Matka, co nechce kojit. Znáte někoho takovýho?

petamaskova
28. pro 2010

měla bych otázku,je možné aby matka odmítla kojení z jakýchkoliv důvodu? znáte někoho takovýho nebo jste to sami zažily?

kubaka
31. pro 2010

@wacata37 "Nikdo vam nerekne ze kojeni neni vubec prirozena vec pro matku i dite. je to priserna rehole a musite to oba chtit a umet. "
😀 sorry, ale co je tohle za blábol - snažíš se sama před sebou ospravedlnit, že jsi nekojila? Jsme savci, je to pro nás přirozené a automatický způsob jak nakrmit narozené mládě. Ovšem nepopírám, že dnešní jedinci značně ztrácení své přirozené instinkty a pudy. I to je viditelné. Naučit se to dá za pár hodin, ustálí se kojení za pár týdnů. Novorozenec se rodí jen s několika životně důležitými reflexy a jeden z nich je sací. Takže tvrdit, že tvoje novorozeně nejevilo o kojení zájem je jen tvá fabulace a výmysl. 😀 Tohle snad nemůžeš myslet vážně, fakt 😀
Ale samozřejmě než předávat dítěti mateřské mléko s takovým odporem a takovými dávkami stresových hormonů je samozřejmě blbost - to to umělé mléko je v takové situaci mnohem zdravější -třebaže (další tvé nesmyslné obhajování nekojení) - nikdy, NIKDY nenahradí mateřské mléko. Pořád a vždycky to bude jen ) náhražka. Složení MM se mění každý den, každou hodinu podle kondice dítěte a momentálního bakteriálního osídlení prostředí, ve kterém se matka a kojené dítě nachází - vždy spolu. UM je konstantní a neměnné, mrtvé.
Kdo nemůže kojit, tak není co řešit, kdo nechce kojit z malicherných důvodů (...), tak je zabedněná slepice, ale taky není co řešit. Jeho problém.

sicinka
31. pro 2010

Ahoj, já jsem sice přes počáteční problémy kojila, ale v mém okolí s tím měla vetšina kamarádek problémy a vůbec se nedivám, ten tlak okolí je velky a uplne zbytecny, Třeba mému prckovi odmítli dát v porodnici příkrm i přes to že měl 10 % váhy dole, byl apatický, přestal čůrat. Toho se nejvíce děsím u dalšího, v mém případě mě opět čeká císař a delší pobyt na JIP a nechci už nikdy nechat dítě 3 dny o hladu, jako byl Dáda. Jinak spousta laktečních webů přičítá kojení i přínosy, které mít nemůže a nemá a když známá laktační poradkyně napíše mamince, že pokud kojí tak nehrozí infekcfe rotaviry tak mi to příjde i nebezpečné. MYslím si že u nás tahle vlna za pár let opadne a bude to jako v zahranicí, prostě si v porodním plánu vybereš zda kojit chceš nebo ne a pozastavovat se nad tím nikdo nebude.

weri1
31. pro 2010

@sicinka myslím, že neopadne. Kojení se vždy podporovalo co tak slyším i od starších generací.
Jasně, když jsou k tomu vážné důvody, tak ať maminka nekojí, ale z pohodlnosti, nebo dalších nesmyslných důvodů, to nechápu....

sicinka
31. pro 2010

JJ, máma mi taky říkala, že jí tajně pašovali v porodnici flašku - ona ale nekojila nikdy. Já si jen myslím že ta msáž je spíše kontraproduktivní, asi jsem měla smůlu ale v mém okolí bylo 5 malých dětí a bez dokrmu UM jsem kojila jediná. Prostě ač jsem po cca 14 dnech kojila bez problémů, tak chápu že do toho strsu někdo podruhé nebo potřetí jít nechce. Taky má ten nadhled nějaké dítě už mu na UM vyrostlo a vidí že je normální 🙂 A mám několik knih od manželovy sestry, která žije v USA a tam jsou vysvětleny velmi podrobně přínosy kojeni, krátce jsou tam možná negativa a v porodním plánu je to jako jedna z podleních položek. Ač jejich zdravotnictví nemusím tak takhle by to mělo podle mě být.

