Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ottic
15. lis 2013

@bosorka37 Když si vezmu, jak moc mi ten Vojta doma ječel a vztekal se, v jeslích nic, ve školce nic..... z toho čím dál víc vidím, že to dělá naschvál. Prý byl takový manželův bratr, do teď o něm kolují zkazky ....

krystalka
15. lis 2013

Jinak, ale ty jeho úzkostné stavy a potřeba ujišťování o všem bohužel pořád trvají....nevím, kolik z vás to četlo na FB, psala jsem to tam před pár dny....Včera jsem o tom měla delší řeč s paní učitelkou, taky se snaží přijít na to, čím by to mohlo být, navíc se to prý spíš zhoršuje....ach jo, já už kvůli tomu taky skoro nespím, v létě už byl docela v pohodě, i na dovolené si leccos sám vyřídil, řekl apod. a teď už jsme zpátky u toho "ty to řekni, ty tam pojď se mnou...", sotva mu někdo dospělý, kdo s ním zrovna v tu chvíli má být, zmizí někam z dohledu, tak hned běží a volá, kde jsme a chytá paniku....byť je to na chviličku a upozorňujeme ho, že hned přijdeme, že jdeme jen něco udělat apod., .....prostě zase nejistota obrovská, snad ještě větší, než předtím....ach jo, já vůbec nemůžu přijít na to, co to mohlo zase nastartovat, dělá to jak doma, tak ve školce, tak i na procházce s babičkou.....no a už vůbec nevím, co s tím, jak mu pomoct....a nám vlastně taky , protože je to dost náročné, pořád hlídat, aby nenastala nějaká krizová situace, abychom ho na všechno upozornili dopředu a udusávali záchvaty paniky už v začátku, než se zoufalstvím rozbrečí....vždyť jsme ho nikdy nikam nezavřeli, nikde nenechali...prostě si neuvědomuju, že bychom ho něčím rozhodili....jedině mě napadá, že ve vedlejší třídě, se kterou bývají občas spojení, třeba ráno, nebo odpoledne, když má jejich paní učitelka kroužek, je jedna učitelka, kterou on od začátku moc nemusí, prý se vůbec neusmívá...je fakt, že ona je taková dost rázná, což on fakt nemusí a navíc jsem ji dneska ráno viděla, jak tam na nějaké dítko docela křičela....tak jestli ta mu něco neřekla nebo něco....ale to je těžký, protože Jiřík mi sám nic asi neřekne, navíc jemu kolikrát k tomu stresu stačí i to, že vidí, že někdo křičí na někoho jiného......tak nad tím pořád přemýšlím, jeho teď dost často i jen trochu zvednutí hlasu, když ho potřebuju popohnat, rozhodí tak, že hned začne nabírat do breku....pořád za námi chodí, že nás má rád, pořád se chce mazlit.....ach jo, ráda bych mu nějak pomohla, ale vůbec nevím jak....

krystalka
15. lis 2013

@zuzka84 - já se ti kdyžtak zeptám, až budu s její maminkou mluvit, ona má taky VD, ale k tomu ještě nějaký neurologický problém, má jednu stranu těla oslabenější, ale kdybych to nevěděla, tak to na ní nepoznám...nebo jim tam zkus napsat nebo zavolat....

zuzka84
15. lis 2013

@krystalka , děkuji, možná nakonec vyzkoušíme tu psycholožku co mi doporučovala sisstin. jensi říkám, že kvůli tomu pojedem až do prahy a třeba zjistíme, že je fakt všechno v pořádku a asi bych si připadala jako debil 😀 . už nad tím asi moc přemýšlím 😝

abbie
15. lis 2013

Baby, kedy ste zacali so svojimi detmi cvicit grafomotoriku? Take to spajanie prerusovanych bodiek, ciarok atd. atd.

krystalka
15. lis 2013

@zuzka84 - tak tím určitě nic nezkazíš, naopak aspoň tě to uklidní, pokud bude všechno v pořádku....a pokud ne, tak aspoň dostaneš nějaké rady, co dál.... není důvod připadat si nějak divně 😉

krystalka
15. lis 2013

@abbie - myslím, že někdy kolem 4. roku, do té doby jsme malovali hlavně klubíčka, obloučky, duhu, zrní a takové ty uvolňovací grafomotorické cviky....teď jsme se k tomu dokonce zase vrátili, protože Jiřík už jeden čas držel tužku pěkně a i něco maloval, ale posledních pár měsíců, jako kdyby se vrátil o něco zpátky, tužku drží hrozně, vytáčí zápěstí...vůbec nevím, čím to je....tak jsme se zase vrátili k malování velkých kol, oblouků, osmiček apod. na velký papír....fakt nevím, co se to s ním poslední dobou děje....jak v tom sociálnu, tak v té grafomotorice jako kdyby se vrátil o hooodně velký kus zpátky...přitom zase ve spoustě věcí udělal docela pokrok, i ve školce ho chválí...vůbec teď nevím, co s tím....

