Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. dub 2010

maargitt: ahoj a vítej 🙂 v čem máte problém? Taky v komunikaci jako skoro všichni tady? 😉 S těma psychologama je to těžký, většinou z nich v tomhle věku( věku dětí samozřejmě 😅 ) nedostaneš nic 😉 i když my máme i od špičky v oboru taky "nijakou" diagnozu, jdeme znova na konci června 😉

vojtisek2007
19. dub 2010

Tery - téééda ty jsou nádherný....no nic pro mojí sloní nohu 😀 😀 😀

maargitt
19. dub 2010

naše malá byla od malička trochu pozadu, měla pravostrannou predilekci, tak se tím hodně omlouvalo, cvičily jsme do 15m... další prblém byl že nejedla, jako vůbec, takže jsme skončily párkrát na kapačkách, pak jsme ji doma sondovali... 😒 ale ve srovnání se stejně starými dětmi je prostě jiná... oční kontakt od miminka krásný, zvědavá je skvěle jen jí zajímá jen něco.... třeba jsme ji od asi děvíti měsíců učili na popud neuroploga paci paci, pá apod..... čtyři měsíce nic.... sice jsem ji podezírala, že ví o co jde, občas si když se nikdo nedíval pleskala, ale projevit to veřejně byla ochotna až po těch čtyřech měsících..... a ještě jen občas... teď, po roce, je najednou ochotna dělat pápá už celkem dobrovolně..... prostě u nás všechno děsně dlouho trvá, s mluvením podobně..... před dvěma týdny zvládala tak dvacet slov, teď se trochu vylepšila, ale jiné děti skládají věty..... knížky, resp obrázky jí nějak extra nezajímají, listuje proto, že jí baví samotné listování a ne že tam jsou nějaká zvířátka...... mám pár kamarádek s dětmi cca stejně starými a když to vidím, ten rozdíl, říkám si sakra co se děje? nevím, možná mi rozumíte......

sisstin
autor
19. dub 2010

holky, mně je zle jak psovi...jsem si musela vzít paralen, tak jsem zapla compa na chvíli 😉

maargit: no nějaké opoždění tam je, ale zas nic krizovýho 😉 třeba Tygr v tomhle věku teprve vůbec začínal trošku komunikovat, paci paci začal dělat tenhle týden a to to do něj hustim taky od 9m 😝 a jako více než 20 slov taky není vůbec špatný 😉 já vim, že je těžký nesrovnávat třeba s dětma, které jsou v té komunikace lepší 😉

jako základ bych viděla, jestli ti malá rozumí? Jestli ví, co po ní chceš na slovní příkaz a jestli nemá nějaké jiné zvláštnosti( ritutály, nějaké nevšední zájmy- čísla, písmena atd.) Na neurologii teda chodíte, takže to je pod dohledem 😉 jako prý ta expresivní dysfázie jde poznat už od 18m, ale nějak neznám skoro nikoho, komu by to řekli takhle brzo....

s jídlem máme problém taky, ale zas takový, že by to bylo na doktora...to ne 😉 chodíte někam na gastro? 😕

jolinka
19. dub 2010

simalex.

Jaj, na skolku som zabudla. Teda vela moznosti nemame. Blizko bydliska , byvame v Kosiciach, mame jednu specialnu skolku {ta co nam "odporucila" Johankina riaditelka| ale ta je preplnena navyse aj keby tam Kati vzali, nevyhovuje nam zlozenie deti, prevazuju autisti a dmo, kedysi ta skolka bola viac integrovana brali viac vicemene zdravych deti s adhd, s hypotoniou svalstva a tak, ale kedze pribuda tych deti so specialnymi potrebami, tak su tam skoro iba tie.

Potom je dalsia speci skolka, kde je uz zlozenie deti vyhovujuce, skor tie logopedicke problemy, komunikacne, a poruchy spravania, Su tam aj volne miesta, ale ta je velmi daleko a opacnym smerom ako chodi manzel do prace. On ma po ceste Johankinu skolku, hodi ju tam rano a potom este 25 km za mesto do prace. Ja chodim poobede po nu. Neviem si predstavit ako by sme to casovo aj organizacne aj financne vyriesili, vozit 2 deti na opacny smer hore dolu v rannej spicke zakazdym krizovat centrum mesta a to iste ja poobede s malym Miskom. Ja som rada ak stiham Johankinu skolku.

