Měl by syn platit matce její výdaje?

janulisek1988
5. led 2011

Chtěla jsem se zeptat, jestli by někdo neuměl odpovědět na mou otázku.
Syn s rodinou který obývá dvougenerační byt s matkou, syn si řádně platí své výdaje,stará se s manželkou o rodinu, měl by platit své matce výdaje, která má starobní důchod,má dluhy a na živobytí ji samotné zůstává 1000Kč(na celý měsíc)??Doufám, že jste mou otázku pochopili.... budu ráda za odpovědi, je třeba o tom nějaký zákon??

vojtisek2007
5. led 2011

@janulisek1988 ahojky, tak přesně tohle řeší zákon o rodině Hlava druhá VYŽIVOVACÍ POVINNOST MEZI OSTATNÍMI PŘÍBUZNÝMI § 88
vyživovací povinnost mezi rodiči a dětmi je vzájemná. V situaci, kdy jsou děti schopny samy se živit, jsou pak povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují (tedy nemohou-li si odpovídající potřeby zajistit samy). V případě, že rodiče mají dětí více, zákon stanoví, že každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí. Zde platí, že úprava takovéto vyživovací povinnosti je možná jen návrh a neodporuje-li to dobrým mravům (např. v situaci, díky rodiče jsou nezaměstnaní,ale nikterak svoji složitou životní situaci neřeší a jen spoléhají právě na tuto povinnost dětí apod).

martimarti
5. led 2011

A pročpak synek bydlí s matkou a nebydlí sám??? Není to náhodou proto, že se syn s manželkou a rodinkou přistěhovali k matce a nebo proto, že matka třeba prodala svůj byt /domek/ a finančně tak nezanedbatelnou měrou přispěla ke koupi bydlení pro mladé??? 😀

berenika39
5. led 2011

Pokud se matka nedostala do této situace vlastní vinou (nehraje automaty), snad není potřeba zákon. existuje něco jako morálka..

martimarti
5. led 2011

@berenika39 nedá se nesouhlasit 🙂

janulisek1988
autor
5. led 2011

matka se dostala do této situace v minulosti, nadělala si půjček a teďka ji zbývá jenom 1000Kč z důchodu(důchod činí 9tisic)a k tomu ještě vykouří 40cigaret denně,má psa,a žije se synem a jeho rodinou v dvougeneračním bytě...takzvaně ona bydlí v 1.patře a on v přizemí,a každý má svůj nájem,syn má manželku a 3děti školního věku(a má svou povinnost živit rodinu a né snad svou matku, která si dluhy udělala v minulosti... )
další problém se naskytl, že matka nařidila svému dalšímu synovi, který nebydlí s ní v domáctnosti, že je povinný ji živit tak, že ji má o víkendech dávat jídlo, že ona na to nemá peníze...

lidiab
6. led 2011

Asi ano, pac je to jeho matka...a i kdyby hrala automaty nebo chlastala, nechal by ji hladovet? No a s tim psem...uz ho proste ma, ma ho dat do utulku?

meandra
6. led 2011

Podle toho, co tu bylo řečeno si máma za svou situaci může sama. Ale přesto všechno, a ať je to v zákone jakkoli, kdo z nás by se dokázal dívat na svou mámu jak živoří 😔 , to chce silný žaludek.

mamkamarketa
6. led 2011

@janulisek1988 Nechapu proc zakladas duplicitni tema, ve stejne ,,otazce,, te holky celkem sjely, ze mame v nouzi nepomuze jedine .cu..... Pises,ze ziji v dvougeneracnim dome a ci je? Ty maminky, vid? Tak at synacek je rad,ze ma kde bydlet a nema hypoteku na 35let jako vetsina jinych rodin! Tim slovem najem predpokladam myslis zalohy?
Nezlob se ne me,ale moralne odpovedny clovek snad pomuze svemu vlastnimu rodici, ne?
Cekas dite, az ty za 30 let budes potrebovat pomoc, jak chces aby se zachovalo tvoje dite? Premyslej.
porad cekas,ze nikdo bude na stejne vlne jako ty a tvrdit ty,ze je spravne videt vlastni mamu (v tvem pripade tchyni, nebo nevim jaky mate vztah) jak nema ani na jidlo?
Je mi celkem zle z lidi co nechteji pomoc svemu rodici

