Matka, co nechce kojit. Znáte někoho takovýho?

petamaskova
28. pro 2010

měla bych otázku,je možné aby matka odmítla kojení z jakýchkoliv důvodu? znáte někoho takovýho nebo jste to sami zažily?

kijonkova.k
28. pro 2010

Já myslím,že možné je vše.Pokud matka kojit nechce,nikdo ji nutit nemůže.Prostě po porodu řekne,že kojit nechce,nevím,jak se na ni budou dívat,ale každopádně věc je to její a měla by se respektovat.

shaula
28. pro 2010

Samozřejmě, že to možné je, Kijonkova má pravdu - pokud matka kojit opravdu nechce, nikdo ji k tomu nedonutí... Ale osobně to nechápu 😕 🙄 Když někdo kojit nemůže, tak OK, nedá se nic dělat, ale že nechce? Proč? Kvůli prsům? Pro ty jsou dostatečný záhul už hormonální změny v těhotenství, takže to už tím podle mě nezachrání 😀 A připravuje se tím o ten nádherný pocit, když miminko spokojeně saje... Co já bych za to dala, abych měla kojení bez problémů, takže prostě mi hlava nebere, že o to někdo sebe a miminko připraví dobrovolně... 😖

lenkabu
28. pro 2010

Tělo patří matce a rozhoduje si o něm sama.

jjaanca
28. pro 2010

@petamaskova Proč nechceš kojit?

smardik
28. pro 2010

@petamaskova kamarádka nechtěla kojit a fak nekojila, prý by ji to obtěžovalo a UM je pro ní lepší řešení, od narození byla malá na UM, zdravotně nebyl důvod aby nekojila. já sama to třeba nechápu proč někdo nechce kojit, já kojila jen půl roku pak to nešlo ale jsem i za to málo štastná a vím že u třetího udělám vše proto aby to šlo co nejdýl, ale taky si myslím že je to každého rozhodnutí a pokud nechceš nekoj, než kojit a být nervní je lepší být na UM, prostě at je spokojená maminka i miminko

dibelka7
28. pro 2010

Každá z nás jse může rozhodnout sama.Moji první dceru jsem kojila jen 14dnů.ale byla bych ráda déle bohužel nešlo to. Teď mám miminko 5týdnů a měla jsem opět obavy,zatím kojím a chtěla bych co nejdéle. Ale dělám pro to vše abych měla pro malou mlíčko,musím pít čaje mlíko,už nevím co bych měla udělat,abych měla mlíčka víc. ☹

petamaskova
autor
28. pro 2010

@jjaanca textu neni psáno,že se jedná o mě 🙂

heliik
28. pro 2010

Ahojky.
Také bych řekla, že zaléží pouze a jen na matce dítěte, jak se rozhodne, já ale tohle nechápu.. Když je ta možnost, že je to mateřské mléko, přeci jen zdravější, a po poravdě, i se nějaká ta korunka ušetří, tak proč nekojit?? Samozřejmě bych nešetřila na úkor malé, aby to někdo špatně nepochopil. 😉

zany
28. pro 2010

Kojení je pro mimčo určitě lepší, pro matku pohodlnější, ale každá ať se rozhodne sama co chce a co ne... Nikdo nemá právo nikoho soudit, když se rozhodne nekojit 😝

jjaanca
28. pro 2010

@smardik To je zvláštní, mě by víc obtěžovalo připravovat UM. V noci, někde venku... kojení mi připadá mnohem jednodušší.
Kamarádka kojila jen 6 neděl protože se bála o prsa. Já kojila 18 měs. a prsa mám lepší než ona 😀

andyalukasek2008
28. pro 2010

@petamaskova Ano, jde to. Může i sama požádat o zastavení laktace tuším injekcí. Nevím jen, zda přímo v porodnici, nebo jinde.
Nebudu rozebírat, zda to chápu nebo ne, na to se neptáš. Nikomu do toho nic není. Je to pouze Tvé rozhodnutí. Sice asi v porodnici byste ev. bojovali, pokud se ptáš pro sebe, ale zažádej o zápis do karty, že sama na svou žádost a ze svého rozhodnutí kojení odmítáš a máš pro to důvod.