Z JOhankinej skolky, ktora je inak velmi dobra mame uz vyjadrenie ze Kati od septembra nevezmu pre nedostatok miesta. Asi ostane so mnou doma. Este sa skusime spytat v septebri ak by nejake dieta nenastupilo, lebo vela ludi da prihlasku do viac skolok. Je ale pravda , ze momentalne si neviem predstavit Katiku v skolke. Niezeby Kati nezvladla skolku, ale ako skolka zvladne Kati... 😀

jolinka
19. dub 2010

Este sa chcem spytat hlavne tych co maju vacsie deti, chapu vase deti vztah pricina < nasledok v socialnych vztahoch. Inak povedane, chapu ze ak ja urobim toto, druha osoba urobi tamto?

Lebo Kati toto takmer nechape, nemyslim tym materialny svet. Katika chape , ze ked prsi, nemozeme ist na ihrisko, alebo ze nechytam sporak lebo pali, nejdem do cesty lebo auto urobi bibinko... Ale ked jej poviem, ze nezapnem ti rozpravku kym si neoblecies pyzamo, alebo ked neprestanes kricat pojdes do kupelne, proste ked urobis toto, nasledok bude hento... to ide uplne mimo nej, sustredi sa na tu svoju poziadavku, krici. Chcem, chcem. Nechape to ani vtedy ked to hovorim velmi jednoducho. Ukazujem Pyzamo, potom televizor.

Ja sa povacsine snazim, aby deti sa ucili nieco robit alebo nerobit pre tu vec samu a nie za odmenu alebo kvoli trestu. Nevravim Ked zjes polievku dostanes cokoladu alebo Ked udries brata dostanes bitku. Jeme zato aby sme sa uzivili a nebijeme sa zato, ze je dobre neublizovat druhym.
Ale obcas by sa mi veru zislo aby Kati chapala, ze jej spravanie ma nejake dosledky, kym ona pride k rozumu ja onho pridem... 😒

vojtisek2007
20. dub 2010

Ahoj všem,
maargitt - vítej, 20slov - to my nemáme ve 3letech.... ☹ ☹ ☹
joli - Vojta to chápe, když řeknu dokud se nepřevlečeš,nepustím pohádku - tak to splní, musí ovšem o pohádku stát, když o ní zas tak moc nestojí, vyprdne se mi na převlíkání a jde si hrát s něčím jiným a pohádku oželí, když o ní stojí hned se v rychlosti převleče....ale máme problém právě s tou agresivitou - jestli kousneš Eli, nedostaneš celý den dobrotku - myslím že tohle absolutně nechápe, nebo chápe v tu chvíli kdy to říkám, ale pak to vypustí ale když kousne a já mu "hubuju" tak mi přijde, že si to uvědomí a ani o dobrotku si neřekne, ikdyž dávám třeba Elišce....tohle je těžký

Tery - tak jak je ti, je to lepší ? My byli pro ty sandály, samozřejmě nic...

simalex
20. dub 2010

maargit,
taky tě vítám. Pro mě to je už "hodně" dávno, když byl Alexek starý jako tvoje holčička a moc si to nepamatuju. Ale měli jsme to podobné jako většina ostatních tady - reakce mizerné, papa ani náhodou, tak nějak jsme fungovali "vedle" sebe, spíše jsem fungovala jako nějaký dohled (Alexek neměl chuť se cokoliv učit, naopak vřeštěl, když jsem mu zpívala, nebo říkala básničky, četla pohádky).

Jak píše siss, alfou a omegou je to, jestli ti dítě rozumí.

Moje neteř má 2,5 roku a taky moc nemluví. Zlepšuje se (věty max 2-3 slovné,ale spíše jednotlivá slova), ale ještě nedávno používala jen několik slov, nesměle někdy něco zopakovala. Na druhou stranu má skvělou sebeobsluhu a zdá se, že hodně rozumí. Taky je nesoustředěná, u pohádky nevydrží, pořád někde šmejdí, má pár "svých", spíše monotónních her, ale klasické puzzle nebo podobné dětské hry jí moc neberou. Je to spíš takový "chlapeček". 😉 Ještě jsem si vzpomněla, že docela dlouho měla tik - trhání hlavou.

