Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek tak u nás dělají logo přímo ty učitelky, svoji logopedku tam nemají...a co s ním dělají netušim 😉 mně šlo spíš o to, aby tam bylo mín dětí, tolerovali to, že je na tom motoricky hůř a že prostě i to chování není úplně normální, že ho rozhodí každá kravina atd. Takže to pohodový prostředí je pro mě fakt nejdůležitější, oni tam s nima jako furt něco vyrábí, dělají, nemají tam skoro vůbec tu "volnou" hru, ale třeba co tam dělají logo a tak netušim, nedostáváme žádný úkoly domů apod.

Ale my děláme doma, chodíme na soukromý hodiny, takže to pro mě fakt nebylo to nejpodstatnější. Ale jak jsem psala o pár příspěvků nahoře, kdybych chodila na plnej do práce a neměla ten čas se mu věnovat, tak ta školka by pro mě byla nedostačující a asi by chodil do stacíku, kde se jim po té odborné stránce věnují víc 😉

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek a ona dysfázie je jako diagnoza pár let, Matějček před 10 lety popisoval, že je to VELMI VZÁCNÁ vada na podkladě narušené CNS, takže ono se to prostě dřív neučilo, jak pracovat s dysfatikama 😉

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin jo jo oni tam s nima taky furt něco vyrábí a to je samozřejmě důležité pro motoriku, ale ta logo se mi právě zdála pro Veru dost na nic. No každopádně jsem to vyřešila a pohnulo se to dopředu. Mám radost. My jsme dokonce řekli logopedce, že nám má dávat domácí úkoly a tak občas něco dostaneme. Oni dávaj úkoly na doma až předškolákům, takže jsem zvědavá co budeme dostávat příští rok.

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek no oni prej trénují tu řeč i když jsou venku třeba...každej den maj ráno hodinu logo hromadně, a pak každý dítě indi vindi..ale prostě CO tam dělají, netušim.... 😕 a taky mám pocit, že právě tak nějak víc makají s těmi předškoláky..a taky asi moc s dysfázií nevědí no...

on zase zrovna Tygr se zlepšuje v té řeči tak nějak sám, spíš mám pocit, že třeba čím lepší má motoriku, tím líp mluví...a že jako úplně ta logopedie jako taková (vyslovování atd.) na tu jeho řeč až takovej vliv nemá....to spíš pak bude důležitý, až to bude čistě jen o výslovnosti...to se pak dá hodně makat na těch hláskách....u Tygra momentálně řešit výslovnost je k ničemu, páč mluví jak tatar...a jde spíš o to, aby víc mluvil v souvětích a tak...

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek a obecně jsou lepší celé logo školky, ne jen jedna logo třída v rámci běžné MS, kam chodí Tygr. Třeba v Praze je vyhlášená ta Don Bosco, tam s dětma fakt makají, o tom si já jako můžu v naší školce nechat zdát. Ale to je právě to, že v DB je většina dětí s těžkou vadou řeči, v naší školce jsou většinou jen OVR a patlavost, což je proti dysfázii nic že 😖

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin no my jsme byli u zápisu i v DB ale jednak jim hrozně trvalo než se vyjádřili (otevírali novou třídu a nevěděli zda jim to ministerstvo schválí včas) a my se museli přestěhovat a taky mi tam přišli dooost drsný a nebyla jsem si jistá zda by to Veru zvládla. Taky jsme byli v jedné školce kde byli i postižené děti atp. a tam nám říkali, že k nim musela během roku přejít jedna holčička právě z DB pže byla úplně nervově na dně, pže nestíhala a nezvládala to co oni tam do nich rvaly. Prostě co se mělo stát se stalo a teď už si s tím musíme nějak poradit sami 😀

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek jako drsný to tam asi je, ale s dysfatikama maj skvělý výsledky...od jedný holčiny z diskuze tam chodí dcera a jsou spokojení....ale taky nevím, jestli by to třeba Tygr dal, u něj je problém s tou nervovou labilitou...musí to být školka, kde vládne pohoda a klid....a i tak z toho má stresy někdy, i když chodí rád jinak.....

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin no právě myslím, že výsledky určo skvělý a Veru by potřebovala trochu tvrdší vedení, ale zase nevím jak moc tvrdý 😀 Ona je právě taky taková cíťa i když to moc nedává najevo. Jinak taky myslím, že do školky chodí ráda a máme to 10 minut autem.

