Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

eve82
6. lis 2010

všichni už chodili bez plínek od dvou let a my jsme se plíny přes den zbavili teprve na jaře
🙂

sisstin
autor
6. lis 2010

@eve82 tak to je stejně starej jako Tygr 😉 no na tý nefrologii počítám asi jenom UZV močáku 😉 já jsem to už trošku hledala na netu, a prý největší % dětí to má prostě nedozrálou CNS (což u nás tak je, dozrává mu fakt pomalu), pak malý % je psychika( ale to je spíš u těch větších dětí) a mizivý % má fakt nějakej fyzickej problém ( malá kapacita měchýře atd.) 😉 ta enuréza se nijak léčit nedá, to prostě musí zmizet samo no 😕 + teda tréning samozřejmě 😉

eve82
6. lis 2010

je tak to jste taky řijnačci 🙂 taky jsem to hledala na netu a přesně jak píšeš, nějak se srovná, u nás to taky bude snad problém s nedozrálou CNS a časem se úplně správí, protože opravdu během roku udělal velký pokrok. Takže doporučuji trénovat a vymyslet systém odměn, u nás to celkem funguje, oblíbené činnosti jsou za odměnu (třeba nálepková knížka) Jinak netrpělivě čekám na knížku Mezi námi pastelkami, ať se můžeme vrhnout na tu grafomoriku, tam máme velké mezery, Maty bude asi levák a má hodně špatný úchop tužky.

argousek
7. lis 2010

@sisstin on složí z 6dílů takovou mašinku je to dřevěné puzzle zkusím to najít na netu a vložit link. Ale je to jak píšeš, s tou motorikou to není taky úplně supr,takže musím pomáhat, protože když mu to nejde, tak se taky začne vztekat 🙄

argousek
7. lis 2010

aj teď na to koukám, tak to není šesti dílný 😅 ale pěti a je to tohle http://hracky-on-line.obchodni-dum-mija.cz/drev... jsou tam různé dopravní prostředky

nutelka
7. lis 2010

Ahoj, tak Martínek je 6.10. a plínky na ven jsme taky zrušili na jaře a pak v létě ze dne na den i na noc. Občas je nehoda, ale to jen, když večer dost pije. Ve školce jako jeden z mála si sám zajde na záchod a nikoho k tomu nepotřebuje. Nějak jsem to nehrotila, ten nočník začal chápat kolem 2 let.

Jinak taky špatně drží tužku, zřejmě bude levák a puzzle má rád. Složí ze 3 dílků a teď jsem mu na narozeniny koupila puzzle s bořkem, takový box, kde jsou celkem 4 puzzle, 2x 24 dílků a 2x něco přes 30. A baví ho to, snaží se, poskládá jen bořka a spol., ale to okolí jako nebe apod. mu zatím nejde. Puzzle, které se má složit na obrázek, poskládá během chvilky.

Ve čt jdeme po měsící k logo, tak jsem zvědavá. Taky se mi zdá, že je málo chodit 1x měsíčně. No měli jsme se naučit auto-říká auko a neumí to. Přitom t umí. Nedělám si iluze, že to do čt zmákne, když ani odměna kokinem není pro něj motivací, což jindy je. 😒

Ještě jste mě navnadili na ty pastelky. Musím zkusit, jestli napodobí tah. Když se dívám na jeho výkresy ve školce, tak má čmáranice + kolečka. Když kouknu na výkresy ostatních, tak to mají podobné.

Jinak mám doma knížku Říkánky pro rozvoj řeči od Jitky Tučkové a doporučuji. Obrázky jsou nevybarvené, tak může sloužit i k vybarvení. 🙂

Ty protiklady určitě koupím na vánoce. 🙂

Siss, s tou pozorností je Marťa na tom stejně. 10 min. a šlus.

sisstin
autor
7. lis 2010

Dobré ráno děvčata,

jsem samozřejmě do dvou v noci ještě čuměla na TV, tak jsem ted fakt svěží 😝

@eve82 @nutelka holky, Tygr drží tužku taky jako prase kost, navíc má furt nevyhraněnou lateralitu 😔 on používá tu ruku, kterou má zrovna volnou nebo k něčemu blíž, absolutně nejsem schopná vysledovat, jestli víc používá pravou nebo levou 😝 takže podle mě i proto je takovej levej, páč žádnou ruku nepoužívá pořádně 😝 jinak teda tu grafo má k věku, ale je to tvrdě vydřený 😝 já totiž vím, co po něm Kr. chce, takže jsme to trénovali dopředu 😅 😅 to Mezi námi pastelkami už mám na poště, zítra si to vyzvednu 😝