simalex
20. dub 2010

joli, vojti:
A nebude to spíš tím, že Ti Kati nechce rozumět? Protože já si myslím, že v tomto mi Alexek rozumí, ale nechce to akceptovat, nebo možná někdy ani slyšet. A pak vypadá, že tomu nerozumí. Ať je motivace jakákoliv, Alexkovu charakteru odpovídá to, že není ochoten se mnou smlouvat a vynucuje si to za každou cenu. 😢

Spíš mě u vás zarazilo, že u Vás funguje "prší, nemůžeme ven". Stále totiž bojuju s tím, že Alexek by si šel klidně hrát na zahradu i ve tmě. Nebo na balkon v pyžamu, když tam je mínus. Prostě chce a žádné objektivní důvody nejsou pro něj argument.

Takže hlavní problém je v rozlišení - nechápe, nebo nechce chápat?

sisstin
autor
20. dub 2010

čau holky,

mně je i nadále šíleně...asi to bude na dýl 😉 Tygr chápe jednoduchý vysvětlování, fakt jednoduchý.....např. ted jsem ho ze srandy držela a říkám mu: Dokud mi nedáš pusu, tak tě nepustim 😅 a evidentně to chápal, páč mi ji hned dal a dral se honem pryč 😅 😅 😅 ale něco složitějšího, nevim nevim teda 😉

jinak i zdravé děti si v tomhle věku vyberou radši to pokušení( někoho uhodit, něco sladkého sníst atd.), než aby čekaly 😉 koukala jsem na dokument na Spektru..a byl to test pro 3leté děti...řekli jim, že bud si můžou sníst jednu sladkost hned...nebo když vydrží pět minut, tak jim dají celý talíř 😉 a téměř všechny děti ji samozřejmě snědly hned 😉 takže tohle asi není nic extra výjimečného 😉

simalex
20. dub 2010

joli:
... a neboj se motivace. Psychologové to nezavrují. U tebe bych se nebála toho, že by se ti to vymklo z rukou.

Ještě k tomu něco, za něco: třeba oblékání - obleč si pyžamo a já ti pak donesu kakao, zpravidla následuje "neumím" (to je v tom klidnějším stavu), někdy se Alexek ani neobtěžuje mi říct "neumím" a jen křičí, že chce kakao (horší stádium). Pak máme super situaci, kdy vidí děti na zahradě a poprosí, jestli může ven. Tak řeknu, že ano, ale musí se oblíct. To byste měly vidět ten fikot ("ano, obleču, bundu, ještě pipici a aha ještě boty, ahoj maminko", prásk dveřma 😀 ).

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak jste na tom s tím, že se Vás děti o něco dovolují? Alexek to začal dělat teprve teď a spíše sporadicky. Asi jsem ho to ale začala pozdě učit.

Musím Alexka ale pochválit, protože se třeba omluví, když mi šlápne na nohu ("pomiň, nechtěla"), když hodí prďocha ("padon, nestalo" - to si už rovnou odpoví, že se nic nestalo 😀 ). "Prosím" ale začal docela zneužívat, pořád prosí o věci, které nejdou 😔

simalex
20. dub 2010

siss: držím palce, ať se brzy uzdravíš 😉

vojtisek2007
20. dub 2010

tak to poprosení - Vojta když něco chce, tak prosí rukama - nevím jak to napsat, prostě tře o sebe ruce a dovede mě třeba k mrazáku, tam chce nanuk....když přijde "bonbon" - tak mu říkám, co se dělá, když chceš bonbon ???- a on tře ruce a dá mi pusu a jakoby se obejmeme a poplácáme po zádech...ale aby řekl prosím - jako slovo, tak to fakt nehrozí....Dneska jsme šli odpo ven a já koukám z okna a povídám - hmm, docela tam fouká - a VOjta se otočí a povídá - no tak mi dej bundu - fakt takhle čistě prostě to z něho vyjelo....víc už to nezopakoval 😝 😝 😝

Tery - tak ať je brzy líp 😉

sisstin
autor
20. dub 2010

tak Tygr sice prosím prosím dělá, ale jako jenom, když mu to řeknu....dle mýho vůbec nechápe, že by se to jako mělo dělat, když něco chce 😉 on to má prostě jako hru typu paci paci 😕

