Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

miska1917
22. lis 2011

@juliska182 Ahoj a skade presne ste?my z Terchovej.Chodili sme do nemocnice,vo vysokej poliklinike,ale uz mame skolsku,tam chodim.

llulla
22. lis 2011

@sisstin ten strach z neuspechu-to je velmi silna crta aj u mojho...Aj Janosikova si to vsimla.On ked mu kazem nieco vyslovit,on odkuka tie pery,ale povie nieco uplne ine-tak zosmutnie a uz to nezopakuje.A tak je to so vsetkym,ze nieco nevie,skrivi pusu,slzy na krajicku a uz to nechce robit...

@jolinka jeeej,si ma potesila,ze aj Katyka bola taka.Mojmu nevadi,ked ho niekto pohladka po hlave,po chrbate,ale ked ma s niekym ist-to je pre neho znak,ze mu ma dat ruku,alebo si ma na niekoho sadnut-ani za svet.Neplace,ale z celej sily sa odtlaca.A ta jeho ignoracia,ono to posobi doslova ako povysenost...Hlavy vztyci a tvari sa,ze clovek je vzduch..Ked ideme k dr,tak tam vie,ze sa nieco bude diat,tam neignoruje,lebo sa asi boji...ale bezne je to ignorant.

Este som sa chcela opytat-pri dysfazii je bezne,ze dieta nevie,co robit pri rozpravani s jazykom?ALebo tam je este iny problem?Lebo ci uz ma,alebo nema autizmus,toto k autizmu nepatri,to je problem navyse.Fukat sa napr.naucil len teraz,lebo chce povedat "puu" (macko pooh).Ale to je mini fukanie,nesfukol by nic,je to strasne jemne.A rozpravacie zaciatky mal take,ze vzduch vdychoval,nevydychoval,aj vyskal tak,ze ten vzduch vzdychoval.pre mna je to velmi zvlastne a nejako to nikto (logoped,pediater) neriesi.

jolinka
22. lis 2011

@llulla no povysenost v tomto veku.... 😎 to urcite nie.

silvia10131
22. lis 2011

ahojte ja mam tiez synceka ktory ma problem s recou,,mal neokysliceny mozocek po porode,2x omotana pupocna snura okolo krku,,teras ma 5 rokov a pomalicky uz ideme do predu,,chodime na neurologiu do bratislavy a ligopediu do kosic,

llulla
22. lis 2011

@jolinka mne je jasne,ze to nie je povysenost 🙂 Ale vyslovene to tak posobi.A ludia to tak vnimaju,co ma mrzi.Ja to vnimam tak,ze on proste nerozumie tym ludom,tak pre neho nema vyznam pozerat na nich.Lebo ked sa pozrie,hned sa ho pytaju-ako sa volas,kolko mas rokov..a pod...takze on sa tvari,ze ich ignoruje.

jolinka
22. lis 2011

@llulla ak ma narusene porozumenie... tak prave take abstraktne otazky typu Ako sa mas?.. mu mozu robit problem pochopit. Kati zvladla ako sa mas a ako sa volas... cca na 4,5 roka a to si ich este obcas aj teraz myli.

sisstin
autor
22. lis 2011

@llulla tak dysfatické děti mívají hůř pohyblivé ty orofaciální svaly, popř. je můžou mít i hypotonické 😉 syn začal mluvit sám od sebe, nesnažil se napodobovat nás...opakovat (slabiky) byl schopný až tak nejdříve za 4měsíce, co začal mluvit...pak strašně dlouho byl schopný zopakovat slovo jenom po slabikách....ted jakž takž některá slova zopakuje normálně, některá líp ..některá hůř...a i opakuje věty, ale to jsou pak huhlaniny 😉

jinak já netuším, jestli on si uvědomuje, že to říká jinak než my...tohle zatím neřeší a myslím, že to ani "neslyší"..jako důkaz na to nemám...ale prostě mluví, jak mu to jde...a neřeší to 😉

llulla
22. lis 2011

@jolinka presne tak,to su uplne abstraktne otazky,snad ich raz pochopi,ale v dohladnej dobe urcite nie.Moja sestra je dobra,vie,aky ma problem a ked ho vidi,tak na neho hned chrli-ako sa volas?Kolko mas rokov?Kde byvas? 😀 A on len pozera,nema sajnu,co sa pyta...

