Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
19. zář 2013

@bosorka37 a Junková je taky v Krči? Nemůžu se na ni nějak dopátrat.
Jinak už jsem dnes volala Křížové a vezme nás v půlce listopadu. Tak teď fakt nevím.

dalmationka
19. zář 2013

Ahoj zdravím všechny maminky. Včera jsem se dozvěděla od paní učitelky ze školky, že můj téměř 4 letý syn s nimi nekomunikuje. Nastoupil loni začátkem listopadu. Měl výhodu v tom, že byl nový sám. Proto na něho měly učitelky víc času. Teď od září nastoupili nové děti a jsou adaptovanější než ten náš Péťa. Je nejpomalejší s jídlem, musí mu pomáhat s oblíkáním. Zdržuje ostatní děti. Prvních 14 dní ve školce jsem se radovala, že se nepočůral. Ovšem tento týden si to vybral. V pondělí se počůral do tepláčků a pak každý další den do pyžama. Už čekám, že se počůrá i zítra. Jsem těhotná a za 14 dní bych měla rodit. Problémy bych předpovídala, kdyby se mimi už narodilo. Za celou dobu, co Péťu ta učiteka zná od něho slyšela dvakrát vyslovit slovo koník. Říkala mi, že si myslí, jestli to není selektivní mutismus. Co jsem tak pročítala na internetu, tak bych to tak asi typovala. První mi ta situace přišla strašně líto, když jsem vezla včera Péťu domů v autě a on začal mluvit. Každou jeho větu jsem obrečela. Nemyslím významem slov. Od půlky července tohoto roku se krásně rozmluvil v celých větách. Už vlastně co začal chodit do školky, měl snahu doma víc mluvit. Dneska, když se zase počůral, jsem na něho dostala takový vztek a dala jsem mu na zadek. Vím, že to nebylo vůbec k ničemu, ale já občas takový situace mám. K tomu se přiznám. Dejme tomu, že se mi to stane jednou za půl roku. Vím, že mám k tomu sklony a proto jsem spíš pro volnější styl výchovy. Jinak bych byla schopná to dítě zabít. Myslím si, že Péťa vyrůstá v láskyplném prostředí. Doma všechno v pohodě, ale ve školce nemluví. Začne mluvit, až když se objevím já nebo manžel. Když jsem chodila já do školky, co si tak vzpomínám, určitě jsem nebyla ukecaná. V té době to učitelky asi ani nijak neřešili. Do školky jsem se netěšila, akorát si pamatuju, jak mi jeden kluk trhal vlasy a dával je na hlavu ostatním holkám. Doma jsem se s tím nesvěřila, protože jsem slyšela, že se nemá žalovat. Když jsem si pak strčila nohu do kola a já nemusela už do školky byla jsem nejšťastnější člověk na světě. Pokud to vezmu z druhé strany mít učitelku, která by se mnou komunikovala třeba i s pomocí plyšáka. Jen abych se měla dobře. Asi bych se do školky těšila. A teď babo raď. Jsem rozhozená z toho, že až po tak dlouhé době se dozvídám, že moje dítě ve školce nemluví. Jo ale pokrok přeci jen udělal, když ho dovedu do školky, jde si už sám hrát s hračkama.

lenuskin
19. zář 2013

@dalmationka když doma všechno v pohodě a nevidíš , že by se ve vývoji nějak vracel zpět, tak to snad problém nebude. Těžko říct. 😒

cairka
19. zář 2013

@dalmationka , v marci tohto roku začla moja skoro 4ročná chodiť do škôlky, s učiteľkami síce ako -tak komunikovala, ale oni jej aj tak nerozumeli, takže po čase prestala mať snahu im vôbec niečo vysvetľovať 😝 , keď sa niečo učili, tak to buď odignorovala úplne, alebo sa teda činnosti zúčastnila, ak ju donútili, ale nezapájala sa nijako samostatne.... o tom, že som večne počúvala, že na ňu čakali pri prezliekaní , či jedení ani nepíšem...Postupne prišlo pocikávanie (dieťa, ktoré nebolo na 100% "suché, pocikala sa mi ta raz za 2 týždne, sa začalo pocikávať denne niekoľkokrát, najprv len v škôlke, potom už kdekoľvek) , potom sa začala pokakávať a to už bol teda neklamný znak, že treba niečo robiť. Nechala som si ju doma už asi týždeň pred prázdninami a počas prázdnin sa zas úplne ukľudnila, prestala sa pokakávať, pocikávanie sa vrátilo do tej jej normy (nie je stále 100% suchá..., ale ani niekoľkokrát denne pocikaná) a to ma presvedčilo a do škôlky už nenastúpila. Zatiaľ som toto rozhodnutie neoľutovala, ona sa do škôlky vôbec nepýta a ja verím, že o rok to zvládne lepšie. Ja by som na tvojom mieste skúsila porozmýšľať, či by nešlo malého aspoň na mesiac-dva vybrať zo škôlky (ja viem, že so 4ročákom a malým bábätkom to jednoduché nebude), ale možno trocha dozreje a bude lepšie zvládať škôlku. Ináč, moja v škôlke plakávala len veľmi výnimočne, "len" tam nechcela ísť , zapierala sa do dverí s úsmevom na tvári 😝 no a potom v škôlke sa tiež tvárila spokojne, kým po nej nič nechceli a nechali ju sa hrať s bábikou a kočíkom. To bol jej kútik v škôlke, nech som po ňu prišla kedykoľvek, v 95% prípadoch bola tam.

