Máte tip na příručku pro zpestření výuky ČJ?

vilca
6. zář 2008

Ahoj holky, vím, že si asi řeknete, že jedno téma pro učitelky už tady je. Jenže bohužela tam přispívají hlavně kolegyně ze SR a ty mi v tomto případě neporadí... 😕
Potřebovala bych se zeptat těch z vás, které učíte ČJ, jestli nemáte nějaký dobrý tip na příručku, kde bych našla nápady pro zpestření výuky nebo prostě jen cvičení do mluvnice i do slohu pro 2. stupeň ZŠ. Prostě něco, co používáte vy, abyste si usnadnily práci s vymýšlením vlastních cvičení. 😉
Mohou to být příručky s diktáty, doplňovacími cvičeními, větami k rozboru, nápady do slohu apod... 😅
A jestli je některá z vás čirou náhodou hudebkářka, poraďte mi nějaké aktivity, které budou bavit "dětičky" na druhém stupni ZŠ 😉 Nebo třeba noty a tak... 😵
Bylo by super, kdybychom si tady vyměnily pár dobrých rad a nápadů. Díky za každý příspěvek 😉

vilca
autor
6. zář 2008

Nikde žádná češtinářka? 😕

nobody
6. zář 2008

asi ne 🙂

vilca
autor
7. zář 2008

😀
nobody, ještě že je tady aspoň někdo, kdo mi odpoví 😝

nobody
11. zář 2008

vilco, tady je celkem dost učitelek ... 🙂

vilca
autor
12. zář 2008

Jenže asi žádná češtinářka nebo hudebkářka... Jsem tady úplně out 🙄 Nebo kde je dost učitelek, nobody? Asi jsem nepochopila (to víš...učitelka, k tomu ještě blondýna 😅 )

gedren
12. zář 2008

vilco, ja mam matnej dojem, ze verusky ucila hudebku, ale mozna se pletu. Zkus si to vyhledat nebo ji rovnou napsat...

nobody
13. zář 2008

vilco, no jo, blondýnky ... 😀 😉

janulle22
13. zář 2008

ahoj vilco ja sice ucitelka nejsem alechci se zeptat vy nemate nejake kurzy ve skole...?moje tchyne je reditelka ZŠ a porad vypravi jak posila ucitelky na nejake skoleni...aji holky ze skolky chodi...byly tam matikarky i cestinarky...

renat2
13. zář 2008

Ahok vilco, tak jedna dobrá zpráva je, že se našla alespoň jedna učitelka (a mimochodem jsem taky blondýna 😉 , bohužel však moje kombinace je úplně jiná, než ty potřebuješ (mám němčinu a geografii pro střední školy). Ztaím chytám zkušenosti na částečný úvazek na druhém stupni ZŠ, jestli vydržíš do pondělí, tak se zkusím zeptat holek češtinářek, jestli něco nemají. Třeba budou mít nějaké nápady nebo tipy na nějaké knížky apod.

vilca
autor
14. zář 2008

gedren, díky, zkusím jí napsat 😉
janulle, to víš, že nás na školení a kurzy posílají. Jenže za ty 4 hoďky se toho zase až tolik pochytit nedá. Samozřejmě se dozvíš plno nových dobrých nápadů, ale to bych na ty kurzy musela jezdit každý týden, aby mi to vystačilo. A navíc...dobrých nápadů pro zajímavou výuku není nikdy dost 😉
renat, díky. Vím, že existuje obrovské množství takových příruček a knížek pro zpestření výuky. Jenže některé se v našich podmínkách nedají tak úplně využít nebo obsahují něco, co je všude pořád dokola. Spíš mi jde o nějaké nápady, aby to učení bavilo i pubescenty 😝

vilca
autor
14. zář 2008

Abyste mi rozuměli... Je mi jasné, že to, jestli žáky daný předmět ve škole baví nebo ne, závisí hlavně na osobnosti učitele. Já osobně mám tu zkušenost, že se děti na moje hodiny těší. Snažím se, aby je to bavilo. Ale jelikož jsem pořád ještě začínající učitelka, tak bych ráda poznala i jiné možnosti, které se dají při výuce použít.
Nejde mi teda o to, abych se nemusela připravovat a šlo to samo. Spíš bych chtěla poznat i něco, co třeba používají moje mladé perspektivní kolegyně 😉