Péto, jinak teda...to se mi Vojtíšek na dysfázii nezdá...to by tohle neřekl..mi to spíš přijde jak selektivní mutismus 😕

vojtisek2007
20. dub 2010

Proboha Tery co to je ??? Asi před měsícem jsem je takhle poslouchala když si hráli s Eliškou a on jí povída - Eli nech toho - takhle normálně to řekl....ale pak už to nikdy nezopakuje, třeba dneska jsme byli u ségry a krmili jsme jí zvířata, a já povídám hele - koza - a Eli hned - KOZA - snažila se to říct, to vojta vůbec nikdy nedělal, na něj musím - vojti řekni....a většinou stejně prd

vojtisek2007
20. dub 2010

dneska když čekali než půjdeme na procházku 🙂

sisstin
autor
20. dub 2010

Péto, no to je taková porucha...že děti prostě mluví jenom někde, nebo jenom s někým 🙂 to měl kluk od mojí kolegyně, mluvil jenom doma..a nikde jinde 😉

vojtisek2007
20. dub 2010

víš mě přišlo mu nedošlo, že ho slyším, tak to řekl , a pak si uvědomil že ho slyším a už nic z něj nedostaneš - stale se mi to 2x, že jsem jasně slyšela že něco řekl jako normální dítě 🤐

sisstin
autor
20. dub 2010

Péto, no fakt mi to tak přijde...páč dítě s dysfázií by ti jako tohle neřeklo jen tak z fleku 😉

vojtisek2007
20. dub 2010

ale tohle si myslím, že ne, on prostě nemluví, když má dobrý den a cvičíme a on chce a já chci aby opakoval, tak se fakt kolikrát snaží a prostě mu to nejde....něco už zopákne, třeba auto - řekne to spontáně i na ulici, když jede auto, nebo pití - když má žížen, dneska začal říkat jíst - sice to zní jako íííít - a neslo přitom talíř, tak jsem pochopila, že jíst...je vidět že se snaží mluvit - když teda má náladu -ale že mu to prostě nejde.

sisstin
autor
20. dub 2010

Péto, no nevim..co to je...ale rozhodně by takovouhle mluvnicky správnou větu dokupy nedal 😉 třeba je to něco psychickýho 😕

vojtisek2007
20. dub 2010

já už se tak těším k té Krejčířové, že nám snad něco řekne....dneska mi dětská mudra už napsala to doporučení, protože naše slavná logopedka by ho nikam neposlala - není toho zastánce, aby tak malé dítě škatulkovalo 100 doktorů - to řekla doslovně....naše dětská s tím žádný obštrukce nedělala, jen se zeptala, kde jsem jí našla...tak jsem jí vyprávěla o "našem klubu" nestandartních dětí, tak měla očividně radost, že něco takovýho dneska už lze zjistit a tak...

jolinka
20. dub 2010

simalex, vojti

no ja nie ze by som zanevrela na motivaciu, tiez si chcem ulahcit zivot. 😉 Len sa mi nepaci taketo uplacanie a vydieranie deti. Mozno preto ze to vidim u svagrovcov, ich deti ale potom zabozicka neurobia nic len tak sami od seba.

Doobeda chodime do obchodu a potom na ihrisko, tak vravim Kati nech sa oblecie ze jej kupim jogurt s gulickami aby mala pred sebou nejaky lakavy ciel, i tak by som jej ten jogurt kupila ako kazdy den. Ako vyjdeme z obchodu nalakam ju na hojdacky aby sme dokracali na ihrisko. Potom po obede ked ideme po Johi do skolky ju navnadim na keksik z bufetu a vozenie sa v autobuse. Vsetko jej oblubene veci.

S tym prosenim som to vyriesila tak ze od mala nehovorim s detmi chces?, tu mas, daj ale iba prosis si? nech sa paci, prosim si. Ony proste iny vyraz nepoznaju, a na prosis si? je logicka odpoved prosim si. Vlastne to je jedina oblast kde som u Katiky porusovala zasadu zjednodusovania vyrazov. Veta Osisi osicku {prosim si vodicku} bola jedna z jej prvych. 🙂

sisstin
autor
21. dub 2010

čau holky, tak jsem si konečně zjistila, co je to ta anxieta- já myslela, že to je dodržování postupů nebo tak, něco jako rituál 😉 a ona je to chorobná úzkost 😕 to máme v té zprávě: masivní anxieta a fixace na matku 😕

no nic, jdu ležet...dneska mám nejhorší moribundus zatím 😝

simalex
21. dub 2010

vojti,
tak mi to přijde taky nestandardní, že malý řekne "tak mi dej bundu", protože takhle hezku a čistou větu by třeba Alexek neřekl. On by řekl něco jako "zima, musím bundu" ☹ .