@argousek my máme něco podobnýho, akorát je to jenom ze dvou částí a není to ze dřeva, ale z takového toho tvrdého papíru, no jakoby to složí...ale aby to zapadlo do sebe, to musím já, on by se posral vzteky 😝

a já si jdu dneska koupit zimní bundu nebo kabát, a možná i džíny 😵

nutelka
7. lis 2010

@sisstin tak Marťa taky používá obě, ale příjde mi, že víc tu levou. Když mu nejde puzzle zacvaknout, tak ho pár pokusů nechám, a když už vidím, že je blízko k rozčílení, tak mu pomůžu. Jinak by se nas.al a bylo by po skládání. 😅

@argousek to vypadá hezky, dřevěné hračky mám nejradši. 🙂 Ale když už ho ze 3 dílů zvykám na 24, tak to už je pro nás zbytečené. Ale dobrý tip pro synovce, musím ho nenápadně zahrnout didaktickými hračkami. 😀

Siss, tak si užíj nakupování. Taky bych šla, ale musím škudlit na prezenty. 😖

sisstin
autor
7. lis 2010

@nutelka já už mám prezenty nakoupený 😀 jinak tohle je asi můj poslední nákup na hoooooodně dlouhou dobu, ted mi přijde poslední rodičák a pak už prd prd příjem, alíky a chvílli podpora...a pak už jenom alíky, a to rozhodně penězi hýřit nebudu 😝 😅 😅 😅 ach jo, to budou kruté časy ☹ 😅 už nebudu mít ani tu svoji poslední radost v životě 😅

nutelka
7. lis 2010

@sisstin no mě to taky čeká brzy. ☹ Týká se mě 4 letá variantá RP, tak to bude bídá s nouzí. 😝

sisstin
autor
7. lis 2010

@nutelka tak vlastně ještě 3/4roku a pak už ten nižší rodičák? Ono se to vůbec jak mění od toho Novýho roku? 😕

nutelka
7. lis 2010

Našla jsem foto naší 3-dílkové skládačky.

sisstin
autor
7. lis 2010

@nutelka tyhle "půlky" jsou lepší než klasický puzzle, my máme ty půlené obličeje jak má i @simalex a to mu docela jde, tam to stačí jenom šoupnout k sobě a není potřeba žádná velká zručnost 😝

nutelka
7. lis 2010

@sisstin právě že ne, prý do 9 měsíce věku dítěte 7600 a pak 3800. Takže od ledna bych měla mít 3800. 😝

Taky máme půlky obličeje, to už mu jde lehce, u těchto 3 dílků ještě sem tam váhá. Taky mi to příjde jednodušší než klasické puzzle, protože hledat kousek boty je pro něj ještě náročné. 🙂

sisstin
autor
7. lis 2010

@nutelka hm, tak to teda nic moc 😒 no já než budu mít někdy druhý, tak už žádnej rodičák ani nebude 😅 😅 😅 tak já razím, zatím báj 😉

petraguerra
7. lis 2010

Dekuji za radu podivam se i na ten dalsi odkaz.Kazdopadne ta pani co k nam dochazi tydne na SLT ,rikala,ze on mluvit bude normalne,ze jenom potrebuje vic casu aby se rozjel.Jinak si myslim hodne,ze je linej.On na vsechno potreboval vzdycky strasne moc casu...Myslim,ze hodne jsou nase problemy hlavne o socializaci,protoze on je porad jenom s nami s detma skoro neprijde do kontaktu,ale v poslednim mesici mel toho kontaktu mnohem vice a musim rict,ze vidim opravdu pokroky velike.Sice se uplne nezapojuje do her ,ale myslim,ze od ledna jde do skolky tak se to taky zpravi.Jinak on tedy nic nedela jako ,ze by to opakoval,nebo nevedel co se deje okolo neho-vnima vsechno.Jenom ho nezajimaji lidi,neni to decko co bude porad oxidiovat okolo lidi,ale kdyz je zna a ma rad jde se pomazlit hodi si na ne nohy vsechno jako jine deti.Rozumi si spis s detma okolo 7let-jsou vic jako dospeli.On byl docela v pohode az do doby kdy zacal lezt a potom chodit-ta moje SLT rikala,ze nektere tyhle drive narozene deti se zameri bud na pohybovou stranku,nebo na mentalni a kdyz trebas zacnou spis pres pohyb tak zapomenou na to,ze by taky meli mluvit,komunikovat vic....atd.Jinak diagnozu ani prognozu zatim nemame stanovenou zadnou,vzhledem k tomu ,ze mel byt muj malej lezak co bude pouze koukat,tak vsechny prekvapil.Vse dela o moc lip nez mel.Doktorka co mame rikala,ze u neho se neda ani odhadnout co bude v budoucnosti,protoze on vzdycky s necim prekvapi-kazdopadne jsme mohli dopadnout i hur 🙂

