Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
18. zář 2011

jako na to že to bylo poprvé a seděl na zemi tak jako jo, snaha byla a nebylo to tak špatný. Ale teď jsme zase koukali na fotky z oslavy a on ukáže, máma, táta, Thea, sebe, dědy, babičky, ale gesto - to jsem já, když se ho zeptám na to "kdo je to, je to Tobiášek?" to neudělá. Ale mys i fotky vůbec neprohlížíme. Musíme začít.

Ale zase na druhou stranu minulý týden jsem si ztěžobvala jak si nepamatuje oči, apod a ty už vysekne krásně i ty 4 základní barvy dá slušně.
Teď se zaměřím na malý, velký. Budu muset sehnat malé a velké lentilky 😀 aby se hned odměnil když to bude správně.

HOLKY NEVÍTE NĚKDO O NĚČEM PODOBNÉM JAKO JE HRAVEUČENÍ.CZ KDE BY BYLI JAKO I KVÍZI, KDE BY DÍTĚ SAMO KLIKALO A OPRAVOVALO HO TO? Tobiáš se začal zajímat o PC ale myšmí mu to ještě moc nejde, tak ho to chceme na něčem dobrém naučit a hlavně třeba ty barvy se mu na hravem učení fakt líbí a baví ho.

sisstin
autor
18. zář 2011

holky, já asi budu muset víc sondovat, co v té školce s nima dělají...zatím se mi do toho nechce, přece jenom tam není ani měsíc....tak mají asi takový ten zvykací režim teprve... 😕 ony mi jako učitelky řeknou, že si třeba hrál na písku, že jedl to a to...ale vůbec nemám přehled, co tam dělají v logo a tak 😕 no na netu mají psané, že si zvou rodiče k pravidelným konzultacím a dítěti je udělán individuální plán...tak teda snad to tak bude 😕

leporelo
18. zář 2011

@ygreen Ahoj, tak zkus to Chytré dítě, je to několik různých CD-ROMů, stáhneš to free na ulož.to, ale to hravémučení.cz 😉 je na ovládání intuitivnější.

ygreen
18. zář 2011

@leporelo dík, kouknu

@sisstin jak máš v albu fotku č. 68, tak tuhle sadu co k sobě patří dostal Tobís u logopedky. Něco dal hned u něčeho se musel zamyslet, ale dal to celé. Ale to jen tak, že jsem zrovna prohlížela to tvé album 😉

dadlenka
18. zář 2011

@sisstin já bych počkala do října, u nás třeba někdy příští týden teprve přijde logopedka a vypracuje Ind. Plán, taky čekám, ale já tu školku beru spíš jako socializační místo, logo stejně plánuju ještě zvlášť, ale taky jsem zvědavá co a jak budou dělat

leporelo
18. zář 2011

@ygreen Anebo pokud máte doma třeba iPad, tak lze stáhnou spoustu zajímavých aplikací na internetu. Pracuje s tím třeba Jára tuším od Moniky. Můj synovec ho má taky a Marek si s tím o prázdninách dost vyhrál. Vzpomínám si třeba na aplikaci NeonMania, to je vlastně grafomotorika, kdy musíš pokud možno přesně obtáhnout linie. My to doma zatím nemáme.

leporelo
18. zář 2011

@ygreen Promiň, když u jsem v tom razení. ...Mně se na tu grafomotoriku osvědčily trojboký tužky - normální tužka akorát průřez není kruhový, ale trojhranný. Je znát, že ten úchop je lepší. Marek je ještě k tomu levák, ale zatím jsem nějaké speciální pero pro leváky nekupovala. Už toho nechám, ale kdyby chtěl ještě někdo nějakou radu, tak se neostýchejte 😀

ygreen
18. zář 2011

@leporelo 😵 om ty trojboký pastelky má a kreslil s nima,a le je u toho na zemi a to píše blbě i dospělý. Musím ho naučit hezky u stolu.

leporelo
18. zář 2011

@ygreen Tobík je mazák, když to zvládá i vleže 🙂 Já to teď nějak flákám, sešity zahálí ve skříni. 😝

ygreen
18. zář 2011

tak jsme teď hodinu dělali počítání (aby ukázal na prstech do tří), barvy, zvířátka, abecedu a písničky na hravém mučení. Jako s těma gestama je mnohem lepší, z 90% když mu řeknu ať něco udělá tak to opravdu, sice neohrabaně, ale udělá. On jako ukáže na prstech jedna, dva,ale tři zatím neuměl, teď to dal docela slušně.
Ukazování obrázků, zvířat docela dobrý, to už většinou dá. Ale barvy pořád nic moc, dá nejlíp černou, červenou a vcelku modrou a bílou. Žlutá a zelená se mu pletou.

