Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik ono tam dost často vidíš i rodiny sociálně slabé, nebo ne....ted nevím, jak to napsat...intelektuálně zdatné 😉 takže tam je ta pomoc pak opravdu fakt hodně potřebná...u těch standartních rodin, kde je rodič si schopný toho zařídit spoustu sám, tam to funguje trošku jinak 😉

o nás ted bude mluvit Zdena na nějaké přednášce či co, jak je ta raná intervence potřebná, kolik se toho dá vylepšit, pokud se s dítětem začne pracovat brzy 🙂 se mě ptala, jestli nás může uvést..tak jsem jí řikala, že to je fakt fuk...že mě zná fakt čtvrt republiky 😅 😅 😅 😅

evcaaaaaa
24. črc 2011

@sisstin no my se prave kamaradime s jednim klucinou je o tri tydny starsi mluvi hezky a v tu dobu jsem zacala uzirat sama sebe

smardik
24. črc 2011

ale Tomík se lepší už fakt ukazuje krásně, když něco chce už mě vezme i za ruku což je pro mě fakt velké překvapení a ted ho začlo bavit dost kreslení-tak 2x denně si sedne a ukáže na pastelky že jdeme kreslit a čmáčá si, mi dává pastelky a mám kreslit. Jo a pozná žlutou barvu 🙂 nějak se mu líbí a pořád mi ji dává tak jsem mu kreslila sluníčka a fakt ted jak řeknu at mi podá žlutou najde ji - v pastelkách, legu, mozaice prostě žlutou najde 🙂

smardik
24. črc 2011

@sisstin jo to určitě to vše mi nabízale ale jsem "normální" takže co budu potřebovat si zjistím na netu a zařídím sama. ale určitě je to super věc, všichni takoví nejsou takže jim to fakt pomůže když jim pomůžou, ještě že to je a snad to fakt nezruší jak jsi psaal, to by bylo blbé

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik vidíš, ono to fakt půjde 😉 sice asi pomaleji a dýl, ale půjde 😉 já jsem hrozně zvědavá, co vám ta Kr. řekne, podle mě o dysfázku ani o autismus nejde 😉

@evcaaaaaa no to srovnávání je fakt peklo...i u standartních dětí to je někdy hrozný, natož u těch našich dětí z této diskuze... 😉 třeba Tygr je ted už ve všem v normě, v něčem i nad normu....ale prostě to mluvení je peklo 😉 jak jsem s ním v podstatě pořád sama a těch dětí vídám celkem minimum (stejně starých), tak mně už přijde, jak je to mluvení dobrý...a pak, když přijdu do kontaktu s vrstevníkem, tak to je fakt šílený 😢 potom Tygr fakt vedle toho dítěte působí jak mentál (i když jinak je fakt normální, v něčem i poměrně šikovnej), ale to mluvení pak úplně ovlivnuje to, jak to dítě působí 😉

proto bych ho prostě nedala do standartní třídy ve školce ( i když Krejčířová mi to doporučovala už od tří let), půjde do třídy logopedické, kde prostě všechny děti mají s mluvením větší či menší problém..a v tomto směru hrozí minimální výsměch. Sice mi to jako nezajistí, že ho nebudou šikanovat (on je prostě takovej jouda, všechno si nechá líbit- i když v poslední době se to zlepšuje), ale co se týče té řeči, tak se mu smát nikdo nebude.... 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin autismus si myslím že fakt ne, on nemá problém s lidma - v pohodě dá ruku, dívá se do očí, i to hystečení kvůli nové věci se zlepšilo, dysfázii nevím. Určitě potvrdí vývojové opoždění-snad, v horším případě tu mentální retardaci

@evcaaaaaa já se snažím nesrovnávat, to se nedá Tom z toho vyleze špatně a nemá to smysl,jen bych se z toho cítila blbě

