Marmelády a džemy bez cukru. Zavařovaly jste někdy?

listicka77
14. čer 2007

Zkoušely jste někdy zavařovat ovoce na marmelády a džemy bez cukru? Vždycky když dělám džem a sypu do něj kvanta cukru a želírovací prostředek, tak si říkám, že to rovnou můžu koupit v krámě, protože je to vlastně totéž...
Četla jsem recept: ovoce povařit 20 min a rovnou plnit do skleniček. Máte s tím někdo zkušenost? Fakt se to nezkazí?

zoubek
25. čer 2009

Svetlusenko, klidně ozkoušej, byla to má první marmeládka pro prcka a musím se pochválit, fakt to jde jíst a dokonce je to dobré 🙂

kaleilah
2. črc 2009

Ahojky hoky, tak dneska jsem zavařovala bez cukru a gelfixu, zavařovala jsem borůvky s jablíčkem, rozmixovala, dala šetku soli a povařila. Ale ty borůvky rozmixovaný byly hrozně řídký, jabko taky pustilo šťávu tak jsem tam dala trošku pudinku na zhoustnutí, pořád mi to přišlo lepší než gelfix s cukrem 😅 stejně to dělám na zimu do kaší a jogurtíků, ted mi přijde bobíšek na pudik ještě malej a čerstvý je čerstvý 😀

blandik
30. črc 2009

Ahoj holky,

takže v případě přesnídávek prostě povaříte ovoce, dáte trošku soli a nalejete do vyhřátých skleniček a zavíčkujete? A funguje vám to, nekazí se to? Světluško, jak jsi dříve psala o těch jahodách - to tedy jen naskládáš celé ovoce do zavařovačky, nezaleješ to, přidáš trošinku soli a dáš to zavařit - tedy vařit ty skleničky do vody? Na kolik stupňů? A stejně tak třeba i meru'nky, nektarinky? A jak dloho bys je v té vodě vařila. Máme malé mimi, máme atopický ekzém a tak řeším, co v zimě. Cukr mu určitě dávat ještě nebudu, ale nemůže jablíčka a ta jsou ve všech kupovaných přesnídávkách /tedy skoro/. Díky,

kukinek
25. čer 2010

Ráda bych téma znovu vytáhla, přece jenom se zase začíná zavařovat 🙂
diskusi jsem pročetla a chystám se zavařovat třešně pro malou podle výše uvedených návodů, tj. jenom s přídavkem soli, ale zajímalo by mě, jaká je trvanlivost u takhle vyrobené marmelády.

jollamanu
4. črc 2010

Včera jsem stvořila něco, s čím se musím pochlubit a snad to i někomu pomůže. Chtěla jsem třešňovou marmeládu bez chemie, ale třešně samy moc pektinu nemají, takže neželírují ani po nekonečném vaření. Využila jsem tedy toho, že rybíz želíruje výborně a spojení má fantastickou, ale docela pikantní chuť. Zatím nezavařuji pro děti, nám s přítelem to chutná moc. Přítel je diabetik, loni jsem zavařovala jen makrobiticky - se solí, ale většina výtvorů byla opravdu hodně kyselá. Nevím, co by na to řekly děti, snad jen z hodně sladkého ovoce by to rády. Poslední sklenička rybízu myslím dokonce začínala plesnivět, ale mohlo to být špatně zavřené. Letos tedy jako konzervant i přislazení používám střídavě fruktozu nebo agávový sirup, vše složené - pomalé cukry. V množství velmi malém, max 20% obsahu ovoce. Na tu třešňovo - rybízovou lahodu jsem měla cca 600 g rybízu, jen omytého, i se stopkami. Dala jsem to jen trošku pomačkané vařit se třemi lžícemi fruktozy. Třešně měly po vypeckování něco málo pod kilo, čistila a louskala jsem je když už mi rybíz bublal a začal pouštět šťávu a pektin (nejvíc je ho ve slupkách). Půlky třešní jsem dala vařit v jiném hrnci, jak pouštěly šťávu, přidávala jsem ji do rybízu, který už želíroval. Dělala jsem během toho tu nevařenou marmošku z černého rybízu, takže nevím přesně, možná se to vařilo kolem 40 min, než pod třešněmi bylo jen trochu tekutiny a rybíz byl hustá želírující kaše. Rybíz jsem rozmašírovala ponorným mixérem a propasírovala do třešní. Chvilinku povařila spolu, pak dala do nahřátých sklenic, víčka vyvařená, potřená třešnovicí (pro mě byla letošní novinka, že nesmí být při plnění potřísněno okolí uzávěru, jinak se to zkazí, do sklenic jsem to teda dávala "trychtýřem" z ustřižené pet lahve). Zavařila jsem to ještě 20 min. v parním hrnci. Drží perfektně, ráno se po obrácení hlavou dolů obsah ani nehnul a hrozně mě těší, že jsem nemusela přidat žádné zahušťovadlo. Dala jsem to srabácky radši do lednice, abych o tu dobrotu nepřišla, ale i v běžném chladu by to mělo ten rok vydržet...

chechta
27. črc 2010

ahojky děvčátka,
tak letos mám dost červenýho rybízu. Tak jsem včera dělala marmeládu, ale dělal klasicky s cukrem i když teda třťinákem. Mladej to stejně nejí. Ale ráda bych udělal ještě nějaký fakt bez cukru. No a máte někdo zkušenosti u míň želírujícího ovoce dávat do marmelád agar? Jak se tam dá použít? díky

erinka83
7. srp 2010

@chechta LEtos poprvé jsem dělala marmeládu sama chtěla jsem to "jinak", takže do jahodové i meruňkové jsem dala datlový sirup a agar.. na asi kilo ovoce 1-2 lžičky agaru, přivedla jsem to v malém hrníčku s trochou vody k varu a pak na konci vaření ovoce přidala a pak už rovnou do skleniček... Jahodová je pěkně rostíratelná, meruňovou jsme ještě nezkoušeli....

@jollamanu tý jo, do parního hrnce by mě to fakt nenapadlo! Supr 🙂

lahvin
25. kvě 2014

Ja bych se vas chtěla zeptat kolik soli na kg ovoce

jarkavosecka
23. srp 2014

@listicka77
Ahoj, cukr by měl fungovat jako konzervační prostředek. Když do džemulády nedáš cukr, tak to asi po zavaření budeš muset uskladňovat v lednici. Leda vyzkoušet víc kyseliny citronové 🙂

bylinka17
13. čer 2015

@chechta Třtinový je úplně totéž jako bílý, jen není vyčištěný.

tynice
21. čer 2016

@listicka77 já nedávám do žádného džemu ani marmelády nic. Tresnovy dzem jen uvařím a prdnu do sklinek, zatím mám 3 roky a ok. Jen trochu cukru dávám do rybíz. Marmosky protože jináč by jsme asi byly hubou naruby :D Ále nikdy nedávám žádnou chemii. 🙂

evaatje
4. zář 2018

Holky, tady je super popsaný recept jak na marmeládu bez cukru : https://www.jimejinak.cz/svestkovo-bezinkova-ma... 🙂