kalerat
6. led 2011
kalerat
6. led 2011

Téma na přání zakladatelky znovu obnoveno 😉

janulisek1988
autor
6. led 2011

Holky, děkuji za odpovědi.... ale nejedná se o mně, ale o tchýni mé tety....
Zkusím ji kontaktovat a ona by Vám tady toho napsala více... řekla mi to jen tak zběžně...

helcah
6. led 2011

řekla bych, že záleží na spoustě faktorů: kolik je mamince let a v jakém je zdravotním stavu, to znamená, zda si může přivydělávat, jestli své dluhy řádně splácí apod. A nechápu, proč teda neomezí kouření na 20 denně místo 40 a měla by navíc nejmíň 2000 na jídlo, ale to už je čistě její věc.Ale přijde mi to stejné, jako by si někdo kupoval denně 10 piv a stěžoval si, že nemá na jídlo...Jinak pokud je dům maminky, měl by jí syn něco přispívat, už jen proto, že by ho třeba mohla prodat, koupit si malý byt a docela slušně žít

janulisek1988
autor
6. led 2011

@helcah
ráda s tebou souhlasím, po zdravotní stránce vypadá vitálně, měla brigádu v závodě na výrobu bonbonu...
dům je rozdělený na 2.patra a platí zde nájem společnosti která má na starosti byty.
A taky jsem se chtěla zeptat, paní má 2syny, kteří s ní neobývají její byt, mají své rodiny a taky různé výdaje, měli by matce příspívat???

berenika39
6. led 2011

@janulisek1988 to přeci nemůže nikdo cizí říct, co by měli synové dělat....jsou dospělí, sami dokáží snad vyhodnotit situaci, recept na slušný život, tak abych si nikdy nemusela nic vyčítat, jsem ještě nikde nečetla, natožpak v diskusi na internetu🙂.
postarat se o svoje rodiče, kdykoliv to potřebují, je samozřejmost. nic víc, nic mín.

janulisek1988
autor
6. led 2011

@berenika39
vžijte se do role synů, oni poctivě chodí do práce, živí svoje rodiny, všechno něco stojí nemalé peníze a ještě aby matce přispívali na to,že ona sedí doma... že jim nakazala aby jí vozili jídlo o víkendech.. není to až moc přílíš... taky je možné si při důchodu přivydělat, a dluhy si má platit sama... a k tomu ještě vykouří 40 a více cigaret denně a to taky leze do peněz... nemyslíte???

martimarti
6. led 2011

Matka /resp. rodiče/ živili syny spoustu let 😒 Tyto argumenty mi prostě hlava nebere 😒 Jasně, že by matka měla přestat kouřit, ale asi to není tak jednoduché, že? Janulisek, promiň, ale nechápu, proč řešíš problémy své tety a její tchýně? Tvoje teta je nesvéprávná? Není to náhodou tak, že jde o tvůj problém? Ať tak či tak by si toto měli vyjasnit především synové a jejich matka, ne? 😉

marie83
6. led 2011

Tak ať přestane kouřit to ušetří dobré 3000kč měsíčně!Ať se na mě nikdo nezlobí,ale moje dítě si nevybralo za rodiče mě,ale já jsem chtěla mé dítě takže já se už teď postarám abych ji do života něco dala a ne že ji budu něco brát!Sice se mi může stát něco v životě co by mi podlomilo nohy,ale pokud bych si zato mohla sama třeba kvůli chlastu,automatům......tak bych si ani nedovolila ji požádat o peníze!Pokud by to bylo jinak třeba že bych zůstala jako důchodkyně sama bez muže a důchod by mi nestačil i když bych byla šetrná tak v tom případě doufám,že by mi nějak vypomohla třeba bych ji dělala chůvu 😀 za chleba a vodu 😀