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra no vím že v UK je to jiné...ale dle mýho je dg. důležitá proto, aby se s chlapečkem mohlo správně pracovat.... 😕 pokud by měl PAS, a vlastně i jinou formu komunikační poruchy, tak je dobré začít znakovat, VOKSovat, využívat prostě alternativní komunikaci, aby se jednak domluvil a jednak se i dál rozvíjel po mentální a sociální stránce 😕 u autíků se pak dělá struktura, pokud by měl MR, tak na to jsou zas jiné postupy atd.

Jak je teda na tom chlapeček s porozuměním řeči a sdílením pozornosti??? To je vlastně to nejdůležitější 😉

Jako tři roky už mi přijde dost na to, aby se začlo něco dít - což se teda asi děje, když k vám chodí terapeutka 🙂 jen by mě teda zajímalo, jak si je tak jistá, že chlapeček mluvit bude. To jsou hodně odvážné prognozy, které by neměl dávat ani sebelepší psycholog 😕 my máme opožděný vývoj řeči, pravděpodobně charakteru expresivní vývojové dysfázie a nikdo mi neřekne, jestli začne mluvit za půl roku, nebo za dva 😕 a to chodíme k nejlepší psycholožce v republice 😕

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra jinak děti nejsou nikdy "líné" jak se fyzicky pohybovat, tak komunikovat....tam je vždycky nějakej problém, který tomu brání 😉 bud fyzické postižení, nebo nedozrálost, nebo MR, nebo autismus, nebo dysfázie... samozřejmě každé dítě není stejné, ale ty tabulky jsou dělané tak, aby byly i v širší normě...a kdo se tam nevejde, tak ten opravdu problém má 😉

syn je ve všech složkách vývoje na svůj věk, tj. na 36m( adaptivní, sociální chování, porozumění řeči, motorika), ale v samotné expresi řeči je na 15m, tudíž má 21m skluz...což už značí velkou pravděpodobnost expresivní dysfázie 😕 a rozhodně to není tím, že by byl "línej" mluvit 😉

