Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

stanulik34
2. říj 2018

@baris Ahoj, my jsme taky z Frýdku a bylo mi řečeno, že jsou tady dvě logopedické školky..takže vážně tady není ani jedna logo školka? S tím cestováním do Ostravy by to pro nás bylo taky horší :( A můžu se zeptat, do které školky dcerka chodila? A do které školy chodí teď? U mé dcery to také vypadá na VD, zatím čekáme na zhodnocení neurologem a psychologem. Kontaktovala jsem už i SPC ve Frýdku, ale mám se prý ozvat až v únoru, že je má dcera zatím malinká. SPC nám školku asi doporučí že?

baris
2. říj 2018

@stanulik34 ahoj. Ve FM jsou dvě logoškolky - na J. Myslivečka - 2 logo třídy a na F.Čejky - 1 logo třída. Jedná se de facto o jednu školku. Moje dcera chodila na J.Myslivečka. Poslední rok jsem jí přeřadila z logo třídy do "normální" třídy, aby si zvykla na to, jak to bude vypadat ve škole a mohu říct, že jí to velmi prospělo. Více se rozmluvila, děti se jí nesmály, naopak jí rozuměly mnohem dříve než paní učitelka. Jenom bylo blbé, že obě školky jsou v Místku, a pro nás to znamenalo je vozit do školky přes celé město. Když jsem jela busem, trvalo mi to přes 30min ☹

Ve FM není logo škola. Ta je až v Ostravě. Takže chodí na 2ZŠ, ve třídě je cca 21 dětí. V 1. třídě byla bez paní asistentky (ve třídě ale 1 byla na 1/2 úvazek a Káji pomáhala), ve 2. třídě již měla paní asistentku na 1/2 úvazek, ale nedělala to dobrotu, protože na stěžejní hodiny chyběla ☹ Teď je ve 3.třídě už má paní asistentku po celou dobu vyučování.

Lhát nebudu - něco jí naučit vyžaduje velkou dávku trpělivosti, inovativního myšlení .... Samozřejmě největší tíže leží na dceři - ona se to musí naučit. Já se jí jen snažím pomoci, ulehčit jí to. Pořád má na vysvědčení samé 1. Do toho chodí 2x týdně na street dance, 1x týdně na gymnastiku (je to součásti street dance), 1x týdně na klavír. A je to na hraně.

Pro mě to znamená práce - honem domů na úkoly, klavír, mezitím s manželem fungujeme jako taxík, nakoupit, navařit (obě mají bezlepkovou a histaminovou dietu), uklidit a jít spát. O svém volném čase, jít si někam sednout, cvičit ... si mohu nechat jen zdát. Podle toho taky tak vypadám 😈. A to mi manžel pomáhá.

zerog
2. říj 2018

@stanulik34 ano, spc co ppp dávají doporučení pro lohoskolku případně. Čekací lhůty dlouhé. Pak i prehodnocuji nadále jak s nimi pracovat.

stanulik34
3. říj 2018

@baris Děkuji za info ☺ Pro nás je to do Místku taky z ruky..při představě, že budu jezdit z Frýdku denně pro dceru do školky 20 min ještě s půl ročním miminkem mě trochu děsí. Máme MŠ skoro před domem, ale není logopedicka a nevím jak to tam funguje s dětmi co mají VD. Je to Mateřídouška. A můžu se zeptat kam do spc chodíte? Je to tady v 11.ZŠ? Tam máme zavolat v únoru, všude se holt čeká. Zatím tedy ještě diagnózu dcera nemá, tak uvidíme co bude.
Jinak je Tvá dcerka šikovná, že zvládá tolik aktivit a ještě má samé jedničky. Chápu, že je za tím obrovský kus práce a dřiny, ale stojí to za to ☺ Já naštěstí ještě kousek volného času pro sebe urvu, sice 2x týdně po hodince, ale díky bohu za to 😀
A chodíte i na logopedii tady někde? My budeme chodit do Ostravy.

baris
4. říj 2018

@stanulik34 bohužel ve Frýdku není logo školka. Co se týče VD - záleží jak je moc velká.
Co se týče logopedky - dcera měla logopedku ve školce a každý den s ní učitelky cvičily. Pak jsem přešla na polikliniku. Už tam nechodíme - se školou a kroužky by to už nezvládla. Ale to mi sama navrhla logopedka, že pro dceru dělám maxim a písmeno R se stejně nikdy nenaučí vyslovovat (hlavně - děti s VD se neučí vyslovovat, ale zcela něco jiného).

