Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

merunkova
3. led 2015

@petra4040 A když to tak čtu znovu - co ti na dcerce vlastně připadá " divného "? Mě připadá úplně normální 🙂

petra4040
3. led 2015

@merunkova Na logo jsme nebyli. Ona vyslovuje krásně. Spíš jsem myslela, jestli to mlže být receptivní dysfázie. Jestli jsem to správně pochopila, tak u té je problém s porozuměním.

Mě přijde doma vcelku normální. Ale také mě zaráží ten špatný oční kontakt. Malý se tak hezky kouká do očí. A ona se prostě nekoukne, i kdybych se rozkrájela. A pak to poskakování. Byli jsme v prosinci ve školce na mikulášské besídce. Přijdeme tam, hezky seděla, vydržela docela dost dlouho čekat, než řeknou její jméno. A pak přišla k Mikuláši a jak měla radost, tak jen skákala, pak i upadla. Bylo tam 40 dětí. A všichni ostatní buď přišli, řekli básničku nebo nic nebo brečely. A ona se chovala úplně jinak. Kdyby jí dali čas, tak se vyskákala a pak možná i něco řekla. Ale takhle se jen všichni smáli a Mikuláš na ni: To tu budeš jen tak skákat nebo co bude. Pak ji učitelka odvedla.

Prostě často se chová jinak než ostatní. Neříkám, že špatně. Ona je hodná, chytrá. Ale je hodně svá.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 S receptivní dysfázií zkušenost nemám, syn má expresivní VD. Tak zajdi na logo a budeš mít jistotu ...Ale to, co popisuješ na té besídce, na tom vážně nevidím vůbec nic divného, to kdybys někdy viděla projevy našich dětí - a to jsou normální, bez diagnóz - tak bys padla 😀 Děti nejsou roboti a strojené opičky, je svá, naopak to vítej a nehledej na ní "mouchy".Poskakování k dětem patří, to není diagnoza.A není nikde psáno, že se všechny děti musí chovat stejně.To přece ani není možné.Spíš ji povzbuď a chval, nesrovnávej s ostatními a buď na ni pyšná. 🙂

petra4040
3. led 2015

@merunkova Oba dva poskakují při radosti. A ono je to v podstatě krásné. Oni mají takovou radost. Třeba mě ostatní děti přijdou kolikrát hrozně zaražený. Já jsem ráda, že jsou jací jsou. Ale je mi líto, že se ve školce tak uzavírá. Třeba učitelka mi nadšeně hlásí, jak jí naučili počítat do 8. Ale ona už dávno umí do 30. A po desítkách to odříká až do 100.
umí tolik básniček a má je ráda, ale nezapojí se
Ostatní ani nemají šanci zjistit, jak umí být úžasná.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Důležitější je , abys věděla ty, že je úžasná, ne ostatní, na tom vůbec nesejde.Ona potřebuje cítit, že nejvíc jí věří máma.Netahej jí po doktorech, max tu logopedii a užívejte si spolu ten krásný dětský čas 🙂 🙂

petra4040
3. led 2015

@merunkova A co ten oční kontakt? Jsou i děti bez diagnóz bez očního kontaktu?

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Nevím, jak s mámou, ale ve školce to vidím běžně.Myslím, že jen špatný oční kontakt by u autisty nebyl, bylo by tam toho víc a lékaři by to už dávno poznali. Pokud je holčička šikovná a vyvíjí se a zásadně ti nepřipadá "mimo", tak bych se ničeho nebála.A to, že dítě není stejné jako ostatní děti, je naopak fajn.Proč by taky mělo být stejné.My jsem taky každá jiná....

petra4040
3. led 2015

@merunkova Skoro nikam nechodíme. Jen jednou za dva, tři měsíce k jedné psycholožce. Neřešila bych to, kdyby neexistovala povinná školní docházka. Bojím se ZŠ. I když je to ještě daleko a dělá úžasné pokroky. Ale kdyby tam opravdu něco bylo, tak aby se to podchytilo včas.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 A proč se bojíš ZŠ? A proč chodíte k psycholožce?

