Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
18. říj 2011

@sisstin uvidím ale břicho, hlavu měří pokaždé tak si myslím že bude i ted. je to vše za velkého řevu, vůbec neslyším co mi říká

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass tak jestli normálně rozumí, což teda zřejmě jo...tak je riziko autismu fakt minimální...tuším, že i VFA mívají s porozuměním v tomhle věku aspon malej problém 😉 a to skládání čísel a písmen může souviset s tím, že je teda nadprůměrně inteligentní 😉 Jinak u nás je to to samý, některá slova už říká poměrně dobře, něco jsou zpatlaniny a něco jsem ta "jeho" slova... a čím víc slov spojí, tím to je samozřejmě horší..bohužel v poslední době na mě vyvalí kilometrovou větu a já vim kulový 😝

holky, četly jste toto...http://auticekjenicek.blogspot.com/2011/10/zpoc...

jolinka
18. říj 2011

@smardik u nas sa dr. pytala na sebaobsluhu, ci je odplienkovane [mesiac dozadu sme to stihli 😉 ], skusala ci vie farby - nevedela 😒 .. ale na moje veelke prekvapenie zasuslala par slov ked jej zdialky ukazovala tabulu s obrazkami na skusku zraku. 😀 😀

fass
18. říj 2011

@sisstin Sem se chtěla zeptat,proč tak biflujete ty logika a tak.Jestli je to při té dysfásce opodstatnělý.My totiž nemáme problém s žádnýma ukolama pro předškoláky,najde,přiřadí,spočítá,doplní jen to vypracování hruza.To má poškrtané,šišaté atd.Tak jestli jsme vyjímky v tomhle .Bo on už od dvou umí číslice ,písmena a to pokračovalo barvy,tvary,dopravní značky-muže dělat autoškolu 😀 😀 ,značky aut a tak.Ted má zrovna období třídění odpadu-pamatuje si zastávky autobusu jak jdou po sobě a hlásí co je tam za kontejnery a co do nich patří.Ale zase třeba zvířata ho nezajímají a ani nemá chut se je učit.Tak bych právě potřebovala vědět jak s ním pracovat,aby ta řeč šla dopředu.Ona by ta řeč už prý měla být v pořádku až na r a ř.

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass no tak my jedeme na celkovej rozvoj, páč do Tygra, co nenabifluješ...tak neví 😉 respektive stačí něco s ním dělat a on to za pár dní vymaká do docela slušný úrovně...ale není to tak jako u "normálů", že třeba něco viděj poprvý a hned to uměj...to u nás jako fakt nehrozí 😉 ona ta dysfázka zasahuje celkově všechny složky vývoje, v různým poměru 😉 samozřejmě čím lehčí dysfázie, tím je těch složek narušených mín a méně závažně 😉 Ale obecně u dysfázie nejvíc může pokulhávat právě ta hrubá a jemná motorika, a pak už je to různé, někdo má špatnou prostorovou představivost, někdo grafomotoriku, někdo zrakový rozlišování atd. 😉

Tygr je na tom nejhůř v té grafomotorice, to je tak max. na 2,5roku, pak ta hrubá motorika taky žádnej zázrak, tam bych řekla, že je tak na 3- max. 3,5roku, jemná jakž takž. Ve třech letech měl u Krejčířový o půl roku opožděnou tu prostorovou představivost, ale to se mi zdá, že jsme už docela vykamali, páč všechny ty úlohy zvládá a hlavně je to vidět i v tom reálu, že se mu ta prostorovka zlepšila 😉

Ale pokud tvůj chlapeček nemá s ničím problém, tak to asi nějak trénovat nutný není. U té expresivní by mělo stačit normální věnování se s logopedickou péči přiměřenou 😉 ono právě všechno souvisí se vším, takže čím víc se zlepšují v různých složkách, tím víc jde dopředu i ta řeč 😉

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass a pokud vy s ničím problém nemáte, tak prostě holt jen trpělivost a logopedie 😉 možná hodně "makat" na tý jemný motorice, zkoušet to stříhání, malování, lepení atd. Ta hrubá moc nevim jak, páč Tygr si na tu tříkolku sedne a asi čeká, že se to samo rozjede, popř. ječí, at ho jdu tlačit... 😅 😅 na prolejzky bych ho nedostala, jedině hrubým násilím 😅 😅 tak aspon ted trénujeme chytání míče - má ty ruce děravý jak svina 😅 , kopání do míče mu jde dobře 😝

