Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

juliska182
22. zář 2011

ahojte kočky, konečne sa mi podarilo vás dočítať, tak rýchlo píšete 🙂)))), ja som sa totiž s deťmi sťahovala, tak ono nebolo moc času, ale už som v práci a chvíľu som tu ukradla toho času, miesto obeda.

Mali ste tu tému pobyt v nemocnici, tak aj ja pridám svoju skúsenosť a to bohužiaľ nie jednu, Riško pri bežných ochoreniach končil v nemocnici, teda najskôr v stacionári na infúziách, každá jedna táto skúsenosť, nás nielenže zastavila vo vývoji ale posunula späť, to pichanie ihiel najskôr do hlavičky a potom do ruky bol des, odvtedy samozrejme žiaden zdravotnícky personál nemôže k nám ani priblížiť, najhoršie je to bohužiaľ na sono vyšetrení srdca kedy musí byť ticho.
Moja skúsenosť s personálom na detskom dosť zlá, čo ale doporučujem vrelo, do nemocnice poslať s dieťaťom otca ak sa dá, vtedy sestričky automaticky nečakajú, že sa urobí samo ale oteckovi veľmi rady pomôžu a zároveň majú k nemu rešpekt a aj úctu, nie tak ako k hysterickej matke, a ešte jedna výhoda, otec tak všetko neprežíva a ten stres sa neprenáša na dieťa.

@sisstin ďakujem za cvičenie na ústa, máme dáke ale hodí sa nám aj toto vyskúšam, predsa len u nás je hypotonický aj jazyk takže pre nás každé cvičenie dobré

opäť krásne typy na knižky, ale poprosím slovenské mamičky aj o ich bohaté príspevky v tomto smere, predsa len potrebujem také čo tu zoženiem 😉 😉 😉

inak mám obe deti už v škôlke, takže život o kúsok zase jednoduchší 😀 samozrejme už boli aj prvé nádchy, ale zatiaľ sme to zvládli na výbornú, ťuk ťuk ťuk, možno aj preto, lebo som deťom nasadila colostrum, že skúsim, či pomôže. Už aj Riško je na celý deň v škôlke, len ešte to spanie nie je v normále, snáď si rýchlo zvykne, aby sa tam vyspal, lebo inak by tam nemohol byť, keď by bol dlhodobejšie unavený, bola by to cesta späť vo všetkom, aj sa začne pocikávať, aj napredovanie žiadne, aj záchvaty by sa vrátili, aj tie prehnané reakcie ako je krik, plač a hyperaktivita by sa boli časté, čo už cez prázdniny nebolo vôbec, teraz už sme niektoré prejavy mali ale zatiaľ v pohode, nič hrozné.
V reči máme úžasné pokroky, samozrejme nie až také ako vy, ale pre nás míľové kroky, už nie som mama, ale mamička, už nie je auto ale autíčko, má noštek, už celkom pekne vie pomenovať činnosť, ak mu ukážem vec, tak povie na čo alebo ako sa používa, a tak.

sisstin
autor
22. zář 2011

holky, tak jsme zkoušeli ty cviky na pusu a ani prd, Tygr u toho akorát slintá jak bernardýn, ale neumí to...umí si jenom olizovat pusu, jinak nic víc 😕

zkoušeli jsme předložky, no chudák měl dobře i to "před", já myslela, že si chce sednout, tak jsem ho spletla..pak na tom videu jsem viděla, že fakt chtěl jenom stát před tou židlí 😕 😅

https://www.youtube.com/watch?v=ipJWQoMdvGU
smardik
22. zář 2011

@sisstin tygr je super, to taky Tomíkovi nejde budeme to taky muset cvičit, jak jste se to učili ze začátku?

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik no my jsme to nijak zvlášt netrénovali, on tohle Tygr pochytil z řeči tak nějak sám od sebe 😉 ale u smíšený se to musí trénovat intenzivně. Tak vem třeba hrneček a malýho panáčka, a ted vhod panáčka do hrnečku a řekni : "do hrnečku", postav ho na hrnek a řekni "na hrnečku", dej ho pod hrnek a řekni "pod hrnečkem", dej ho mezi dva hrnky a řekni "mezi" atd., a prostě to furt mlet dokola no...

pak to může trénovat jako Tygr, líp se jim to ukládá do paměti, když se při tom nějak aktivně podílejí a ne jenom koukají na obrázky 😉

smardik
22. zář 2011

@sisstin dík mámken na tom protože s tím má fakt problém, ví že má něco udělat ale vůbec neví co takže na tom musíme máknout