bosorka37
19. zář 2013

@lenuskin Lenuskin, napis mi na mistni mailik a ja ti poslu cislo na mobil te pani doktorky Junkove 🙂

sisstin
autor
19. zář 2013

Tak od rijna konecne domluven grafo kurz Maxik a zacnem chodit na Trening jazykovych schopnosti, vice zde: http://www.pozitivnipsychologie.cz/elkonin/

hrusti
20. zář 2013

@sisstin Teedy, tak at to všechno stíháte!

My ted bojujeme ve školce. Honzík se zaseknul a odmítá s učitelkou komunikovat. Jinak doma normálně mluví. Ale jinak se mu ve školce asi líbí, protože do školky chce a dokonce už tam spí. Dneska se o tom zmíním Baslíkovi, tak uvidíme, co mi řekne. Jsem z toho docela špatná ☹
Jinak jsem nasadila Esprico, tak uvidíme, jestli to bude mít nějaký účinek 😉

ivular
20. zář 2013

Ahoj holky, jdu sdělit své nadšení 😉 Začali jsme s Jeníkem chodit do školkové přípravky a je to super 😎 Je to dvakrát týdně na celé dopoledne pro 8 dětí s maminkami, což je super. Program jako ve školce: ráno volné hraní v herničce, potom tvorba ve výtvarné dílně, pak společná svačinka, potom dramatika (divadýlko, zpíváme, tancujeme) a pak pohybovky v obrovské tělocvičně - závody na motorkách, trampolína, překážkové dráhy. Je to v DDM, takže státní zařízení (platí se 900 Kč měsíčně) a je to fakt pěkně vybavené. Měla jsem strach, že se Jeník nebude chtít do žádného kolektivu dětí zapojovat, ale je tam nadšený a já mám radost, že přechod do opravdové školky za rok by už nemusel být problém ani pro našeho mimoňka 😅

dalmationka
20. zář 2013

V noci jsem toho moc nenaspala. Pořád jsem přemýšlela. Dohodnu se s učitelkou, jestli by si udělala chvíli čas a vezmu sebou manžela. On má schopnost podávat otázky, který by mě napadly třeba až doma. Trochu si říkám, že každé dítě nemá doma zvířata krávu, kozu, poníka, slepice, husy a k tomu dědu jako velký vzor. Takový hezký příklad děda jede s kolečkem hnoje a Péťa s malým kolečkem s trochou hnoje je mu v patách. Zkrátka na našem v této době netypickém dvorku se pořád něco děje. Ale zase ve školce má děti s kterými je rád, akorát prostě nemluví. Když jedeme jenom kolem školky, ukazuje z auta a s radostí zdůrazňuje školka. Uvidím, co se dozvím od učitelky než začnu schánět neurologa, logopeda a psychologa.

ba0terka
20. zář 2013

Ahoj holky,tak jdu poreferovat.
Zjistila jsem,že tu máme speciální školku s logopedickou třídou. Tak jsem tam dnes byla,bohužel letos mají plno,ale příští rok čekají na Erdu. Bylo to tam super,dali mi číslo na jednu milou paní doktorku,která mi z Ostravy pošle spešl logopeda,který určí,zda má Erda skutečně vývojovou vadu řeči,či něco jiného. Ale ať to bude cokoliv,tak budeme snad vědět,co malému je,budeme vědět,jak s ním pracovat,kam chodit,snad si vydupu tu školku,aby si zvykl na nějaký režim a za rok šupky do špesl školky... Konečně se to hnulo... Bylo mi řečeno,že je to klasika,že udělali něco,že si nás přehazují jak horkou bramboru a případně řeknou,že je Erda malý na speciální vyšetření... Kdybych to věděla,řešila bych to dřív. Nicméně jsem dala žádost o odborné vyšetření a bylo. Na žádné ORL a nebo k psychologovi jsme vůbec nemuseli chodit...
Najednou to nese ovoce,ale musí si to člověk udělat sám...