petraguerra
7. lis 2010

Sisstin Matej rozumi dost,ale taky ne vsechno,byla jsem se kouknout na ty autisty,ale prijde me,ze on tohle nedela.Dr.rikala,ze pokud bude mit autismus bude to urcite jenom mensi forma .Mam tady z jedne firmy co pomaha lidem jako jsme my trebas pohlida dite atd.pani ta k nam chodila vic nez rok.Ona je byvala ucitelka pro deti s postizenim,zrakove,sluchove,autismus,DMO,...atd.Jeji manzel pracoval jako educational psychologist,tak ti oba byli pekne prekvapeni,kdyz jsem jim rekla o autismu i DMO,vubec by to na nem nepoznali.Pat byla se mnou ted v rijnu na 3lete u dr,aby lepe rozumela co vlastne malej ma a rikala sama tak jako jsem i ja pochopila,ze jeho problem bude uplne malinky.Dr nam rekla,ze tedy bude mit poruchu koncentrace,uceni mu moc nepujde,pozornosti,koordinace.Ja ho musim porad hlidat on jedna strasne zkratove ... 😒 Jinak mu vubec nedela problem byt jinde , rad chodi ven,reaguje na vsechno okolo sebe.Je to takovej srandista.Dr nam take doporucila at i nadale mame SLT,ocupation therapy,aby jsme Mateje vic primeli spolupracovat,on to moc nedela vsechno musi byt hrou,ale sam si trebas zacal hrat az ted v poslednim pul roce,tvary vklada,navlika krouzky i trebas na nohu od stolku,hraje si s kostkama,minule me prinesl tricko co chtel obliknout-musim se priznat,ze me tedy chvili trvalo nez jsem zjistila co chce.On byl v breznu na tydenim pobytu ve specialnim centru -tam mu chteli stanovit diagnozu,ale tedy zaradili ho do autistickeho spektra a s podezrenim na DMO coz se uplne nepotvrdilo,ale to poskozeni o tam ma mu bude delat podobne problemy,Take bila kura mozkova je o moc tenci nez by mela byt a seda je ok a mok taky ,ale leva strana neni vyvynuta jako prava je mensi.Oni ho v nemocnici nechavali porad lezet na leve strane,ze on na prave byt nechtel tak ma trosku zplaclou hlavu,ale uz to neni okem poznat,ale je mensi i kosti.On drive mluvil i vic,ale jak zjisti,ze tp po nem clovek chce je konec ani nepipne. 😖 Kdyz prisla SLT k nam poprve tak on ji neco zvatlal,ale jak zjistil,ze prave proto prisla byl jako hrob vubec nic ani hlasku.Se sama divila,ze ho slysela jak neco rika a ted nic.Potom vypadam jako cvok kdyz si stezuju,ze porad halasi 🙂Ted naposledy prisla i s druhou ,ktera chodi jenom obcas a ta rikala,ze opravdu vidi na Matesovi pokroky -chodi vzdy za 6-8tydnu dalsi bude pred vanoci.Jinak ma SLT a OT kazdy tyden doma.

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra no tak to je skvělý, že tam ten PAS není, nebo jenom málo 😉 tam asi fakt bude problém spíš s tím mozečkem, ale u takhle předčasně narozeného dítěte, které mělo po porodu takový problémy, tak to je na tom fakt dobře 🙂 asi to půjde tak nějak pomaleji než u "normálních" dětí, ale důležitý je, že to jde dopředu 😵

můžeš mi napsat trošku víc, co obsahují ty vaše terapie? Co tam s Matýskem dělají např.? 🙂

petraguerra
7. lis 2010

Jasne SLT ta k nam chodi uz asi 4mesice tak trebas chce ,aby zacal delat zvuky jako ze jede masinka-citoslovce jako ssssss s hackem nahore 😉 Nebo ,aby nasadil bryle opici,spustil auticko po draze a delal vrrrr,rikala,ze deti nejdrive delaji citoslovce,potom teprve mluvi.Taky mame jako pexeso s jidlem ,obleceni,hracky dopravni prostredky,...atd dela nam to co si reknu a Mates musi ty tvary hledat trebas hranolky mnam mnam a hladit si pupik,nebo ovecka beee bee,auticko tuuu tuu,tydyt...Aby si to zafixoval.On zrejme MRmit bude ,protoze mu vsechno strasne dlouho trva nez udela,pochopi.Ale zase veci co ho bavi dela rychle jenbom mu to 3krat ukazu.Taky musi vybirat ze dvou predmetu ,ktery chce,nebo kutalime mic a kutululu....taky delam znakovani ,ale to ho bavi jenom kdyz ho delam ja.Jinak on udela paci paci,tak je velikej,kdyz mas radost tak rukama zatleskej....to se naucil rychle.Oni to delaji hodne formou hry trebas ma bubinek a v nem hracky a vzdycky na ten bubinek musi malej zatukat a rikam u toho tap tap tap whot inside MatejMatej whot inside a vytahne z nej trebas hvezdu a zpiva o hvezde nebo o konikovi nebo o lodi...co si vytahne.Matej ji ma rad a ona rikala,ze on se snadno sociaçizuje coz by asi autista nedelal,ja nevim moc se v tom nevyznam.
OT tam jsme zatim jenom jezdili do Aberdeenu,ale chodila tam s nim domistnosti kde byli molitanove hracky prolizacky balony atd cvicila tam s nim.Potom trebas mela pana bramboru z toy story a tomu mel davat oci pusu nos bryle klobouk....atd,nebo nu dala trosku vody na tac obarvila to zlutou barvou a skrob ,aby to bylo mazlavejsi a on se v tom patlal,vkladal tvary,maloval,on tedy porad jenom cmara to neni nic co by jsi v tom videla.Taky zkousi pozornost a jak vydrzi u neceho dlouho.On je strasne hyperaktivni.Taky cvicime na gym.balonu,nebo ho balim do deky hrajeme na schovku...atd.Jinak on umi udelat hlavou ne,ale ano nedela+ted aspon kdyz je nespokojenej zacal hlasite protestovat to drive nedelal vubec,jenom trebas mu tekly slzy.M usim rict,ze i ja na nem vidim pokroky i kdyz tedy pomale,ale ma cas pred sebou cely zivot.