anieanne
31. pro 2010

Ahoj. Já s kojením přestala částečně kvůli problémům, částečně ze svého rozhodnutí. Malý se už v porodnici přisával suprově, bohužel naše kojení trvalo i hodinu, a po převážení jsem zjistila, že si za tu hodinu vytáhne tak čtyřicet, a pět minut po kojení zase plakal hlady... A když jsem mu dala svoje odsáté z flašky, krásně vytáhl 120ml, ale opět za pár minut hlad.. Navíc měl z mého mlíčka hrozné bolení, a to jsem dodržovala fakt striktní dietu, žádné nadýmavé věci, pečivo, bublinky... A poslední problém je reflux.. Takže jsem čtrnáct dní čistě kojila, potom týden kojila plus dokrmovala, a v měsíci skončila úplně na UM. Hrozně jsem to obrečela, přišla jsem si jako hrozně neschopná matka, co nedokáže dát svému dítěti to základní - mléko. Ale co jsme na UM - Nutrilon + Nutriton, je malý nejspokojenější miminko. Prdy skoro zmizely, díky Nutritonu vůbec neblinká, krásně přibírá.. A to je pro mě důležitější než to, jak se na mě okolí dívá 🙂

wacata37
31. pro 2010

@kubaka a to je co za buzeraci? Ja jsem uz v letech tak se nencham zvyklat ale nejaka mlada maminka se lekne a bude se temahle tvyma kecama pekne trapit. Zadny vymluvy jsem nemela proste jsem vedela ze kojit nebudu a taky jsem nekojila ...velka tecka....nic vic nic min.

ale co me urazi a zarazi je ze nazivas nekojici matky slepicema...a ty ses potom co? 😉

smilers
31. pro 2010

Holky, ale vzdyt to je kazdeho vec jestli koji nebo ne 😉 Nekdo ma hold zabrany ke kojeni, a je jedno z jakych duvodu , byt jsou pro nektere z Vas banalni a nechapete dotycnou, ale co je lepsi byt spokojena mamina bez nervu nebo mamina s nervama, kdyz ji kazdy rika, jak skvele je kojit, uz tu bylo tolik nametu na toto, ja kojila jen po dobu me hospitalizace po CS, a to jeste tak, ze pri kazde ceste na JIP jsem se obavala, co zase sestricky reknou, kdyz ponesu tak malo mlika pro tri deti, uz to dost depta, mleko jsem ztratila po cca 2m, a popravde jsem za to rada, a muzete si o me myslet co chcete, nezavrhuju ani jednu skupinu, kazde pro a proti ma nejaky svuj duvod a rikat o tech, co proste jen tak nechteji kojit, ze jsou slepice, je opravdu ubohost, @kubaka co ti dava pravo je tady tak titulovat, tvoje telo to neni a kazdy delame jen to, na co se citime.

A priprava UM zase tak dlouho netrva, kor, kdyz uz mate vsechno pripravene a jen nasypete Um a zalijete vodou🙂

lotyna
31. pro 2010

Bohužel patřím k ženám, kterým se vůbec nerozběhla laktace, i kdyby se na hlavu postavily. Za všechny takto "zdegenerované" ženy (eventuelně za jejich "zdegenerované" děti) moc děkuji za názor @kubaka, že UM nikdy, ale opravdu NIKDY nenahradí mateřské mléko a další hluboké myšlenky.
Zároveň se hluboce skláním před některými (awalancha, wacata37 ap.), že měly tu odvahu zde otevřeně vyjádřit svůj postoj.
Jinak přeji všem do dalšího roku všechno nejlepší a @kubaka přeji, aby nikdy nemusela trávit "pár hodin" s novorozencem, který nejeví o kojení zájem. Kdyby to totiž opravdu musela udělat, nikdy by zde takto nemluvila.