@sisstin moj tiez sam od seba napodobnuje len to,co sa da rukami/nohami,pripadne melodiu..Slova-hlasky,len na moje poziadanie...zamyslela som sa teraz,ako si napisala,ze nevies,ci tvoj maly pocuje rozdiel v tom,co hovori a u nas je to tak,ze ked sa to trocha podoba,tak ten rozdiel nepocuje.Ale ked povie absolutne nieco ine,tak vtedy to pocuje,aspon si myslim,lebo vtedy nechce viac opakovat.Mne je napriklad zvlastne,ze ked sa ho opytam,ako robi ovecka,povie "a-bee",vzdy da dopredu to "a",ale to neriesim.ALe ked mu poviem,povedz "bee",tak povie nieco ine,napr "baa".proste na poziadanie to bee povedat nevie.

sisstin
autor
23. lis 2011

@llulla on je hlavně podstatný rozdíl, jestli dítě jenom opakuje, nebo mluví spontánně 😉 většinou při opakování to říkají líp, než když mluví samy od sebe 😉 syn, dokud nezačal spontánně mluvit, tak po mně nezopakoval ani ň...prostě to nešlo 😉 začal mluvit kousek před třetím rokem, nejdřív to byly jen citoslovce - zvuky zvířátek, takže na otázku : "Jak dělá xy?" byl schopný ten zvuk udělat, nebo když to zvíře někde viděl, tak na něj ukázal a řekl zase třeba "bůůů". Potom začal říkat máma, babi a děda...a postupně začínal mluvit, ale po mně něco zopakovat byl schopný až za několik měsíců. 😉

S tím, že on "neslyší" , že to říká jinak, to jsem myslela hlavně u těch "jeho" slov, dysfatici si je vytváří. Takže u nás ponožky jsou "oniny", sluníčko je "nýnunom" atd, prostě to jsou slova, která s reálným slovem mají stejný jenom počet slabik a jinak je to úplně něco jiného 😉 On po mně umí zopakovat po-no-ž-ky, ale když mu řeknu: přines si ponožky, tak si pro ně jde a řekne "oniny" 😉

Ona se jim ta výslovnost časem zlepšuje, popř. to slovo vylepšují...ze začátku u nás auto bylo jenom "brm", časem to zlepšil na "auo". Sice po slabikách krásně říct au-to umí, ale spontáně to je prostě "auo". Pak k tomu začal přidávat další slova, takže ted většinou řekne třeba "auto jede tam", v jeho podání "auo jee am"..a to jsou jedny z takových lepších vět, kdy v těch slovech vynechá třeba jenom jednu hlásku....jinak v složitějších slovech jsou to huhlaniny. Takhle je schopný opakovat přesně ve 4 letech - slabiky už mu problém nedělají, ale lehčí dvojslabičná slova...ale slova těžší a věty už zopakuje dobře jenom po slabikách, jinak huhly huhly zas:

https://www.youtube.com/watch?v=Ia786bSHpwY

jinak dneska zase bulil, měl dělat Montessori kolíčkování - že na každou barvu připne příslušný kolíček (takovej tlustej), s barvama problém neměl, ale samozřejmě mu ten kolíček nešel přicvaknout...tak zase bulel a že to dělat nebude. Mně učitelka říkala, že on i musí mít dohled, jak u něj ona nesedí, tak bulí a chodí za ní 😝 klasika 😝 Takže všechny děti hezky dělaj samy, a u Tygra sedí učitelka 😝

jolinka
23. lis 2011

@sisstin
@llulla no myslim ze sluch na slova sa tiez musi cibrit...je to skor v mozgu nez v usiach...Kati tiez tak male ale ovela lahsej forme vzhladom na lepsiu expresiu..

napriklad jej rovnako zneli slova zhasni a zasviet a aj ich rovnako vyslovovala ZASI, aj vylepsene Zasni mala na obe vyznamy, napr. som sa opytala Chces zhasnut? Nie, zasi, zasi... a pritom chcela naozaj zhasnut... teda ani nepocula co sa pytam, nevedela rozlisit to slovo vo vete.

az teraz na 5 r to konecne odlisi 2 slovami a nemyli si, ...

sisstin
autor
23. lis 2011

@jolinka no tak Tygr nemá problém s porozuměním těch podobně znějících slov, ale jak píšeš, podobně znějící slova vyslovuje stejně 😝

dadlenka
23. lis 2011

@sisstin to bude dobrý, byl dlouho doma a když ho budou chválit, tak se s tím popasuje🙂 u nás dneska tragédie, do Berušky si zapomněl krávu, ale stal se zázrak, hned jak jsme vešli, teta před něj postavila celej kravinec, kterej mají ovšem Kryštof uviděl chlapečka zařval teti(děti) udělal mi pá a byl v prachu, ještě teď sbírám čelist🙂 ovšem je bez plíny, naostro v teplákách, tak se uvidí, jestli si řekne v cizím prostředí nebo bude problém...

sisstin
autor
23. lis 2011

@dadlenka v tom cizím prostředí je to trošku víc stresující, Tygr prvních 14dní tam vůbec na záchod nechodil..prostě to držel a čůral až doma...ale pak už v pohodě 😉 tak to Kryštof podle mě zvládne v pohodě 😉 přinejhorším se připočůrá, tak ho převlíknou 😉

jinak včera pak prej už dobrý, dělal všechno...nejvíc ho bavilo strkat párátka přes takovou pidi dírku, u toho se prej chechtal...no největší problém je ráno, jak tam přijdeme...že přijde a hned má něco dělat...možná, kdyby ho nechaly trošku rozkoukat, tak by to bylo lepší...ale tak snad to zas bude v pohodě...já to vidim i doma, že je zas o moc víc úzkostnější 😖

jolinka
23. lis 2011

@sisstin to bude asi ten rozdiel v expresivnej a receptivnej... tygr rozumie a tazsie vyslovo, kati lepsie vyslovi horsie rozumie 😉...

