Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zzuzca
10. zář 2011

@sisstin super, TYgr sikulak

zzuzca
10. zář 2011

@susik77 inak ako pises ze Veru mala obdobie Preco?, Kubik ma jedinu otazku: Kde je....? a pyta sa teda ako na osoby:kde je mamka? tak aj na veci-dneska ako si kreslil: kde je ceruzka? 😉 ale inak teda vobec nic 😕 no ale ani si neviem predstavit ze by sa pytal nieco zlozitejsie, ked zvazim kde je s tou recou 😉 vlastne nepytal sa ani: co to je? ale som rada ze aspon odpoveda: ano, nie...to som riesila nedavno, on pochopil ano,nie az pred pol rokom. A teraz to placa piate cez deviate, proste trucuje sialene, zaroven chce a nechce 😝 ale ma problem ked je v otazke zapor, napr. Tak nechces sa napit? Vtedy vidim ze proste nevie...musim sa pytat jednoducho Chces sa napit..

a este som zabudla, od konca juna je Kubi bez plienok 🙂 no ale optimizmus ma presiel po mesiaci, u nasich sa zasekol a zacal sa pocuravat, pokakavat, teraz je to ako na hojdacke, momentalne lepsie. dnes konkretne super, vzdy si povedal 🙂
ale som si takmer ista ze sa zasekol tym ze sme nanho kricali aby nestrkal do deti, nebol agresivny ( u nasich boli jeho mali bratranec, sestrenica a dalsie deti), no a to bolo denodenne Kubi nie, nesmies..x krat...nie teda z mojej strany, ale rodicia, atd... 😝

zzuzca
10. zář 2011

jemine, tu hrubku si nevsimajte 😅

sisstin
autor
10. zář 2011

holky, tak Tygr se neptá na nic 😉 on prostě do téhle fáze exprese ještě nedošel 😒 když něco chce vědět, tak prostě ukáže a tázavě se kouká, ale aby spontánně tvořil otázky...tak to ani prd, on pouze komentuje dění kolem sebe, sděluje svoje pocity a odpovídá na naše otázky...ale sám se spontánně neptá...neumí tu větu gramaticky vytvořit....on nepoužívá zájmena, nepoužívá "ten, ta, to", nepoužívá slovo "co" atd., ted se akorát naučil říkat, že něco "je"...takže zatím jsme u toho, že xy je...(.popř.není), ale tím to hasne.... 😕

páč zrovna otázka: co to je? To je pro něj mega, páč je tam částice, ukazovací zájmeno a sloveso...a to jako fakt nedá 😖

zzuzca
10. zář 2011

@sisstin tak Kubi podobne nepouziva "ten, ta, to,co,zamena,atd..' ale on to jeho 'kde je..?' ma proste naucene mechanicky, tak sa pyta 😉 on na tom s recou nie je najhorsie, slovnu zasobu ma dost velku, ale fakt jednoducho komentuje co sa deje, a pomenuva veci, ale ze by povedal nieco o sebe, nehrozi 😝 ale to mechanicke odriekavanie urcitych fraz (opakovanie po nas) ma dost matie, ja fakt neviem kolko on rozumie, ale myslim ze nic moc no

posledne dni ma oblubene spojenie: ' slimak nosi na chrbte' a tym to konci 😅 tak sa ho vzdy este pytam ze co nosi slimak na chrbte, no a odpovie teda: domcek 😝 🙂 ale spolu to nepovie... ja som zvedava ako posudi Kr. to porozumenie... dost frekventovane je unho slovicko 'schovane', on hocicomu priradi privlastok ze je to 'schovane' 😅 napr. ked vytiahnem krabicu mlieka tak zahlasi : mlieko schovane 😅 rozbalovali sme balik, teda darcek 😀 (raz ked prisiel balik pred vianocami tak som mu povedala ze to je darcek prenho, odvtedy kazdy balik je darcek 😅 ) a tam bolo tiez nieco 'schovane' 😅

sisstin
autor
10. zář 2011

@zzuzca no jo, to je fakt těžký posoudit, jak moc rozumí....ona pokud je tam zachovaná poměrně dobrá exprese, tak je to fakt matoucí jak svina 😉