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek jako Tygrovi by nevadila ta "práce", on s tímhle problém nemá...ale kdyby tam byly nějaké ráznější učitelky, tak to nevim nevim...on třeba má problém si vzít ve školce tričko s krátkým rukávem, páč doted se nosil dlouhej 😝 a jakmile je něco jinak, tak on už stres.... takže ta učitelka na něj netlačila, a nenásilně ho "donutila" k tomu, aby si to tričko s krátkým vzal a v pohodě pak 😉 nebo stačí, aby nám někdo otevřel dveře -normálně zvoníme a učitelka bzučí, a on zase nervy a řev, že je něco jinak.... v týhle školce to tam právě tolerují úplně v pohodě, nenásilně ho do všeho zapojují a tak...jsou tam zvyklí, že prostě děcka, co blbě mluví, tak dost často nesnáší změny apod. a nikdo to tam neřeší...kdyby tam někdo na něj kvůli tomu hučel a řval, tak to by byla konečná, už bych ho tam nedostala 😖

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin no to by si mohli zkusit řvát na moje dítě 🙄

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek ona jak učitelka "běžnýho" dítěte třeba vůbec nemusí chápat, co všechno pro ty naše (některé) může být problém...prostě jak se s tím člověk nesetká, tak netuší...v té logo třídě maj občas takový experty, že prostě je už nic nepřekvapí 😅 😅 😅

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin pro mě je problém i když řvu já a to na svoje vlastní děti! Tuhle jsem zvýšila hlas (opravdu jen zvýšila) na kluka mojí kámošky co chtěl praštit mojí dceru (už to na něm poznám kdy se k tomu schyluje neb už po ní jednou hodil hračku a to na hlavu) a to si měla vidět tu reakci. Se na mě urazil a nechtěl komunikovat ani se svojí mamkou natož se mnou. Co pak má za reakci bojácný a ještě k tomu dysfatický dítě si vůbec neumím představit. Možná by se mohlo i zaseknout a přestat komunikovat vůbec.
Máte někdo zkušenost, ža na vaše děti učitelky řvou? Já si nepamatuju ani ze svojí školky, že by na nás řvaly. Jo občas byly nepříjmený, ale že by řvaly.

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek u nás ve třídě to fakt neexistuje, ale co tak slyšim od jiných holek, tak jako někde to je...a na nás teda učitelky řvaly, my měli učitelku, který se všichni báli a když jsme měli jí, tak se muselo tiše sedět u stolku a hrát si s jednou hračkou a neotravovat 😅

romana
11. kvě 2012

@pelmisek tak já nevím, jestli řvou, ale drsný jsou asi dost. z ondry teď začínají vypadávat různý věci, ze kterých se mě ježí vlasy - že ho paní učitelka tahala za ucho, protože zlobil, že ho zavřela do tmy, ..... slušný, jenže on mi to říká se zpožděním, těžko můžu na úču vyjet, když nevím, kdy se to stalo. i proto se teď pravidelně vyptávám, co bylo....

pelmisek
11. kvě 2012

@romana no tý brďo už teď se děsím co budou dělat s Kájou až půjde do školky. Zatím mám skvělé zkušenosti jak s miniškolkou v DDM na Černém Mostě tak s touhle logoškolkou. Je fakt, že tam je jich vždycky max. 15 dětí. Nevím jak to zvládají učitelky s plus minus dvaceti dětma. UF teda tahání za ucho a zavírání do tmy to je teda děs!

romana
11. kvě 2012

@pelmisek docela slušný gestapácký praktiky, že? a to mají speciální vzdělání, dětí sice 20, ale jsou tam na ně dopo 3.

pelmisek
11. kvě 2012

@romana teď ještě jestli bys tý úče něco řekla kdybys tohle věděla? Taky by si na něj mohly zasednout co?

romana
11. kvě 2012

@pelmisek to je taky strašná realita, že člověk uvažuje i takhle (a samozřejmě to v té hlavě mám). ale vzteklá jsem teda byla dost, takže kdyby mi to třeba řekl v šatně nebo po cestě domů, tak bych bugr asi udělala bez ohledu na následky. zvlášť co jsem těhotná, tak bych ho přinejhorším vzala ze školky a byl by se mnou.