SPC - ano nyní chodíme na 11 ZŠ, než se otevřela ve FM, tak jsme s Kájou jezdili do Ostravy. Pro tvou dceru je ale na SPC brzo. SPC píše doporučení hlavně pro ZŠ a pak pro MŠ jak se dítětem pracovat, zda potřebuje asistenta, na jaký typ úvazku .... Jinak se dítětem má pracovat logoped a ten určuje, zda má dítě VD nebo ne. Navíc zcela přesně lze říct, že má dítě VD až okolo 4 let. do té doby to může být opožděný vývoj řeči.

Neurolog zjišťuje, zda dítě nemá epilepsii - jak ten mozek nefunguje jak má, tak poměrně hodně dětí s VD má i epilepsii.

Tvoje dcera je ještě malá, nevím jakou má povahu, ale s nástupem do MŠ bych ještě počkala. Na logopedii stejně bude chodit každý týden a cvičit s ní můžete doma.

Já měla štěstí, že Kája má o 17měsíců starší ségru a ta jí obrovsky táhne nahoru. Do školky šly až spolu, takže jsem věděla, že má sebou "překladatelku".

kackaaradek
9. říj 2018

Maminky zdravím. Mám dotaz, v množství příspěvků jsem potřebnou odpověď nenašla. Prosím nepodstupovala jste některá z vás z vaším dítkem vyšetření sluchu pod celkovou narkózou? Potřebovala bych vědět, z jakého důvodu vám byl tento postup doporučen. Se synem jsme zkoušeli klasické audio emise,ale nespolupracuje....pořád si přístroj od ouška "odhání" a po chvilce začne plakat. Má podezření na autismus nebo vývojovou dysfázii, zatím nemluví...občas utrousí nějakou slabiku (bábá, pápá, bibi, táta apod.) takže foniatrické vyšetření je pro nás nezbytné.Jsem v kontaktu s panem MUDR. Myškou z Motolské nemocnice. Předem moc děkuji za odpovědi a hezký den nám všem 🙂

crazyduck85
9. říj 2018

@kackaaradek Bohužel nemáme zkušenost, ale také by mě zajímalo. Byli jsme na Foniatrii jednou a syn je nevyšetřitelný dle slov pana doktora a do zprávy nám napsal podezření na PAS s komninací s ADHD, také nemluvíme (pouze háhá -máma, tata, dě-děda, bum, ham,grrr -traktor), za 3 týdny bude mít 3 roky. Máme jít teď na Fonitatrii znova, ale vůbec se mi tam nechce, protože minule to celé probrečel a válel se po zemi a snažil se otevřít dveře ....

stanulik34
9. říj 2018

@baris Tak SPC má ještě nějakou dobu čas, to je pravda, mám ho kontaktovat v únoru a počítat s nějakou čekací lhůtou, takže si myslím, že to tak bude ideální na to příští září aby nám řekli jaká školka bude vhodná..jestli logopedická nebo běžná třeba s asistentem. Zatím dcera chodí do miniškolky 2x týdně a zvládá to dobře. Je právě hodně introvertská po mě a docela by mě zajímalo jak se pak dá rozeznat například autismus od introvertství, protože dcera opravdu druhé děti ke svému životu nepotřebuje..sice už tam nějaký pokrok je, že je napodobuje a sedí třeba s nimi v kroužku, nebo pár starších holčiček v rodině ji taky nevadí, ale děti stejně starého věku ji zatím nic neříkají..jinak je ještě hodně přecitlivělá a vznětlivá. Pokud je po jejím a dostává pochvaly či odměny za to co dokázala, tak se s ní dá vyjít v pohodě, ale jakmile ji někdo odmítne nebo ji něco spadne, nebo se ji něco nepovede tak to je opravdu hodně těžké pak.
Pozítří jdeme na tu neurologii a koncem října logopedie. Budeme chodit 1x za 14 dní do Ostravy, tady ve Frýdku berou děti až od 4 let co jsem zjišťovala, všude je plno tak dávají přednost starším.

