Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
1. srp 2011

@sisstin jak te´d píšeš susik77, tak Tobiáš je ve fázi, kdy se mu ty slovíčka líbí, ale chce, abych je říkala já. Že když vidí kartičku s bubeníkem "BUM" tak bouchne do stolu a chce abych to řekla já

smardik
1. srp 2011

@ygreen já ti nevím Tobi vkládačky apod zvládá v pohodě píšeš, to Tom ne moc podobní mi nepřijdou, zas Tom nikdy neměl problém s dětma, v obchodě je taky super to ví kde je malý košík a hned s ním jede, všechno dá do košíku,vytáhne, dá paní peníze apod

já se s ním smířím co mu je to jo, jen je to těžké člověk jde z porodnice s tím že má zdravé dítě a pak třeba zjistí že má mentálně retardované dítě, je to těžké ale co se dá dělat

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen no tak tahle fáze je ale skvělá, protože od tebe vyžaduje pojmenování a tím se fakt hodně zvětšuje ta pasivní slovní zásoba 😉

susik77
1. srp 2011

@sisstin - Terezka ma ted obdobi, otazek: Co robi bambulka? alebo: babika haji, vidis? ze? 🙂

ygreen
1. srp 2011

@smardik Tobiáš nemá problémy s tím denním životem, jak píšeš, dává pokladní nákup na pás, peníze, chápe život normálně. A u těch vkládaček, jako jo dá to dobře, ale on je zase takovej že se táááák vzteká, že nevím co umí a co ne. A puzzle mu moc nejdou.

Ale třeba potřeboval ohraničené věci, co k sobě prostě musí pasovat. tzn. né přikládat k sobě půlky obrázků, ale aby tam bylo nějaké to co do sebe prostě zapadne.

myslíš, že Tohle by Tomík zvládnul. Tobiáš to před těmi cca 3 měsíci dal skoro napoprví. I když samo občas rval něco někam jinam, ale né tvarově, ale barevně. Teď jsme to vytáhli, má vše vyndáno, všechny 4 karty rozložené a tak za 4 minutky vše poskládá.

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen já taky nemyslím, že by byl Tomášek stejnej jako Tobís..u Tobíse je vidět, že tam to inteligenčně je relativně fajn...že je tam problém vysloveně s tím porozuměním a třeba komunikací... u toho Tomáška je vidět, že on zase pěkně komunikuje neverbálně, sociálně taky fajn... ale právě to myšlení tam je pozadu 😉 a to je jako dost velkej rozdíl pak v diagnozach 😉

@smardik naprosto chápu, jak ti je...ti rodiče, kteří třeba vědí už od narození, že může být nějaký problém..tak s tím prostě počítají... u "nás", které jsme porodily zdravé děti a myslely si, že už to tak zůstane..to je holt pak trošku šok...ale dáš to...jako to dá každá z nás 🙂

smardik
1. srp 2011

@ygreen nehrozí že by to dal

smardik
1. srp 2011

@sisstin jo co Tomík ukazuje tak je to neverbální úžasné ale i předtím se to dalo dokázal vyjádřit co potřebuje, sociálně jsme problém fakt neměli proto chci ty jesle ale právě to myšlení je hodně hodně pozadu, jak pozadu nedokážu posoudit ale pozadu je. Jo určitě to dám nemám na výběr, jen jak píšeš je to šok kdybych to věděla v těhu tak s tím člověk třeba počítá nebo si to sám i rozhodl-půjdu nebo nepůjdu na potrat ale takhle je to prostě šok, u Honzíka taky byl. ale paradoxně i když šlo Honzíkovi o život v jeho případě to bylo lehčí

susik77
1. srp 2011

muzu doporucit knizku - Nauc me mluvit. Koupili jsme ji v Tescu. Je tam strasne moc obrazku s nazvy veci, zvirat, osob...v druhe casti jsou pisnicky, rikadla, pohadky. Tak my s Terezkou porad tocime ty obrazky, bavime se napr. jak dela koza, co nam dava...Nebo jak dela indian a podobne 😉

smardik
1. srp 2011

@susik77 a ta knížka je pro menší? Tom zatím potřebuje spíš fakt leporela kde je jedem, max 2 obrázky na stránce, jak je toho moc už se v tom neorientuje. ale kouknu se po ní a uvidím

susik77
1. srp 2011

http://www.svetdetskefantazie.cz/nauc-me-mluvit

Pisu ze tu je 500 slov, da se to super nadupat ta slovni zasoba 🙂

ygreen
1. srp 2011

@sisstin před 14 dny děsně řval a kroutil se jak hovno v proutí, když jsem ho posadila na gauč a ukazovala mu ty karty a nutila ho mě poslouchat a dívat se na mě. Pak jsem ho nechala aby si ty karty rozložil po zemi a tak si s nima hrál. A pak sám od sebe začal dělat to, že si vzal ty karty a dával je po jedné z hromádky na hromádku a vždy se na mě podíval a chtěl abych to pojmenovala a smál se, bavil se. Já u toho dělám bejkárny, tak ho to baví. Ale to je i u telky, třeba je tam reklama na kočičí žrádlo a on hned kouká na mě a já mňouknu, on se řehtá a taky mňoukne.