Ale pochopil teď systém ježdění myší, že musí sledovat šipku a prstem si to odkliknout. Akorát že my máme velkou myš na pc hry, fakt na velkou ruku. Zvažujeme s manžou že mu zprovozníme starej počítač a koupíme dětskou myš.

JInak pohádky ho fakt už skoro nebaví, je asi přesycenej a raději vytváří nějakou činnost, ideálně s námi 😵 😵 😵 dnes k večeru si někde vykramařil plastelínu tak modeloval ňejaká hňácy. Pak si vyprosil pc hravé učení. Je úžasný když naše dítě projevuje iniciativu a nepluje s davem 😵 😵 😵

smardik
18. zář 2011

snažím se už skoro hodinu najít něco víc o smíšené dysfázii a nic, hrůza ☹ ☹

ygreen
18. zář 2011

tak smíšená bude prostě receptivní a expresivní namíchaná v různé tíži, ne? Tedy tak mi to laicky přijde logické?

smardik
18. zář 2011

@ygreen jo já jen chtěla vědět něco víc ale nic

ygreen
18. zář 2011

@smardik se budete muset zaměřit na porozumění a až začne mluvit tak i na expresi. Kdybys našla nějaké dobré info o VD tak mi hoď porsím odkaz, nebo to hoď na FB pro všechny ju? Já ti ale už závidím že má Tomík diag., já už bych taky chtěla přijít s "dobrou" zprávou 😉

sisstin
autor
18. zář 2011

@smardik obávám se, že ani nic nenajdeš...mimo bakalářek a práce od Krejčířové 😉

smardik
18. zář 2011

@sisstin škoda, nic jsem nenašla je to hrůza, kašlu na to

sisstin
autor
18. zář 2011

@smardik a co jsi přesně chtěla najít? 😕

smardik
18. zář 2011

@sisstin přesně ti ani nevím, prostě něco víc než 2 řádky o té smíšené dysfázce. ale nic není tak na to kašlu a máme tebe 🙂

sisstin
autor
18. zář 2011

@smardik ono toho fakt moc nenajdeš....prostě dítě se musí rozvíjet po všech stránkách vývoje, a je to vysoce individuální, páč každé dítě s dysfázkou je jiné...se smíšenou mají to narušení složek namixované různě...tj. nějaé prognozy se těžko dávají...někdo se z toho dostane úplně, někdo téměř...a někdo bohužel ne... 😕

co se týče těch terapií, tak logopedie plus ten celkový rozvoj...ale nějakej návod nebo něco takovýho, to nenajdeš nikde bohužel 😉

smardik
18. zář 2011

@sisstin my se z toho dostanem 🙂, na logo jdem v úterý tak se domluvíme at chodíme častěji, dneska jsem objednala nějaké ty kartičky od té tvé kamarádky jak jsi dávala odkaz a den a noc

sisstin
autor
19. zář 2011

Bré ráno,

tak my jdeme dneska po školce naposledy do Rané péče, dostaneme propouštěcí zprávu (jsem na ni zvědavá) a pápá 😝 tak jsem zvědavá, co v té zprávě bude...

jinak ve školce dneska mají pletýnku s džemem, mrkvovou polívku a vepřové medajlonky na tyminánu s jasmínovou rýží, tak jsem zvědavá, jestli bude Tygr něco jíst 😝

sisstin
autor
19. zář 2011

tak my máme první výtvor ze školky, no myslím, že mu hoooodně pomáhala učitelka 😅 jinak mi říkala, že neumí stříhat a správně držet tužku, což není žádná novinka...takže to musíme začít víc trénovat...i když to fakt nesnášim..dostali jsme takovou pomůcku na procvičení foukání, pak ji vyfotim...no Tygrovi to moc nejde...on jako foukne pidi a jak vánek..takže to vůbec neroztočí tu vrtulku 😝

leporelo
19. zář 2011

@sisstin Náhodou dobrý! 🙂 Mára pořád kreslí hlavonožce. Na foukání má ten magic ball ( třeba tady http://www.amata.cz/amata/eshop/29-1-Ruzne/331-... ) akorát ty polystyrenový míčky se pořád někde ztrácí. Ale nejradši má obyč párty frkačku, takovou tu co se zatočí do spirály.