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik tak já se taky snažim nesrovnávat, ale ono to prostě někdy nejde 😔 ted v poslední době mi až tak nejde o to, že blbě mluví....ale fakt ty jeho hysteráky 😉 prostě se skoro 4letým dítětem se většinou už dá dělat spousta věcí - jezdit na výlety, nechat ho v dětském koutku, jít do restaurace a v klidu se najíst..jít do Zoo atd., no u nás tohle prostě nehrozí....jeho to buď nebaví nebo tam má 10x víc hysteráků, než doma...a na to já fakt nemám 😒

jednak mě to hrozně psychicky vyčerpává a jednak prostě nesnášim, když na nás lidi čumí, což ted s příchodem hysteráků je jako fakt poměrně často... já už se normálně bojim, co zas bude za scénu...snažim se furt chovat tak, aby žádnej hysterák nebyl..a stejně přijde nějaká totální bejkárna a řve tu a vzteká se dvě hodiny... možná bych na to byla líp připravená, kdyby to dělal i dřív...ale on byl fakt v tomto totálně bezproblémové dítě a najednou toto 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

smardik
24. črc 2011

@sisstin jasně někdy to nejde ale snažím se o to jen je to někdy těžké

ale fakt je že u nás se s Tomem dá někam jít - restaurace-objednám mu hranolky a je spokojený, dinopark byl v pohodě ze začátku se bál ale pak v pohodě, dětský koutek nevím všude jsou od 3let ale podle mě by to šlo.

ale určitě časem přijde období hysteráku i k nám

sisstin
autor
24. črc 2011

jako ty hysteráky jsou fakt šílený....jsem se furt divila, proč tu holky řešily, že to není normální..jsem si říkala, že to dělaj všechna děcka...ale ted když to vidim 😅 😅 😅 Mp se normálně ptal (zcela vážně), jestli by nám Kr. na to nemohla dát nějaké prášky 😅 😅 😅

smardik
24. črc 2011

holky představuju vám našeho nového Tomáška

evcaaaaaa
24. črc 2011

@sisstin mluvis mi z duse ja taky srovnavam a danik zu toho vzdy vyleze jako PETARDA (retarda) a pak mam vycitky a rikam si co by za to dala holcina ktere mimco umrelo ci je nejak nevylecitelne nemocne a to me vzdycky tak nejak "uklidni" ale zase jen na chvili do te doby nez zacnu porovnavat je to prost e zacarovany kruh a jak rikas sem s ním taky skoro porad sama nepocitaje MM a těch dětí vídám celkem minimum (stejně starých), tak mně už přijde, jak je to mluvení dobrý...a pak, když přijdu do kontaktu s vrstevníkem, tak to je fakt šílený je to mazec jak je to az chorobne strejne u nas

evcaaaaaa
24. črc 2011

a jinak vztekani segra ma triletaka a taky se vzteka a mudra rekla ze je to prirozene tkzv detska puberta

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa tak ono v těch dvou letech to zas až tak strašný není..jo, některé děti mluví už ve větách..některé děti mluví jako tvůj chlapeček..některé nemluví vůbec 😉 ale to okolí to furt tak nějak bere v normě...ale skoro u 4letého dítěte je to už prostě úplně jiný...Tygr má ted tu expresi asi na 2 roky, slovní zásoba asi 300slov, jenže gramatika nula, výslovnost příšerná...a prostě ve výsledku mluví fakt jak mimino...a to už je pak totální rozdíl 😉 páč jeho vrstevníci - někteří mluví líp (jako dospělí už), někteří hůř - třeba patlají, neumí r nebo ř...ale od Tygra je to pořád úplně diametrální rozdíl 😉 ono pak, když ho vidí cizí lidi, aniž by věděli, jak se chová nebo projevuje...tak jenom podle mluvy fakt působí jak mentálně retardovanej...a to máme ještě výhodu, že Tygr je fakt malej a drobnej...takže mi lidi klidně žerou, že má 2,5roku...takže to není ještě až tak strašný....ale čím bude starší, tím to bude horší 😉