A co je obří pokrok - hrozně se mu líbí když zpívám. Dřív ho to rozčilovalo a měl rád jen znělku od Pauly a teď i nánáná......prostě vyloženě vyžaduje abych zpívala znělky reklam, gumídků, šmoulů

susik77
1. srp 2011

@smardik - ona je od 4 let ale Terezka si ji donese a chce "cist" 😀 ji to bavi-divat se na obrazky, mluvit o nich. napr. miminku dava dudlik-ze miminko place 😀

smardik
1. srp 2011

@susik77 jasně s Honzou bych to zvládla taky jen mi fakt jde o to že ji potřebuju hlavně pro Tomíka a jak je na stránce moc obrázku neorientuje se v tom, ale kouknu na ni a uvidím

ygreen
1. srp 2011

@smardik až na ty Tobiášovi auti rysy - nemávání, nezdravení, stavění do řady, apod. Tak fungoval normálně, to jak smardik píšeš, že si řekne o pití, apod. Tak tak Tobiáš fungoval od mala, úplně v pohodě, proto jsem si ničeho nevšimla dokud mi to neřekli ve školičce.
pak jsem začala díky siss zjišťovat co neumí a měl by - ukazovat, apod. Takže já chci vlastně říct, že kdybys srovnala Tobiášovi schopnosti v březnus Tomíkem teď, tak na tom byli takhle jak si píšeme fakt podle mě stejně. Pak dostal Tobík ten Nootropil a pomalu se i díky větší péči začal otvírat - sociálno už dotáhl k dokonalosti (mávání, zdravením, kamarádění, apod.), neverbální počiny už jsou taktéž bezva - ukazování, gesta. No a poslední měsíc začíná i komunikovat verbálně - zatím tedy chce abych mluvila já a on jen opakuje, ale to se poddá.

ygreen
1. srp 2011

ad knížky - Jak začal ukazovat, tak jsem zjistila, že se normálně orientuje a ukáže mi i malý obrázek mezi mnoha

sisstin
autor
1. srp 2011

@susik77 tak jako, ta se mi fakt hodně líbí...tu možná koupím 🙂

smardik
1. srp 2011

@ygreen mě přijdou jiná a podle mě u nich i diagnoza bude odlišná

andreabe
1. srp 2011

@smardik baby, ja vam odporucam tento slovnik: http://www.literama.sk/sk/knihy/83419/obrazkovy...
Luky na nom fici, v podstate sa naucil vecsinu slov z tejto knizky 😉
teraz si tu knihu sam vezme, sadne si a cita, ukazuje prstom a hovori, ´´lampa´´, ´´haji´´ (postel), ´´ auto, bicykel, mokaka, ipy (slipy) a pod..
a to este pred par mesiacmi nehrozilo, takze vsetko moze este prist..
ta knizka je ale fakt super

susik77
1. srp 2011

@sisstin - na rozsirovani slovni zasoby je perfektni 😉 teri mi uz doplnuje aj rymy na konci basnicek🙂

smardik
1. srp 2011

@andreabe dík mrknu na to 🙂

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe
@smardik tuhle knížku jsem viděla na MMB u Andrey C. 😉

jinak u nás je dost problém, že Tygra knížky nebaví - takže to, že by u ní seděl, ukazoval si a pojmenovával, to fakt nehrozí... 😒 to on jedině na tom Logicu, to i u plnění úkolů říká, co vidí...nebo tak nějak spontánně v běžné řeči na něco ukazuje a pojmenuje...ale fakt sezení u knížek nikdy jeho hoby nebylo a ani nebude 😒

susik77
1. srp 2011

@sisstin - jsme objednani do Loga do Prahy na 29.9. s Veronikou 🙂 Myslis ze tam muzu vzit aj Terezku?Nebo si ji mam dat radsi pohlidat?

sisstin
autor
1. srp 2011

@susik77 klidně můžeš s ní, tam to je v pohodě 😉 jsem zvědavá, co tam budete mít za logopeda..my měli takovýho mladýho týpka s dredama, ale byl fakt dobrej 😀

smardik
1. srp 2011

@sisstin co Tom ukazuje tak ho baví i knížky a dokáže u nich sedět cca 30 minut a ukazujeme-někdy ukáže na věc a čeká až řeknu co to je ale dokáže už ukázat i on některé věři-kočku,balon,auto apod. ukáže, za tu půlhodinu třeba projdeme 5 knížek ale vydrží

romana
1. srp 2011

@andreabe tuhle knížku jsem měla z práce. je opravdu pěkná, obrázky jsou tam většinou tématicky u sebe, jsou tam třeba i povolání.
jinak, holky (včetně siss, kterou asi kousnu, když jsem ted na fb viděla, co objednala - tu knížku už mám samozřejmě doma), já všechny tyhle knížky můžu bez problémů půjčit v práci - už jsem to tu nespočetněkrát nabízela. jestli je nějakej pražák, kterej má možnost scanu, je to řešení - já půjčím, on nascenuje a rozešle. kopírování by asi moc řešení nebylo, tam se neušetří.

sisstin
autor
1. srp 2011

@smardik no ta děcka, co nemají poruchu řeči, ty to většinou baví 😉 u vás je to sice opožděně, ale baví ho to 🙂 ale dysfatický děti většinou milovníci knížek fakt nebývají 😝

sisstin
autor
1. srp 2011

@romana no já moc možnost tisknout nemám, spíš vůbec...takže ono mi to fakt vyjde tak nějak na stejno finančně...navíc já tak nějak mám radši prostě když je to normoš knížka, to Logico bych asi taky nesnesla oscanované 😅 😅 😅 já počítám, že to pak budu prodávat, ale díky za nabídku 🙂

susik77
1. srp 2011

ten obrazkovy slovnik mame doma, teri ho ma rada ale je to uz malo obrazku...1 na stranku. a verca z neho castecne udelala zeleninovou polevku pro panenky 😎 to mela takove obdobi...