janulisek1988
autor
6. led 2011

@martimarti
ona mě o tom poprosila, jestli bych se někde nezeptala, že se lépe vyznám v internetu. O můj problém určitě nejde. já jsem zatím svobodná. No, tak to máš asi pravdu, aby si to vyjasnili... 🙂

janulisek1988
autor
6. led 2011

@marie83
souhlasím s tebou, když je ta možnost tak ať si třeba přivydělá a nesedí doma. s tou chůvou by asi teta nesouhlasila, protože teta byla po odběru plodové vody a měla odpočívat, její tchýně se nabídla že ji pomůže z domáctnosti, ale stejnak to bylo naopak.Teta je ráda když tam tchýně není aspoň má svůj klídek a rodinnou pohodu.

martimarti
6. led 2011

@janulisek1988 A co tvoje teta vlastně chce? Právní radu? Tohle by si měli opravdu vyřešit synové a matka. 😉
Víš, já jsem strašně háklivá na takovéto problémy, pokud je vyvolává snacha. Je to proto, že máme jednu blízkou známou, která prodala svůj byt, aby přispěla synkovi a jeho ženě ke stavbě domku. Dokud matka o tom mluvila, plánovala to a pak byt prodala a peníze dala synovi, tak byla nejhodnější maminka a tchýňka na světě. Podmínkou bylo, že mami bude bydlet s mladými. Jakmile to bylo uskutečněno, nastala obrovská změna. Snacha matku nenávidí, nekomunikuje s ní a pomlouvá jí, paní je nešťastná a zoufalá a její syn je slaboch, který se bojí postavit ženě a zastat se matky.
Já vím, že to je úplně jiný případ...ale to jen na vysvětlenou svých postojů a názorů. Navíc jsem vychovaná k respektu a úctě k rodičům a starším, takže budu vždy na straně matky /i když kouří čtyřicítku denně 😀 😉 /

janulisek1988
autor
6. led 2011

@martimarti
jestli je nějaký zákon o tom, že syn který s ní nežije a má svou rodinu, ženu těhotnou a 2děti jestli by ji měl nějak příspívat...
podle mně bych řekla, když chce mít více peněz ať si přivydělá a nezatěžuje s tím svého syna se kterým nežije v domáctnosti... každá má své výdaje..

berenika39
6. led 2011

@janulisek1988 na internetu radu nenajdeš, je to jen a jen záležitost zúčastněných, pořád chceš slyšet, že syny nemusí zajímat, jak ona žjije, že jí nemusí pomáhat....ale takhle v diskusi nejsou jasné všechny okolnosti, ty to sice popisuješ, ale není to objektivní....prostě žít za vás nikdo nebude....

mamkamarketa
6. led 2011

podle me spis ani nejde tak o zakon nez o moralni odpovednost. i kdyz s ni nezije, tak by mohl v ramci svych moznosti nejak prispet ne? preci nenecha vlastni mamu zivorit. A kdyz ji nechce davat penize muze nakoupit jidlo, zaplatit slozenky, leky...
nevim, meli by si to vyresit sami a ne hledat nazory od matek na netu a navic vsechny sme v zasade za jedno. mel by platit

marie83
7. led 2011

@martimarti - tak to je hnus jak někdo může být takové hovado!Ještě,že já mám hodnou tchýni a ona ještě hodnější snachu 😀 ten syn by se měl asi svojí manželce postavit,ale znám taky pár takových buď mamánků nebo podpantofláčů.

janulisek1988
autor
7. led 2011

@martimarti
s tou snachou bych si ráda povykladala, a zeptala se proč to udělala, že je tak hnusná na svou tchýni, která jim dala peníze z lásky aby si mohli postavit domeček...a chtěla jsem se zeptat, bydlí s něma ta tchýně??