ilussion
9. říj 2018

@kackaaradek náš kluk taky nespolupracuje, sluchatko do uší ani nááááhodou.. pani doktorka nám řekla, že ho máme přívézt v době odpoledního spánku a když se to nepovede, tak nám napíše pobyt na noc na klinice, kde ho vyšetří přes noc.. jinak já jsem si jistá, že syn slyší dobře, jen jen to vyšetření potřebujou mít..

kahramana
9. říj 2018

@stanulik34 ahojky, mohu se prosím zeptat s kterými dr mate zkušenosti, u kterých jste jiz byli ci plánujete? Jsem taky z okolí Ov a FM a s logo ve FM to taky vidím asi marně... Děkuji

kackaaradek
10. říj 2018

@crazyduck85 my jsme objednaní na "běžnou" ambulanci foniatrie na 29.11. a to je poslední pokus před tím, než nás pošlou do Motola, kde by syn absolvoval vyšetření pod celkovou anestezií. Syn sice přes den nespí, ale jdeme tam ve 13:30, tak ho prostě zkusím ráno vzbudit hodně brzo a po tom obědě se ho pokusím uvozit v kočárku a dovézt ho na vyšetření spícího. Problém je ale prostě v tom, že to zařízení, které dětem strkají do ouška vydává lehké "vrčení",takže by ho to mohlo probrat ze spaní. Uvidíme....

ilussion
10. říj 2018

@kackaaradek Hlasim, že se nám to dneska povedlo.. unavili jsme, plus ho uspalo auto, a uspesne vysetřený, ani to s ním nehlo.. pod narkozu bych nedala, nechcete se zeptat na moznost být na klinice v Žitné s dítětem na noc, kdy Vám ho vyšetří v přirozeném spánku?

stanulik34
10. říj 2018

@kahramana Ahojky, tak zatím jsme nebyli nikde, ale zítra nás čeká vyšetření na neurologii. Chodíme do Ostravy - Třebovic k paní Dr.Zakoutové. Je to absolutně nejlepší neuroložka jaká v Ostravě vůbec je, chodíme k ní už 3 roky a co vím tak za ní dojíždění pacienti až z Čech. Navíc bere nové pacienty, tak je to fajn. Koncem října nás čeká logopedie, to jdeme do centra Ostravy jak je Výstaviště. Na netu stačí zadat Máša Jirousková tak uvidíš přesně kde to je, ale mám pocit, že už mají stop stav 😔 No a v půlce listopadu psychologie, to jdeme taky do centra jak je Stodolní tak tam je poblíž Slezské diagnostické centrum. Jdeme k paní Biolkové. Tak pak můžu dát vědět jaké to bylo 😉 A foniatrii zatím neřešíme, tam nás nikdo neposlal, ale to asi řeší logoped nebo neurolog.

kahramana
11. říj 2018

@stanulik34 mockrát děkuji. Jména si uložím, at pak kdyztak vím kam... My zatím chodíme jen na logo do Hrabůvky, čiste na moji žádost, ted půjdeme po 3x a zatim nic moc, jen takové otukavani.. Malé jsou tedy teprve čerstvě 2r, tak nikdo nechce nic moc řešit... Na neuro jsme chodili cca rok, skrz hypertonii k dr Pizovi, ale ten řešil jen to svalové napětí, to když uz pak bylo ok, tak nas vyřadil, rec nijak neřešil, ze je opozdena.. Tak nevím co si o tom myslet... Co na neuru tedy ještě tak celkově zjišťuji...

kackaaradek
11. říj 2018

@ilussion No skvele,to je uleva,vidte.? A vse v poradku? Uz jsem s klinikou v Zitne komunikovala....skoro rok cekaci lhuta na zakladni konzultaci a dalsich 6 medicu cekacka na vysetreni ve spanku 😀 Jiste tedy chapete,proc hledam jine moznosti.

