Matka, co nechce kojit. Znáte někoho takovýho?

petamaskova
28. pro 2010

měla bych otázku,je možné aby matka odmítla kojení z jakýchkoliv důvodu? znáte někoho takovýho nebo jste to sami zažily?

markytkaaa
28. pro 2010

Ahoj k tématu. Myslím, že je to každé maminy věc, je to její tělo ... taky může v porodnici kojit a doma už si dělat vše po svém 😉 Jako odsuzování proč někdo nekojí ... kde to jsme 😉

andy80
28. pro 2010

Je to věc každé matky, ale je smutné, že některé ženy, které kojit můžou prostě nechtějí, při prvním dítěti se mi neutvořilo mlíčko vůbec, obrečela jsem to, dělala jsem psí kusy, do šesti neděl jsem pořád malého přikládala a dávala si naději, že by se snad mohlo mlíčko spustit, bohužel se nestalo. Při druhém se mi mlíčko sice udělalo, ale hrozně málo a kojit jsem dokázala jen do šesti neděl, pak ze dne na den mlíčko došlo úplně. Ještě 14 dní jsem malou přikládala a zase doufala, že se mlíčko objeví, bohužel se nestalo. Člověk se snaží dělat maximum proto, aby mohl kojit, tak nepochopím matky, které můžou a nechtějí, ale je to jen a jen jejich věc a jejich rozhodnutí a rozhodně za to nikoho neodsuzuji.

majkee.
28. pro 2010

Kojení je určitě super, pro dítě, pro matku... Osobně se ale domnívám, že dnes už jsou UM na vysoké úrovni, takže pokud maminka z jakéhokoliv důvodu nekojí - nechce nebo nemůže, tak svému dítěti rozhodně neubližuje. Z dlouhodobého hlediska se domnívám, že je daleko důležitější, jak maminka zvládne u dítěte přechod z čistě mléčné stravy na pevnou... Myslím, si, že pro dítě je daleko škodlivější, když v 7 měsících jí knedlo-vepřo-zelo, pribiňáky, bílé rohlíky, kinder-čokoládky a k pití dostává zelený čaj Nestea...

andy80
28. pro 2010

@majkee. Ano, UM jsou v dnešní době kvalitní a svým složením se přibližují složení mateřskému mléku, nejdůležitější je pohoda a klid pro dítě i matku. Nejhorší pro dítě je vystresovaná máma. A že, když kojit nejde je to velký stres je fakt, sama jsem to zažila 😒 . Nervní jsem byla nejen já, ale i děti, při přechodu na UM jsem se sklidnila a děti byly taky v pohodě.

jasekd
28. pro 2010

@petamaskova Hele, ja jsem svy problemy popisovala vyse, taky mam strach, jak to bude u nas v dubnu 😉 Na druhou stranu necekame prvni dite, neco uz vime a kdyz to nepujde, svet se nezbori. Ja doufam, ze treba tentokrat prcek nebude mit zloutenku a ja budu sice se dvema detma s rocnim odstupem, ale ostrilena matka 😀 zvladat lip i tu peci o sebe a treba bude mlika vic. A taky doufam, ze mala nebude mit tak silenej GER jako mladej, aby to malo, co jsem nakojila, hned nevyblila. A taky si preju svetovy mir 😀 😀 😀 Ne vazne, se zkusenostma a UM v zaloze pro pripad krize to treba pujde 🙂

valentinuska
28. pro 2010

také přidám svůj názor 🙂
je to určitě každého věc, jestli bude kojit nebo ne ... osobně se mi ale jeví jako nejlepší možnost se o to alespoň pokusit, samozřejmě se svět nezboří když to nejde a ani to nesmí stresovat maminku i miminko, to je pak k ničemu 😒
na druhou stranu žijeme v době, kdy v každém městě najdeme laktační poradkyni která je ochotná přijet domů a s kojením pomoci, takže kojit může většina z nás, stačí chtít ...
(no i když jsou výjimky, kdy samozřejmě chtít nestačí)