Tygr teda fakt rozumí všemu 100%, poslouchá i to, jak se bavíme my mezi sebou a reaguje na to...no nemá problém právě ani s těmi těžkými věcmi, on fakt rozumí skvěle, řekla bych líp než některé zdravé děti v jeho věku...ale zas ta exprese je děsná 😝 on teda mluví funkčně, odpovídá na ty otázky, dá se s ním jakž takž vést rozhovor, sám začne mluvit třeba o něčem, co se mu stalo v minulosti, nebo co třeba dělal s jinou osobou, když jsem u toho nebyla...ale právě má taky takovou tu "asociační řeč" (to mi ve školce potvrdila učitelka, že to mají všechny děti, které mají problém s expresí), takže prostě "nahoru a dolů" je výtah, schody, kopec, žebřík atd. 😝 ...pak právě používá slova, která zná, ale jenom v tom tvaru, v jakém ho nejčastěji slyšel...třeba nejčastěji slyšel, že " vem si čepici, pán má čepici atd., takže on, když uvidí čepici, tak neřekne "čepice", ale právě "čepici" 😝 jako postupem času se ta gramatika u jednotlivých slov upravuje, ta slova, která začal říkat nejdřív, tak už se u nich naučil, jak se mají např. sklonovat....no ale jde to šíleně pomalu, a ted když si představim, že tu gramatiku se takhle bude muset učit u každýho jednoho slova, tak to je teda masakr 😝

sisstin
autor
10. zář 2011

jo, jinak Tygr má novou zábavu a to je vymačkávání čísel na kalkulačce...já mu třeba řeknu, napiš třináctku a on ji fakt napíše 😲 😕 nebo napiš 21 a on to napíše 😕 a hlavně si pamatuje, čím třeba kam jezdíme...takže já se ho třeba zeptám, čím jezdíme k tetě povídat (na logopedii) a on vymačká číslo 6 😝 nebo namačká 22 - tím jezděj vždycky s babičkou a s dědou v Praze, a řekne : autobus babi děda.... no jako občas z něj mám dost 😅 😅

susik77
10. zář 2011

@sisstin - tygr je teda sikovny! cislice ho asi hodne zajimaji!

smardik
10. zář 2011

ahoj holky, už se nemůžu dočkat až půjdou spát, ještě 2 hodiny. U Toma zas přibývá dní kdy jen řve, všeho se bojí, nikdo kromě mě se ho nemůže dotknout ☹ už to tu bylo a téměř to vymizelo, bylo to fakt minimálně a v poslední době to je často ☹

a ještě je divná jeho řeč, on už říkal tady, čiči, ham,ba-bac, bum, balon a přestal to říkat a je na 3 slovech jen: ahoj, ne, nechci a tím jsme skončili ☹

a zas přestává jíst, v těch jeslích krásně jedl, pak i doma a ted mi zas přestává jíst teplé ☹ asi se fakt nají jen 5dní v měsíci v jeslích

@zzuzca mi ten rozdíl přijdee super,kluci si dost vyhrají, mají k sobě blízko 🙂 pro mě je to občas síla ale pro ně si myslím super 🙂

susik77
10. zář 2011

@zzuzca - ja si myslim ze ked opakuje veci tak nerozumie-verca mala okolo 3 rokov echolalie-vtedy som myslla ze to je auti znak ale po nasej dg. som pochopila ze to je neporozumenie...teraz sa to uz u nej nevyskytuje...
baby aj u vas decka tak silene vzdoruju? verca teraz najnovsie zacne dupat na mieste a skakat a revat 😝

susik77
10. zář 2011

@zzuzca - este ma napadlo ze veru pouziva ano asi len 5 mesiacov-ako sa jej chylilo obdobie vzdoru ku koncu 😝 predtym len nie, nechcem...
Teri je zase opak, ona zase stale hovori ano 😎

sisstin
autor
10. zář 2011

@susik77 my měli to šílený období vzdoru o těch prázdninách asi 14dní, ted je to v pohodě...jako taky se vztekne, to ne, že ne....ale tak nějak normálně a není to tak častý 😉 jinak zrovna ano-ne používá Tygr normoš asi od 3let, on zas moc neuměl to kývání a vrtění hlavou, a jakmile začal mluvit, takto zas přestal úplně dělat...ale mně jsou tahle gesta taky nepřirozená, nepoužívám je a nepoužívala jsem je nikdy 😉

zzuzca
10. zář 2011

@susik77 jj, problem s porozumenim je, ide o to ze aky velky 😕 on takto bezne doma funguje celkom dobre, az na ten vzdor teda 😝 ale ked ma dobru naladu a clovek ho az tak nenuti do veci, alebo teda ked mame taky volny den ze nic extra na programe, nikam nepotrebujem ist, tak sa to da. inak od juna sa naucil hovorit: nesces, to bola vzdy odpoved na otazku ci nieco chce? teraz zas pouziva: to je ne, to je nene 😅
napr. rano som za nim sla do izby, uz sa zobudil a vravim mu:dobre rano kubik, on: nesces dobre rano, na druhy den som prisla a len som ho oslovila: kubik, on: nesces Kubik 😅 a za par dni som len vosla bez slova a on zas ze: nesces 😀 😀 no a cez den milion krat tak tiez

