Matyáš, Matěj, Matouš - kterým jménem se honosí Váš syn?

frufrunka
1. únor 2014

Ahoj maminky,
když tu člověk prochází fotoblogy, tak mi přijde, že se tu skoro každý druhý chlapeček jmenuje Matýsek. I já se k té skupině přidám - jednoho si právě nosím v bříšku. Vím, že jich je teď hodně, že je to módní jméno, jeho četnost mi nevadí (mám už Honzíka), zkrátka mám vážné důvody pro to, proč to jméno dát. Matýsek má vlastně tři podoby - Matyáš, Matěj a Matouš. Kterým z těchto jmen se honosí Váš chlapeček a proč jste se rozhodly právě pro ten který tvar tohoto jména? 🙂 Děkuji za inspiraci - já jen 100% vím, že to bude jeden z těch tří (čili 100% Matýsek), ale pro oficiální tvar jména ještě rozhodnutá nejsem... 🙂 Snad mi Vaše příspěvky trochu pomohou v rozhodování.

llluckaaa
1. únor 2014

Já mám Matyáše. Chtěla jsem hlavně Matýska a spíš Matěje, ale toho manžel neodsouhlasil. Řekl jedině jako Matyáš, takže jsme zvolili tuto variantu.

lucifereeek
1. únor 2014

mě se pro kluka líbíl Matyáš, ale přítel nesouhlasil, naštěstí máme holku a na té jsme se shodli oba 🙂

mafeska
1. únor 2014

@frufrunka můj malý synovec se jmenuje taky Matýsek, v psané podobě Matěj. Jméno se jim líbilo. Ovšem nedávno mi ségra říkala že kdyby tušili že Matýsků bude tolik, dali by jiné jméno. Jméno k němu sedí jak vyšité, je mazlivý, strašně hoďný, blonďatý klučík s modrýma očima. Je to prostě Maťulka 🙂

riakuk
1. únor 2014

Mně vadí to přirovnání "Ty jsi ale Matěj", ale vaše věc. Když už, tak Matyáš - je to vznešenější. Dívala bych se na datum narození, svátek, Vánoce - aby byly tak akorát od sebe 😉

frufrunka
autor
1. únor 2014

@riakuk 🙂 No on právě Matěj i Matyáš mají svátek v jeden den, původ jména je stejný, jde jen o jeho dvě různé varianty. Matouš je úplně původní verze toho jména, ten má tedy svátek jindy.

frufrunka
autor
1. únor 2014

@mafeska Tak modrooký blonďák říkáš? 🙂 Nooo, toho bych si dala líbit! 😀 A ta charakteristika se mi taky moc líbí, přesně nějakého takového synka bych si představovala, abych všechny kluky nějak zvládla... 🙂 Takže nejspíš Matěj!

ludva
1. únor 2014

@frufrunka Ahoj, já mám doma Matěje a to proto, že naše přijmení začíná na Š, takže Matyáš nepřipadal v úvahu. Matýsků, Matějíčků a Matesů je opravdu hodně, snad i každý kocour je Mates.. Ale co, máme už doma Terezku a Jeníčka, takže v pohodě 🙂 Náš Matějda je taktéž modrooký kudrnáč, ovšem spíš čert než andílek 😀 Ráno, když se se mnou mazlil, tak mi říkal, že mě ladí na večer 😀 😀 😀

frufrunka
autor
1. únor 2014

@ludva Tak to je tedy řízek! 🙂 Já na četnost těch jmen taky nekoukám, jinak kdybych čekala holčičku, Terezka byla jasným favoritem! 🙂 Máme Honzíka a Jindru, takže manžel byl pro Jakuba (aby všichni byli od J)... 😀 Jestli Mates nebo Jakub, to už je statisticky jedno. Hlavně, že se nám to líbí! A koukám, že je tu inspirace i na další tvary - Maťulka, Matějda... Jsem zvědavá, co se z toho vyvrbí u nás, Jindra je často Jindřichouš a Honzík zase Honzišťa (čemuž se ve svém roce a půl neskutečně chechtá). Možná nakones skončíme u Matlafouska! 😀

ludva
1. únor 2014

@frufrunka vtipálek po tatínkovi 😀 Je pravda, že děti ve školce mu říkají Matéés. My říkáme Jeníkovi Jendo, kluci ve škole Jéňas a já někdy Jendoslave 😀 Jen je to jméno těžké na první psaní, možná.... Jindra je krásné jméno 😉 Koukám, že budeš mít pány kluky hezky pěkně po sobě 🙂 Obdivuji, smekám a držím palce 😉

ludva
1. únor 2014

@frufrunka Jinak Matlafouska používáme hodně často 😀

mafeska
2. únor 2014

@frufrunka viď, taky si řikám a doufám že bude dcerka taky taková. Říkáme mu nejčastěji Maty, Matýsku jsem mu řekla ani nepamatuju 😀
A ten Matlafousek je taky dobrý 😀😀.

llluckaaa
2. únor 2014

@frufrunka Já našemu Matýskovi říkám Matýsku, manžel mu říká Matyášku a ve školce mu říkají Maty. Ve školce mají v jedné malé třídě dva Matýsky a tomu druhému říkají myslím Mates.

bucinkas20
2. únor 2014

já budu mít také Matyáška 🙂 28.3.14 mám první termín, tak už za chvíli bude běhat po světě. Líbí se mi všechna podobná jména, jako ...Tadeáš, Matěj, Matouš...ale Matyáš zabodoval i u tatínka, který byl původně pro Jiřího, ale to jsem zavrhla 😀 . Stačí, že už máme dceru, která se jmenuje po mě 😀

frufrunka
autor
2. únor 2014

@bucinkas20 Jeee, Jiřího manžel navrhoval taky! 🙂 Ale pak usoudil, že opakovaně sliboval, že jméno pro třetě můžu vybrat úplně sama, že se mu bude líbit jakékoliv, které zvolím, tak jsem ho vzala za slovo... 🙂

beda435
7. únor 2014

máme Matyáše. Jméno padlo přesně v den porodu . Já jsem si ze začátku musela trochu zvykat , ale dnesm mi to nepříjde . Akorát ,kolem sebe slyším samého Matýska 🙂