@smardik tý jo, vypadá úplně jinak 😲 ale moc mu to sluší 🙂

zmuzle
24. črc 2011

@evcaaaaaa Ahoj, ja se tu radila se @sisstin, kdyz byl synovi rok a pul. Byl jen malinko pozadu s ukazovanim ap., ale srovnal se. No a proc ti pisu, me zacal mluvit, je to asi 14 dni. Predtim taky nic, ostatni deti okolo mluvi krasne a on tu svoji vietnamstinu a nakonci maximalne auto. Znicehonic zacal opakovat a je to znat kazdym dnem. Tak vydrz, neverila jsem tomu 🙂
Jen teda to je furt dost zkomolene, ale to je snad v norme? A hysterky mame skoro denne asi od roka. S malcenim halvou o zem, davanim rukou do pusy aby upoutal pozornost, jinak by se pozvracel atd. A jsem z toho total hotova, vyflusla, bez energie. Byt s nim doma sama je peklo, ale zase jit ven a cekat scenu v metru ap. je fakt zuzo. A jeste ma problemy s jidlem a to vse me prave privedlo na to, jestli je s nim vse v poradku.

smardik
24. črc 2011

@evcaaaaaa tak Tomovi už se děti smějí-ty starší a ty menší si s ním nechtějí hrát, zeptají se ho na něco a on nic, to udělají tak 3x a pak už jdou za někým jiným protože Tom nemluví a ani je nechápe-třeba minulý víkend jsem s nimi byla ma hřišti a holčička říká Tomáškovi pojd na klouzačku a on nic, prostě nechápe co po něm chce. jak už na tu klouzačku jde tak to pochopí a jde za ní. ale to dítě pak už nemá zájem si s ním hrát

zmuzle
24. črc 2011

@sisstin Muzu mit jeste na tebe dotaz? Je normalni, kdyz spis jen opakuje slova, ale prijde mi, ze nerozumi tomu, co po nem chci. Priklad, reknu mu, ze je kosticka na zemi a at ji poda a on to jen zopakuje, upresnim, ze je u kyti a on rekne Kyti, tam a zase nic. Na slovo susenka, rozinky reaguej hned, to jo. 🙂

A furt ma plinky, odmita si jen sednout na nocnik. Takze v tomhel je taky pozadu a uz i doktorky maji reci.

evcaaaaaa
24. črc 2011

je to hrozny a spolecnost je natolik hloupa ze nektere radoby matky se jsou schopne jeste vysmivat nik kocky ja se loucim MM vstal a malej taky takze se objevim vecer a dekuji za to ze jste me prijali mezi sebe vazim si toho ted mi tu malej vykrikoval neco ja dede asi ze jako nejde settopbox 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
24. črc 2011

@zmuzle no těžko říct...tohle, co popisuješ..je většinou u dětí, které mají více narušenou recepci (porozumění řeči), ale nemají narušenou expresi (mluvení) nebo ji mají narušenou minimálně...takže potom, když nerozumí, tak to slovo prostě opakují 😉 ale třeba předložky jsou docela ještě těžké, jestli u vás bylo nějaké menší vývojové opoždění (stačí pár měsíců), v tomhle věku to dělá hrozně moc..tak je možný, že má i lehce opožděné to porozumění řeči 😉 v tomhle věku byl měl zvládat klasické pojmenování předmětů - tj. když se ho zeptáš, kde je xy- tak ví 😉 měl by rozumět i dvojsložkovým příkazům typu: přines si botičky, dej mi kostku, dones si pití atd., to hlubší porozumění řeči ještě tak mít nemusí...většinou ho děti v tomto věku už mají, ale není to pravidlem..ale třeba v 2,5 už by měl chápat, když se ho zeptáš. " z čeho se pije, čím se jezdí atd. 😉 nemusí na to umět odpovědět verbálně, stačí když ukáže na hrneček, na autíčko atd. 😉 co se týče plínek, tak to je podle mě naprosto v normě.... norma na denní odučování od plínek je tři roky, širší norma až 4roky...noční počůrávání se řeši až v pěti letech 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

http://www.hraveuceni.cz/index.php?uzivatel=noo...