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra tak to je podobné nebo skoro stejné jako u ná ty postupy 😉 , my chodíme na logopedii jednou týdně, asi 2x do měsíce do Rané péče a dojíždíme na Logo kliniku v Praze...

jinak to Matýsek spolupracuje fakt pěkně, to je fajn 🙂 ono jako toho PAS je víc druhů a taky záleží na tom, jak je těžký...ale z toho, co píšeš, tak to fakt nevypadá vůbec na nějaký závažnější PAS..možná by spadal do atypického... 😉 ono u vás v UK se to asi až tak neřeší to škatulkování, jelikož je tam skoro 100% integrace...co jsem teda slyšela od kamarádky, co tam žije ( má jednoho kluka autistu a holčička má Colinsův syndrom). Ne jako u nás, kde je pomalu problém integrovat i dítě s pouhou dysfázií 😒 natož s MR nebo PAS 😒

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra jinak v tomhle věku děti ještě nekreslej většinou, jenom čáraj 😉 tam jde o to, aby napodobil ten tah, jako, že když ty nakreslí kříž, tak on ho taky nakreslí atd. Nebo, že zvládne medvídka dát do kroužku a tak 🙂 jako tříletý dítě ti většinou nic nenakreslí, abys v tom fakt něco poznala...a hlavně úroven kresby o inteligenci nevypovídá...i děti s MR třeba nádherně kreslí, a děti s vysokým IQ nenakreslí ani domeček... tam jde fakt čistě jen o tu nápodobu tahu a další grafomotorické schopnosti, které jsou potřebné k nácviku psaní 😉

petraguerra
7. lis 2010

Matej by mel jit do skolky i skoly s asistentem,protoze je fakt zivel on stranse lita vsude vyleze tak by se s nim ucitelka asi zblaznila,do skoly pujde zrejme na special unit tj neco jako zvlastni skola u nas.Me to strasne prekvapilo,kdyz jsem byla loni na 2lete cekala jsem same pochvali jako,ze uz jsme bez kysliku a Mates zacal chodit,ale misto toho sprcha se studenou vodou 😒 🙂Ona totiz vubec primo nerekla autismus,ale ja to vytusila i jak jsme byli na tom tydenim vysetreni tak autismus vubec nerekla,ale ja se ji zeptala sama jestli si mysli,ze je malej autista.Docela jsem ji tim prekvapila,tak rekla ze tedy podezreni tam je.On totiz byl 20mesicu s kyslikem chodit zacal az ve 21mesicich atd,okolo roku teprve zacal sedet lezt v 17myslim.Potom jak zacal chodit vsechno ho zajimalo a tak se prestal soustredit na lidi,on je strasnej mechanik ,ale to zase muze byt znak k autismu.Jinak je to strasnej smisek on se porad chechta.

petraguerra
7. lis 2010

S tim myslim tedy problem ma s napodobenim tahu on vse jen zacara nic nekrouzkuje ,delam s nim ruzne sesity z pohadek tak tam se lepi obtisky vybarvuje...atd,ale tedy nic moc 😀

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra no já ti nevim, on jako autista nemusí být jenom takovej, že nekouká lidem do očí, nemazlí se atd. To je takovej laickej názor, ale tak to vůbec není 😉 já si spíš myslím, že ty jeho případný auti rysy jsou fakt spíš znakem toho opoždění 😉

a to by právě měl poznat hodně dobrej psycholog( nevím, jak u vás v UK, ale tady v CR bych jich spočítala na prstech jedný ruky), jestli má dítě fakt auti rysy a nebo je opožděné a chová se normálně ke své vývojové úrovni 😉

třeba u nás, syn byl do 2 a 1/4 opožděný o 9m ve všem...takže ve 2 letech si hrál tak, že furt někam přendával kostičky do krabičky a z krabičky např., tak já v tom hned viděla auti rysy...jenže mě pak psycholožka vyvedla z omylu, že on žádné auti rysy nemá, ale prostě se ve svých 27m chová na 18m a těm 18m je taková hra naprosto adekvátní 😉 jak jsem psala, děti opožděné bývají opožděné tak nějak ve všem stejně, ale autisti mají ten vývojový profil nevyrovnaný....v něčem jsou třeba na svůj věk, ale v něčem hluboko pod atd. 😉