smolinek
29. pro 2010

@petamaskova také ho budu mít v záloze 😉

simicak
29. pro 2010

souhlasim s tim,ze to je vyber matky a nikdo ji nema pravo odsuzovat,proc to vlastne nechce delat proboha?! Ja kdybych cekala treti,tak kojit taky nechci a jak jsem cekala druhe,tak jsem taky nechtela,nakonec jsem musela,protoze byla mala nedonosena a bylo to hooodne dulezite.
Z kojeni u prvni dcery mam takove trauma,ze vim,ze bych o zadne krasne chvilky neprisla. Takze kamaradku urco tvoji podporuju. Navic muze mimi nakrmit pak z lahve i okolo,muze se prospat,uklidit a deti nebo tatinek pomuze. U trech deti asi na odstrikavani,sterilizovani atd.cas mit nebude 😉

simicak
29. pro 2010

@valentinuska tak to bych se s tebou prala,ze kojit muze skoro kazdy,ja znam dost lidi,co nemuze. A to ja mela laktacku kazkdzy den u sebe a zdrav.sestry,kloboucky a nic. Nemluvne o tom,ze mlika jsem samozrejme mela litry a behem mesice 4 zanety v prsu. Pokud je pro maminku kojeni stres z nejakeho duvodu,i kdyz to je strach treba o prsa a dela to z odporem,tak to delat nema a kazdemu je potom prd. Dulezitejsi je,ze je maminka s miminkem stastna

smolinek
29. pro 2010

@markytkaaa hele vždycky se nějakej blb najde, kterej něco plácne na tvoji adresu a tebe to zamrzí . Tohle třeba je častej jev v mateřských centrech. Jdeš tam s tím, aby se tvoje dítko začalo začleňovat, aby prostě mělo i trošku zpestření a vždycky se tam našla alespoň jedna, která měla k něčemu výhrady a nebo horší je to u známejch, který děti nemají a koukaj na tebe skrz prsty, jen proto že tohle by udělali jinak.

anysek85
29. pro 2010

Holky, co je tohle za téma... 😕 😅. Ať se každej stará o svý... 😝

spaagetka
29. pro 2010

@petramaskova Delší dizkuzi na dané téma máš tady: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/proste-n...
Tak počti 😉

ivarei
29. pro 2010

Mě teda rozhodně neotravuje příprava UM, otravní jsou jen lidi, kteří do toho šťourají 😀 😝
Po návratu z porodnice, odkud jsme odcházeli s Nutrilonem, jsem se ještě pokoušela bojovat - denně jsem i 6-7 hodin (nepřeháním) odsávala zapůjčenou odsávačkou, výsledek byl po třech týdnech 160 ml/den pro obě děti dohromady, tedy pro každého 80 ml.

@smolinek My kvůli masivnímu refluxu u Adámka jsme na Nutrilonu AR, který ještě zahustíme Nutritonem, takže je to taková kaše. Už mu to moc nechutná, taky uvažujeme o nějaké příchuti. Anička má Neocate, taky zahuštěné Nutritonem.
@petamaskova Tak ať se kamarádka dobře rozhodne 😉

smolinek
29. pro 2010

@ivarei já jsem nikdy teda Nutrilon nestudovala, ale přišlo mi, že mají opravdu velkej výběr i co se týká zdravotních obtíží. Vím, že ho měla jedna mamina v porodnici, miminko bylo hodně alergické a právě si to moc pochvalovala. Já jsem měla slevy na Sunar, tak jsem to využila, syn s tím problém neměl. Bylo mu asi jedno co to je, hlavně když teklo 🙂

