Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adricc
21. srp 2013

Ahoj holky 🙂
potřebuju trochu asi poradit už jsem tady kdysi psala adamek ma urcite VD ted mu byli 4 roky chodi rok do spec.školky tak před pul rokem se už trochu rozkecal naše dětska taky nic moc neřeší vše jsem oběhla sama až teda na neurologii nevím zda tam mám jít jestli to má nějak cenu na foniatrii jsme byli nevím jestli teda udělala dobrý vyšetření šustili s papírem vzadu za ním pískali kačenkou a pak mu dali nějakou tyčku do ucha musel bejt v klidu a pak řekla že slyší ale píšu sem proto jestli i vám dělali jen tohle vyšeření mě se totiž zdá že hůř slyší když mu to řeknu potichu nebo zrovna na něho nekoukám nebo on na mě tak se furt ptá co?pak mu to z opakuju trochu víc nahlas a už je to dobrý fakt nevím další věc co se mě moc nezdá je naše logopedka chodíme k ní od 3 let a byli jsme tam 4 krat což je fakt málo nejdřív jsme marodili mi tak posun o jeden měsíc pak ona a ne že by nám dala hned termín třeba to trvalo opět měsíc a ted jsme tam konečně byli a počítala jsem že nás vezme zase za měsíc a prej stačí až za 3 měs.jinak jsme od 2.5 let cvičili i vojtovku a od 2 let k nám dojížěla ranná péče v prosinci jsme to ukončili
ty jo to je román 😀

abbie
21. srp 2013

@adricc ahoj, nepises o psychologickom vysetreni, boli ste niekde? V jeho veku to uz potrebuje ako sol, ak nerozprava poriadne a na logo by ste mali chodit aspon 1x za 2 tyzdne ...tak malo, ako teraz chodite je k nicomu, to akoby ste ani nechodili, nemoze to mat ziaden efekt ...baby tu inak odporucaju na diagnostiku Junkovu, alebo Wawroszovu

abbie
21. srp 2013

@adricc a ako je na tom s porozumenim?

adricc
21. srp 2013

@abbie ahoj jo byli jsme ve u nás jak chodí do tý specia.školky tak u toho je psycholožka ted pujdeme zase vyšetřní děla uplně stejné jak jste psali i vy tady všechny ty ukoly atd.celkem si myslím že diagnostikovala v pohodě jak jsem očekávala takže stím spokojená jsem jako logopedka mě fakt vyrazila dech a to je celkem vyhlášená je pravda že třeba jsme tam i pul hodky jezdíme kní přes 30 km u nás tady ta kní nechci tam jsem chodila se starsím a byli jsme tam nejdýl 5 minut dostali papír na další písmeno a byl konec takže asi hold budu muset hledat dál.pak se strašně diví že sní moc nechce spolupracovat když na ní není zvyklej

krystalka
21. srp 2013

@adricc - ahoj, tak jestli se ti ten sluch nezdá ok, tak bych určitě nechala znovu udělat tu foniatrii a třeba někde jinde...jinak logopedie jednou za čtvrt roku je celkem asi k ničemu, my chodíme od 3,5 let - nejdřív to bylo jednou za 2-3 týdny, pak začal chodit do speciální školky a tam si ho logopedka bere na půlhodinovou individuální lekci jednou týdně. Plus ještě dělají ve třídě různá cvičení na rozvoj řeči skupinově. Současně s ním ještě v SPC kromě logopedie pracovala speciální pedagožka - takový ten rozvoj ostatních složek. A ještě se teď chystáme chodit k další logopedce ještě mimo školku... Máme expresívní VD, teď je synovi 5,5 roku.

adricc
21. srp 2013

@abbie já si myslím že rozumí dobře od 2 let to řeším myslím že jsem se na to nevys.....ale tohle už me příjde moc jako log.za 3 měs.to prostě nejde řekla i ona že to na VD vypada a že můžeme bejt radi že zacal mluvit ted že kdyby zacal dyl ze by pak byl problém s nastupem do skoly coz je jasny ale myslim si ze by mel mit vetsi peci ale jako rikat ji ze chci kni jezdit jednou za 14 dni fakt nechci je to blby

adricc
21. srp 2013

@krystalka jo veškolce mají taky logopedii tam se jim fakt věnujou hodně se školkou jsem moc spokojená a jsem ráda že jsem ho tam dala normal by asi nedal on i blbe zvladal zmeny a takovej mamanek ale skolku zvladnul dobře asi 2 krat brecel coz jsem se fakt divila