nobody
14. zář 2008

vilko, no aspoň něco se vyřešilo
a co tam studujete? já bych se taky mohl zkusit zeptat pár ženských 😉

vilca
autor
14. zář 2008

Nobody, myslíš co učím? No v ČJ všechno - mám 7.-9. ročník ZŠ, takže se dá říct, že všechno, co se týká pravopisu, větných a jazykových rozborů, teorie i dějin literatury... Takže mě zajímá cokoliv 😉
A v HV hodně zpíváme, takže nějaký odkaz na noty vhodné pro 6.-9. roč.. Já hodně používám písničky ze zpěvníků Já písnička (1.-4. díl), ale v pěveckém kroužku používám taky vícehlasé skladby. Loni jsem s osmačkami a deváťačkami docela dobře zvládla i Adiemus (ve dvojhlasé úpravě s klavírem a bubínkem), což byl docela úspěch. Takže se nebráním i takovým věcem - když jsou dětičky dobře motivované, tak zvládnou různé věci 😵 No a jestli má někdo nějaké nápady na hry a zpestření výuky dějin hudby včetně poslechu, tak budu moc vděčná 😉

janulle22
14. zář 2008

vilco a vy berete dejiny hudby...?co jste za ZŠ... 😀 to my vubec nebrali... 😀 😀

vilca
autor
14. zář 2008

😀 na to se mě neptej, já jsem tam 14 dní 😀
V plánech jsou jen takové ty základy - aby dětičky věděly, že existoval nějaký Bach, Mozart, Beethoven, Smetana, Dvořák atd... Ale to mi neříkej, že jste to v hudebce aspoň trošku neprobírali 😉
Proto by se mi hodily nějaké nápady, jak to trošku oživit 🙂

janulle22
14. zář 2008

no jsem sice uz par let ze skoly ale nepamatuju se na to... 😉 mozna jsem to nevnimala pac metohle teda vubec nebralo...spis me bralo kdyz mel nekdo zpivat pred tabulou a neslo mu to...to byla ta prava hudebka... 😀 a prca byla kdyz meli kluci zpivat a mutovali...faaaaak sranda.... 😀 😀 😀 😀

vilca
autor
14. zář 2008

😀 😀 😀
Tak tohle já v HV neprovozuju... Jednotlivě musí dětičky zpívat jen v případě, že otravují a nezpívají zároveň se všema 😠 Ani bys nevěřila, jak to na ně zabírá 😀

janulle22
14. zář 2008

ja te obdivuju ze ses dala na ucitelku me by asi svihlo z tech oubosu... 😀 ...to verim ze to na ne zabira...ale my kazdy pololeti museli zazpivat jakou pisen chceme(co jsme se ucili) a pred tridou ji prednest...nastesti jsem nezpivala tak hrozne ale nektri byli opravdu na hvezdnou pechotu... 😀 😀 😀

halkac
14. zář 2008

Ahojky, tak já jsem češtinářka🙂

K těm knihám - testů, kontrolních cvičení apod. je celá řada, téměř se v tom přestávám orientovat: nabídka je fakticky široká. Kdyby tě zajímalo, jaké knihy mám doma já, klidně ti je písnu, ale nenacházím mezi nimi zas až tak zajímavé kousky.

To, co by mohlo oživit výukou na 2.stupni, najdeš například zde: http://knihy.abz.cz/prodej/cestina-nas-bavi

Hodně inspirativní jsou pro mne i stránky...www.kritickemysleni.cz (např.http://www.kritickemysleni.cz/klisty.php?co=28/...)

aurinko
14. zář 2008

nam ucitelka na druhem stupni (byla taky cestinarka+hudebkarka) poustela pisnicky z kazetaku, nebo hrala na klavir a my zpivali s ni. kdyz jsme otravovali, tak nam diktovala literaturu nebo rovnou diktaty. a kdyz jsme byli hodni, tak nam poustela povidky simka a grossmana, to jsme milovali! jen v 6. tride jsme meli jinou ucitelku a ta nas nutila zpivat kazdyho na znamky Tece voda tece a to bylo hrozne potupny, zvlast kdyz u nas umely zpivat jen dve holky, ktere chodily do sboru...