jolinka
18. říj 2011

@fass za nas teda logiko kvoli zlepseniu porozumenia a uceniu pojmom, vela si pritom rozpravame vysvetlujeme, kati ma trosku problem s chapanim abstraktnych pojmov, vsetko ju musim ucit, knizky ona pocuva ale jak nerozumie text tak vypina. 😒
... ale hlavne preto ze ju to bavi 😉 😅 a ked ju nieco bavi, najviac sa pri tom nauci

sisstin
autor
18. říj 2011

@jolinka jináč, máma našla ten obrázek od Kati a zcela vážně se mě ptala, jestli jsem to kreslila já 😅 😅 😅 😅

fass
18. říj 2011

No právě taky máme špatnou grafomotoriku a celkově motoriku.Snažíme se malovat,vymalovávat ale právě když mu to nejde tak nechce a nebaví ho to.Na to by potřeboval školku,aby ho ostatní motivovali.On ty ukoly rychle odhrká,protože hned ví co s tím,ale už si nedá práci s tím vypracováním a jede na další.A třeba kolo to samý-mě to nejde a hotovo,radši sedne na malý plastový odrážedlo na kterým se naučil až ve 2,5 letech.Malá na něm válí od roku.On má prostě někde strašně moc a jinde to zase chybí.Tak sem zvědavá jak to pujde dál,protože s tou řečí je to každodenní boj.

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass to jsem právě vděčná za tu školku, páč to tam fakt dělá...maluje, vybarvuje, maluje vodovkama, tvoří atd. Sice říká, že to dělat nebude, ale pak to tam stejně dělá.....doma mi na to prdí, prostě mu to nejde, nebaví ho to a šlus 😝 no a na odrážedle pro mimina jezdí taky furt, prostě sedne na Enduro a valí 😝 máma mu chce koupit k Vánocům to kolo odrážedlo, no já jsem docela skeptická, že buď si na to nebude chtít sednou vůbec, nebo si tam sedne, zjistí, že to samo nejede a šlus 😅 😅

jinak s tou řečí, musíš být fakt trpělivá, to se nezlepší jen tak...hodně jsou pokroky mezi 4-5 ( u slabší dysfázie), nebo mezi 5-6 u těch těžších forem 😉 od známý kluk má expresivní, do pěti let se ho všichni museli ptát tak, aby mohl říkat jenom "jo-ne", a pak v ten odkladový rok se tak neskutečně rozkecal, že do školy šel už s na první poslech naprosto normální řečí 😉

jolinka
18. říj 2011

@fass inak na tom logiku jak deti presuvaju tie knoflicky to je i na motoriku..

aky stary je tvoj syn a ake problemy s recou?

fass
18. říj 2011

@jolinka On rozumí dobře,ale stane se ,že se ho někdo cizí na něco zeptá a on bud kouká nebo odpoví blbost.Já mu to pak přetlumočím ale to se stává málo.On celkově v cizím prostředí a mezi cizími sedí a kouká jako by do pěti nenapočítal a doma řádí jak drak.
@sisstin Tak to samé je náš ELA 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass hele, Tygr taky na cizí lidi bud jen čučí nebo odpovídá kravinu, popř. opakuje otázku..přitom doma na to samý bude reagovat normálně 😅 😅 😅 to samý na logo, když se ho na něco ptá...a dává mu vybrat ze dvou věcí, tak on si prostě něco vybere, i když to tak vůbec není 😅 😅 jen aby něco řekl 😅 😅 😅

fass
18. říj 2011

@sisstin On se za ten rok logopedie zlepšil,ale ne tak jak by si logopedka představovala na opožděnou řeč tak proto ted tipuje tu dysfazii.
@jolinka Má4,9 let a mluví podobně jak Tygr od siss

sisstin
autor
18. říj 2011

a my jdeme dneska na tu dětskou oslavu, tak snad to Tygr dá, páč z toho výletu byl rozhozenej až až 😝 už se moc těšim na konfrontaci s "normálama" 😅 😅 😅 jinak právě ta holčička, ke který jdeme, tak ona je stejně stará jako Tygr a leze po horolezecký stěně, plave bez rukávků, skáče do bazénu, potápí se...jezdí už na normálním kole bez koleček, lyžuje, bruslí....no mně tohle přijde úplně jak sci-fi 😅

fass
18. říj 2011

@sisstin Nemáš náhodou doma našeho klučíka. 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass ale myslím, že bude asi mluvit líp jak Tygr 😉 to by jinak logo poznala dřív, že jde o dysfázku..ne o OVŘ 😉

sarael
18. říj 2011

@jolinka ahojky, prosimtě a to Logico Primo, co to tedy vlastně je? To je nějaká hra, kterou jste si koupili nebo je to nějaká učebnice,...? a je to rozdělené podle věku?