se starsim jsem mela taky problémy co se tyce reci vim uz cim prochazime ale snim jsem na diagnostice nebyla bude mu 10 samozrejme me nikdo nikam snim neposlal co mu teda zustalo je nepozornost ve skole ale jinak zadny dys. nemá a skolu zvlada dobře vse dohnal

abbie
21. srp 2013

@adricc tak potom fajn, je super, ze si to tak skoro zacala riesit, ale uz mohol davno chodit na logo intenzivne, urcite si pohadaj logopeda, ktory by bol ochotny aspon teda 1x za 14 dni, uplne naj by bolo jeden x do tyzdna 😉

krystalka
21. srp 2013

@adricc - jinak, my na neurologii nebyli vůbec, tenkrát nás tam nikdo neposílal a syn jak jsme začali chodit do toho SPC a pracovat s ním, tak šel hodně rychle dopředu, tak mi to nepřipadalo nezbytně nutné... U psycholožky jsme taky zatím nebyli, jen na něj dohlíží psycholožka z toho SPC co mají u školky. Pořádné psychologické vyšetření plánuju teď na podzim, než půjdeme v lednu k zápisu do školy - hlavně kvůli plánovanému odkladu.

adricc
21. srp 2013

@krystalka ale asi budu muset nekam jinam na foniatrii a jaky vam delali vysetreni na foniatrii chci prave vedet co dělají jinde a tu neurologii mam taky nebo uz se na to vykaslat ma to vůbec cenu ?

adricc
21. srp 2013

@abbie jo přesně to se mě zdá jako fakt málo to jsem i se starším od 3 let chodila častejc 1 za měsíc a adamkovi jsou 4 a jednou za 3 měs.to je fakt šílený
@krystalka ja prave jinde u psycholožky taky nebyla jen v ty specia.skolce tu co tam mají zatím tohle bych ani neresila co má vím autismus vylucuju a jako vim ze tu dysfazii ma ale tu foniatrii a bych mozna vyzkoušela jinde a nevim jestli ma fakt cenu jit na tu neurologii

krystalka
21. srp 2013

@adricc - s tou neurologií - já nevím, někdo tam byl, někdo ne...já jsem u něho tenkrát žádné problémy, které by naznačovaly, že jde o něco neurologického, nepozorovala, nikdo mi to ani neporadil a když pak ta řeč i to ostatní šlo rychle dopředu, tak už jsem se na to vykašlala.
Jinak na foniatrii na něj nejdřív taky zkoušela orientačně šeptat, pak nás poslala na audio vyšetření, kde měl mít sluchátka a když uslyší nějaký zvuk, tak měl dát znamení - to tenkrát nedal, byl úplně hysterický ze sluchátek, takže mu dělali sluchový test tak, že jsme seděli ve zvukotěsné kabině, na klíně jsme měli velký arch s obrázky a paní byla vedle a pouštěla nám do mikrofonu v té kabině otázky - různou hlasitostí - "kde je dům, kde je slon"...apod., nejdřív s ním tedy ty obrázky prošla, aby se ujistila, že ví, co to je a postupně snižovala hlasitost. Pak mu ještě dělali tympanogram - to dají takovou sondičku do ucha a měří to, jestli jsou volné bubínky (jestli vibrují), protože když ne, tak v těch uších může být podtlak - například kvůli zvětšené nosní mandli, tekutině ve středouší, nebo to může být i při rýmě...a tím pádem může taky slyšet hůř. Jinak mu ještě koukla do pusy a do uší. Dávala mu různé otázky na porozumění, barvy apod. Byli jsme na Foniatrické klinice v Žitné ulici v Praze. A zve si nás jednou za půl roku na kontrolu, protože my tam právě měli problém s tou nosní mandlí, byli jsme i na vyndání...a přitom mně tenkrát přišlo, že slyší normálně, on ani na rýmy netrpěl, v životě neměl zánět středního ucha apod.

krystalka
21. srp 2013

@adricc - jinak při třetí návštěvě už konečně dal i to vyšetření se sluchátky, jinak foniatrička byla skvělá, moc to s dětma umí 🙂

adricc
21. srp 2013

hm to je ono že nemám porovnání u nas jak už jsem psala sustila s papirem atd.koukla do nosu do usi a dala tycku do ucha a chvili musel bejt v klidu pak do druhyho jinak zadna kabina zadny sluchátka on byl teda uplne v phode spolupracoval nikdy nemel zanet ucha rymy mel.jako on už spojuje slova ale jen slova nedava předložky,jsme, byli,a, uz to taky ne proste da slova a ja pak tu vetu dam dohromady a zopakuju mu ji dobře zapor dava blbe třeba prsi ne atd.no kazdopadne teda zkusim jinou foniatrii a uvidíme 😒

