Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

loc
4. pro 2017

@krystalka u nas jsou ted vlacky taky top. 🙂 Tak jsem zvedava, jestli mu to vydrzi taky tak dlouho jako u vas. 🙂 Jinak to spojovani uz mu jde krasne, uz to pouziva i v komunikaci. Tak mam radost, jak se kazdym dnem krasne lepsi. 🙂 Dokonce uz sam zvladne i jednu takovou kratouckou basnicku, co ho ucili na logo (to je mama, to je les, to je tata, to je pes). 😀 Dneska rano ji rikal i ve skolce a uz se tesi, az ji bude zitra rikat Mikulasovi 😀

krystalka
4. pro 2017

@loc - tak to je super 🙂, já myslím, že u vás to bude možná jen ten OVŘ, je na tom dobře...když už i básničku dá dohromady.....náš má lehkou VD a ve 3,5 teprve začínal spojovat ty dvě slova a básničku dal dohromady tak ve 4,5 - 5 letech? A teprve kolem těch 5 mu jakž takž něco začali rozumět cizí lidé, do té doby jsme mu rozuměli jen my doma a to ještě hlavně já, jak jsem s ním byla pořád, manžel a babička mě občas potřebovali jako tlumočníka 🙂

loc
4. pro 2017

@krystalka dekuju, ja v to prave taky doufam, protoze zadne dalsi priznaky nema, navic pred tim mesicem fakt zacal z niceho nic a pokroky jsou obrovsky kazdej den. A nejdriv mu moc rozumet nebylo, ale ted uz mu ty slova, co ma dyl zazity, rozumi i ostatni, ne jenom ja. A uz rika i dlouhy slova jako kalendar, sice je zatim dost komoli, ale na to ma jeste narok.

krystalka
4. pro 2017

@loc - myslím, že to bude v pohodě....slova jako "kalendář" byl ten náš schopný zopakovat tak ve 4,5 letech, možná... 🙂....ve 3 letech mluvil jednoslovně a měl pár slov typu ham, tam, bum, hají, táta apod....ve 3,5 tvořil spojení jako máma hají, táta tam.....a třeba od 3 let do 3,5 přidal jen asi 4 nová slova...za celou tu dobu.... tak vám přeju ať se dál pěkně rozkecává 🙂

mcellinka
5. pro 2017

Ahoj holky
Uz nekolikrat jste tu resili vitaminy pro deti na zlepseni spanku , soustredenosti atd. Ja si pokazde rekla ze si je zapisu a samozrejme nezapsala.
Prosim napiste mi co jste vyzkouseli a co mate a myslite.si ze funguji. Ja mam autistu ktery vubec nemluvi, ublizuje si, spatne spi treba jen 4 hodiny a taky pred uplnkem a pri uplnku nespi, je hyperaktivni atd.. chtela bych mu alespon trochu touto cestou pomoci. Dekuji mockrat ❤
Jinak jsou mu 4 roky
🙂

whitelilith
6. pro 2017

@mcellinka na FB je skupina o Autismu, koukne tam.
Vseobecne se na zklidneni doporucuje CBD olej (zelenazeme.cz), na soustredeni a nastup reci/porozumbeni DMG sirup. Obecne rybi tuk, bkomplex, horcik-epsonska sul do koupele, vitaminovi medvidci z rosmanna nebo DM.
Ja mam tedy dysfatika. Super zabral DMG sirup, rybi tuk bez odezvy, CBD mi taky prijde, ze asi nic moc-jeste uvidim. DmG melo rychly nastup-do 3dnu syn zacal opakovat.
Se spanim nepomuzu, spi mi dobre.
Navic na nekoho to pusobi i naopak-ze je po tom naspeedovany.

pampeliska1
6. pro 2017

@whitelilith ahoj, prosimtě, který ten DMG sirup jsi kupovala?

mcellinka
7. pro 2017

@whitelilith děkuji za odpověď. Fb nemám tak se bohužel nemohu podívat, Ale děkuji

whitelilith
8. pro 2017

@mcellinka chapu, ze nemas/nechces FB, ale v tomto pripade bych hodne zapremyslela a ucet zridila (treba anonymni jen na skupiny). To sdileni informaci tam je opravdu uzitecne. Nikde jsem se nedozvedela tolik informaci. Resi se tam kvalitni lekari, terapie, doplnky, cviceni, pripsevky od statu, pomucky, knihy, naucne aplikace, nahradni komunikace... opravdu je to neuveritelny zdroj informaci od uzivatelu.

mcellinka
8. pro 2017

@whitelilith děkuji on se tam přidá muž do skupiny. On fb má. Tak jsem mu říkala že jste mi o té skupině psala.

mcellinka
8. pro 2017

@whitelilith jak se ta skupina jmenuje prosím?