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass my když jsme začínali chodit k té naší logo (2,9roku), tak neřekl ani pfň, a po roce měl už tak cca 400slov a tvořil věty, no ale jako jinak to zní jako svahilština 😅 😅 hele, tady má 3,10 roku..ono jako když něco popisuje, tak mu to jde samozřejmě o dost hůř, taky o dost mín mluví než když mluví spontánně 😉 no ale prostě hatla patla

https://www.youtube.com/watch?v=xSesj6ft4EU
sisstin
autor
18. říj 2011

jo, jinak holky, co nechodí na FB...už je v provozu www.dysfazie.eu teda respektive existuje jenom ta stránka, příští týden k tomu sednu a začnu tam něco přidávat 😉

fass
18. říj 2011

@sisstin Ted už trochu jo,ale před rokem hruza.Ale nikdo nám neřekl co to vlastně je.Jen logopedická péče a hotovo.Tak sme dřeli a čekali jak se to vyvrbí a řeč bude postupovat.Paradoxně neuroložka i psycholožka tvrdí,že až na tu řeč je v pořádku a že kluci jsou na motoriku levější a že z něho nemusí být sportovec.To samozřejmě nemusí,ale boty zavázat,knoflíky,zip atd snad do školy jo.

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass hele, to fakt všechno souvisí s tou dysfázkou...nejsou to žádný sportovní umělci (čest výjimkám), a prostě právě i to oblíkání, tkaničky atd., je problém 😉 u nás je to dtto 😉

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass a ještě právě nejhorší to bývá u té čisté expresivní, jak motorika, tak grafomotorika 😉 děti s receptivní formou s tím problémy nemívají, a se smíšenou tak půl na půl 😉

fass
18. říj 2011

@sisstin My jsme se k logopedce dostali před rokem.Na tříleté doktorka nerozuměla ani prd kokeko-kolečko,kykyko-srdíčko ,obrázky na zkoušení zraku a byla v šoku.Přesto mu dala pul roku,že se určitě zlepší,že má jen opožděnou řeč,protože ostatní válel-četl písmena ty on řekl i tehdy celkem obstojně atd.Já pak když se to nelepšilo navštívila logopedku a tím to začalo.On tygr taky bude za pul roku dál,jde to sice pomalu ale přece. 🙂

sisstin
autor
18. říj 2011

tak holky, kdo by chtěl sepsat příběh, jak to u vás bylo, jak jste se dostali k diagnoze atd., tak mi to hoďte sem do zpráv nebo na FB...a prosím teda jen ty, co mají dysfázii 😉

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass jako já pozoruju teď obrovskej posun v aktivní slovní zásobě a hlavně v tvoření vět, to jsou fakt 5-6slovné věty...je to ohromnej pokrok, no že mu ostatní lidi absolutně nerozumí je věc druhá 😅 😅 😅 ale jako když to srovnám před rokem, že přesně o třetích narozeninách měl 10slov (citoslovcí), tak to je samozřejmě pokrok obrovskej... 🙂

fass
18. říj 2011

@sisstin Ela taky strašně kecá,všechno komentuje,ale taky mu cizí nerozumí nebo blbě.On i manžel má problém,když s ním není celý den.Já pak dělám tlumočnici,protože mu Ela něco vypráví a on slyší uplně něco jiného a nemužou se domluvit. 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
18. říj 2011

@fass no to znám, např. Tygr ječí "voda", páč má špinavý ruce a děda mu podává chleba atd. 😅 😅 😅 😅 no jo, jsou to radosti 😅 😅 😅

ygreen
18. říj 2011

@sisstin čauky, hele až budou stránky dysfazie.eu rozjeté, tak se asi přesuneme tam z MK i FB, ne? Bylo by šílené jet na 3 frontách. Tady by mohl zůstat odkaz na web. A na FB bysme mohli tedy psát to co nechceme aby bylo veřejné. Nebo to vidíte jinak.

jolinka
18. říj 2011

@sarael ked tak kukni k @sisstin na jej blog Tichy svet, ona tam ma k tomu Logicu obrazky aj videa ako sa s tym pracuje, to je didakticka pomocka, tabulka do ktorej sa zakladaju pracovne listy a dieta tymi farebnymi cudlikami zaraduje spravnu odpoved a po otoceni si to skontroluje... su podla veku vam by sa uz hodilo skor Logico picollo, to je uz od 6 vyssie.