tohle ho celkem bavi poustime to cca 1x tydne

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no tohle je fakt blbý...Tygr už docela na děti reaguje, takže aspon dělá, co po něm chtějí 😉 zatím přímo s výsměchem jsem se nesetkala ( ale vídáme se s málo dětma), spíš se jako ptaly, proč tak špatně mluví...tak jsem prostě řekla, že mu to ještě tak nejde a naučí se to...a víc to ta děcka neřešila 😉

evcaaaaaa
24. črc 2011

a uz fakt padim pojedeme na pout pa

sisstin
autor
24. črc 2011

@evcaaaaaa jo, to hravé učení je fajn+ ještě Telletubies 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin Tom taky reaguje on třeba za někým lítá-najde si někoho a lítá za ním ale to dítě si ho nevšímá nebo si s ním nechce hrát a uteče mu, Tom utíká za ním a dítě mu říká já si s tebou nechci hrát a Tom za ním furt utíká. On to ještě nevnímá, nechápe to tak to je v pohodě, až to pochopí bude to horší.

sisstin
autor
24. črc 2011

@zmuzle ony ty tabulky jsou fakt hodně široké, Krejčířová tyhle věci (plínky, sebeobsluhu atd.) vůbec neřeší, pokud to teda není nějak fakt extrémně za průměrem ( třeba že 5leté dítě má plně pleny atd.), a to je to už starší ročník a rukama jí prošlo tisíce dětí, takže to není nějaký moderní názor 😉

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik tak tohle se nám ještě nikdy nestalo, ale jak říkám, my se stýkáme s hrozně málo dětma..a většinou jsou to hodné holčičky 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin my chodíme na hřiště dost Tomovi se tam líbí a chce tam takže se to stává dost. jako s kamarádkama-moc jich nemám to neřeším ty ho znají, děti ho berou v pohodě ale tak na hřišti to řešíme ale nedá se nic dělat, doženem to 🙂

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik jj, tak na tom hřišti se určitě vždycky něco najde 😉 ale na to musí být člověk připravenej...Tygr tam právě chodit nechce, a když už, tak u toho musím být já...a že by se nějak chtěl s dětma družit, to vůbec 😉 u nás je vůbec pokrok, že se jich přestal tak strašně bát a poměrně je schopný s nima už nějak kooperovat, to nedávno vůbec neexistovalo 😝

no pak u těch dětí, které se kamarádit chtějí, a ostatní je odmítají, to je o moc horší 😔

smardik
24. črc 2011

@sisstin Tom právě chce - on za nimi lítá a chce s nimi být, kolikrát stojí za barákem u plotu a řve-máme hned za barákem školku a on se dívá na děti, řve a naznačuje že jdeme za nimi. On takhle sociálně děti prostě chce, proto jsem tu školku chtěla ale není na to zralý. no ale jak dávala evcaa kontakt na tu ranou péči v Havířově dívala jsem se že mají i jesly, kdyby nešel do školky i příští rok tak bych ho zkusila dát do jeslí, tam by jeho opoždění nemuselo být tak vidět. jen se platí pro děti co nemají trvalý pobyt v havířově 200 Kč na den ale asi bych o tom uvažovala

sisstin
autor
24. črc 2011

ehm, tak my právě hysterák jako prase 😔 aspon jednou za den musí bejt holt 😠

@smardik no tohle je takový blbý, když on chce a děti nechtějí...ale ty jesle nejsou špatný nápad...byl by tam s mladšíma, líp by zapadnul..to by bylo fajn...a tam by nebyly problém plínky, ani to, že se sám nenají a neobleče 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin on chce proto mě to štve. No nevím ty jesle, jestli počkat rok nebo to třeba vyzkoušet už ted. jenže zas na to aby chodil celý měsíc nemám a jestli má smysl třeba jednou týdne nevím