krystalka
21. srp 2013

@adricc - tak spojovat 2 slova začal syn až ve 3,5 a to stylem máma hají... apod. , předložky mu taky chvíli trvaly, ale ty už jsou teď dobrý, ale pořád zápasíme se zvratnými zájmeny a slovesy. To SE už celkem používá - podívej se apod., ale pořád zápasíme s tím JSEM - takže on pořád mluví "já byl, já dělal, já se umyl, já viděl...prostě tam to JSEM vynechává, takže zatím to dělám stejně jako s tím SE - že pořád opakuju správné znění - občas to po mně zopakuje, občas ne...ale doufám, že mu to časem taky naskočí, jako to SE. Jinak třeba výslovnost se nám postupně celkem srovnává téměř sama, bez nějakého velkého cvičení, ale paradoxně mu lépe jdou ty těžší hlásky - takže umí už dávno L, R, všechny sykavky - S,C,Z, Š, Č, Ž....ale třeba místo překvapení říká překjapení apod., tedy když se na to soustředí, tak to vysloví správně, ale v běžné řeči ještě leccos různě komolí. Jinak asi tak od 5 mluví tak, že mu rozumí i cizí lidé, do té doby jsem všechno musela překládat 😉

krystalka
21. srp 2013

Jinak holky, Jiřík si zase vytvořil jedno osobité slovní spojení 😉 , schválně, kdo uhádnete - co je to České erino? 😀

mvmk
21. srp 2013

Ahoj holky, moje mala dnes rano vstala a povida, Ja kukuk, ja ne augen zu 😅 Jako, ze uz kouka a nema zavreny oci 😝 Myslite, ze z tehle gramaticke skomoleniny, muze dite jeste opradu realne zacit mluvit, jako civilizovany clovek. Ja totiz uz mam opravdu obavy. Ta gramatika se defakto nemeni, porad stejny bludy. Sice ma slov uz habadej, ale porad je ted toci v takovych silenych agramatickych spojenich 😝

abbie
22. srp 2013

@mvmk ahoj, co si pamatam, tak vatsina deti tu tak na zaciatku rozpravala 😉 a inak ona miesa v jednej vete cesky a nemecky jazyk?

sicinka
22. srp 2013

@mvmk já bych řekla že to je typický pro dysfazii, ale na to už je ta věta hodně dlouhá. Otázkou je co v tom dělá ta dvojjazyčnost. A to že děti zaměnují slova za jednodušší v druhém jazyku, jsem viděla hodně krát máme v rodině a známých několik vícejazyčných dětí. Jinak Dáda tohle nedělal on nějaký agramatismus použije doteď, ale ta stavba věty byla od začátku normální, používal zápory, časy, skloňoval, v rodech se třeba pletl zezačátku. Takže i když to třeba byla krátká věta dvě tři slova tak byla většinou gramaticky dobře (a výslovnost byla ze začátku šílená).

krystalka
22. srp 2013

@mvmk - ahoj, je to přesně, jak píše Abbie - Jiřík podobných agramatismech mluvil nejmíň do 4 let, sice mu jednotlivá slova byla rozumět, ale seskládal to v tak šíleném sledu, že tomu nikdo cizí nerozuměl 😀 . A u vás jsou navíc ještě ty dva jazyky... U nás se ta řeč vyvíjela vlastně tak, že prvně začal nabírat nová jednotlivá slova, pak ve 3,5 začal spojovat dvě slova, pak někdy od 4 se pomalinku začala upravovat výslovnost a nakonec se taky hodně pomalu rovnala gramatika...dneska v 5,5 mluví víceméně normálně, jen pořád jsou problémy se zvratnými zájmeny a slovesy a občas tvoří zvláštní patvary - jako např. řeknout - místo říct, nebo vezmout - místo vzít apod. 😉 . Takže to co píšeš, je opravdu u "našich" dětí normální a i přesto velmi pravděpodobně nakonec budou jednou mluvit normálně 🙂

abbie
22. srp 2013

@krystalka my prave teraz bojujeme s tym SOM ... on povie buchol, nepovie som buchol, alebo povie tam bol namiesto tam som bol... a este jedno co si nevie zafixovat je CHCEM, hovori chces pit, chces rozpravku, chces cikat, ja ho stale za kazdym opravujem a on to po mne zopakuje spravne, ale za par minut zasa povie chces 😠 inak som prekvapena ako pekne sklonuje napr, hovri idem babe, bol s babou, baba je s dedom, vcera ukazal a povedal toto je hlina a potom este dodal, vela hliny ... alebo idem tatovi, za tatom