whitelilith
8. pro 2017

@mcellinka autismus-alternativni lecba tam jsem ja. Potom na komunikaci je super skupina rodice deti s vyvojovou dysfazii - v souborech je hodne materialu k tisku, poradaji se jednou za cas hromadne objednavky DMG sirupu za lepsi cenu apod.

mcellinka
8. pro 2017

@whitelilith jeste jednou dekuju 🙏

whitelilith
9. pro 2017

@mcellinka jeste na pinterestu je hodne materialu.
Komunikacni karticky, grafomotoricke cviceni apod 😉

zerog
9. pro 2017

Taky espricon vim ze nekteri davaji.

whitelilith
9. pro 2017

@zerog to mam doma taky.
Ale malej to moc nechce pozrit a zacal se mi po 3dnech uzivani pocuravat. Tak sem to vysadila

zerog
9. pro 2017

Aha zajimave.dava to kamaradka a je spokojena

mcellinka
9. pro 2017

@whitelilith jo jo to já vše mám jinak bych s ním nemohla vůbec komunikovat. Jen mi šlo o ty vitamíny 🙂 děkuji

misula87
20. pro 2017

Ahoj maminky, mám 3-letého syna, zatím moc nemluví. Psycholožka už mu do zprávy napsala že se jedná o VD, proto aby dostal do školky asistenta pedagoga. Dnes jsem podala žádost o projednání do spec. pedag. centra. Prý se mi do dvou měsíců ozvou s termínem vyšetření a pak zase čekat. Takže pokud už asistenta dostane, tak nejdřív od září. Je mi ho líto. Chodí do normální školky s 25 dětma, dětem se straní, nezapojuje se do žádných společných činností. 2 paní učitelky se mů nejsou schopné věnovat jak by potřeboval. Takže je tam vlastně takový samorost. Já teď uvažuju zda ho nemám nechat doma, jestli to nevýjde na stejno. Co pomohlo vašim dětem? A jak to u VD vypadá do budoucna, bude chodit do normální školy? Začlení se normálně do kolektivu? Vůbec nevím co nás čeká?? A logopeda máme prý vyhledat až kolem 4 let, protože Vojta se nesoustředí a bylo by to tedy zbytečné. Budu všem vděčná na názory a informace.

loc
20. pro 2017

@misula87 s tim logopedem je to hloupost, urcite plati, ze cim drive, tim lepe. Mam 3 leteho syna zatim jen s podezrenim na vd (spis to zatim vypada na ovr) a na logopedii chodime a pani doktorka se mu venuje umerne veku a syn spolupracuje hezky. Vim, ze u vas muze byt ta spoluprace horsi, ale logopedickou peci bych urcite byt vami vyhledala. S temi ostatnimi dotazy snad poradi nekdo jiny.

maaky
20. pro 2017

@misula87 logopeda bych našla hned, s dětmi pracuji umí se prispusobit tak aby dítě spolupracovalo, a do budoucna, naše paní logopedka mi řekla že mám koukat že dne na den a neřešit co bude protože je důležité co je teď a vnímat syna, protože za pár měsíců může být všechno jinak, on potřebuje klid oporu a porozumění ne vystresovanou mámu

sunny1sis
20. pro 2017

@misula87 Ja jsem prvni rok chodila s malym do skolky denne, travili jsme tam 4h. Taky se mu ty 2 ucitelky nemohli plne venovat (krmeni, wc, chozeni za ruky po schodech, prevlikani, ...), jinak by musel byt doma a ja moc chtela, aby videl, jak to ve skolce funguje, ze jsou tam i jine deti, nejaky pevny rad, atd. Nez jsme vse vyridili, tak presel cely rok a asistentku dostal az ted od zari. Nastesti ji ma rad a i kdyz byli zpocatku placliva rana, ted je to uz v pohode. S detma teda porad kolektivni veci nedela, nezapojuji ho do besidek a spolecnych aktivit, je taky "out", ale prijede domu stastny a to je pro nas nejdulezitejsi. Na akce nechodi. Bud je s asistentkou ve skolce a deti jdou treba do divadla, nebo je doma. Ma vlastni mistnost, kde "pracuji" a denne nosi domu razitka za splnene ukoly a tesi se, jak je dame na vystavu na zdi. Co se vysetreni tyce, my hned v zari prvniho roku skolky (na doporuceni reditelky, jinak jsme nevedeli, ze je neco spatne) jeli na neurologii, pak nas doporucil na psychologa, logopeda, foniatrii a oni nas poslali ku psychiatrovi. Takze to byla retezova reakce. Jsou specializovana logo centra, kde berou deti i mladsi, nas mel 3.5r tehdy. Mezitim jsme navstivili PAS point, SPC a az tam nam toho asistenta schvalili. To vyrizovani vseho hrozne trva, doporucuji neodkladat zadna vysetreni ani zadosti o ruzne prispevky. My zadali treba o prispevek na peci v unoru a schvalili ho az v rijnu a penize dosli az v listopadu.