sarinkam
7. led 2011

Mám taky tchyni, ktera po rozvodu šla studovat školu, žila leta z penez co jí vyplatil byvalý, pak chtela bydlet u nas ( v nasem vlatsnim) nesouhlasila jsem, byla zdrava bylo ji 45 let a nepracovala. Pak se vdala, dostala trosicku rozum, pak jim nekdo dal penize na strechu a oni za ne leteli na dovolenou.
No a ted se mi otvira kudla v kapse, když slysim jak by mel syn matku podporovat. Ono dokud v te situaci nejste, lehko se to rekne.
Takovy clovek, ktrery dela dluhy vas stahne za sebou, kdyby u nich bydlela, muze taky na ne prijit exekutor , i když tam tchyne nema trvale bydliste, stava se to. A tim že by tu matku živil, by ji jen podporoval v jejim spatnem stylu života. Takže pomoc ano, ale nejak z rozmyslem, , mozna se obratit na odborniky, jak pomoci a pritom sebe neznicit.

meandra
7. led 2011

V takovém případě je jasné, že živit a podporovat někoho, kdo toho vysloveně zneužívá, je na uvážení a možnostech každého syna (dcery). Je důležité vidět, že se ta dotyčná snaží, ale prostě to nejde, anebo nesnaží a jen bere. Taky ať chceme nebo ne, myslím, že se jinak budu dívat na své rodiče v nouzi a jinak na tchyni s tchánem. Tam prostě city musí hrát roli a i když mám tchyni bezvadnou, tak prostě stejný citový vztah jako k mámě to není.
Prostě snáz si umím představit vzít domů své rodiče v nouzi, než manželovy. A on to má jistě obráceně. Prostě ať chceme nebo ne, tchánovci jsou pro nás cizí lidé, my jsme s nimi nevyrůstali a proto k nim budeme asi vždycky kritičtější než k vlastním rodičům.

pett7
7. led 2011

Sice nechápu smysl této diskuze, ale pokud by moje máma měla nějaké problémy tak ji přispěju nebo pomůžu v rámci svých možností..beru to jako samozřejmost..
spíš mi vadí, že spousta lidí to bere tak, že pokud rodiče přispívají jim tak je to samozřejmost, ale když se stane, že pomoc potřebují rodiče tak už je to špatně...a to nemluvím jen o penězích

martimarti
7. led 2011

@janulisek1988 Ano, mami s nimi bydlí, ale čeká, až se uvolní místo v domě s pečovatelskou službou nebo domově důchodců ☹ , protože v té atmosféře, která v domě panuje, kdy s ní nikdo nekomunikuje a snacha jí vypíná topení v patře, aby moc neprotopila a zamyká před ní kuchyň, není schopná existovat. Ještě jsem zapomněla napsat, že tato situace nastala ve chvíli, kdy jinm paní odmítla odevzdávat podstatnou část svého důchodu na provoz domu s tím, že už jim dům prakticky zaplatila a že se bude podílet paušální částkou na energie, vodu atp. Tehdy tvrdě narazila ☹ ☹ ☹

@pett7 Mám úplně stejný pocit ☹ ...jakmile se do problémů dostane už dospělé dítě a jeho rodina, bývá považováno za samozřejmost, že požádá o pomoc staré rodiče a myslím, že ve většině případů staří pomohou...jde přece o děti. Pokud je to naopak, tak jsou lidé, kteří to nechápou a některým se "otevírá kudla v kapse" 😒 Ale je jasné, že je to případ od případu, nejde to paušalizovat, záleží na výchově, hodnotách, morálním postoji a tak 🙂

evena
7. led 2011

ahoj, řeknu to na plnou hubu, pokud by můj rodič (nebo rodič mého) byl v situaci kterou tu popisuješ, určitě bych ho finančně nepodporovala ... neřekla bych že ta ženská se snaží, nejlevnější cigarety stojí okolo 60 kč, čili prokouří téměř 3 tisíce měsíčně a máme už tu peníze na jídlo!! pokud bych viděla snahu to řešit, pomůžu dle mých možností, to každopádně, ale dávat někomu peníze aby on si mohl kupovat cigarety NE !!