k.jolanka
1. led 2011

@smilers to sem do diskuze nepatří, ale jsem ohromena z tvých trojčátek, gratuluju! 😉

kubaka
1. led 2011

@wacata37 fakt mě fascinuje, jak si každý vybere a slyší jen to, co chce, napsala jsem jasně, že kdo nechce kojit z "malicherných" důvodů - nemůžu chlastat, chodit ven, musím být uvázaná u dítěte, nechci si zničit prsa (což je blbost, protože žláza se zvětší už během těhu), tak to nelze nazvat jinak než nedospělou omezenou slepičárnou. A takových tu je - teda v jiných tématech, pozor.
Kdo nemůže kojit - tedy nekojící a kdo má nějaký vážný psychický nebo fyzický blok - taktéž nekojící - jsem psala, že není co řešit. To nejsou malicherné důvody a rozhodnutí - je to vyřešené, jsou na trhu UM pro tyto případy.
Ale promiň - když obhajuješ své rozhodnutí nekojit při zjištění těhotenství tím, že dítě po narození stejně nejevilo zájem , tak to je blbost a nesmysl. Jen berlička "dítě stejně nechtělo být kojené". Nesmysl. Ty ses rozhodla , bylo to jen tvé rozhodnutí a tím můžeš odůvodňování skončit. Všechno ostatní, co jsi psala, je zbytečné. A proti tomu jsem protestovala.

@lotyna ale kdepak - kojení je psychická záležitost. Po obou císařích se mi mléko udělalo až pátý den po porodu. Někdo by už jančil, já byla naprosto vklidu, protože mě ani nenapadlo, že by se mi mléko neudělalo. A pokaždé se udělalo. Kluci se přiculi, vypili 5 ml 😀 mleziva za 20 minut. sestřičky je dokrmily cizím MM a tak to šlo každé tři hodiny. Mezitím jsem si lízala rány - ošetřovala Bepantenem ožužlané bradavky, čistila jizvu na břiše, ošetřovala modřiny po kapačkách atd. Šestý den jsem odcházeli s mlíkem, které mi teklo ušima a se zahojenýma prsama. Takže fakt jsem si taky užila svý. Pokud by se ale laktace nerozběhla nebo by kluci nesáli, prostě by přešli na UM bez výčitek svědomí a ospravedlňování se před okolím. Od toho je UM, aby zachránilo to, co se přírodě nepovedlo. Navíc novorozenec je tak nacucaný plodovou vodou, že den bez jídla fakt vydrží. Toho prvního sestry musely odsát, aby se probral a začal mít vůbec hlad 😀 Takže dá se říct, že taky nejevil o kojení zájem a jen chrněl - měl porodní váhu 4700 g.

dlabinecka
1. led 2011

No, abych přispěla svou troškou do mlýna - jsem zastánce kojení, myslím tedy sama osobně - chtěla jsem kojit a díkybohu nebyl problém. Připadá mi docela normální, že někdo nechce kojit i z "malicherných" důvodů. Co je pro někoho "malicherné" pro jiného je zásadní. Každý jsme nějaký, ale nejhorší je, když je někde fanatik....

wsmoulinkaa
1. led 2011

ahoj...já kojila tak měsíc....neměla jsem moc mlíka...a upřímně, byla jsem ráda, to mordování prsou mě vysilovalo... 😔

makak21
1. led 2011

Holky já jsem taky zastánce kojení, kojit jsem chtěla a kojím stále 😅 ale abych nazvala někoho slepicí, jen proto, že vyznává něco jiného než já, ať už ze sebemalichernějších důvodů, je známka neskutečné hlouposti. Nezlobte se na mě, ale jinak to říct nejde 😖 Základ všeho je vlastní rozhodnutí a nikdo nemá sebemenší právo kohokoliv odsuzovat či nějak titulovat 😝 Opravdu ubohost 😝

wsmoulinkaa
1. led 2011

@makak21 souhlasííím!!!!!!

wsmoulinkaa
1. led 2011

@kubaka tak mě nedávali MM na příkrm v porodce...dávali UM na příkrm...přikrmovala jsem ji stříkačkou....ale my se narodily o měsíc dřív tak neměla tak dobrý sací reflex...ale to jsi dobrá že ti pak mlíko teklo i "ušima" mě to neteklo ani když jsem si odsávala tou odsávačkou elektrickou v porodce, vytáhla jsem z obou prsou za 20min 20-40ml 😲 byla jsem z toho hotová a nesla to jako svátost sestrám 😔 takže jsme přikrmovaly a doma teda taky nic moc...vzdala jsem to po měsíci

majdula
1. led 2011

Mno nevim, ja po cisari mliko nemela vubec, spustilo se az treti den a jen malicko, bezmala mesic jsem prikrmovala UM ze strikacky pres prst a mezitim odsavala a vsemozne se to snazila rozjet vic... Bylo to ciry zoufalstvi, ale chtela jsem a snazila se a svete div se, rozkojila jsem se nakonec a kojim doted 😝
Takze to nejsou plane blaboly, ale osobni zkusenost, ze kdyz se chce, vsechno (nebo aspon drtiva vetsina veci) jde. Vzdavat to po prvnim dnu nebo tydnu s tim, ze to NEJDE, je strasna skoda!