Aha, až teď čtu, že to není pro Tebe 🙂.

jjaanca
28. pro 2010

@petamaskova To není, jen mě to tak napadlo. A jedná se o tebe?

antana123
28. pro 2010

Ahojky je to každého rozhodnutí
já bych dala nevím co za to kdybych kojila normálně malý se mi nikdy nepřisál tak od porodu odsáván a moje pije z flašky absolutně nepohodlné pořád umývám lahve nebo vyvařuju kamkoliv jedu tašky sebou s odsavačkou a arzenálem myslím že kojení musí být super jen se vytáhne prso a je snad to někdy zažiju

andyalukasek2008
28. pro 2010

@jjaanca Z vlastní zkušenosti (kojení mi není i přes všechnu snahu dáno zdravotně a mám na to papír - kéž by to šlo), UM je pěkná "otrava" co se týče pracnosti a náročnosti, bez debat, navíc o financích nemluvě 😠 ...

zdeniii
28. pro 2010

Tak já znám několik maminek co nechtějí kojit, nebo hned schválně přestali, bohužel. Nechápu to... 😢

smardik
28. pro 2010

@jjaanca souhlas mě se taky zdá kojení jednodušší-ideální teplota,vždycky připraveno k podání, krásný pocit když se kluci přisáli, finančně nenáročné ale někteří lidé to vidí jinak. Oba kluci josu pořád na Um a na houby,musím vstát a připravit to,furt mít převařenou vodu, leze to do pěnez. Bohužel se mi nepodařilo kojit jak jsem chtěla- to jsem říkala nejmín do roka ale bohužel, starší syn se mi odstavil v 5měsících po MS, prostě moje mlíko už nechtěl-nešlo o bojkot prsa,odmítal i odstříkané a mladší syn se mi odstavil po operaci, prý na to citlivé děti tak reagují že se na nás zlobí že jsme je nechali v nemocnici samotné a už si potom prso prostě nevzal a je ua UM, měl 6,5měsíců

petamaskova
autor
28. pro 2010

@jjaanca ne,nejde ,jde o kamarádku co čeká třetí dítě a ani jednou moc uspěšná v kojení nebyla,tak nad tim uvažuje,je to pro ni už stres ted .

smolinek
28. pro 2010

Já byla ráda, že jsem to, jak se říká vyndala a pak zandala, žádné lítání po kuchyni, zkoušení teploty mlíčka, vyváření sklenic atd...
Samozřejmě, když mamina nechce, tak je to její věc, pak se ale nesmí divit a musí počítat, že ji nejspíš okolí tak trošku odsoudí. Něco jiného je, když to nejde a nedaří se.

petamaskova
autor
28. pro 2010

@smolinek proč by jí mělo okolí soudit? neni o nic horší matka než ta která kojí,hlavně,že budou oba dva v pořádku a v pohodě,ne?

smolinek
28. pro 2010

@petamaskova blbě jsem to napsala, neni to že jí odsoudí, že je špatná, ale pozastaví se nad tím a to dedukuji jen z této diskuze. Já bych to asi jako tady některé holky nepochopila, ale jak píšeš, záleží na zdraví a to u obou.

ivarei
28. pro 2010

Já nekojím, protože prostě nemůžu. Kojení je mnohem pohodlnější a zdravé, to je bez debat. Co bych za to dala. O to víc mě vytáčí, když na mě někdo (zásadně někdo, kdo má dítě na první pokus a naprosto zdravé) pohoršeně kouká... "Jéééžíši, ty nekojíš? Proč jako?" Jako bych za to mohla... Když se takhle někdo zeptá x krát, mám chuť říct: "Protože mě baví kupovat kojeneckou vodu, umělé mléko, vyvařovat lahvičky, připravovat mléko na cestách..."

