013

A existuje nějaká terapie, terapeut, literatura, postup... prostě někdo nebo něco, kdo by mi poradil, jak pracovat na motorice - hrubé či jemné? Omlouvám se, že jsem sem tak vpadla. Mám pětiletou dceru - od miminka problémy s motorikou - zkrátím to, začala chodit až v 21 měsících. Doktorce to stačilo - od té doby kontrola tak jednou do roka. Malá neumí vyskočit, chůze do schodů, ze schodů - hrůza, běhá jako medvídek... to jen tak pro představu. Malá má diagnózu PAS - nicméně mluví, chodí do normální školky s asistentkou, vcelku se o sebe postará, co nezvládne, o to si řekne. Snažíme se - chodíme na procházky (dloooouhé procházky 🙂 ), plaveme, chodíme na hřiště (na skluzavku jsme vylezli tak tak ve třech a půl), na odrážedle jezdí jakž takž až letos, honíme ji po trampolíně, doma přesypáváme přeléváme, navlékáme - jako jde to opravdu strašně, strašně pomalu, ale pokroky vidíme. Pro psycholožku je sice diagnóza jasná, náš dětský psychiatr si ale tak jistý není, myslí si, že to její opoždění ve vývoji dost souvisí s motorikou - a já se k tomu klaním celkem taky (fakt si nemyslím, že jsem naivní). Minimálně si myslím, že kdyby se nám v tomto směru podařilo posunout, tak se posuneme po všech stránkách. Nemáte nějaké tipy, jak s dětmi pracovat na rozvoji motoriky? Děkuji, a ještě jednou se omlouvám za vpád do rozjeté diskuze.

silvikam
1. srp 2013

@ivular Skákať na jednej nohe tiež nevie. Po schodoch je to už v pohode, ale keď ide dole schodami a niečo si napríklad nesie v oboch rukách, tak to radšej sadne na zadok a ide dole po zadku. Asi sa bojí, že keby sa potreboval pridržať, tak nebude mať čím.
Ono k tej reči. Tým, že je od narodenia nedoslýchavý tažko povedať či nerozumie kvôli sluchu, alebo kvôli VD. Ale to porozumenie je teraz už v poslednej dobre o dosť lepšie. Napríklad sám zdraví pri odchode, stačí, že mňa počuje pozdraviť a on už zdraví sám bez výzvy. Bežné veci rozmie. No nič zložité mu nevysvetlujem. Samostatná reč je bída. Základné veci: mama, baba, tata, né, auto, mňam, a veľa citoslovcí....... . Používa aj gesta.

sisstin
autor
1. srp 2013

@silvikam já jsem slyšela, že právě z vad sluchu může být tzv. "získaná VD", kdy ty projevy jsou jako u dětí s "jenom" VD, ale primární příčinou je právě ta vada sluchu. Ono jako pak v reálu se nic nemění, to jen tak pro zajímavost 😕

@jana804 syn má VD - lehčí formu, expresivní (tam jsou větší problémy s motorikou, než u té VD, kde je narušený porozumění řeči). Od 4 a kousek chodíme na ergoterapii, která mu teda neskutečně pomohla - naučil se právě skákat na jedné noze, chodit ze schodů se střídáním , skákat z vyvýšeného místa atd atd. Pak i rozvoj té sebeobsluhy - skládání oblečení,zapínání zipů, knoflíků atd. Ted chceme zkusit ty neurovývojovou terapii (odbourávání primárních reflexů, které u nejenom těchto dětí přetrvávají dlouho a způsobují problémy s řečí, emoční stránkou apod.), je to teda drahý jak svina.

Pokud máte takhle vážnější problémy motorický, tak jak jsem psala @ivular zkusila bych nějakou rehabku, která má zkušenosti i s jinýma metodama než je Vojta 😉

sisstin
autor
1. srp 2013

@jana804 jo, a na jakým základě máte PAS? 😕

hrusti
1. srp 2013

@silvikam cvicime kazdy den cca 5 minut. Jsou to jednoduche cviky. Ted aktualne cvicime kolebku a mlynek. Syn se ted posunul.ve vyslovnosti i v motorice. Uz je mu konecne rozumet a zacal slapat na kole a jezdit na kolobezce.