Samozrejme zaplatpanbuh za UM! Taky jsem byla vdecna, ze je a prcek nebreci hlady. Ale zaroven si rikam, co by soucasne mamky delaly, kdyby nebylo... jeste pred nejakymi 100 lety by proste kojit musely 🤐 Anebo sehnat kojnou, pripadne mliko od kravicky 😔

kubaka
1. led 2011

@makak21 asi bych to okomentovala citátem ze seriálu o skupině mladých vědců Teorie velkého třesku: "respektuji tvůj stupidní názor". Čiže není nic ubohého na tom napsat, že je to vaše rozhodnutí, i když já s ním nesouhlasím a považuji ho za stupidní. Nicméně je vaše a vy se nemusíte řídit co já píšu. Toť smysl diskuse.
Žádného sebevědomého vyrovnaného jedince, který ustojí s přehledem své omyly, chyby a nedostatky a žije s nimi v míru, žádné jakkoliv protichůdné názory nemohou rozhodit ani ovlivnit. 🙂 🙂 Když chci směrodatné informace, jdu do odborné literatury.
@wsmoulinkaa tak to se prostě bohužel stane - no, nedá se svítit. Odsávačku jsem nesnášela, taky mi to s ní nidky nešlo. Používala jsem ji zpočátku jen na uvolnění přeplněných prsou, než se laktace usadila na poptávku-nabídku.
Já rodila v Podolí, tam z toho vědu nedělali, nestresovali a já byla tak grogy, že už jsem stejně nic okolo moc nevnímala. Ještě k tomu preenklapsie, akutní sekce, vysoký tlak ještě po porodu, takže jsem byla ráda, že jsme to napodruhé zvládli oba ve zdraví 😝 Máš stejný věkový rozdíl jako já mezi dětmi. to je rozdíl,co? 😉

kubaka
1. led 2011

@majdula teda klobouk dolů před trpělivostí a vůli, - souhlasím naprosto, taky jsem chtěla napsat, že dřív se naši předci a pramatky nijak "svobodně" nerozhodovaly, zda kojit své novorozeně. to jen my, v moderní době máme pocit, že osobní svoboda se vztahuje na úplně všechno a zapomínáme na přirozené apely přírody. Krmit své novorozeně je jeden z nich a není nad čím dumat a rozhodovat se "mám právo" - v případě např. kojení je to podle mě přirozená povinnost. co právo dítěte být kojené? V tomhle prostě demogracie neplatí.

wacata37
1. led 2011

@kubaka vis co at si myslis co chces zavrhujes ty co si vybraly jinou cestu nez ty a nazyvas je jmeny! co se tyce me ja se tak rozhodla ale schodou okolnosti i dite se odmitalo nasat. Mela jsem u sebe kazdy den po 3 dny porodni asistentku (dochazela k nam domu a byla tu s nama 1-2hodiny) snazila se nutila me, vselijak balila dite a strkala mi ho kdovi kam a presto vsechno dcera nechtela a nechtela. Neslo ji to kdyz uz se chytila tak vysala minimum neceho a tak ji to vycerpalo ze pak uz nemela silu pokracovat. Saci reflex sice vsichni mame jak jsem videla jeden program nekteri z nas dokonce do 13 let (a fanaticke maminky pilne do tech 13 koji coz si myslim ze uz trosinku o zavislosti) a ten stejny savy efekt uplatni miminka pri nasati na flasku a rikej si co chces umela mleka jsou dobra, dokonce si muzes vybrat proti alergicka, hutnejsi pro hladovejsi mimca. Ja jsem s flaskou presne vedela kolik mala vypila a nemusela jsem se trapit kdy se zase nasaje. a jestli ji neco nechybi.