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik na předložky bych se ještě vyprdla, nejdřív doplnit tu slovní zásobu a hlubší porozumění 😉

sisstin
autor
22. zář 2011

holky, nemáte typ na nějakou hračku do vody pro větší děti? Tygra teď začlo bavit se koupat, dřív tam seděl dvě minuty a chtěl ven, ted si tam vyhraje dost, ale máme právě samý blbiny pro mimina jenom 😝

smardik
22. zář 2011

@sisstin jo to je asi fakt at první pochopí základy a pak dál, hlubší porozumění už zkoušíme tak uvidímě jak to bude trvat. s hračkou do vany neporadím my máme taky blbiny pro mimina-pískací hračky, kelímky, lodička

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik ty předložky chápou děti tak od těch 2,5roku a dále...takže jestli je Tomík v porozumění na 18m, tak to je zatím kravina 😉 zatím fakt rozvíjet tu pasivní slovní zásobu, aby nabral co nejvíc slov...a pomalu rozjíždět to hlubší porozumění... 😉

smardik
22. zář 2011

@sisstin ok ráda si nechám poradit 🙂

ygreen
22. zář 2011

@sisstin Tobiáš si nejvíc vyhraje s těmahle skleničkama, ťukáme si na zdraví a děláme že pijeme. Ale myse většinou koupeme po 3 - jeden dospělej a obě děti a nebo jen děti.

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0019...

sisstin
autor
22. zář 2011

holky...jinak Tygr tvoří zápor fakt jak tatar 😝 každej den mi hlásí, jestli svítí nebo nesvítí Kaufland...a v jeho podání to je: "Kaufland ne, svítí ne" nebo když jdu pro něj do školky a nemusím zvonit, tak to je zas : "mama ne, zvoní ne" 😝

jako zas mluví víc, používá o dost víc slov...ale jako je to peklo 😝 jinak ta Martina, co má oskola.cz , tak má dysfatickýho synovce - má smíšenou a je mu 9, a zdaleka teda ta řeč dobrá stále není 😔 já fakt taky nevěřim, že by Tygr do tý školy mohl mluvit normálně...to je fakt tatarština děsná...

jo, jinak "títí nynunom" je svítí sluníčko 😝

smardik
22. zář 2011

@sisstin nestraš mě že by ta řeč u smíšené nebyla do 9 dobrá ☹ a jinak bych to teda fakt neuhodla - to svítí možná ale sluníčka fakt teda ne

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik no jako rozumět mu jde, ale prostě ta gramatika je příšerná....nerozlišuje moc rody, osoby atd. 😉 výslovnost se upravila, i když některý hlásky stále neumí, ale rozumět mu jako je...no ale mluví jak cizinec, co se učí česky 😉

právě Tygr si čím dál, tím víc začíná tvořit těch "svých" slov, který nemá šanci nikdo, mimo lidí, co jsou s ním často, rozumět 😝

sisstin
autor
22. zář 2011

dneska se naučil říkat kmín, u něj "ím", doted to bylo koření " odydý" atd. 😝 prostě čím víc mluví, tím víc je slyšet, že mluví fakt příšerně 😝

smardik
22. zář 2011

tak to se mám na co těšit, u nás je zatím jen pes=va jinak to celkem jde ale má slova ahoj-aoj, nechci-neci, ššš, ne, čiči, hu a tím končíme. ještě říkal tady ale to přestal

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik no ono záleží, jak bude mít Tomášek narušenou tu expresi...ale při takové té "běžné" formě, kdy je porozumění narušené mín jak ta exprese...tak se začínají děti rozmlouvat tak nějak kolem čtvrtého roku 😉

nechci být pesimistická moc, ale to mluvení je fakt příšerný....možná je někdy fakt lepší ta forma, kdy dítě trošku hůř rozumí, ale nemá tu expresi tak příšernou...páč ta špatná exprese je teda něco 😠

smardik
22. zář 2011

@sisstin uvidíme jak to půjde, on toho zatím moc neřekne tak se to těžko hodnotí ale porozumění fakt zatím nic moc, uvidíme jak to půjde dál. Vidím to zas na podzim na Krejčířovou