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra my už jsme ted jako v pohodě, až na to, že říká asi jenom 10 slov zatím, tak je ve všem na svůj věk...má normoš IQ a tak...ale taky jsem si s ním užila svoje, fakt do těch asi 27m byl opožděný a bylo dost vidět, že je jinej, než ostatní děti....strašně jsem se bála, jak to dopadne 😒 no asi to dopadlo relativně dobře, sice to samotný mluvení bude na delší trat...ale na to, jak to vypadalo před rokem, to už je procházka růžovou zahradou... 🙂

takže vy to musíte mít fakt těžké, ale co jsem se koukala k tobě do albíčka, tak Matýsek je obří bojovník a určitě to ještě dotáhnete dál, že tam třeba to opoždění bude jenom malý 🙂

petraguerra
7. lis 2010

Ja si nikdy nedelala velky iluze o tom jakej bude ,ale rada by jsem mu co nejvic pomohla,aby mohl zit nejaky normalni zivot.My jsme v tom breznu byli mezi 12-18mesici,ale ta rec tedy na 9mesicu.Muj bracha ma za zenu cizinku a jejich mala take zacala mluvit az dyl.Dr rikala,ze mluvit bude jen cesky,ale rozumet bude oba jazyky a ta dnes mele obema supr svagrova rikala,ze by to nikdo nepoznal ma i prizvuk vsechno a zacala tedy az nekdy okolo 3roku.Ted ji bude 5let.
Oni si vubec netroufnou rict co bude u malyho.protoze on je fakt vzdycky preveze a je to uplne jinak.Stejne kdyz mel fysio tak porad byl opozdenej a potom to dohnal behem par mesicu jako ostatni deti.....Jinej tedy je,ale fakt myslim to je tim,ze neni moc s lidma.Pridam na konika nove fotky ty co tam jsou uz jsou stare. 🙂

sisstin
autor
7. lis 2010

@petraguerra no u vás je to asi trošku "jiné" tím, že vy jste bojovali od začátku a věděla jsi, že asi nějaké problémy budou....tak je na to člověk připravený 😉 já měla normální těhotenství, normální porod a v podstatě do roka úplně normální dítě, pak už jsem začala nějak tušit, že tady něco nehraje....v 1,5roce už jsem měla dost vážné pochyby a ve 2 letech už jsme měli první psychologické vyšetření 😒 naštěstí je z toho "jenom" ta případná expesivní dysfázie, což není konec světa...ale pro rodiče, kterej si myslí, že má naprosto zdravý dítě, to stejně šok je 😕

jinak k té holčičce, děti z vícejazyčných rodin začínají fakt mluvidl déle, ale začnou mluvit rovnou ve všech jazycích a měly by plynule přecházet....na porozumění řeči by to ale mít vliv nemělo, to by mělo být v normě 🙂

petraguerra
7. lis 2010

Ja rozumim tomu,ze pokud mas zdravy dite bez problemu a najednou se ti stane neco,co neni tak jak ma byt je to sok a cloveka to trapi stejne....Me to taky je lito,ze je malej jakej je,ale zase si myslim neni to tak uplne nejhorsi,ja jsem byla opravdu pripravena i na lezaka tak jsme vlastne vitezove uz ted 🙂 A vsechno na vic je uz pouze bonus 😉 Mates uz spi tak jsem si chtela neco procist jestli tady nenajdu trebas nejakou dobrou radu.Ja chodim i na extremni nedonosence na konikovi a to me pomohlo strasne moc.Trebas se my malej diky tomu rozjedl,zacal kousat kousky coz predtim vubec nedelal,a vubec si myalim me to pomohlo i po psychicke strance.Ja jsem tady sama a tech informaci take nemam tolik a navic vsichni maji deti bez problemu...coz cloveku taky neprida.