sisstin
autor
20. zář 2013

@dalmationka no u mutismu spíš hlavně toho psychologa 😉 tam logoped není třeba, protože děti umí mluvit naprosto normálně, ale mají blok s určitými lidmi nebo v určitém prostředí. Tam jde hlavně o cílenou terapii psychologickou 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka no super, ale psychologické vyšetření (kvalitní, což je v CR mega problém) je potřeba úplně nejvíc, on logoped není úplně způsobilý nějakou takovou vadu diagnostikovat, tam vždycky se musí opírat o psycho vyšetření. Třeba Baslík ani naše logo nikdy diagnozu neurčují, jako nastíní, řeknou svůj názor, ale nechávají to na psychologovi ten konečný verdikt. 😉

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin aha 🙂 abych byla přesná,tak paní doktorka mi řekla,že nejdřív na nás pošle logopeda (jsou z Ostravy a ti co nemůžou dojet,tak jedou za nimi),ten řekne co a jak a pak by jsme šli kdyžtak k ní. No a pokud půjdu opět k psychologovi,tak k jinému... Protože ta psycholožka,co jsem u ní byla,tak od nás pak dala ruce pryč. Řekla,že Erda má buď vývojovou vadu řeči,nebo rys autismu a nebo se mu prostě mluvit nechce. Ještě jsem to riskla a k té můře šla,byla jsem zvědavá,jak se bude chovat. Na Erdu byla hodná,ale přišlo mi,že jí to jak kdyby nebaví. Asi po hodině mi tu svoji verzi řekla a že nás chce jen překontrolovat ještě v prosinci,že je pro ni Erda otazník,takže taky počká,jak se to vyvine... Tohle mi stačilo a začala jsem hledat pomoc jinde a našla právě v té školce... Jsem sama zvědavá,co se bude dít,ale každopádně teď z toho mám mnohem lepší pocit,než předtím. Snad se aspoň trošku dozvíme,co s malým je. Nečekám zázraky... Snad se to aspoň trošku hne... Jinak se Eričkovi ve školce líbilo 🙂

sukubka
20. zář 2013

bosorka37@ bosorka moc děkuji za odpověd takže se tam musím obědnat a je nutná konzultace atd jo?moc díky 🙂
krystalka @ zkusím to jak jsi mi poradila bez toho ano 🙂 já mu totiž opravdu věčinou říkám půjdem ven ano? ale když sem to dneska zkoušela bez toho ano stejně nic neřekne a jde ale uvidíme 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka no ten výběr psychologa je prostě v CR katastrofa, kromě Krejčířové (která nový pacienty nebere), Junkové a té Wawrozsové, už moc nikdo není. Objektivně je to s diagnostikou vad řeči prostě brutus 😉 proto je dobrý i si dojet někam daleko, a počkat si na termín, protože to za to stojí 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka a že dítě nechce mluvit, to je prostě hovadina jako prase. Každej člověk chce mluvit, je to základní lidská potřeba jako jídlo, spánek atd, a pokud nemluví, tak mu v tom něco brání. Já bych fakt za tyhle názory a ještě je to názor psychologa!!!! fakt vraždila, stejně jako to, že okolí vás okamžitě odsoudí, že to dítě tak strašně mluví, se mu určitě vůbec nevěnujete. To ted zrovna bude ve Výměně manželek, to někdo hodil na FB. Clověk do toho dává tisíce měsíčně, obětuje desítky hodin atd, a ještě je za rodiče, co na svoje dítě sere 😒

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin souhlasím... když by jsme dojížděli do Ostravy,tak to se dá. To zvládnou oba kluci... Pokud ale ani to nezabere,tak pak jedu směr Praha... Paní ředitelka ve školce právě s tou paní doktorkou nějak spolupracuje,nebo jak to nazvat a oni dojíždí za dětmi do té "naší" školky,tak snad má pravdu a pomůže nám...
Tady mají svoje stránky http://zskptvajdy.cz/novy/index.php nevíš o nich něco? 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka jo, o těch Vajdách někdo něco psal na FB, ale vůbec si nemůžu vzpomenout, zda pozitivně nebo ne 😕

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin jj,tohle mi řekla paní psycholožka 😖 a taky jsme se hodně setkávala a setkávám s tím,že Erča nemluví,protože já na něj nemluvím a nebo se mu málo věnuju... někteří lidi si nevidí do huby 😖

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin jéé,to je škoda. Budu doufat,že to bylo pozitivní 😅

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka to je zbytečný řešit, musíš se proti tomu obrnit, at si lidi melou, co chtěj, ty víš, jak to je. Ale je to fakt šílený. Já už to tu psala xkrát, když budeš mít dítě na vozíku, tak budou všichni soucitně koukat a nikoho nenapadne ti říct, že kdyby ses mu věnovala, tak by uměl chodit 😝