@sisstin jj, ja si pamatam ako si tygra ucila to ano-nie 😎 kubik predtym nez sa to naucil vyslovit pred tym pol rokom to nijak ani nenaznacil, no domluva s nim teda uzasna 😅 inak ucila som ho to potom na plysiakovi, a teraz hocikedy zoberie plysaka a kruti mu s hlavou ze ano a nie 😅

susik77
10. zář 2011

@zzuzca -aj veru mala dobre dni doma kde som ju do nicoho nenutila. a v skolke kde ju nutili tak revala a nasledne sa pocuravala. horor 😝 potom mi zalovali. chvalabohu, uz ju to v skolke bavi, teraz ich chvalia ucitelky-obidve ze maju teri s veru strasne radi spolocne aktivitky. cvicenie a tak...

ygreen
10. zář 2011

čau kočky

u nás nic nového, Tobís občas vyšvihne hysterák, jinak okey, lepší se, každý den před spaním musíme prohlédnout asi 5 knih, ukazuje snad na každej obrázek a čeká na odpověď, když neříkám hned kouká na mě. Našel si i takové ty dětské knížky, kdy je na jedné straně jeden obrázek a je schopnej mij í dotáhnout 20x denně a ukazovat a já musím pojmenovávat. Takže to vidím jako fakt už předstupeň mluvení, páč si konečně rozšíří slovní zásobu. A jeho porozumění - spoustu neodhadnu jak ještě nemluví, ale dnes večer šel do lednice a vidím jak si tahá sladkost, tak říkám, "tobí, ne, to ne, vrať to tam" a on to vrátil zavřel lednici a odešel a já říkám "ale můžeš si vít actimel" - spíš jsem to řekla tak mezi řečí, nenapadlo mě že na to bude reagovat - a on šel otevřel lednici, koukal kde je, našel ho a přinesl mi ho ať ho otevřu. Je vidět, že na něj působí reklama, baští i jogurty co zná z reklamy 😅

ygreen
10. zář 2011

No a taky chce dělat dost věcí sám, jakože si vyčistí zuby, opláchne kartáček, dá ho do stojanu, svléká si ponožky, tepláky, slipy, maže si chleba 😉

v knížce pozná nově kaktus, maják, pneumatiku.....

cmilka
10. zář 2011

este k tomu vzdoru.... Filip je v skolke vraj velmi zlaty, ale ked pride domov, je to hruza-des: on si svoju dennu davku proste musi odjacat, takze poobede velku cast prejaci, za kazdu somarinu...
inak, obdivujem vasich drobcov, aki su sikovni...Filip pri nich vyzera ako mentalne retardovany ☹ , je naozaj takmer nemozne prinutit ho k nejakej aktivite, takze teraz uz ani neviem posudit, co vie a co nie...
@zzuzca Filip do Tami tiez stale kope a stucha a ublizuje jej... musim byt vzdy nablizku, aby nedoslo k urazu 😠

sisstin
autor
11. zář 2011

@cmilka Tygr je taky po příchodu ze školky takovej rozhozenější, tam se nevzteká vůbec. Jako takový ty děsný scény už nedělá (zatím), ale je takovej jinej prostě 😉

hanatka
11. zář 2011

@cmilka @zzuzca náš mladej taky ubližuje Terce..šlape ji schálně na ručičky, lehá si na ni, aby nemohla lézt, přivírá jí dveře..a to taky od té doby, co se rozlezla a dostane se, kam chce. Z toho ho chytne záchvat lásky a malou tahá, ať se jí to líbí nebo ne.
A ve školce se taky nevzteká, dělá bez řečí to, co ostatní, po té, co předvedl v pátek ten výstup, tak učitelka říkala, že kdyby něco, tak bude volat, ale nic, byl jak milius.
Holky, akorát nevím, jak s ním prostě trénovat tu sebeobsluhu, on je jak kdyby měl ADD nebo ADHD, když se má oblíkat nebo jíst. Čučí všude, vůbec nemá zájem, jemu prostě nejde ta koordinace ruce, nohy.. Ve školce, když pro něho přijdeme, on sedí u svačinky, je úplně poslední, on jednou kousne a sleduje, co se děje kolem, trvá mu to hrozně. Ostatní děti už si dávno hrají a on sedí půl hodiny nad malým půlkrajíčkem chleba. Kdyby u něho někdo seděl a dával mu kousnout, má to snězené za chvilku. Když ho nechám oblíkat samotného, odbíhá, tam uvidí to, tam to, není schopen se na to vůbec soustředit. Když mu jdu pomoct a chci mu ukazovat, taky kouká po všech lelkách a nevnímá. Když na něho houknu, začne se vztekat, že mu to nejde a nebude to dělat.