jinak jsem si nevsimla ze by nekde vydavali nejaky manual a tam stalo tiskace ze 'koj nebo zemres'. Je to opravdu kazdeho vec a jestli je to kvuli postave, vytahanym prsum nebo protoze nemuze je to a porad bude to kazdeho vec! Myslim ze kazdy si musi najit rytmus ktery jemu samemu vyhovuje. Napriklad vy v CR mate materskou 3 roky a dele my tady v UK mame jenom pul roku takze kojici maminka pak musi plnit flasky mlikem a mit je v lednici pro chuvicku. Tak to je potom o cem. A nejhorsi vymluvu co jsem slyslea je ze matka co nekoji nema s ditetem stejny bond. To opravdu neni pravda. Ja kdyz jsem malou krmila tak jsem ji zpivala povidala jsem ji a je to uplne stejne jako kdybych ji kojila ale to by mozna ani nevnimala protoze kojeni je pro dite hodne velike usili...schvalne si nekdy vsimnete jak jsou miminka cela zpocena po pulhodine na prsu... 😉

janneke
1. led 2011

Ono když se někde v Africe narodí nějaké černé mamince malý Ngudu, tak bude u prsu do 4 let, možná déle, a kojit ho maminka musí, i kdyby měla mít prsa vytahaná až do pasu, i kdyby ji napadlo, že se by se jí to třeba mohlo příčit, protože jaksi jinak by malý Ngudu nepřežil. (a že sice potom desetiletý Ngudu stejně bude podvyživený, to už je bohužel jiný příběh)
Jaký je v tom vlastně rozdíl? Tyhle afričanky všechny kojí, protože musí. My v naší vyspělé civilizaci máme naštěstí po ruce UM, bohužel někdy po něm saháme až příliš brzy.
Nikoho neodsuzuji, ovšem říct, že nebudu kojit, protože mně to nebaví, nechci si zničit prsa, chci si dát víno etc., to je pro mě nepochopitelné.

Jinak tedy tyto diskuze kojení versus nekojení jsou podle mého názoru takové žabomyší války a jak takové končí, víme všechny, že.

majdula
1. led 2011

@kubaka No presne, na pravo ditete se malokdo ohlizi ☹ Mama vetsinou resi jen co je dobre pro ni, pripadne co ji neobtezuje nebo nepridelava praci... ale jestli by to tak chtelo nebo potrebovalo miminko, to uz jde stranou. Kdyby ti malicci prckove umeli mluvit, myslim ze bychom se hodne divili 😔
Nevim, pro me tenhle typ nekojeni (= "nechce se mi, otravuje me to") spada do stejneho ranku jako vyplakani (= "nechce se mi ho uspavat, obtezuje me to a zdrzuje") a pozdeji ruzne zhusta zbytecne tresty (i kdyz by stacila trpelivost a ochota predchazet nekterym situacim). Ted ctu jednoho Matejcka a je mi z toho vseho smutno 😔

A nejsmutneji mi je, ze letosniho Silvestra jsem stravila (a nekolik dalsich jeste stravim) naprosto strizliva. V tomhle pro zmenu nekojicim zavidim 😀

lu777
1. led 2011

holky nehádejte se... myslím že každý se může rozhodnout... myslím že to tak bylo vždycky, určitě aspoň ty bohatší si kolikrát najaly kojnou a vím že to tak bylo i na vesnici když někdo nemohl kojit... třeba moje babi nekojila protože dělala v továrně a odstříkávat bylo šíleně pracný bez odsávačky, takže prostě kojila sousedka a nebo se dělal rýžový odvar...

já jsem se u obou dětí hodně snažila, u druhého bych řekla že až příliš a stejně maximum byly necelé 4 měsíce...
obrečela jsem to, ale je fakt, že mám velice aktivní děti a když dorazila kombinace nemoci, vzdoru a ozubování a sotva jsem stála na nohách, tak bylo super, že když jsem tu třeba týden byla na ně sama, tak jsem si aspoň mohla nalít štamprdli, aby mi z toho už necvaklo v hlavě 😝 a mohla jsem se i normálně najíst, abych to zvládla, protože obě mé děti měly obrovské potíže s bříškem a to dlouho, takže při kojení jsem měla hroznou dietu a byla jsem opravdu vysílená...

jako kvůli postavě to ale nechápu protože z mojí zkušenosti nejvíc zničilo prsa (mám je totál v háji, uvažuju o plastice 😝 ) těhotenství a to jak se pak nalily atd...