Myslím ale, že na dětech není vidět, které bylo kojené a které ne 😉 a když někdo kojit nechce, nedělá to z něho přeci špatnou matku. Nikdo z nás nemá právo to hodnotit a odsoudit. Držím palce.

katule01
28. pro 2010

Já teda kojím a jsem za to strašně ráda... Jednak je to zdravé a hlavně šíleně pohodlné... A krásně se mi u toho s broučkem relaxuje 😉 Ať se kámoška zbytečně nestresuje dopředu a zkusí to... Třeba zrovna teď to bude mít bez problémů... Držím palce...

smolinek
28. pro 2010

jéé holky, takhle to ode mě nebylo myšlený. Dodávám, že jsem psala, pokud mamina nemůže, tak je to jasný, ale pokud někdo může a nechce, tak mi to přijde takový zvláštní. Z mého pohledu je to pohodlnější. Taky jsme nekojila tak jak jsem si představovala, ale v porodnici jsem to zažila, že holky z pokojů se slezly v kuchyňce a klevetily o tom aniž by třeba věděly důvod proč ta dotyčná nemůže kojit. To je pak sprostý a dost to ublíží.

@petamaskova píšeš tady o kamarádce a dodáváš, že ji nejde kojit, takže má problém , né že by nechtěla jen proto, že by si pokazila postavu nebo tak, chápu to dobře?

peppapig
28. pro 2010

Nevidim rozdil mezi maminkou, ktera koji, a ktera nekoji. Nedelala bych si tezkou hlavu a urcite bych se obrnila proti tomu stourajicimu okoli, je to nakonec volba kazdeho znas. Me zas nejde do hlavy, jak muze nekdo napsat, ze priprava UM je otrava, hmmm to pak je asi otrava mit deti co?! 😨

spagatice
28. pro 2010

Podle mě je to věc jen té maminky, které se to týká. Já jsem se vždycky bála, že nebudu moci kojit, protože moje máma má tři děti a nekojila ani jedno z nás. Nakonec jsem kojila naprosto bez problémů 😉 . Kojit to malinké miminko, bylo úžasné. Ale postupem času prcek skoro nepřibýval na váze, já jsem měla prsa zničená od sání a ožužlávání zubama. Kojení mi bylo už dost nepříjemné, tak jsem Michálka po devíti měsících kojení odstavila. Vzal to naprosto v klidu, prostě dostal jednou prso a podruhé lahev a vůbec mu to nevadilo. Jeho váha začla pěkně růst a taky od té doby spí líp. Takže já si stále myslím, že jsem se rozhodla tak nejlíp, jak jsem mohla. Michálek dostal z mého mléka dost dobrého, oba jsme si to období užili, ale už bylo prostě na čase přejít na UM.
Mimochodem zažila jsem v porodnici pani, která odmítala kojit, protože jí to bolelo 😒 . Nějak asi nepochopila, že nepříjemné je to ze začátku téměř pro všechny. Jenže místo toho, aby přešla na UM, tak malému nedávala pít vůbec. Ten celé noci a dny proplakal. Asi po dvou dnech měl zvýšenou teplotu, tak si na ni doktor posvítil, musela chodit kojit k sestrám. Ty si ji ohlídaly. To mi přijde mnohem horší, než když se někdo rovnou rozhodne pro UM.

betelgeuzz
28. pro 2010

@smolinek a jak budeš poznávat matky, které kojit nemůžou, a které nechcou? Budeš se jich ptát? Tím, že lidi odsuzují ty, které nechtějí, tak pak se vlastně na všechny nekojící dívají "svrchu", protože neví, proč zrovna tahle nekojí.