ilussion
11. říj 2018

@kackaaradek hm no tak to teda chápu :/ jinak sluch ok, já to věděla, ale prý je to nutné mít vyšetřené.. kluk se ani neprobudil, takže v poradku a jsem ráda samozrejme 🙂 u EEG v budoucnu to bude asi horší 🙂 jinak teda ještě je možnost zakoupit si diagnostický pobyt.. nám to doporučila logopedka (ale je to samozrejme soukromé a placené, takže se nedivím, že doporučuje) ale ve zkratce je to týdenní pobyt v Brně, kde se udělají veškerá vysetrení, cvičení, a nakonec dostanete zprávu od všech lékařů, které absolvujete a shodnou se na diagnoze... prý je to lepší, že si Ti lékaři můžou o VAšem díteti povídat a dle toho presneji urcit diagnozu.. navíc právě ta vyšetření nemusí být v určitou hodinu, ale příjdou k Vám na pokoj, když třeba spí, nebo když nemá náladu, udělá se to jindy v rámci toho týdne.. já nad tím taky zvažuju, ale spíš do budoucna.. ted kluka ještě dalsím kolečkem nechci zatezovat

stanulik34
11. říj 2018

@kahramana Tak co se týká logopedie tak je to zatím asi fakt brzy pro 2 letou holčičku, aby spolupracovala na 100%, ale určitě tím nic nezkazíte, když budete chodit a procvičovat ☺ Moje dcerka měla taky hypertonii a z hypertonie se potom vyklubala hypotonie a jak už jsem víckrát četla tak hypotonie má vliv na nervovou soustavu a její zpomalení a s tím může souviset i OVŘ. Díky tomu jsme v péči neurologa pořád. Dnes jsme se dozvěděli, že má dcera opožděný vývoj a vypadá to i na vývojovou dysfázii. Vyloučit musíme i autismus, protože nějaké aut.rysy dcerka má.Opravdu jsem za tu naši neuroložku vděčná, je skvělá ☺ náhodou nevíš o nějakém ortopedovi v okolí Frýdku Místku? Dcera má navíc ploché nohy a vtáčí špičky dovnitř. Díky ☺

kahramana
11. říj 2018

@stanulik34 ortopeda opravdu netuším, nikdo v rodině tenhle obor naštěstí do ted nepotřeboval, tak bohužel neporadím... Muzu se prosím zeptat ještě jak jste nakonec dospěli k te hypotonii? Jak se projevila, co konkrétně malou trápilo? Nam fyzio u cvičení taky říkala, ze na hypotonii trošku v oblasti břicha, ale ne nic velkého, mala v roce chodila a diky rhb ten motoricky vývoj dohnala dobře... Ji zbrzdila ta hypertonie hned v začátku, ze někde past koniky apod, ten první pul rok především... Ale ten ostatní vývoj mi přijde celkové pomalejsi... Nebo se to zdá alespoň mě, sama uz kolikrát nevím a někdy jsem fakt uz paranoidní asi...

stanulik34
16. říj 2018

@kahramana To nevadí, já se na ortopeda poptám na rehábkách a ještě se zeptám pediatry. Taky jsme nikdo ortopeda nepotřebovali. Já bych si hypotonie nikdy nevšimla sama od sebe, to nám napsala neuroložka do zprávy..nejdříve byla hypotonie celková a nyní je hypotonie dolních končetin. Taky jsme hypertonii zvládly díky cvičení a bylo to pak v pohodě. Dcera začla chodit ve 14 měsících.

pampeliska1
16. říj 2018

@stanulik34 spíš bych koukala po dobré/m fyzio, než ortoped. Na ortopedii mrsknou dítěti vložky do bot a víc neřeší.

baris
17. říj 2018

@stanulik34 já jsem třeba taky mega introvert a opravdu nemám ráda větší (víc než 3) kolektiv lidí 🙂 Znervózňují mě.