vilca
autor
14. zář 2008

halkac, díky moc. Vím, že nabídka takových příruček je široká. Proto právě sháním názory a zkušenosti, co stojí za to si pořídit. Kdybys mi napsala třeba do IP, co máš doma plus jestli to stojí za to, tak budu moc ráda 😉
aurinko, právě proto, že si dovedu představit, jak je to pro někoho nepříjemný, tak jednotlivce přede všemi zpívat nenechávám. Používám to jen v krajních případech, když někteří kluci do toho kecají a nezpívají s ostatníma. A na to si dává každý pozor 😝

nobody
14. zář 2008

no ... my jsme byli na gymplu rozdělení do zpěváckou polovinu a na polovičku nezpěváků
ale mělo to výhody, nemuseli jsme psát testy z hud. pojmů a měli pokaždý za jedna 😀

to jen odbočka, kterou jsem neposlal

jabber
15. zář 2008

Tak já si jen pamatuju, že nám v HV učitelka vždycky pustila nějakou skladbu a my jsme museli odhalit všechny nástroje, co tam jsou slyšet 🙂

paratko
16. zář 2008

vilca: já se dost vyžívám právě v dějinách, samozřejmě ne do detailu jako na pajdě, ale prostě takové to the best of, aby znali, skladbičky vybírám fakt s efektem, vždy se najde někdo, kdo by se rád (za známku) předvedl a zahrál něco, co je na programu, u hud. teorie zabírá primitivní rytmický diktát, se mohou přetrhnout, kdo to bude mít správně, hodně oblíbené je probírání hud. nástrojů, kde se zase vyřádí děcka ze ZUŠ (naposledy úžasný malý trumpetista 😅), ve zpěvu už silně nudí právě pěvníky Já, písnička, takže v hudebninách najdeš Hity století + další a další notičky (české i zahraniční) a to se to pak zpívá (zpívali jsme rádi Malý vůz, Nonstop, Čo bol to prebolí, Sladké mámení, Nothing else matters...)

vilca
autor
16. zář 2008

paratko, díky moc 😵 Učíš na 2. stupni? Někdy je to docela makačka, když dětičky nemají náladu, ale většinou je to super, když jsou správně "naladění" a nadšení pro věc 🙂

paratko
16. zář 2008

vilca: učím/učila 😉 jsem na gymplu, tam je Hv od primy do kvarty, v kvintě + sextě a prváku +druháku si děcka vybírají mezi ní a Vv 😎 takže co se týče věku - taková všehochuť, někdy byla lepší atmoška u prcků, někdy jsme se "vyřádili" se 16letými 🤐 😀

vilca
autor
16. zář 2008

No já mám 6. - 9. třídy, takže taky se dá říct všehochuť. Rozdíl mezi šesťáčkama a deváťákama je obrovskej. Ti menší jsou ještě takoví hraví a dělají všechno, co se jim řekne. Ti starší už mají svůj "názor na věc", tak když se seknou, tak je radši nechám, a příští hodinu jsou zase skvělí... Ale to už je asi daný tou nešťastnou pubertou 🙂
Jinak teď s nima zkouším rytmický troj-čtyřhlas a to baví všechny bez rozdílu věku... akorát ti, co jsou ve třídě pod náma, si musí myslet, že chceme zbourat školu 😀

paratko
16. zář 2008

vilca: páni, ty už nejsi na MD? 😕 tož já si ji pořádně užiji až do konce 😉

vilca
autor
16. zář 2008

Nene, už jsem učila i loni... prostě bez toho nemůžu být 😅
Až bude druhé mimi, tak asi doma zůstanu dýl... teď mi to vyhovuje tak, jak to je (EVičku hlídá moje mamka a odpoledne jsem s ní já)...myslím, že tím nestrádá nikdo z nás 😉