elviie
29. pro 2010

osobně neznám moc maminek, které kojí, ať už ze stresu po porodu a plačtivého miminka, z deprese ze změny své postavy po porodu nebo prostě, že to nešlo anebo takové, které se ani moc nesnažily, aby to šlo...mně osobně se líbí, když to maminka hned nevzdá jako má kamarádka s čerstvým miminkem, doma dává UM a stále zkouší kojit a dopracovala se k tomu, že přes den dává UM a v noci kojí, to obdivuji. Vím, že bych pro to udělala také maximum, ale to neznamená, že odsuzuji nekojící, jsou mezi nimi i mé nejbližší kamarádky, je to každého věc. Kojení je určitě jednodušší pro maminku a zdravé pro dítě i ženu. A myslím, že tělo těhotenstvím a porodem prodělá tolik změn, že už to kojení snad tělu už víc neublíží, a ani asi není určující délka kojení, protože každé tělo reaguje jinak, navíc se kojením prý hubne, ale hlavně je to hezké 😵

aleachim
29. pro 2010

ona ta masivní kampaň na kojení asi v dosti případech spíš škodí než prospívá. Já měla s kojením šílené problémy a už teď se děsím, že to budu muset podstupovat znovu. Ono, když to jde samo a dítě je zdravé, hezky prospívá, tak se to mluví jinak, než když mléka je málo, pořád se musí odsávat, dítě nechce pít, takže jste pořád vystresovaní, jestli netrpí hlady, a další a další komplikace.

Já přestože Lucka spala skoro celou noc, vstávala každé 4 hodiny a odsávala, aby měla mléko, kdybych to nedělala, tak by to mléko prostě neměla. Odsávání mě hrozně bolelo, kojení pak taky, měla jsem chuť se na to 1000x vykašlat, ale jsem silná alergička navíc Luci je nedonošená, tak jsem považovala za důležité jí to mlíko poskytnout. Naprosto upřímně říkám, že kdybych byla v pohodě, tak se na to vykašlu. Byla jsem příšerně unavená, vynervovaná, v důsledku kampaně na kojení jsem si připadala neschopná matka (vždyť přeci kojit může každý a mě to nešlo ☹ ) a mnohdy jsem nebyla daleko totálně se zhroutit. Kojení je fajn, ale koukat na někoho zhora, protože on nekojí třeba i protože nechce (já žádný příjemný zážitek z kojení nemám a neshledala jsem na tom nic jiného než, že je to nutné zlo), je stejně pitomé jako, když za komunismu, kdo chtěl kojit, měl nálepku člověka, který chce šetřit na svém dítěti 😒

aleachim
29. pro 2010

ještě na doplnění, potom, co jsem odsáva, kojila, odsávala skoro 10 měsíců a rozhodla jsem se začít dávat dcerce um, a zeptala se tady v jedné diskusi, jak to udělat, nazvala mě jedna paní, které ještě ani vlastní dítě neměla, nezodpovědnou sobeckou matkou, která myslí jen na svůj prospěch. Na tohle asi nikdy nezapomenu 😖

luciina
29. pro 2010

Taky si myslím, že je to na každé ženě zda bude kojit či ne. Já kojila 2 měsíce a musím říct, že mi UM připadá pohodlnější. Kdybych kojila tak nejdélo do 1roka. Pak mi to příjde, už moc, až trošku nechutné 😔 hlavně na veřejnosti. Kojení na veřejnosti neodsuzuju jen bych kojila někde stranou a ne na bus zastávce jak to občas vídám a to i když je hned vedle parčík s lavičkama či v restauraci otočená ke stolu plného chlapů a místo aby si sedla k nim zády. Každopádně já osobně bych si netroufla v porodnici říct, že nebudu kojit.

luciina
29. pro 2010

Ano a k té masivní kampani ke kojení. Taky si myslím, že zbytečně stresuje matky, které nemohou kojit, že nekojí a dělá to z nich úplně černé ovce.

ivuu
29. pro 2010

ahoj taky trochu přispěju...