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka ono je to postižení se vším všudy, je to prostě něco, co tomu danýmu člověku znemožnuje žít plnohodnotný život. Ale jak jde o postižené řečové, psychické atd, tak mají tendence lidi to zlehčovat, odsuzovat rodiče atd, u těch fyzických se to nestává, páč to je nějak viditelné 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

My máme ve třídě hodně autistických dětí, jsem přímo asistent dítěte s autismem a co si musí vyslechnout jejich rodiče, to je peklo. Většinou jsou označováni za nevychovaný smrady, parchanty, rodiče za lidi, co si neumí vychovat dítě a svoji neschopnost omlouvaj diagnozou atd. Obecně rodiče postižených dětí (matky hlavně) jsou poměrně hodně sociálně vyloučený, a u toho autismu to platí asi nejvíc. 😖

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin ach jo,to je fakt hrozný ☹ lidi jsou zlí ☹ nějak jsem si zvykla,že byl Erča pomalejší,že na pokroky měl svůj čas. Ale teď jak se to řeší a furt něco,tak mám strach,co s ním bude a je mi z toho smutno,nějak jsem si to ještě nepřipustila,že by mohl být autista... Ještě máme 8měsíčního Michálka a on se jen píďalkuje,zkouší sám sedět... dělá to pomalu,jak Eriček a už slýchám to,že Míša bude stejně "problémový" jak Erda a to mě taky mrzí... už z toho mám kolikrát depku,že si říkám,že rodím pomalé děti ☹

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka no běžně děti sedí okolo 9. měsíce atd, prostě jak jde o cizí děti, tak jsou všichni chytrý až do aleluja 😝 já když tady čtu, co řešej holky za problémy (jako ano, dokud jsem nevěděla, že Tygrovi něco je, tak jsem je řešila taky 😅 ), že jako dítě nechce jíst ovoce, musej je uspávat atd, tak si jenom říkám, že bych jim nepřála mít fakt dítě s opravdovým problémem, páč tyhle pytloviny by fakt neřešily 😝

ba0terka
20. zář 2013

@sisstin chm,to je asi fakt. Erda seděl v 9 měsících,v 10 se plazil,pak kolínka,pak se začal stavět,chodit okolo nábytku,ale chodit prostorem začal sám až v 17 měsících,do té doby měl strach a chodil za ruku a nebo se držel všeho okolo... žvatlal mama,tata,nene,titi,toto,dydl... a jak začal ťapat,tak přestal mluvit... ztichnul a pak začal používat ruky nohy a tak je to furt... je fakt,že má některé "mínusy",že na noc má plínu,protože se počůrá a neví o tom,nevzbudí se,že se mu chce. Má strach kakat do záchodu,tak mi donese plínu,udělá potřebu a je to. Pilujeme to,ale nejde a nejde ☹
A od 2 měsíců spí s náma v posteli a to vyhovuje jak nám,tak jemu,ale taky jsme za to kritizovaní... V jedné posteli 4 lidi,no horor 😖 😀

sisstin
autor
20. zář 2013

@ba0terka no pokud používá k domluvě ruce nohy, tak možnost, že by byl autík je celkem malá, ale spíš směřujete k vývojové dysfázii. Ale furt to může být opožděný vývoj řeči, pokud je těžší, tak se děti rozjíždí cca od toho 2,9roku, pokud by ve třech furt vůbec nemluvil, tak tam ta VD už je hodně pravděpodobná 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

Jinak na toho Maxíka a ten kurz jazykového uvědomování jedem 3. října, tenhle čtvrtek máme Baslíka. Takže každej čtvrtek musíme do Prahy + ještě nepravidelně během měsíce, já už teda začínám mlít z posledního a to je teprve září 😝 na začátku října test z angličtiny, a umím slovíčka a tim to zhasne. A pak další měsíc zkouška z pedagogiky, se učim, když "moje" dítě spí v kočárku, tak to je celkem výhoda, ještě, že je malej a snad tento rok ještě po o spát bude 😝

lenuskin
20. zář 2013

@ba0terka S plenou na noc si starost nedělej. Můj starší syn nosil plenu na noc do 3 let a bobek do pleny dělal do 3,5 let a to je zcela v pořádku. Do jeho 4 let ( teď mu bude 5)s námi spal v posteli, když jsme ho položili do jeho postýlky, byl vzteky bez sebe a až jsme udělali všem třem klukům na spaní obrovskou společnou postel, okamžitě se odstěhoval a od toho dne už ani nepřišel. Je pravda, že kritika taky byla, jako že , proč takový velký kluk spí s mámou apod.

sisstin
autor
20. zář 2013

@lenuskin Tygr spí se mnou furt a ještě hodně dlouho bude, já to radši nikde už ani neříkám 😅 😅 😅 😅

nic holky, běžim za klientkou, kdo jde v neděli na setkání do SPC, tak se tam uvidíme 😉