dadlenka
19. zář 2011

@sisstin šikula náhodou🙂, hlavně aby ho to bavilo😉 kryštof má taky jeden obrázek, paní učitelka asistovala, ale prý pracoval i sám🙂 dělali motýlka, zapouštěli barvy do mokrého podkladu a potom přeložili papír, bohužel neumím vložit fotku, tak jenom popis🙂
Jinak jsem moc ráda, že to ve školce dělají, protože já se svým odporem k výtvarným činnostem nejsem ten správný rozvíječ těchto dovedností🙂

cmilka
19. zář 2011

booze, 15.9. bolo na SK volno a v piatok mali vo Filipovej skolke riadit.volno, takze sme boli 4 dni prec a riadne tu toho pribudlo, zase som to len rychlo preletela...
@sisstin obrazok veelmi pekný, pripomína mi nejakú večerníčkovú postavičku, len si neviem spomenúť na meno 🙂 🙂
@smardik myslim, že je fajn, že už "máte diagnozu", mna neistota riadne ubíja... pozerala som, ako prebiehalo vyše vyš., myslím, že Filip by to zvládol, až na to stavanie kociek- v tom total. ľavý
@dalea - to sme skoro rodačky, ja som sa narodila v Snine 😀

dadlenka
19. zář 2011

Holky jak prosím vložit fotky?? Musím je mít někde na internetu, nebo stačí v počítači?? Většinou píšu z iPhonu, tak netuším, jestli to není v tom...🙂 dík🙂

sisstin
autor
19. zář 2011

tak jsme doma 😉 zpráva je skoro stejná jako ta do školky, jen se tam něco doplnilo 😉 tak to sem hodim, kdyby to někoho zajímalo 😉
nacionále atd.
Péče zahájena: 1.12.2009
Péče ukončena: 19.9.2011

Matka kontaktovala pracoviště rané péče e-mailem na základě podezření na opožděný vývoj řeči syna Petera. Dle ní byl Péťa velmi úzkostný, bázlivý, neukazoval, nemluvil, mnohým slovním instrukcím nerozuměl. Do péče Střediska rané péče v Pardubicích byl zařazen pro závažnější retardaci v expresivní řeči - susp. pro vývojovou smíšenou dysfázii.

Činnosti realizované Střediskem rané péče v Pardubicích:
V průběhu poskytování služby byly realizovány tyto aktivity a činnosti:
1) Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
V počáteční fázi poskytování služby bylo realizováno zhodnocení schopností a dovedností dítěte a rodiny. V dalším průběhu byla realizována podpora vývoje dítěte nabídkou speciálních programů a technik podporujících celkový kognitivní, senzomotorický a sociální vývoj dítěte a to prostřednictvím didaktických a stimulačních pomůcek. Ta probíhala nejprve při pravidelných konzultacích v přirozeném prostředí dítěte - v rodině, a to 1x měsíčně, po adaptaci na poradkyni probíhala v téže frekvenci v herně Střediska při ambulatntní péči, která více vyhovuje potřebám dítěte a matky. Poradce rané péče - klíčový pracovník - vycházel vždy z individuálních potřeb dítěte a rodiny.
2) Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím bylo realizováno v rámci nabídky společenských akcích rodičů dětí se zdravotním postižením ve Sdružení pro ranou péči v Pardubicích.
3) Sociálně terapeutické služby byly matce poskytovány formou naslouchání, psychosociální podpory, psychologickou konzultací k psychomotorickému, sociálnímu a komunikačnímu vývoji Péti, nasloucháním, výměnou zkušeností a již zmiňovanou nabídkou společných akcí.
4) Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí byla realizována při výběru vhodného předškolního zařízení a při zprostředkování kontaktů s dalšími odborníky. Matka se osobně zkontaktovala s psycholožkou paní PhDr. Krejčířovou z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze 4 Krči. Péťa je v její ambulantní péči. Dochází také na individuální logopedickou péči v Pardubicích. V řešení sociálního zabezpečení byla rodina aktivní a soběstačná. Klíčová pracovnice poskytovala dle potřeby rodině podkladový materiál pro sociální a další instituce.