Co se týče dětí s VD, tak tam je problém, že oni okolí nerozumí. Když někomu nerozumím, tak se s ním nebavím. Teda pokud nejsem mega extrovert. Tyto děti mají většinou svůj svět 🙂

kahramana
17. říj 2018

@stanulik34 pravda s tim fyzio... Kde jste ve FM cvičili? Zkuste sagenu v mistku, pu Paškova, je bezva, myslím, ze by pomohla. Da se s ni domluvit i mimo žádanku od dr, tedy si to člověk zaplatí, ale žádná hrůza.

zerog
17. říj 2018

@stanulik34 taky jsem o tom slyšela, že souvisí hypotonie s opožděným vývojem reci a vůbec pomalejším psychomotorický vývojem. U nás i špatné prisati u kojení, trvalo než se naucil jist ze lžičky, to vše s hypotonii prý také souvisí.

stanulik34
18. říj 2018

@pampeliska1 To máte pravdu, proto nám neuroložka dala doporučení nejen na ortopedii, ale i rehabilitace. Takže budeme mít obojí 🙂

stanulik34
18. říj 2018

@baris Já mám kolikrát problém i s těmi 3 lidmi, které neznám :D Opravdu jsem v tomhle strašná, ale změnit to už moc nejde. S tím, že mají děti s VD svůj svět, to je pravda. Ale dcera už začíná lépe komunikovat jak s námi tak i ve školce, zlepšení je znát. Ale hrooozně pomalu. Uvidíme co nám řekne za měsíc psycholog a 14 dní logoped.

stanulik34
18. říj 2018

@kahramana Moc děkuji za tip 🙂 Já jsem nakonec využila naši skvělou fyzioterapeutku v Ostravě, která cvičila s dcerkou už od 3 měsíců Vojtovku a teď se k ní po necelých 3 letech vracíme. Je to Mgr. Michálková a ještě má nyní i kolegyni Tománkovou, která se věnuje spíše starším dětem tak uvidíme, která si nás vezme, ale jsou výborné obě dvě. Já volím lékaře většinou v Ostravě, protože mi mamča hlídá půlročního chlapečka a ta bydlí právě v Ostravě tak to mám jednodušší 🙂

stanulik34
18. říj 2018

@zerog Přesně to samé u nás..u nás ne že jen špatné přisátí, ale vůbec žádné, dcera se pořád nechtěla přisávat tak jsem musela volit láhev. Pak další problém s jídlem - dlouho mixovaná strava, problém se naučit jíst lžící a dodnes má radši nakrájené pečivo na kousky než aby si ho držela a ukusovala..žádné jiné takové dítko neznám. Snad to jednou všechno doženeme, protože mě to hodně trápí jak vidím menší děti kolik toho umí a jak krásně papají. Prý děti s VD mají celkový problém s jídlem.

terka228
17. lis 2018

Holky,prosím , dáváte někdo dětem DMG kapky?????

dancamich
17. lis 2018

Dcera je ADHD s prvky autismu a vývojovou dysfázií (řeči). Chodíme k psycholožce do FN Olomouc a k logopedce do Šternberku. Zatím ji můžu ještě nechat doma, ale brečí mi, že chce mezi děti. Snaží se o interakci - tzn. fakt se začala snažit zapojovat, není agresivní, jen je fakt živá. Jsme ze Štb., takže teoreticky můžemezkusit nejakou školku pro jiné děti v Olomouci. Je tam něco takového? 2x týdně bych to snad finančně zvládla. Jinak syn má pro změnu diastázu svalů na břiše, takže budu nejspíš ještě do toho všeho cvičit s pětiměsíčním miminkem, takže mě z toho asi škrábne.

zerog
17. lis 2018

@stanulik34 rozumím, on se teda nakonec rozkojil, ale stálo to děsné úsilí a být v pořadí jiný než první, asi jsem se na to vykašlala na to kojení.jídlo také hůř kousal, než se naučil lžičkuou jít dalo mu to víc zabrat, ale vlastně se moc dlouho nemixovallo. tohle už dlouho v pohodě, občas si vymýšlí s jídlem, ale bratr jeho je momentálně víc vybíravý. je to prý opravdu hodně běžné a u nás už jídlo slušné, tak držím pěsti, ať dobré i u vás..určitě to zmákne!