sisstin
autor
11. zář 2011

@hanatka no to bych taky potřebovala radu..Tygrovi to taky prostě nejde, a hlavně nemá trpělivost, jakmile se mu třeba někde zasekne ruka nebo noha, tak hned záchvat, ječí...a chce, abych mu to sundala já...já to na něm vidim, že prostě na to motoricky nemá.... 😕

to samý jídlo, dá si dvě lžičky a už nejí...pokud ho někdo nedokrmí, tak nezájem...jemu je jedno, že to nebude jíst...tak nemá žádnou snahu 😔

sisstin
autor
11. zář 2011

@hanatka a taky Radeček je jako výrazně mladší, Tygr má za měsíc 4 roky 😉

sisstin
autor
11. zář 2011

tak mám konečně boty 🙂 ale jako, tenhle měsíc s prachama peklo 😠 ono se to sype, a člověk ani neví jak..masakr 😠

smardik
11. zář 2011

@sisstin botky nádherné taky zvažuju vzít superfit Tomíkovi, jen ty ceny ☹, bohužel noha vyrostla oběma takže potřebuju 2x podzimní a 2x zimní, co se dá dělat. ale zimní bundy už mám takže ještě náhradní - asi starší a zima může začít. Máš ještě volné to logico primo nebo se ti na někdo ozval? jestli je volné tak bych ho brala až ho budeš prodávat, Tomovi se to líbí a už ted ho používáme-necháme smysl ale ukazuju mu co na něm, vydrží u toho take super, zatím máme ale jen 2

sisstin
autor
11. zář 2011

@smardik no my předtím kupovali Ciciban, a to bylo teprve jiný peklo 😝 ale jednak tam měli prd výběr a jednak už ho tady zrušili 😅 😅 😅 na zimu budeme mít asi Primigi jako vloni. Ten superfit není moc pro širší nohu, teda jak která boty...zrovna tenhle typ, co jsem dala..jsou užší..jako Tygrovi to je dobře, ale třeba ten pásek blíž ke špičce nemá zapnutej úplně tak, aby ten sucháč nebyl vidět, to mu prostě nedopnu....a hodně dětí se do nich nevejde...ale co třeba máme ted sandály, tak ty jsou zas široký poměrně dost 😉

sisstin
autor
11. zář 2011

@smardik jj, na prodej bude...ale ještě si ho chvíli necháme, tak cca půl roku..tak když vydržíš 😉

smardik
11. zář 2011

@hanatka u nás se ted taky začlo trochu ubližovat bráchovi jak není po Tomovi, hlavně jak si vezme auto co chtěl on nebo mu sedne na jeho židli. jak jsme byli na té chatě tak mu Honzík obsadil křeslo-bylo jich tam asi 10, mohl si sednout kdekoliv ale Tom je takový že jak si jednou na jednu věc sedne už to je prostě jeho a nikdo tam nesmí sedět, no Honzík si tam sedl tak na něj Tom řval a ukazoval mu že má jít pryč z pokoje, Honzule nešel tak mu vyrval z ruky pití a zanesl na chodbu at si pro něj musí jít. a včera si vzal kuželky že budem hrát kuželky, Honzík mu je chtěl vzít tak ho nechtěl pustit do pokoje a žduchal ho, řval na něj. jinak mu neubližije, má ho rád, pohladí ho ale jak dělá něco co se mu nelíbí tak ho plácne a hlavně žduchne

smardik
11. zář 2011

@sisstin já měla loni CICIBAN sandálky a super ale blbé sandálky přes 1200, loni měl Tomík boty elefantem na zimu a to byla první zima, ale stály taky před 1 000 tak za tu cenu vezmu asi raději ty superfit nebo fare jsem se dívala že nevypadají zle

ok my počkáme nějak to nepotřebujeme ted, ale nenabízej to teda nikde už mysli pak na nás, teda kromě těch 2 témat co už máme 🙂, rámeček budeš taky prodávat nebo ten si necháváš

sisstin
autor
11. zář 2011

@smardik no ten si asi nechám ještě, my budeme mít ta témata od pěti let 😉 jinak právě Elefanten se ruší, aspon u nás...ale myslím, že po celý republice...takže taky prd, už mají jenom doprodej starých zásob 😒 jinak mám tady hnědý Elefanty, jsou psaný 24...ale podle mě jsou jako větší...v dobrým stavu, tak kdybys měla zájem, můžu ti je vyfotit 😉

smardik
11. zář 2011

@sisstin my máme právě 24 elefanten a jsou mu už malé, to měl loni. on už má 25 před 14dny jsem musela koupit i nové sandálky, jeho 24 byli malé ☹, no já chodím na boty tady http://www.detske-boticky.cz/ jen ty elefanten byli vyjímka, babi a děda mu strašně chtěli koupit a vyšlo to o víkendu tak jsme jeli tam. katastrofa byla teda bata, tam nebylo vůbec nic a superfit mají v humanicu ale ceny 1500 a výš

sisstin
autor
11. zář 2011

@smardik no hele, jsou fakt velký..Tygr nosí normoš 26, a tyhle 24 jsou mu furt...jdu je změřit 😉