lu777
1. led 2011

takže jak píšete co by dřív dělaly matky, tak právě se dělával rýžový odvar 😉 můj strejda na něm vyrostl, kojený nebyl vůbec a je to silák, dneska mu je už 65 let

lu777
1. led 2011

a ještě mi to teda nedá napsat, že to že příprava UM je něco složitýho nebo dlouhýho, to je nějaká fáma 😀
mně to pořád říkala má kámoška, tak jsem si to jednu stopla, netrvá mi to ani minutu...

jinak zdravotně nějak nejsem přesvědčená že je kojení lepší, udělala jsem si kdysi (když jsem byla špatná z toho, že M. byl hrozně málo kojený) takovou anketu mezi kamarádkami a v jejich rodinách a nevyšel z toho žádný jednoznačný závěr... např. moje mamka měla 4 děti, z toho dvě kojené rok a půl skoro a dvě nekojené vůbec nebo jen v šestinedělí.... a zdravotně je to tak že jedno kojené a jedno nekojené jsou na tom blbě a totéž u kojených....
a např. v mém okolí mám 3 ekzematiky a všichni jsou kojení... takže spíš bych řekla že to je přirozenější a praktičtější třeba na cesty, ale co se týká zdraví, tak prostě nějak na to nevěřím, protože já třeba byla taková zombie po porodu a z totálního nevyspání, ve stresu jak obě děti pořád brečely kvůli kolikám, že si myslím, že to mlíko muselo být plný stresových hormonů 😖 ale já měla asi i nízkotučný mlíko, mohla jsem kojit po hodině pořád dokola a na MM mimča přibejvaly malinko, asi na to nejsem stavěná, nepomohla ani laktační poradkyně, ani homeo, ani elektrická odsávačka...

lu777
1. led 2011

a ještě další část monologu 😅 :
každá kojit nemůže... já jsem třeba byla i u kinezioložky, dulu jsem měla kvůli přiložení i u porodu, i na telefonu, i byla u nás doma a stejnak to nešlo, dělala jsem všecko co mi řekla a co jsem si vyčetla... nakonec mi řekla, že už neví co poradit, tak jsem zkusila dát si malou na 3 dny do postele a mít ji jen na sobě, to prý může pomoct ale ani to nepomohlo....
takže opravdu názory že kdo nekojí tak je línej to je blbost...
plno věcí je daných geneticky, fyzicky a já třeba měla 2. porod extrémně lehkej a rychlej a kdybych takový měla oba, tak bych taky pak mohla tvrdit někomu kdo měl porod den a půl (jako má kámoška) že na tom nic není a na co si stěžuje a co z toho dělá vědu a jak je to přirozený atd.... 😅 😅
plno věcí záleží na psychice ale základní nastavení je od přírody... někdo má třeba velký prsa a mlíko nemá a někdo má malý a kojí jak nic a nechápe jak může mít někdo problém s něčím... třeba moje švagrová měla problém otěhotnět dlouho, porod blbej ale pak dvojčata kojila tandemově do roka a půl a přitom prsa fakt nemá a je hubená neskutečně... ale prostě v tomhle směru funguje suprově a nic pro to nemusela dělat...
tak kdo kojíte, tak to je super, že nemáte problémy a nebo byly překonatelný, každej to tak nemá....

a jinak mi ta debata přijde tak legrační jako odplenkování... za deset let budou ty děti ve škole a bude jim úplně jedno jestli se počůrávaly do 2 let nebo do 4 a nebo jestli byly kojený do půl roku nebo do roka 😉
myslím, že o tom mateřství není, není žádný rovnítko mezi tím, že kdo kojí tak je lepší a opačně...
to by to bylo sakra jednoduchý na světě 😅

majdula
1. led 2011

@lu777 Mas pravdu... ale myslim, ze detem neni jedno, kdyz se dozvi, ze je maminka nekojila, protoze se ji proste nechtelo. Neverim, ze kdyz se toto dozvis (at uz v detstvi nebo v dospelosti), ze te to nezamrzi ☹

lu777
1. led 2011

@majdula tak já zas nikoho kdo by nekojil protože nechtěl teda neznám 😕 😕
znám hafo maminek který měly hodně málo mlíka, opakovaný záněty, musely na operaci, dítě mělo uzdičku atd. atd. ale teda fakt neznám nikoho kdo by nekojil jen proto že nechtěl...
každopádně i kdyby to tak někdo fakt měl, tak dítěti bych to určitě neříkala, mohlo by z toho mít pěknej zmatek v hlavě...
jako kluk se na to stejně asi ptát nebude, to jedině holka asi až bude těhule nebo tak...