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik my jsme pozvaný příští měsíc na dětskou oslavu, a už zas vidím, jak tam bude Tygr s mluvením za největšího exota a ostatní děti se budou ptát, co říká a proč tak mluví.... 😖 mně to v té logo školce nepřijde tak hrozné, člověk si to neuvědomuje....ale jakmile se zas dostane s dítětem do kolektivu normálů, tak je mu prostě smutno 😒

smardik
22. zář 2011

@sisstin Tom jak nemluví tak zatím jak exot nevypadá ale zas je exot pro děti díky nepochopení když se ho zeptají jdeš na klouzačku, pojd tam a tam a on se na ně čumí jak na debily a nechápe

sisstin
autor
22. zář 2011

@smardik no okolo těch dvou, tří let...to není ještě tak strašné...to to bere i okolí, že dítě nemluví a tak...ale okolo těch 4 a dál...to už fakt moc příjemný není 😔 lidi na nás už začínají fakt čumět, páč jako Tygr mluví pořád a rozhodně ne potichu 😝 divně na něj koukají už i děti... já se fakt děsim, kdy se do nás začne srát nějakej iniciativní důchodce nebo nějakej chytrolín 😝

to tu popisovala i Simča, když měl Alexek pět let a byli někde u doktora a Alexek mluvil a všichni lidi čučeli 🙄 já tohle prostě fakt nedávám, nesnáším být v centru pozornosti a ještě v negativním slova smyslu..ach jo...

sorry za téma, ale nějak mě chytila depka 😖

smardik
22. zář 2011

@sisstin jo nemluvení okolí bere ale to neporozumění je bohužel fakt znát a už se lidi, děti diví.

tady se nemusíš nikomu omlouvat, snad každého tady někdy chytla depka

sisstin
autor
22. zář 2011

no nic, jdu koukat na Séfa...tak zítra, dobrou holky 😉

paolin
22. zář 2011

@sisstin hm, to musí být hnus fialovej ☹ jsem si toto vyžrala docela dost cca před rokem, když Adam hysterčil v obchodě, na ulici, v parku..pitomý řeši zvlášť od "dokonalých" matek mě fakt dělaly dobře 😝 tuhle jedna starší ženská prý - to je váš chlapeček? chudáček že ho tak necháte plakat.. (Adam se nehorázně vztekal kvůli kravině a po půl hoďky debaty jsem to vzdala). tak jsem jí řekla - jo je můj. a vám je po tom prd 😔
teď už někdy řeknu, že dítě má vývojovou vadu a je klid. hodně lidiček se pak dívá a je jim trapně.
sem tam slyším, jak mě lidi litují.. říkám proč? jinak je Adam přeci zdravý! a nemá mentální problém..jsou na tom děti hůř! spíše je mi líto lidí, že mají přestudky a nulovou empatii. bez nich by všem "jiným" dětem a lidem bylo líp!

dalilenka
22. zář 2011

@sisstin A co něco takového http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=48078718&tab=1. Nenadchlo by to Tygra?
Jinak s tím nemluvením, to znám. A naprosto zbožňuju otázky typu: On ještě nemluví? nebo On to ještě neumí? To se přiznám, že už mám chuť začít řvát nebo vraždit........ 😠 😠

smardik
22. zář 2011

@dalilenka to by nadchlo Tomíka ale má smůlu, dneska jsem za něj nechala skoro 1 000, boty kluci potřebují a chci nějaké to menší odrážedlo, na to co máme si už furt sedá a chtěl by jezdit takže na blbosti není

k tomu nemluvení u nás to zatím neřeší, jen furt poslouchám proč to řeším že má čas a o zázračných dětech co ze dne na den začli mluvit snad v souvětích 😀 😀 😀 😀

dalilenka
22. zář 2011

@sisstin A nebo nějaký takový mlýn: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=23466874&tab=2.

@smardik Tak to třeba Tomík dostane někdy příště... 😉 Je jasné, že boty jsou potřebnější a důležitější. A to odrážedlo už je nějaký vybraný? 🙂

smardik
22. zář 2011

@dalilenka boty musím doufala jsem že Hany s nimi vydrží-velikost má dobrou ale má je tak doničené z motorky jak se odráží že má vepředu díru takže to vidím tak že v sobotu jedeme koupit mladému pánovi boty. Odrážedlo jsou pořád ve hře ty 3 co jsem dávala, nejvíc se mi líbí first ale je nejdražší, navíc ještě helmu. no a jak vezmu first Tomovi tak abych ho vzala příští rok i Tomovi

smardik
22. zář 2011

i Honzovi tam mělo být, už mi šibe. měla bych jít prádlo pověsit ale nechce se mi

cmilka
22. zář 2011

@sisstin jeej, aj nas Filip, ked "rozprava", tak na celu ulicu a je to fakt desna rec... dnes sme isli trolejbusom a uz som videla, ako ludia na nas kukali sucitnymi pohladmi este aj ked sme vystupili na zastavke... ked mu poviem, aby rozpraval tichsie, tak sa nastve a zacne kricat "da ččččč ne" (ja ticho nie) 😝