jolinka
23. lis 2011

este ma napada piskat a spinkat...to bolo tiez rovnake.. ISKA a tiez si mylila aj vyznam

sisstin
autor
23. lis 2011

@jolinka u nás kráva, káva, tráva...všechno je "áva" atd. 😉 ale třeba korunky i ponožky jsou "oniny", takže to nechápu, dle jakýho vzorce to on určuje 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
23. lis 2011

@jolinka mě by právě zajímalo, jestli on ví, že to říká jinak než my..nebo neví 😕 😅 😅

jolinka
23. lis 2011

@sisstin neviem ako teraz...je mozne ze to aj vie, len to nedokaze vyjadrit....kati teraz bezne povie ak sa jej nedari povedat nieco spravne.... Ja to neviem povedat,....alebo Nerozumiem, nepoviem....

jolinka
23. lis 2011

@sisstin samo i my sme mali tych podobne vyslovovanych slov vela... uviedla som len tie co ma napadli, ze si mylila aj ich vyznam, este aj tam kde to vyslovila trochu inac sa nam nedarilo prist na to co chce povedat, lebo vsetko znelo podobne...

isko, osko, asise, isisa, ososi, isaso, ososka [ v preklade misko, mesko, rukavice, zmrzlina, ponozkym pyzamo, cokolada ...]

sisstin
autor
23. lis 2011

@jolinka no to je právě to, že on to neumí říct, že to neumí říct 😝 😅 ale prostě dle reakce ho vůbec nesejří, že to říká jinak a nemá s tím problém 😅 no pokud fakt neumí něco říct (ani po jeho) - na něco se ho ptám, on sice ví na co, ale neumí to říct....tak prostě jen tu otázku opakuje 😝

no a když chci, aby něco zopakoval...tak prostě to nějak zopakuje, ale samozřejmě spontánně neumí říct ještě spousty spousty slov 😝

smardik
23. lis 2011

ahojky, máme pokrok s čuráním - už nemusí být doma nahatý, zvládá to i s tepláčkama-sundá si je,vyčůrá se a zatleská si 🙂 jen teda neumí se zpátky obléct to musím já, on tu jinak chodí s teplákama u kotníku ale to domakáme 🙂 🙂 šikulka můj to je

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik super, tak to už bude za chvíli 100% bez 😵 😀

smardik
23. lis 2011

@sisstin no kakání je problém, na to chce plínu, do nočníku zatím nekakal-jak to může vydržet nechává si to na polední spaní a když ne tak přijde s plínou, řekne ba a ukáže na zadek 🙂 vykaká se, sundáme plínu a je to. ale mám z něj radost, doma je to fakt v pohodě a máme 2plíny na den, občas 3 takže super 🙂

sisstin
autor
23. lis 2011

@smardik tak s kaděním to je normoš, to většinou vždycky trvá dýl...to vůbec neřeš 😉 🙂

smardik
23. lis 2011

@sisstin neřeším, jsme na něj pyšní, on na sebe taky 🙂 a i kdyby měl ještě plíny na spaní už je to pohoda 🙂

aaaaaaaaaaa zrovna sedí na nočníku

dadlenka
23. lis 2011

@smardik to je super🙂 Tomík je šikulka, ono to chce fakt čas. Kryštof byl dneska v Berušce a bez plínky a nehoda nebyla, ani se mu nechtělo, takže uvidíme🙂 na noc plínku dávám, mojí kluci ji měli do 4 let, Daneček do skoro 5- má tak tvrdý spaní, že se počůral a spal dál... Takže na noc neřeším🙂

sisstin
autor
23. lis 2011

v noci se to stejně ovlivnit nedá...to prostě přejde..u nás to bylo v podstatě hned, co byl bez plen i na den...ale u někoho jsou to i 2-3roky po denním odplenění, a je to normoš 🙂

sisstin
autor
23. lis 2011

@dadlenka ono to není o spánku, prostě dítě, který je odpleněný na noc v noci čůrat nepotřebuje 😉

dadlenka
23. lis 2011

@sisstin tak Dan v noci občas lítá, ale už ho to vzbudí...a to mu bude v březnu 7🙂 ono to noční počůrávání souvisí i s psychikou, když se Dan v noci počůrá-nehoda cca 1x za 3 měsíce i míň, tak buď měl nervy, nebo bude nemocný.

smardik
23. lis 2011

@dadlenka jo máš pravdu chce to čas a jsem ráda že jsem dala na sebe a ne na okolí že ho fakt musím vysazovat, nutit a klidně dát na prdel. Ted byl připravený a jde to, takže počkáme až bude připravený i v noci. Zatím fakt není, plína je ráno nacucaná jak houby a někdy se i pročůrá protože dost pije