myslím že je ted kojení dost přceněnovane vtom smyslu že když maminka nemůže kojit tak má vyčitky a deprese že neobstála jako matka..což je samozřejmě blbost...ale ta medialní masaž z časopisů a televize je fakt brutální...

já sama když jsem porodila jsem si ještě v porodnici prošla malou laktační psychozou protože mamninka semnou na pokoju kojila o100/6 a ja neměla mlíko vubec,pořád jsme jen brečela..byl červen..vdro jako prase...syn hubl a mě strašili že tam budem dýl dokud nenebere...
ted už vím že se mi mlíko dělá až 3-4 den po porodu...že to nedopadlo a syn prostě nesál jen u prsa spal...a vubec nenabíral..mlíko vymizelo samo..

u dcery jsme byla rohodnuta kojit nebo aspon to zkusit..přece nebudu mít zase spavce u prsa...opět se mi nedělalo mlíko ale ja jsme už věděla...4 den jsme už cítila že se mlíčko dělá ale jako naschval se dcera nechtěla ani za nic na světě přisát...byla jsme opět zoufala...a rovnou s porodnice jsme jela do lekarny pro um ale prsa jsme už měla pěkně nality..nedala si říct..ale v noci jsem ji přelstila a jak zjistila že to teče temeř bez prace kolik mlíka tam bylo tak vypila obě prsa a ja byla štatsná..

😵 od te chvile jsme kojila...snad co hodinu ale kojila...pomaličku jsme chtěla odstavit tak do roka..ale dcera v 7 měsicu vážně onemocněla takže jsme musela nasilim ukončit laktaci praškama a bylo to fakt děsny ☹ ☹ prsa to byla totiž jedina jeji jistota a uklidněni...

moje kamaradka ma ted 3 dítě a věděla že už nechce kojit..to druhe myslim taky nekojila..a 1 chvilku a pry to bylo tak strašně nepřijemný fizicky že věděla že kojeni prostě ne...
v porodnici samozřejmě meli řeči když ji nechtěla nechat přisát hned po porodu...
ja sam to nechapu ale naprosto respektuju,přece jenom jsou to jeji prsa a jeji pocity při kojení...

takže z amě..at si každej děla se svým tělěm co chce...a UM jsou ted už kvalitní není to to našlehana smetana jako kdysi 🙂 ale že je kojení levné pohodlné a sterilní je jasny..ale...

bufina
29. pro 2010

Já jsem první dítě nekojila.. Malá se narodila císařem, pak žloutenka, pořád spala, nechtěla sát a u prsu řvala, tak si zvykla na dokrm a pak už prso nechtěla vůbec.... Malej se narodil taky císařem o měsíc a půl dřív. Prso viděl poprvé až desátej den a sál pěkně. Akorát že ho to dost vyčerpávalo, tak jsem to ještě odsávala a dávala mu to z lahvičky. Takže byl u nás pořád kolotoč kojení, odsávání, lahvička a to asi dva měsíce, ale nakonec byl malej plně kojenej a kojíme doteď. Takže u nás platí že když to u jednoho dítěte nejde, tak u dalšího může být všechno jinak... Ale nic to nemění na tom, že malej je po kojení úplně stejně spokojenej, jako byla malá po flašce s UM.

janinac
29. pro 2010

První otázka každé kamarádky co se přišla podívat na mimčo: "kojíš?" jako kdyby to byla fráze místo toho: jak se máš.
😠 Ano kojila jsem...půl roku a že bych na to vzpomínala s láskou to fakt nee.
Kojila jsem každý dvě hodiny...v noci dokonce snad celou noc. Přišlo mi, že to malému nestačí, dávala jsem mu i čaj, ale stejně to nepomohlo. Každou poradnu jsem div doktorce nebrečela, že už kojit nechci, že nedělám nic jiného, ale doktorka řikala, že malej prospívá a ať to ještě nevzdávám a tak jsem bojovala dál..nooo bodejď by malej neprospíval když jsem kojila fakt snad pořád.
Jen si vzpomínám jak bylo krásný když se malej přisál a koukal mi do očí, ale kolik to bylo takhle krásný a kolikrát jsem u toho brečela....
Až jednou bude druhé tak to řešit nebudu, nepůjde to tak to prostě nepůjde a dostane UM...pořád lepší spokojená mamina se spokojeným mimčem, než vydeptaná ubrečená mamina nad ubrečeným miminkem 😉