@ivular v Praze. Mrkni na www.red-tulip.cz.

sisstin
autor
1. srp 2013

jinak Tygr už taky koloběžkuje, ale na kolo jsme ho ještě nepřinutili furt 😅

jana804
1. srp 2013

Ergoterapie? To si zkusím zjistit. Prostě cokoliv - je mi jedno, jak to bude drahé. Na jakém základě - asi přesně nevím, co máš na mysli?

silvikam
1. srp 2013

@sisstin Veď toto, ja som už pobehala toho dosť. Odborníci nemajú rovnaký názor. Surdopédka hovorí, že deti so SP sú tak o dva roky dozadu. Psycholodička /boli sme u dvoch/, že má masívnu nepozornosť a tá u neho spôsobuje oneskorovanie tak o dva roky. Ako tie dva roky mínus tam sú.
On je v hrubej motorike už pekne zdatný. Sám vylezie na ten veľký skákací hrad a aj sa z neho šmýka a páši sa mu to, šmýkacka je jedna hračka. Tam už vylezie aj naopak po tej šmýkacej časti, trampolína, bycikel všetko o.k. Akurát ten beh je ťažkopádny a mám pocit, že každú chvíľu zakopne.
Jemná mortorika nic moc - problémy s jedením, obliekaním .... , kreslenie to už ani nehovorím. Čmáranica za 3 sekundy a púšťa ceruzku. Takže tiež si myslím, že keby tá jemná motorika poskočila, poskočilo by aj ostatné.

silvikam
1. srp 2013

@hrusti No ja som to včera goooglila. A mrkla som na ukážku tuším z relácie sama doma a tam to jedna pani predvádzala, tuším 3 cviky. A tebe to malý sám zvládne zacvičiť. Lebo ja by som ho asi musela držať a cvičiť to nejak s pomocou. A to je strašne super, že Vám to pomáha. No, ale ja mám pocit, že u nás to nebude vedieť cvičiť nikto. U nás iba Bobatha a hotovo.

modra1
1. srp 2013

@jana804 najjednoduchšia cesta je rehabilitačný lekár, ktorý dieťaťu predpíše cvičenie na mieru, cvičí sa formou hry, pravidelne doma, cca každý 2-3 týždeň u fyzioterapeutky. Stretávame na cvičení veľa detí s DS, PAS.

cairka
1. srp 2013

@silvikam , tú neurovývojovú robia na Slovensku iba v Avare v Stupave www.avare.sk

Baby, a nemáte nejakú fintu ako zlepšiť pamäť? AJ nejaké prípravky a tak...Rybí tuk so zvýšeným DHA (či čím to 😅 ) berie už takmer 2 roky. Takže niečo na inej báze...Teraz sme pár dní boli na výlete, takže sme neopakovali....a ona už zas nevie ani to nešťastné Kolo mlynské, či Pec nám spadla... zaspieva verš podľa názvu a potom na mňa kuká, ako keby prvýkrát počula, čo jej spievam, keď chcem aby aspoň doplnila slová ☹

sicinka
1. srp 2013

@ivular já ti ten kruh maličko ještě zkomplikuji pokud připustíme že spousta mimonovitosti souvisí s tím že dítě nemluví a dítě nemluví protože má nějaký motorický problém, tak se můžeš posunout od toho že hledáš logopeda k tomu že hledáš fyzioterapeuta 🙂 Nějak mi přijde že spolu souvisí strašně věcí a je to úplná věda. Jediné co mi do mé teorie nezapadá je moje dítě které, ač bylo nemluvící mimon a aktuálně jen trochu mimon, tak motoricky je pořád napřed.....

sicinka
1. srp 2013

@krystalka já nepřestávám žasnout doteď co umí vymyslet a se mnou celá rodina. Dáda: Babičko je váš pes lítající pes? B: není nemá křídla. D: Budu nad tím přemýšlet, že bychom ji koupili letadlo? B: letadlo je moc drahý. D: A kdybych sehnal letadlo zadarmo tak by jako mohla být lítající pes? ....Jo jen pro povzbuzení - aktuální věk 4 roky a 2 měsíce, ve 2,5 ač nějaké slova uměl tak téměř nekomunikoval a měl poměrně hodně autistických specialit.

hrusti
1. srp 2013

@silvikam na tom videu je nejspis p. Volemanova, ke ktere chodime. Honzik cvici celkem dobre, jen ze zacatku trva par dni nez si ten cvik zautomatizuje a poradne to pochopi a zapamatuje. S pomoci nevim, jak.by to slo cvicit. To dite by ten cvik melo cvicit pomalu, aby si telo ten pohyb jakoby uvedomilo. Pokud dite nebude chtit.cvicit, tak to asi nepujde.

sisstin
autor
1. srp 2013

@jana804 no jaký příznaky vykazuje, že má diagnozu PAS jsem myslela 😉 jinak ta neurovývojovka je jen, jak píše @hrusti www.red-tulip.cz a jsou tam teda brutus čekací lhůty 😉 ergoterapii poskytují v každém větším městě, ale třeba dysfatikům ji málokdo napíše na pojištovnu, takže my si to opět hradíme...a chce to, aby to byl ergoterapeut pro děti 😉

hrusti
1. srp 2013

@sicinka no ja jsem taky premyslela nad tim, jak hrozne veci spolu.souvisi. U nas je jasny posun v reci v dobe, kdy zacal chodit.na cviceni s detma a na tu.neuro.terapii.
Omlouvam se za preklepy. Pisu z.mobilu a nemam silu to po sobe opravovat 😀