sicinka
15. lis 2013

@abbie kolem 4 let, do té doby jen to co potřeboval při plnění úkolů, ale né cíleně.

abbie
15. lis 2013

@krystalka maly bude mat za 3 mes. 3 roky, tak neviem, ci je este skoro, alebo uz mam s nim zacat cvicit, alebbo v tom veku staci robit kolieska, ciarky atd.?

abbie
15. lis 2013

@sicinka to som trochu nepochopila 😅 a co potreboval do tej doby pri ulohach?

sicinka
15. lis 2013

@ottic tak David se naopak vztekal kdykoliv a kdekoliv, naopak pokud byl se mnou (jsem to uměla odhadnout) tak to bylo podstatně lepší. U nás se tohle fakt odstranilo tím nástupem komunikace a poté byl docela klid¨- i když i ve školce si museli vyjasnit kompetence a docela to trvalo, on bohužel autority moc nerespektuje. Letos v září měl nějaký období vzdoru a opět šel do afektů akorát dřív sebou mlátil o zem a bulel, teď sebou mlátil o opět a nadával (a poté mi velmi dlouze vysvětloval proč jsem za to mohla já 🙂. Naštěstí to trvalo jen měsíc.

sicinka
15. lis 2013

@abbie jako třeba že dělal čáru tužkou v bludišti, nebo škrtnul obrázek který nepatřil do řady, udělal chybějící počet čárek, spojil čárou dva související předměty. Jako psal tužkou ale nebyla to přímo grafo cvičení.

krystalka
15. lis 2013

@abbie - já myslím, že na takovou tu cílenou grafomotoriku je ještě dost času, spíš bych to dělala jako sicinka, prostě tam, kde je to potřeba k nějakému úkolu - dát něco do kroužku, my třeba teď malujeme "klubíčka" (spirálky) tak, že mu tam namaluju kočku a on jí domalovává různě velká klubka, baví ho to tak víc...nebo něco přeškrtnout, spojit dva předměty a tak....

abbie
15. lis 2013

@krystalka @sicinka beriem vas za slovo, zatial budeme skrtat, spajat dva rovnake predmety, doplnat bodky, ciarky atd. dakujem 😉

sisstin
autor
17. lis 2013

Holky, jdete nektera na setkani 30. v sobotu? Je to od deviti hodin v kavarne U svate Ludmily, hned pri vylezu namesti Miru, je to na B 😉

krystalka
17. lis 2013

@sisstin - já bohužel nemůžu, já ty víkendy nějak nezvládám, každý druhý víkend jsem celý od rána do večera v práci a ty volné doháníme různé věci doma na baráčku, návštěvy příbuzných nebo známých a nebo si chci prostě užít Jiříka a nechat manžela odpočinout, když ho ty pracovní víkendy má od rána do večera na starosti jen on, něco s ním udělat a tak.....to už bych se spíš utrhla ve všední den, když je Jiřík ve školce.....ale jen malá připomínka - Náměstí Míru je na trase A (ne B) 😉

bosorka37
17. lis 2013

@sisstin ahojky, ja se na setkani chystam 🙂

misuulka12
18. lis 2013

Ahoj holky jdu opět pro radu 😉 pořídili jsme pro Míšu tablet, je to acer, operační program android, hry stahujeme přes googleplay. Můžete mi prosím dát nějaké tipy na hry pro 3-4 roky.

ottic
18. lis 2013

@sicinka Vojta autority respektuje ve školce, ale u doktora - ani rána. Přestal se nakonec syn vztekat úplně ? Já min. týden se rozhodla, že ho odnaučím házet věcmi (když se mu něco nelíbí, tak něco najde a hodí tím o zem, nemůžu ho naučit, aby radši řekl nenene) - tak te´d dost bojujeme.