petra4040
3. led 2015

@merunkova Je hezké slyšet, že i ostatní děti se chovají různě. Mě zase učitelky v MŠ (hlavně ty loňské) říkaly - děti se tu chovají různě, ale takhle nikdo. A vlastně na jejich popud se to všechno rozjelo.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Tak to nechápu....co těm učitelkám na ní vadilo?

petra4040
3. led 2015

@merunkova ZŠ - protože tam si nemže dovolit nespolupracovat a dělat, je co chce
A taky se bojím šikany. Protože učitelky v MŠ říkaly, že už teď ostatní děti cítí, že je trošku jiná.

petra4040
3. led 2015

@merunkova Vadilo ... no přišlo jim divné právě - oční kontakt, že jen bloumala po třídě, nezájem o vrstevníky, řadila, opakovala tam jen pár vět dokola.

Možná na MŠ nebyla připravená. A navíc ona moc dobře ví, že jsem s malým doma. Kolikrát se mě ptá- co jste tady dělali?

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Nechci nikomu sahat do svědomí, ale učitelky mají často rády, když jsou děti co nejvíc stejné a nevybočují, protože je s takovými dětmi pak logicky víc práce....což je nesmysl, děti nemohou být všechny stejné, tiché, hodné, spolupracující atd atd..... a není na tom nic špatného

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Víš, kolik dětí mi bloumá po třídě? 😀 A v určitém věku si děti prostě ještě neumí hrát s vrstevníky...a někdo ani chtít nemusí, já jsem taky byla introvert...taky máme takové děti.To je všechno, co jim vadilo? Nechápu 😠

merunkova
3. led 2015

@petra4040 A do školy ještě nejde, tak nemohou říct, že by pak nespolupracovala, vždyt je ještě malá, booože 😖

petra4040
3. led 2015

@merunkova No i nová paní učitelka říká, že všechny děti se nakonec nějak nechají přesvědčit, aby spolupracovaly. A naše prostě, když se zabejčí, tak ne.
Tak já jsem jí nikdy nediktovala, jestli si má teď kreslit nebo stavět.
Ale jedna psycholožka to říkala - že ona je prostě taková.

petra4040
3. led 2015

@merunkova Kolikrát si říkám, že možná je to blok na tu školku jako takovou. Že když nastoupila, tak na to nebyla připravená a věděla, že já jsem doma s bráchou, tak žárlila. Možná měla pocit, že jsem ji tam odložila. Plus musela být potichu, nikdo se nemohl věnovat jenom jí,...

petra4040
3. led 2015

@petra4040 Ale zase, třeba já nelpím, c čím si hraje, ale když se jde jíst, tak se jde jíst. Když se jde spát tak se jde spát. A spí se a jí se ve stejnou dobu. A tím problém nemá.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 My děti nepřesvědčujem ,ale motivujem. A podle RVP PV dnes stejne nesmí nikdo děti do ničeho nutit. Každé ráno se s dětmi vítáme v kruhu s písničkou a máme kloučka, který si vždy sedne na židli a nikdy s námi nejde.Nenutím ho, proč taky.....Ono vážně záleží hodně i na přístupu učitelek, já to u vás neznám, tak nemohu soudit, ale vím z doslechu i ze své zkušenosti z dětství, že když dítě "nemá rádo" paní učitelku, nebo nemá chuť do nabízených činností, tak to prostě dělat nebude.Patří to k věku. Nikdy bych si netroufla hned soudit, že podle těchto kritérií má dítě nějakou diagnozu.A sama vidíš, že kvůli tomu jsi začala s malou chodit po doktorech a nikdo na nic nepřišel.Věř tomu ,že je v pořádku a těš se z ní.Uvidíš, že i ona se změní, děti tohle vycítí, že se jim nevěří.

petra4040
3. led 2015

@merunkova
jj, jakmile člověk nejde se stádem, hned je to špatně.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 přesně tak a to je špatně.Dcerka je holt osobnost a to je super, holt s tím mají asi pančelky tochu problém 😀 Stůj za ní , uvidíš, že to zvládne teď i na ZŠ 🙂

petra4040
3. led 2015

@merunkova Díky za podporu. Uvidíme, co se z toho vyvine. Měj se hezky a dobrou noc.