mandelinka1
11. kvě 2012

@lenajsek dívám se, že Lukášek je o rok mladší než moje dcerka, což je rozdíl.....tak třeba budete u Jahnové oba.....já jsem ji taky připravovala na to, že naše malá je hodně fixovaná, že s tím bude problém, aby zůstala sama a pak třeba ani nebude spolupracovat.....nakonec to dopadlo velmi dobře a když jsem tam po 45 min. byla "vpuštěna", tak jsem to pochopila.....Jahnová mi to pak znovu vysvětlovala, že děti se bez rodičů chovají a spolupracují jinak a to co ona potřebuje zjistit/posoudit, tak je nejlepší, aby dítko bylo samo......ale URČITĚ neměj z návštěvy obavy, je to tam opravdu moc fajn, Jahnová je velmi velmi příjemná a s každou situací si poradí....tak držím palce a pak napiš, jak jsi byla spokojená.....kdy tam jdete?

lenajsek
11. kvě 2012

@mandelinka1 Moc díky, jdeme tam 21/5, teda na tu první návštěvu. Zkusím se s ní domluvit, uvidím, co mi řekne. Mám dojem, že když šly holky s dítkama k někomu jinýmu, Krejčířová, nebo ostatní psycholožky, že tam byly dítka i s nimi... ale uvidíme. Já to chápu, že je to asi pro to posouzení lepší bez rodičů, ale kdyby to mělo být za cenu hysteráku a pak totální nespolupráce vůbec, tak by to bylo blbý...

Mějte se pěkně, pohodový víkend, my jsme si udělali změnu a jeli po víc jak půl roce na chalupu...

vevercaci
11. kvě 2012

@lenajsek Jo my do Loga chodíme..k Floriánové skrz dysfagii-poruchu polykání, v úterý tam jdeme i na EEG a jinak chodíme klasika na logopedii..k Pacákové..

mandelinka1
11. kvě 2012

@lenajsek naprosto tě chápu, taky jsem Jahnové argumentovala, že když malá spustí hysterák a nebude spolupracovat, tak nic nezjistíme....ona na to šla opatrně a počítala i s variantou, že tam ze začátku zůstanu.....však se na všem domluvíte na té první návětěvě, to tam jdeš sama, nebo ne? držím palce

a taky přeji pěkný pohodový víkend

sisstin
autor
12. kvě 2012

@lenajsek tak Tygr právě všude spolupracuje jen když je tam sám, Krejčířová je fakt výjimka, tam spolupracuje i když jsem u toho 😉 jinak ty starší děti jsou myslím samy i u Krejčířové a když bys řekla, tak tam lze nechat samotné určitě i mladší dítě. Já jsem zas ráda, že vidim, co tam s ním dělá a tak 😉 ale jinak na logo byl skoro 2roky sám a na reha je taky sám 😉

lenajsek
13. kvě 2012

@vevercaci Moc díky za odpověď, tak jste se k Pacákové dostali, nějak jste se s ní nemohli domluvit dlouho na termínu, že.. a jaká se Ti zdá, jak to tam probíhá? Já si zatím klasickou logopedii neumím představit, asi se tam dělají "úkoly" s obrázky, něco i v tom programu na PC, je to nějak nenásilnou formou? Uvidím, jak bude chtít Lukin dělat něco s pusinkou, ale k tomu se asi dostaneme později.. na té logopedii tam jseš přítomna, nebo je tam dítko samo? Já teda doufám, že tam u toho budu moct být... Zatím si fakt neumím představit, že by byl malej někde sám...
A ta Floriánová je dobrá? Ona dělá i nějaký masáže třeba na ty orofaciální svaly, nebo se specializuje jen na to, co chodíte vy? Ale to asi spolu trošku souvisí, že...
My máme jít poprvé 1/6, tak jsu zvědavá...

@sisstin Právě mi přijde, že Lukin spolupracuje, když jsu u toho, je zvyklej, že k nám chodí paní z RP a já jsu vždycky u toho, vyjímečně jdu někam do vedlejšího pokoje, ale prostě je zvyklej pracovat se mnou, i když, možná by už mohl chvilku být i sám s "tetou", už ji zná.... možná to postupně budu zkoušet, aby byli chvilku sami, aby si zvykl na to, že nedělá úkoly jen se mnou...
A když k vám chodila RP, tak jsi byla asi taky vždycky u toho, že...

@mandelinka1 Já tam jdu poprvé sama, právě mi říkala, abych tam přišla sama. A za jak dlouho objednala další návštěvu, s dítkem? Díky moc za držení palců...

Tak jsem objednala nějaké obrázky a úkoly z oskoly, využila jsem slevu 25% 🙂 Máme něco z RP, nějaké strukturované úlohy, to docela Lukina baví, tak jsem objednala něco dalšího... Snad se mu to bude líbit.
Chtěla jsem do té návštěvy psycholožky na něčem vyloženě zamakat, ale nepůjde to ze dne na den, grafomotorika pořád bída... 😝 😝 😝 I puzzlíky, ty nejjednodušší nám moc nejdou, ale snad časem..