Co se prognozy tyce, maly dela pokroky, ale ani v SPC nam nebyli schopni odhadnout situaci, jestli bude nekdy fungovat plne bez pomoci a zacleni se do bezne spolecnosti. Pry je to vesteni z koule. 🙂

zerog
20. pro 2017

@loc my zacali od 2.5 letvna logo,soustredit se postupne naucil a bylo to jen dobre.mame logoskolku a VD asi tez,OVR asi ne.takze souhlas,necekat.

aaa
20. pro 2017

@misula87 S logopedem bych také nečekala. My chodíme od tří let, spolupráce zkraje byla tragická, teď v pěti letech už spolupracuje krásně. Loni chodil do klasické školky, byl tam spokojený, ale tím, jak se neuměl domluvit s ostatními, byl tak trošku ztracený a mimo. Z kolektivních akcí a výletů ho nevylučovali, naopak. Učitelky s ním neměly žádný problém, děti ho měly rády. Nicméně od září nastoupil do logo školky a máme doma nové dítě. Dělá velké pokroky, je mezi svýma, denně má logo a individuální péči a roste z něj sebevědomý kluk. Takže pokud je možnost, spíš než asistentku do běžné školky, bych se snažila o přijetí do logo školky. Co bude dál neřešíme, žijeme tím, co je teď a věříme, že bude jednou normálně fungovat.

misula87
20. pro 2017

@loc Děkuji za radu, taky se mi to zdálo zvláštní. Asi máte pravdu, musí se s ním začít pracovat a ne ho nechat zase rok jen tak.... Díky

misula87
20. pro 2017

Ještě jednou Vám všem moc děkuju za odpověď. Doufám, že jsem dnes v tom SPcentru rozjela něco co malému prostě pomůže, ať rozhodnou ... jestli mu přidělí asistenta, doporučí ho do speciální školky, prostě cokoli..... musí se s tím už něco dělat. Nechci, ať vybočuje stále z kolektivu a je chudáček někde bokem, protože neví jak má kontakt navázat. Je to těžké, však vy víte.

misula87
20. pro 2017

A s tou logopedií dám určitě na Vás a začnu to hned řešit. Pro mě jsou důležité zkušenosti Vás, maminek dětí, než paní psycholožky.

loc
20. pro 2017

@zerog a muzu se zeptat, kolik je synovi ted a jak se ta rec vyviji od okamziku, co je v logo skolce a chodi na logopedii? A podle ceho usuzujete spis VD? U nas syn skoro nemluvil do 3 let a 2 mesicu (jen cleny rodiny, zvuky zviratek a citoslovce) a pak najednou bum a 2 mesice zpatky zacal krasne rikat slova, nejdriv komolil, ted uz jsou mu celkem hezky rozumet 2- a 3-slabicna slova, delsim slovum rozumim ja, okoli zatim moc ne. A asi pred mesicem zacal spojovat, ted uz da v pohode dohromady 4 slovnou vetu a dokonce i nekolik basnicek se naucil. Behem poslednich 2 mesicu jsou fakt obrovske pokroky kazdy den. Mluvi fakt hodne, vse komentuje, navic zadne dalsi priznaky krome toho opozdeni reci nema. Takze to vidim u nas zatim dost nadejne. Ale samozrejme na konecnou diagnozu si jeste chvilku pockam.

@misula87 jj, urcite logopeda vyhledejte, idealne klinickeho a aby mel zkusenosti s takhle malymi detmi a umel je zaujmout. My chodime kazde 2 tydny na pul hodiny a vzdy krasne spolupracuje, ma tam ruzne obrazky a ma za ukol pojmenovat, co/kdo na nich je a co dela, u toho bouchaji do rytmu pestmi do stolu nebo ma prirazovat stejne obrazky k sobe nebo treba volat na figurky zviratek zvukem, ktere vydavaji a oni za nim pak jako prijdou. Nebo rikaji spolu basnicky s vyklepavanim rytmu do stolu atd. Jako jsem tady moc spokojena a pani doktorka to s nim opravdu umi.

izz76
20. pro 2017

@misula87 Co znamená moc nemluví? Moje dcera přesně ve třech letech uměla asi 60slov,nastoupila do státní školky kde funguje naprosto bez problému. Teď jsou jí 3r a 4 měsíce,umí přibližne 200slov,tvoří jednodoché věty. Na logobedii chodíme už od 2 a 3\4,diagnoza zatím opožděný vývoj řeči,k psychologovi nás nikdo neposílá,ani do speciálního centra,nic... Všichni dceru považují za šikovnou jen málo mluvící holčičku,ve školce s ní nemají žádný problém,logopedka jí také chválí. Tak doufám,že něco nezanedbáváme a neměly by jsme podstoupit další vyšetření.