simicak
29. pro 2010

@aleachim to je uplne presne. Jak sji psala s tou diskuzi,kde te hned odsoudila. Ja dala na facebook fotky male,ktera je v 29tt. narozena a na fotce byla s lahvi,konecne doma po dvou mesicich z nemocnice a kamaradka,co to vedela,hodila pod to vetu....Co to vidim v ruce,ty nekojis maminko?? 😀 😀 😀 Taky me to velmi zarazilo.

alisek
29. pro 2010

je to sice věc každé ženy zda bude nebo nebude kojit ale mě to přijde sobecké vůči tomu dítěti, takže pokud může a nic jí ze zdravotního hlediska nebrání kojit tak by měla aspoň první dva měsíce. Já abych kojila jsem dělala psí kusy a to jsem prvně malého mohla kojit po měsíci a půl a šlo to, sice dřina to byla veliká ale jsem za to moc ráda, že jsem ho mohla a ještě pořád můžu kojit.

jasekd
29. pro 2010

Nektery lidi jsou fakt na palici 😠
@bufina To jsi dobra, zes to zmakla 🙂 Ja doufam, ze se ted taky podari o neco lepe, i kdyz jsem vdecna aspon za to neco, co malej mel.
Jinak kdyz jsem psala, ze kojeni je daleko pohodlnejsi nez UM, mela jsem na mysli kojeni ve stylu vytahnu prso a dite spokojene pije, ne ze po nocich odsavam, davam nejlepe ze strikacky a pak dokrmuju UM, to neni pohodove kojeni, to je boj 😝 Zazila jsem to a pak i chvilku, kdy jsme jen kojili primo z prsu a cca 2x denne dokrmili UM uz z flasky, to byla pohoda 😵 Nastesti malej zvladal stridani prsu a flasky bravurne, strikackou se ty vetsi davky moc delat uz nedaj, to by jedli non stop, ja mela uplne odrovnany zada a zapaesti, jak se jednou rukou drzi strikacka, druha ma malicek v pusince... Pak jak zacalo mliko ubejvat, bylo to treba hodina kojeni z obou prsu a pak dalsi pulhodina, kdy mel UM. To AR totiz strasne blbe tece. Ted vysaje lahev do 10ti minut, to je pohodicka 🙂
@ivarei To se chudacek nadre, AR jeste s Nutritonem, to davate takhle od mala? Ja si pamatuju na ty hodinovy krmeni, protoze i to samotne AR da detem zabrat, to mate teda taky praci, a jeste dvojmo... U nas teda AR bylo vysvobozeni, ze konecne neco v brisku zustalo, ne ze jsme se dreli s kojenim apak to vsechno vylitlo.

ivarei
29. pro 2010

@jasekd AR + Nutriton dáváme od měsíce a je to pro Adámka fuška, ale zvykl si - u řídšího mléka (klasického AR) ho bolelo polykání a zvracel už během krmení. Hodně jsme spoléhali na příkrmy, ale zvracíme i po nich. Už aby byli prďousci větší, to papání nás trápí.

@janinac Přesně, u nás taky bylo slovo "kojíš?" taková úvodní fráze 🙂 😀
@aleachim Jo jo, ta masivní kampaň a tlak okolí dělá divy, dlouho jsem si vyčítala, že jsem kojit nemohla a aspoň jsme klokánkovali.