merunkova
3. led 2015

@petra4040 Ty taky a za nějakou dobu dej vědět, jak je na tom holčička, věřím, že je dobrá a nepotvrdí se žádná diagnoza.Měj se 🙂

verbalinka
4. led 2015

@petra4040 ahoj, tak jsem to celé přelouskala a musím tě uklidnit 🙂 Syn v prvních dvou letech neříkal ve školce vůbec nic, hrál si převážně sám, kamarádi ho nebrali. Ale zase byl extrémně hodný a snaživý - co bylo nařízeno, to dodržoval. i když třeba už dávno nespal, tam vydržel hodinu a půl ležet a ani nedutat. Jak mně to vadilo 😀 Na jednu stranu super, na druhou stranu o něm nikdo nic nevěděl. Dávno četl, psal, počítal rovnice a ve školce si toho všimli úplnou náhodou, když si napsal na obrázek perníková chaloupka 🙄
Scény při příchodu domů jsme měli taky a taky převážně jsem tím trpěla jen já, objevují se do teď. Do dnes je s ním těžší pořízení, ale souvisí to i s tím, že je skrytý mazel - navenek to nedá najevo, ale vnitřně touží dostat pusu a pohlazení. Nevím, jak je na tom svoje dcera, ale já tohle mazlení tři roky (co má sestru) vnucuju - lechtáním, objetím, i když nechtěl, a konečně už si i sám řekne, že chce pusu, nebo pomazlit 🙂
Jinak receptivní dysfázie souvisí s porozuměním, ale tím i s řečí. Myslím, že by tak krásně nemluvila. A mlěi byste problém i doma.
Ještě ke školce - v naší se stávalo, že učitelka děti, které nechtěly spát a zlobily, zavírala do kumbálu 😢 Takže tvoje dcera mohla něco podobného zažít a zaseknout se. Pokud má nárok na asistentku, tak by mohla i do speciální třídy, kde je méně dětí a možná by jí to pomohlo. Ale fakt nevím... takhle na dálku se to nedá.
Držím palce 😉

Jo a syn je bez diagnozy, maximálně možná dostane AD(H)D. Uvidíme ve škole 🙂

sisstin
autor
4. led 2015

@petra4040
@verbalinka no děti s lehkou receptivní právě můžou mluvit naprosto skvěle....tam ta exprese nemusí být vůbec zasažená, takže tyhle děti dost matou....ale pokud je takhle lehká, tak fungujou relativně dobře, spíš občas neadekvátně reagují (nerozumí), bývají "zlobivé, vztekavé" apod. Ale dokážou se přizpůsobit celkem...tam většinou ta dg. ani není daná, protože to prostě nikoho nenapadne...těžko říct no... já takhle fakt nevim z popisu...otázka je, na kolik vás to zatěžuje 😉

verbalinka
4. led 2015

@sisstin receptivní chápu, ale předpokládala jsem, že tu řeč to aspoň trochu ovlivní. Pokud ne, tak si toho fakt všimne málokdo 😅
@petra4040 asi bych pro svůj klid ještě zašla k někomu opravdu dobrému v Praze (obecně se doporučují Junková, Nováková, Soukupová, nebo Wawroszová - u té není nutné doporučení, ale platí se). Protože, pokud ji jedna psycholožka napíše asistenta, a to je co říct, tak tam možná něco bude. Anebo je ta psycho špatná a malá bude mít zbytečně "papír" na něco, co nemá ☹

sisstin
autor
4. led 2015

@verbalinka no ovlivni, ze treba obcas spatne sklonuji nebo tak, ale u tech malych deti je to celkem normos i u zdravych 😉

verbalinka
4. led 2015

@sisstin hm, takže v podstatě nezjistitelné...
Když tě mám "na drátu" 🙂 Nevíš, prosím tě, jestli Baslík bere i jen na grafomotoriku? Potřebuju u syna - drží špatně tužku - a nevím, na koho se obrátit. A bere Baslík vůbec někoho nového? Když je v Praze jen jeden den?

sisstin
autor
4. led 2015

@verbalinka se to zjisti vetsinou, kdyz rodice resi chovani, tak dobrej psycholog na to prijde 😉 Baslik nevim, my uz tam nebyli 9 mesicu, ale myslim, ze brat bude furt 😉