lu777
1. led 2011

a jako na jednu stranu má to dítě právo na to kojení, na druhou stranu zas je to tělo tý mámy, tak si myslím, že má taky drobek právo říct co s ním chce dělat 😕

třeba já jsem fakt ráda, že je antikoncepce bo jako představa, že těhotním, rodím, kojím a opět těhotním atd. a třeba 10 krát dokola, tak jako ty děti by na to měly samozřejmě právo ale já bych z toho teda nadšená nebyla 😔 a prostě si nemyslím, že bych kvůli tomu byla v tom případě špatná matka... je to prostě vyčerpávající a to dítě si od člověka bere hodně, fyzicky i psychicky, ve dne v noci a hlavně ta máma nemá absolutně žádnej prostor pro sebe a přijde o postavu, práci atd..... svoje děti naprosto miluju a byl dost velkej boj je vůbec mít, ale přesto se nebojím říct, že je to velkej záhul a těším se až se zas budu moct trošku realizovat jako dospělej člověk a rozvíjet se....

já teda ke kojení žádnej odpor nemám, ale chápu, že někdo ho mít může.... někdo se zas třeba šíleně bojí porodu... a někdo se bojí tak moc tý celý zodpovědnosti, že dítě radši vůbec nemá.... a to si myslím, že je taky ok, je to jeho život...

můj muž je cizinec a všimla jsem si, že v cizině jsou v tomhle mnohem víc flexibilní, moje kámošky cizinky se pohybujou od mam, který prakticky porodily za pochodu a u toho vedly firmu až po mámy, který jsou doma víc jak 10 let a vyhovuje jim to.... v Čechách mi přijde, že se každej musí vejít do škatulky děti od-do věkově, 2-3 děti, doma být 3 roky a je skoro povinnost být s tím naprosto ztotožněnej a spokojenej.....
cokoli co z toho vybočuje je už jakoby podezřelý a člověk to musí vysvětlovat...... je tu dost netolerance 😒

mateson
1. led 2011

@lotyna Děkuju za příspěvek 🙂 🙂 🙂

kubaka
1. led 2011

@lu777 pěkný monolog 🙂
@majdula jsem taky nekojící a byli jsme úplně střízliví - 😀 😀 Takže v tom nejsi sama.
náš malej vydržel koukat do půl jedné na ohňostroje - prostě ne a ne usnout - cítil, že se děje něco výjimečného. Pak vedle mě vytuhl během minuty.
@wacata37 nevíš, o čem mluvíš - jak víš, jaké je úsilí pro dítě kojení? Ty jsi kojila? Jak víš, že to není přirozené usilí? Víš, že sání z prsu je jiné technicky než z láhve a že se tím formule ústní dutina? Víš, že mléko z prsu se nedá vnutit, ale z láhve se už lehký nátlak na množství potravy může rodič dopouštět? Víš, jaký psychologický smysl má pro dítě fakt, že musí aktivně něco udělat pro získání potravy a nečekat, až mu sama nateče do pusy? Jaký význam pro něj má to, že příjem potravy je první výsostné rozhodovací právo a vliv na okolí, které novorozenec má? Víš, jaké je to pro dítě mít v puse měkké, teplé prso matky, s její vůni, kterou novorozenec pozná od narození a zabořené nosem usnout u prsu u mámy v teplíčku? Víš jak se spí s miminkem přituleným u boku a přisátým k prsu? Netušíš. Nejsem fanatik, kojila jsem prostě přirozeně a nekomplikovaně a v 9. měsící mi to začalo být nepříjemné, tak jsem ¨pomalu přestávali do ztracena.
Prosím tě, nemusíš nás přesvděčovat o tom, jak je to kojení vlastně hnusné, pro dítě namáhavě a nepřirozené. 😝 to opravdu není třeba 😉 udělal jsi to, co jsi v dané chvíli udělat prostě musela.