A s tím "prosím a děkuji", to do malého tlačím od dětství. Spíš jsem ho neučila, aby se o některé věci dovolil - jestli může pustit televizi, může jít na zahradu, atd. O tom se píše v té knize "Diagnostika...", že tohle by děti měly dělat. Teď nevím, kdy (3? nebo 4? roky). Samozřejmě s klasickým vývojem 😉 .

Ale zase nevím, jak bych to Alexkovi do té jeho šišky tlačila. Teď je na to asi připravený a když mu o připomenu, tak se zeptá. Někdy. Jinak spíš bojuju s tím jeho vzdorem, protože tředa děkovat a prosit, když jsou u toho cizí lidé nechce. Jako na potvoru 😝. Jinak doma docela hezky prosí a děkuje.

vojtisek2007
21. dub 2010

holky já nevím -fakt to řekl, už se mi to stalo 2x, že jsem slyšela že normálně mluví, teď u toho byl i starší syn, tak vím, že nemám halucinace, jako jsem myslela to poprvé, to jsem stála za dveřma a oni byli v pokojíku a hráli si...

jinak děkuju, vojta řekne jenom když mu to připomenu - ....co se říká ??? a on řekne něco jako "uju" - zakuňká to a stydí se přitom, ale myslím že nechápe co to znamená, když bych mu to připoměla před někým cizím, bude zle....vrátí to co dostal a kříčí ne ble ne ble a schová si obličej....

vojtisek2007
21. dub 2010

jo a zase už nás bolí ucho...už hodinu leží, teplotu nemá...tak jsem mu kápla zas ty kapky....se picnu

sisstin
autor
21. dub 2010

Péto, to asi fakt dysfázie jako nebude...to bude spíš nějakej blok nebo tak, uvidíš, co vám řekne Dr. 😉

holky, já už jsem fakt šedivá z toho Tygrova chození-nechození venku....kdy už konečně pochopí, že se chodí někam za něčím vedle mě, třeba za ruku....neexistuje...pobíhat po hřišti, a když se někam jde...tak do kočáru, jinak záchvat jako prase 🤐 já ho všude nosim, zejtra mu bude 2,5 a on prostě nejde jako normální dítě 🙄 dokdy se bude vozit a nosit? Jak to pak bude dělat ve školce na procházce? Teda až tam někdy bude chodit 😅 😅 😅

sisstin
autor
21. dub 2010

jinak jsem právě napsala Krejčířové maila, jestli by mi nemohla nějak poradit, jak na ty jeho šílený úzkosti z každý blbiny..já prostě fakt nevim, co s tím 🤐 tím, že je budu eliminovat, se nic nezlepší a tím, že ho nechám vyřvat, tak to asi taky ne 😕 jinak zas celej den nechce jíst, ale Siesta v něm zahučela jedna básen 😝 😅

vojtisek2007
21. dub 2010

Tery - siestu bych si dala taky a určitě by do mě taky zahučela jedna báseň 😀 😀 😀 ....k tomu vožení - my když jsme šli s Vojtou k zápisu do tý školky, tak si představ, že asi 2 nebo tři děti tam maminky přivezli v golfáčích a stopro byli starší než Vojta....no a pak chtěj nějaký chození po "nestandratním" tygrovi, když standartní dítě jede k zápisu do školky v golfáčích 😀 a pozor, Vojta když vezeme kočár tak si do něj taky vleze a za boha ho z něj nevyrveme, a ani se o tom nesnažím, když by chtěl jít, šel by, pořád beru, že je ještě malej a "opoždenej" takže na občasný povození má nárok....vyřvání by u nás taky nemělo cenu, vydrží sakra dlouho a efekt žádnej
Myslím, že ta Krejčířová pozná i to, kdyby měl nějakej ten psych.blok, kdyby to nebyla nějaká ta dysfázie, to umí taky ?