sicinka
18. lis 2013

@ottic no jako pořád je vzteklej toho se asi nezbaví, zrovna včera předvedl parádní hysterák když se mu vybil ipad, nicméně je to mnohem lépe zvládnutelné. On už nejde do afektu že by byl mimo sebe, neubližuje si a ta pozornost se dá teď odpoutat i ve chvíli toho záchvatu hysterie, což dřív bylo nemyslitelné. Aktuálně se postě vzteká, ale obě strany dobře víme proč, je schopen komunikace a i poté se ze situace umí poučit samotnému mu vadí že proběhl ten afekt - už chápe že tím ničeho nedosáhne. Jo a samo to nastane jednou za čas, ne třikrát denně 🙂 učitelka ve školce mi tvrdí že takových dětí zažila moc, že se musí s tou agresí a vztekem naučit pracovat v sobě a mám pocit že se mu to docela daří 🙂 ale bude mu 4,5 už mluví i rozumí k věku, takže je to lehčí.

sicinka
18. lis 2013

@bosorka37 jinak jak to píšeš s tím DVD co mu zkusit udělat nějaký komunikační proužek který mu dáš do ruky a ten budete na ty cesty používat. Takže tam dáš obrázek oblečení botiček, cesta, fotka školky, ségry, cesta, domeček a pak třeba nějakou odměnu třeba to DVD a projdeš to s ním. Budeš ho na to dopředu upozorňovat jako za půl hodiny půjdeme do školky, a ukážeš na proužku vezmeš si botičky půjdeme cestou, dojdeme do školky, vezmeme ségru, půjdeme cestou domů a pustíš si pohádku na DVD. A pak na samotné cestě by měl mít ten postup u sebe a pokud se někde kousne tak ukázat vidíš už jsme ve školce, teď vezmeme ségru a půjdeme domů na DVD. Já použila něco podobného u řvaní ve školce jako že měl rozkresleno hraní. svačinka, procházka atd a měl tam tu osu jak to bude a docela to pomohlo (taky né vždy) a to v té době už mluvil i rozuměl slušně ale někdo mi to tu poradil a pomáhalo to 🙂 Jinak chápu že to není jednoduché u nás to bylo nejhorší kolem dvou let, ale vypadal malej takže na nás nikdo divně nekoukal a bylo poměrně jednoduché ho přeprat, budu držet palce ať to odezní.

ottic
18. lis 2013

@sicinka Já si taktéž nemyslím, že by se syn někdy přestal úplně vztekat, patrně to má v povaze. Jen aby se to naučit zvládat! Ale už teď vidím, že je to lepší ......naše vztekání je obvykle, že něco nechce a neumí to říct - pak je jen si pořád říkám, kdy se zlomí to rozumění a mluvení ☹.

ottic
18. lis 2013

Ještě mám dotaz, od kdy byly děti ochotné pracovat doma , náš syn u logopeda spolupracuje, ale doma žádná cvičení mi dělat nechce, ať je to jakákoliv forma.

giraafje
18. lis 2013

@sisstin: Co je to přesně za setkání?
Jinak u nás včera odpověď na otázku: "Co dělá táta?" byla "Táta krájí cibuli." (což fakt dělal) Tak mi to přijde, že v tom porozumění zas tak problém nebude, ale spíš to chování kolem. No, jsem fakt zvědavá, ještě 2 týdny.

sisstin
autor
18. lis 2013

@giraafje Setkání pro rodiče dětí s VD, máme i občanský sdružení, setkáváme se už rok 😉 https://www.facebook.com/events/218924994943912/

sisstin
autor
18. lis 2013

jinak holky, já to teď řešim na FB zrovna...Tygr je momentálně zas ujetej na jízdní řády, takže furt studuje, jaký číslo v kolik jede z jaký zastávky 😅 😅 on mi fakt někdy přijde jak Aspík, ale zas nemá ty jiný problémy aspíků v komunikaci a tak...soc. situace chápe naprosto normálně, prostě funguje běžně.

Dneska třeba na logo říkal, když se ho ptala, co děti dělají ve škole, tak prej "se vzdělávají", a pak tady doma "zapáchal plyn" 😅 😅 😅

sisstin
autor
18. lis 2013

nebo ted studoval odbočovací pruhy a prostě pravidla provozu, značky všechny už umí z Ipadu, tak teď povýšil na vyšší level 😅 😅 😅 😅 učí se vše o různých státech, kolik maj obyvatel, jaký je tam podnebí, co tam maj za pohoří 😅 😅 😅

sisstin
autor
18. lis 2013

a to ve dvou letech nevěděl pomalu, kdo je "máma"....takže děvčata nezoufejte 😅 😅 😅 vše se může změnit 😅

lenuskin
18. lis 2013

@sisstin Kdo je máma neví Kuba ani ve 2,5 letech, takže já zoufám ☹ Naděje pomalu mizí z přibývajícím věkem.

sisstin
autor
18. lis 2013

@lenuskin tygr fakt o druhych narozeninach nic, zacal az nekdy ve 27 mesicich ukaziovat na me na dotaz, kde je mama.