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lenajsek RP nejezdila k nám, ale my jsme chodili tam, máme to v ulici 😉 prvního půl roku jsem tam s ním byla, a pak už jsem ho tam taky nechávala samotnýho na tu hodinu 😉 on byl Tygr strašnej mamánek, fakt to potřebovalo taky bejt chvíli s někým jiným, než s členama rodiny...a právě se mnou moc nesplupracoval ani tam, furt mě jenom tahal k nějakým hračkám a nechtěl nic dělat...beze mě spolupracoval slušně 😉 on prostě mě využívá k tomu, že já ho jako budu poslouchat 😝 na cizí si to nedovolí 😉

sisstin
autor
14. kvě 2012

holky, Zoologic od Smartu, ale mám novej telefon a kvalita děs běs 😒

https://www.youtube.com/watch?v=tmIZB5e2dpA
abbie
14. kvě 2012

Prosím baby poradte mi lebo ja uz som uplne zufala, moj maly ma 15,5 mes a poslednu dobu ho zacali zaujimat viac kolieska na autach, na co si asi treba davat pozor, nerobi to vsak prehnane dlho a ked sa ho opytam, ze ako robi auto, tak si auto tlaci po zemi ... na odrazadle este moc nevie, ked mu spadne a pretoci sa, tak sa zameria na kolieska ... ja uz neviem ci ho prehnane sledujem, alebo zacina mat auti rysy,ale obcas si aj obzrie ruky,ale tiez iba na par sekund, hlavne ked s nimi bucha o stol, tak si pozrie na dlane a pretaca si ich, toto zacal robit tento tyzden
na druhej strane vsetkemu rozumie, daj, ideme, zober, sadni si, dones tomu a tomu, chod pre kacicku napr., ocny kontakt ma velmi dobry, ked nieco chce, tak sa na nas pozrie a urobi e, ked sa ho vonku opytam kde je strom,alebo vtacik, tak na neho ukaze, rovnako ukazuje aj sam od seba, ked nieco vidi, co ho moc zaujme, tak sa pozrie aj na mna ... s inymi hrackami okrem auta sa hra funkcne, zasuva si puzzle, uklada kruzky na tyc, ked si zoberie mobil, tak si ho dava k uchu, ma xylofon a bucha na neho palickou, hadze si loptu, alebo do nej kope.
Ukazuje aky bude velky, a obcas(nie vzdy na povel) urobi tap tap(toto capkanie robi od 9 mes.), neviem ci je dobre, aby to robil aj sam od seba ... vie ukazat skoro vsetky casti tela a niektore vie uz aj na mne, ci babike ... ked poviem, ze ideme niekam tak on skrikne i ... a ked mu nieco chuti, tak povie mnam ...inak nic nehovori, len si blaboce... na meno som si vsimla, ze reaguje aj vtedy, ked je niecim dost zaujaty(pozrie mi do oci vtedy)
este vie ako robi kravicka-mu, havo-ha ha, huska-ga ga, lev-uá
na obrazky v knizke ukazuje ukazovakom a VZDY sa na mna pozrie a caka odpoved, uz aj ukazal ked som chcela od neha ja, ze kde je havo, ci prasiatko, ale este to nerobi vzdy, hlavne sa pyta
prepacte, ze som sa tu takto rozpisala, ale kvoli istym zalezitostiam, ktore som napisala na zaciatku mam strach ☹

moudivlacek
14. kvě 2012

@lenajsek je jsem to propasla,byvaji tam castio slevy a ja se vzdy mrknu pozde 😀 ta
k snad priste,my neco malo se zlepsilo,ale zatim zadna slava,v pondeli jdeme na druhy sedanek ke Kamile,tak snad bude pokrok patrny 😵

filmuska_01
14. kvě 2012

@sisstin

ta hra je super, diky za tip. 😎

@abbie cau,mne pride tvoj syncek uplne vpohode. 😉

dadlenka
14. kvě 2012

@abbie mám podobně starou neteř a dělá to samé jako tvůj syn.Mě přijde úplně v pohodě. Nevím, co by sis představovala, že by mělo takhle staré dítko umět a dělat? To, že si točí kolečky od auta není auti rys, to je normální zvědavost, jak věci fungují. Možná by si měla synka méně pozorovat a víc se radovat, jaké máš šikovné dítko🙂