@petamaskova ať se kamarádka podívá na www.kojeni.net, je tam spousta různých dotazů a odpovědí a funguje to i jako poradna. Pamatuji si od autorky těch stránek článek, kde právě psala o matkách, které kojit nechtějí a jak potom postupovat. Možná tam bude mít i nějaké rady. Případně se může podívat, jestli tam nenajde svůj problém, který s kojením měla. A pokud to ještě nevzdala, může kontaktovat nějakou laktační poradkyni, která by jí po porodu mohla pomoci. V našem kraji funguje návštěva PA po porodu doma, já jsem ji měla doma 2x a moc mi s kojením pomohla.

vlckulka
28. pro 2010

Asi patřím mezi ty zavrženíhodné matky, které nekojily, přestože by možná mohly 😕 Moje holky se narodily ve 35tt, s mlíčkem jsem neměla problémy, měla jsem ho dostatek, ale holky se nejprve nepřisály (byly malé, měly 2 kg a ještě k tomu jsem musela používat kloboučky, protože mám vpáčené bradavky), sestry v porodnici mne neustále nutily přikládat, že se přisajou, ale vždy to končilo příšerným řevem a holky nakonec nechtěly ani UM z lahvičky a jedna skončila v inkubátoru na infuzi s výživou a druhá měla namále, tak jsem prostě ze svého rozhodnutí přikládat přestala, protože to bylo šílené a už jsem to nezkoušela ani doma po propuštění (přestože mi to neustále všichni připomínaly, že prostě musím), protože to většinou končilo stejně, tj. řevem 😖 Kdybych možná vytrvala, tak by se holky přisály jak by postupně rostly a sílily, ale už jsem prostě neměla sílu já, odsávala jsem, ale mléko se postupně vytrácelo, až jsem s tím asi po měsíci přestala úplně a od té doby jsou na UM a také žijí a nemocné byly jen jednou, měly lehkou rýminku. Že nekojím mne nijak netrápilo, nehroutila jsem se z toho, holky to zvládly na výbornou a kojení nepovažuji za spásu všeho. Finančně to možná náročnější je, ale s tím jsem počítala, když jsem si děti pořizovala, protože je nebudu kojit do jejich 18ti let a rozhodně mě nijak neotravuje, že neustále musím hlídat teplotu mlíčka, převařovat vodu a sterilizovat lahvičky a že jich za ten den je hodně 😝

smolinek
28. pro 2010

@betelgeuzz venku těžko, já jsem uvedla příklad v porodnici, co mám ze své zkušenosti. Já se na pokoji s mamina bavila, navíc měly třeba už druhý, tak poradily. Venku taky nezjistíš, jestli má ve flašce odstříkaný a nebo umělý.

kach82
28. pro 2010

Jedna naše známá prohlásila, že kojit je schopná každá matka, jen líná ženská má problémy s kojením. Jako že je líná se pořádně rozkojit, nemá na to tu trpělivost. 😕 😕 😕
Já se snažila dělat, co jsem mohla, ale mlíka bylo málo a dcerku po čase už nebavilo se namáhat dlouhým sáním, když pak stejně měla ještě hlad. Takže byla na UM a moje mléko měla po flašce jako zákusek. I tak jsem odsávala 7měsíců. Bylo to náročné, ale byla jsem ráda za každou kapičku. Vím, že příště se budu opět snažit dát svému dítěti co nejvíce svého mlíka.

helik007
28. pro 2010

Ano,já jsem matka co mohla kojit a bez problémů a dokonce jsem kojila 5 týdnů a přestala jsem...absolutně nechápu co je na tom divného??Svoje dítě určitě nemiluju o to mín....malýmu bylo uplně šumák jestli má prso nebo láhev...mě víc vyhovala lahev,tak jsem přestala... Už vidim těch rozčílenejch maminek co budou reagovat🙂))) ale předem upozrnuji,že je mi uplné jedno co si o tom kdo myslí...hlavně aby bylo v pohodě moje dítě a já🙂)) a to -i bez kojení !!!světe div se-jsme...