krystalka
22. srp 2013

@sicinka - jj, právě pro tu dysfázii to je typické, jinak Jiřík míval klidně ještě delší věty, kolikrát jsem se v tom docela ztrácela, než jsem to poskládala tak, aby mi to dávalo ten smysl, co to mělo mít 😉 . On právě zase mluvil celkem srozumitelně, ale ten pořádek slov býval šílený, žádné skloňování, časování, mluvil buď v infinitivech a nebo ty slova používal v tom tvaru, v jaké je odposlechl nejčastěji, takže někdy to fakt byl docela kvíz, než jsem pochopila co tím myslí...jinak zápor na konci věty zcela běžně apod.

sicinka
22. srp 2013

@krystalka tohle já neznám, ale on prostě nikdy nepůsobil a nemluvil jako dysfatik to mě ani nenapadlo, u nás to bylo posunutý víc k těm autistickým projevům. Aktuálně je tak na zabití že fakt sama nevím co je špatně asi mu chybí režim a školka.

mvmk
22. srp 2013

@abbie ano micha, ale to neni nic nenormalniho, muj syn treba rikal kolem toho 2 roku, Mama koukej kleine kaminek, nebo rikal misto motyl smetelicek, protoze smeteling a motylek 😀

dezyre
22. srp 2013

Ahoj holky, jak tu řešíte teď tu mluvu, tak Staník teď valí takové svoje zvláštní slova. Převládají u něj citoslovce, které se navíc snaží zdrobňovat, takže pistole je bum bumka, opička je uaka (jakože opička dělá u-u-a-a), potom valí mamika - mamiko, mamka, mamko, tatiko, tatika (když třeba ukáže na boty, které jsou manželovi, tak řekne tatika, když na něj volá, tak volá tatiko), kuky tady - podívej se tady.. a prostě takhle. Má šíleně svých slov. Ale už umí krásně říct "auto" 😀

sisstin
autor
22. srp 2013

@mvmk no tak jako kdyby Tygr v jejím věku stvořil takovou větu, tak se poseru od radosti 😉 2 slova začal spojovat ve 3,5....do 4 let neměl gramatiku naprosto žádnou (Péta sedět židle, máma obout boty apod.). A ted mluví už jako normálně, až na výslovnost. Přijde mi, že ty vše vidíš strašně tragicky, valná většina dětí tady v řeči na tom jako tvoje malá v jejím věku fakt nebyla. 😉

krystalka
22. srp 2013

@sicinka - no, však taky Dáda dysfázii myslím nemá, že? U nás právě ta gramatika byla naprosto nepřehlédnutelná, výslovnost se fakt postupně pomalinku rovná téměř sama, ale s tou gramatikou ještě chvíli bojovat asi budeme. Zrovna dneska, když jsem ho tak dopoledne poslouchala, tak jsem si říkala, že tam má hrozné výkyvy - na jednu stranu mi ráno říká že (přepisuju naprosto doslova) "třeba ta tramvaj pojede později a TÍM PÁDEM nebudeme tak dlouho čekat na busík" - věta jak z knihy, co? 😉 No ale vzápětí jdeme po takových dlouhých schodech dolů na tramvaj a on říká "tady musím jít opatrně, já si tady pořádně natlouk" - což na první poslech sice zní taky normálně - tak jsem mu řekla, že tady přece nikdy nespadl..no ale vzápětí jsem si uvědomila, že tam mělo být "jinak já bych si tady pořádně natlouk" - prostě stačí vypustit dvě slova a je z toho úplně jiný význam...takže z toho občas vznikají nedorozumění...

krystalka
22. srp 2013

@sisstin - jj, měli jsme to vlastně stejně - pamatuji si i věty - Jííš boty nohy ne! (Jiřík se nechce obout!) 😀 - a to už mu bylo víc jak 3,5 😉 a takových vět byla spousta, sem tam jsem si něco psala, pak už jsem toho nechala - to by bylo spíš na diktafon 😀

sisstin
autor
22. srp 2013

jinak v práci budem mít od září na třídě hrozně moc dětí s těžkou dysfázií a autíky, no to chci vidět, jak to bude fungovat, abych jako nezapomněla mluvit 😅 😅 😅 😅

sicinka
22. srp 2013

@sisstin budeš mluvit za ně, jednoduše krátké věty a doma tě pak budou za to milovat, ono je to v normálním životě maličko nepraktické. Máma dělá s postiženýma ségra ve školce a občas mě dostanou jak mluví 🙂