Zpráva o vývoje dítěte a metodách péče:
Péťův psychomotorický a sociální vývoj i přes výraznější retardaci v expresivní řeči akceleruje. Na přítomnost poradkyně a individuálně řízenou strukturovanou činnost realizovanou po dohodě s matkou v ambulantním prostředí - v herně Střediska se postupně adaptoval. Pokud byla matka přítomna, tak výrazněji vyžadoval její přítomnost, chtěl ji mít neustále pro sebe. Z tohoto důvodu byly realizovány aktivitiy bez její přítomnosti. V posledním ukončovacím období podporu a pomoc přijímal aktivně, přicházel do herny bez odmítání, s úsměvem. Věděl, co ho čeká a byl pro práci motivován. Dokázal krátkodobě aktivně spolupracovat. Koncentrace pozornosti a aktivity je závislá na síle podnětů a motivaci.

Metody péče
Na základě specifických potřeb bylo nutné nejprve podpořit odpoutání se od matky, snížení závislosti na její přítomnosti.

Využití terapeutických metod:
V průběhu konzultací byla Peterovi poskytována terapie hrou a hravou činností jako základ rozvoje psychomotorického a sociálního vývoje v herně Střediska. Významná pozornost byla věnována rozvoji komunikace, hrubé a jemné motoriky a grafomotoriky. Pro matku byl průběžně zpracování metodicky materiál "Cvičení pro tvůj jazýček a ručičky".

Individuální plán rozvoje dítěte:
- v rámci socializace odpoutání se od matky prostřednictvím hravé terapie v herně SRP
- rozvoj adaptačních schopností v herně Střediska
- podporu rozvoje hrubé motoriky (běhání po překážkové dráze, skákání na trampolíně, jízda na koloběžce, lezení po ribstolích)
- podporu grafomotoriky (nácvik správného úchopu) při čárání
- podporu neverbální komunikace a základních verbálních prvků (hlásky, slabiky, onomatopoizmy, jednoslabičná a dvojslabičná slova).
- na úspěšnou integraci v předškolním zařízení

Individuální plán podpory rodiny zaměřen na sociální začlenění rodiny a posílení kompetencí v komunikační oblasti.

Charakteristika dítěte:
Péťa žije s matkou a jejími rodiči.
Nyní:
Socializace - z počátku byl velice uzavřený a sociálně odtažitý. Často začal v nových neznámých situacích plakat, třást se a byl velmi fixován na tělesnou přítomnost matky.
Sebeobsluha - již udržuje čistotu, nají se a obleče s dopomocí. Jí velmi špatně.
Hrubá motorika - chodí, běhá, skáče, do i ze schodů jde za ruku.
Jemná motorika a grafomotorika - manipuluje s hračkami, u grafomotoriky převažuje dlaňový úchop, čárá.
Řeč - opožděná charakteru expresivní vývojové dysfázie, převažuje neverbální sdělování prostřednictvím gest a mimiky.
Významná akcelerace byla zaznamenána po dobu podpory a stimulace vývoje v oblasti kognitivních neverbálních schopností a dovedností.
U Petera se jedná o disharmonický vývoj. Závažnější je retardace vývoje expresivní řeči, ostatní složky jsou v rámci věkové normy.

Doporučení pro následnou péči:
- zaškolení v předškolením zařízení (logopedická třída)
- sledování psychomotorického a sociálního vývoje v psychologické ambulanci PhDr. Krejčířové (FTN Praha Krč)
- individuální logopedická péče
- využití aktivit Sdružení pro ranou péči v Pardubicích

@dadlenka no já právě neumím kreslit a něco vyrábět celkově, úplně to nenávidim 😉 jinak fotka - když dáš nový příspěvek, tak dole pod rámečkem je přidej fotky, jenom na to klikneš a pak už tě to vede 😉

dadlenka
19. zář 2011

@sisstin tak v podstatě nic novýho🙂) ale dobře se to čte🙂
Mě ze slova "tvořeníčko" naskakují osypky😀
K těm fotkám, mě se právě po kliknutí na přidej fotky nic neukazuje, proto se ptám🙂

sisstin
autor
19. zář 2011

@dadlenka no na to kliknutí by se ti pod tím "psacím" rámečkem měl objevit modrý malý rámeček a tam je napsáno "přidej fotky" 😕 co máš za prohlížeč? 😕 Mně třeba z mobilu nejde kůn vůbec, jako můžu číst, ale nepřihlásim se a nic nenapíšu 😉

dadlenka
19. zář 2011

@sisstin prohlížím v Safari, z iPhonu normálně přispívám, jinak na koníka ani nechodím, asi bude problém v tom🙂 zkusím i z notebooku, uvidíme😉 jinak moc díky za ochotu🙂