Spousta lidí odsoudí toho, kdo nekojí, ale málokdo se pozastaví třeba nad tím, kolik maminek teď v -12 stupních drandí s novorozenci v kočárkách.

ined77
29. pro 2010

ahojky 🙂 ,
zajímavé téma 🙂 .
u nás bylo kojení taky jeden velký boj, nakonec jsme teda ukojili s bídou půl roku, ale aspoň tak...jedno vím ale jistě...tentokrát už se vystresovat nenechám..půjde to, půjde a já budu nesmírně ráda, ale pokud to nepůjde, svět se nezboří 😉 .
matyášek přibral po prvních 3 týdnech na UM 1200g 😀 ...já kojila co 2 hodiny a pořád jsme nějak moc nepřibírali..když 200g za týden, tak to byla sláva.navíc měl hrozné prdíky, u prsa mi po pěti vteřinách plakal, kroutil se atd.
jen bych asi osobně měla problém v porodnici říct, že kojit nebudu 😅 .jinak je to čistě každého věc 😉 .

ivasad.
29. pro 2010

Ahoj, každá maminka má samozřejmě právo se rozhodnout, jestli bude kojit nebo ne. Já osobně naštěstí stále plně kojím, a musím napsat že nechápu maminky co kojit nechtějí 😔 . Je však i pár maminek, co kojit nemůžou, ať dělají co dělají a na ty bychom neměly koukat skrz prsty - někdy to prostě nejde. I nám, co plně kojíme, se to může příště stát, že to zaboha nepůjde... Jak už tu někdo psal, UM už je dneska kvalitní, má dost podobné složení jako mateřské mléko, a určitě se nekojenému děťátku nic nestane. Podle mě ale kojení buduje vztah mezi matkou a dítětem, takže maminky co nekojíte - tulte se s miminky o to víc 😉 Lepší spokojené mimi s lahvičkou, než uplakané, stále hladové na prsu, že. 🙂

jasekd
29. pro 2010

@ivarei Bohuzel, oni ti rikaji, pockejte do 3 mesicu, pak pul roku, prikrmy, no a nektere deti zvraci porad. My zdaleka nemeli takove problemy jako vas Adamek, navic jen jedno dite, a stejne to bylo dost narocne. Ted je mu 9 mesicu a blinka porad, i kdyz uz je to takove to normalni blinkani, co ma obcas vetsina deti, akorat trochu casteji. Dokonce uz jsem prestala kupovat to AR, prece jen je drazsi a ten kerubin nebo jak se jmenuje to zahustovadlo je tam navic a kdyz uz to neni tak potreba... Navic v jedne diskusi holka, co je nejak pres vyzivu, rikala, ze to AR nema moc dobre slozeni co se tyka priblizeni se MM, ze ma moc kaseinu ci co, tak jsem zkusila obyc. Nutrilon a jde to 🙂 Ted si myslime, ze by mohl prestat blinkat, az zacne sam sedet. Bude si sam odkrkavat a ted se vali furt na brise a to by se poblil kde kdo.
@ined77 200 g za tyden se ti zda malo? 😅 To je uplne krasne akorat. Mne M. pribiral ze zacatku treba 30 g za 10 dni, cili nic 😅 , pak treba 50 za tyden... Kdyz jsme zacli prikrmovat UM, tak mam pocit, ze to bylo tak 100-150 za tyden maximalne. To uz stacilo, hlavne ze to prokazatelne narustalo. Narodil se 3750, pri propusteni mel 3500 a za 10 dnu mel 3530, coz je tak asi chyba vazeni nebo ze se zrovna nevycural 😝

ined77
29. pro 2010

@jasekd 🙂 ...ne ne, 200g už bylo fajn 😉 , ale to byla opravdu vyjímka, to se povedlo 1 nebo 2x 😒 .
matýnek měl při narození 2930g(37tt), z porodnice jsme šli se 2750g.
ve 4. měsících měl 4350g 😅 ..takže byl fakt drobeček a nabíral hrozně pomalinku.