Měly jste víc času na mateřské nebo předtím?

hanzuli
30. lis 2010

Holky, zajímá mě, jestli jste měly více volného času, když jste ještě neměly děti, ale chodily jste do práce, nebo když máte prcka, ale jste doma. Já osobně tedy měla více času před MD, ale třeba kamarádka s dvěma malými dětmi vystudovala VOŠ a těhotná švagrová se moc těší, kolik bude mít času až bude doma... Tak nevím, jestli nedělám něco špatně 😕 😅

antlen
30. lis 2010

ahoj, já mám 1,5r. dvojčata a rozhodně jsem víc času měla před MD 😀 Víkendy volné, dovolená, večer jsem mohla jít spát kdy jsem chtěla a ne se strachem, že se nevyspím, protože bude od 6 veselo. Úklid, vaření, atd. musím dělat jen když děti spí nebo jsou venku s babičkou, takže když jsem chvíli bez dětí, tak stejně volno nemám. Jo a do práce se fakt těším 😝

syraell
30. lis 2010

Tak já měla s jedním prckem času dost i na založení rodinnýho centra. Se dvěma je to celkem jiná věc - teda pokud ten starší není ve školce. Jinak je to zhruba na stejno...

iva2009
30. lis 2010

Hanzuli já jsem před MD pracovala u soukromé firmy kde se na hodiny nekoukalo a studovala jsem vysokou ale měla jsem ve srovnání s tím co je teď času spoustu. Na kafe s kamoškama, do kina, kdykoliv kamkoliv. Malej má 8měsíců a od porodu jsem se nevyspala, vstávám k němu v průměru 10x za noc a přes den funguju v nouzovým režimu. Doufám že se to zlepší až přestanu kojit, protože toto není dovolená ale galeje ! Navíc jsem svobodná matka takže nemám nikoho kdo by mi se vstáváním pomohl, povozil nebo pohlídal abych si mohla zajít na zumbu apod... 😖
Jsem ráda že jsem všechny školy stihla před MD, protože teď přečtu sotva zprávy na netu když malej spí.... což není moc často a ještě se během toho budí 😠

hanka.knizkova
30. lis 2010

Já měla určitě více času před MD,dělala sem krátkej-dlouhej týden,takže sem měla i 3 dny v týdnu úplný volno plus víkend k tomu..hlídání žádný nemám takže zatim těch 18.měs jedu na plný úvazek každý den 😅
Ale až nastoupim do práce tak to bude ještě horší-práce,dítě a práce doma to budu na mateřskou ještě ráda vzpomínat,jakou sem měla pohodu 🙂

kristi
30. lis 2010

mně se zdá, že mám víc času až teď, malá už chodí do dopo do školky, takže stíhám oběhat všechno, jít si zacvičit atd.

treperenda
30. lis 2010

Připojuji se do kruhu těch mamin, které měly více času před MD a narozením prcka. Nicméně bych to neměnila 😉

lucie.krajcarova
30. lis 2010

ahoj mám to stejně jako ty. nevím, jak to dělají ty, co u dětí studují... nedokážu si to představit. mám jen jednoho kluka, ale zaměstnává mě na 110%. čekám na návody, jak si udělat víc času..

marinka
30. lis 2010

Určitě jsem měla víc času před holkama, na všelijaké svoje koníčky, na které teď hledám čas jen horko těžko. Ale tak je to pořád lepší, teď už si spolu cácorky pohrajou, zabaví se spolu, takže toho času začíná být víc..Horší to pak bude, až budou obě ve školkách a já v práci. To až se člověk vrátí z práce domů, tak nebude stíhat absolutně nic 😅 Takže teď si to fakt užívám a nestěžuju si, je mi s nima doma dobře 🙂

pablinka
30. lis 2010

ono asi je to taky podle dítěte 🙂 Do 10,5 měsíce jsem měla pohodu, malý jen ležel, pak seděl 😀. Teď je to horší, už sám chodí, všude si doleze, dojde, je potřeba ho víc hlídat. Ale včera třeba spinkal hodinku ráno, hodinku v poledne a 2 hodinky navečer (pak i v noci spal normálně, někdy to tak má), takže jsem měla spoustu volného času, až jsem se dokonce i nudila. Teď mám poměrně dost volného času díky tomu, že se malý naučil spát doma v postýlce. Já teda uklízím, vařím, když je vzhůru, to si kolem mě hraje, je taky spokojenější, když vidí, že mám práci 😀, nebo si jen tak hrajeme. Když se mi nechce vařit, dám mu skleničku, teplé obědy/večeře pro rodinu nedělám, manžel má teplé jídlo v práci, já si dám většinou něco s malým. Když jde malý spinkat, tak mám přes den tak 2 hodinky volna, kdy se koukám na televizi, jsem na internetu apod. Večer chodí spát mezi 19 a 19:30, my tak ve 21-21:30, takže pak máme v průměru taky tak 2 hodinky, i víc, volna 🙂

Já třeba neměla předtím žádné velké koníčky, nesportuju, takže si nemyslím, že bych mateřstvím o moc věcí přicházela. I ty kávy s kámoškami šly, zvlášť, když byl malý ještě nechodící. Teď spíš posezení u dětských hřišť a v dětských centrech 🙂

zlatouch
30. lis 2010

Ja bych rekla, ze casu je docela dost, ale problem je, ze si nemuzes vybrat kdy 😉 Proste ti volno urcuje spanek ditete, pripadne ochota hlidacu, za bezdetna si clovek udelal volno, kdy se mu to zrovna hodilo 😉

shaula
30. lis 2010

Mám to podobně jako Antlen, taky dvojčata. Času jsem měla nesrovnatelně víc, když jsem pracovala. A to jsem někdy chodila z práce skoro večer 😀 Ale aspoň v ten večer jsem mohla dělat, co se mi chtělo, víkendy volné... Hlídání nemám, takže jsem ještě nikdy nebyla aspoň den bez dětí. V kině nebo na večeři jsme byli s manžou naposledy tak před třemi lety... Někdy nostalgicky vzpomínám, o co to bylo tehdy jednodušší (neříkám lepší 😀 ). Ale stejně je člověk rád, že ty prcky má 😵 😵 😵 A do práce se tedy zpátky netěším 🙄

kammka
30. lis 2010

tak já měla rozhodně víc času před děckem... ale to určitě souvisí i stím, že jsme se odstěhovali na ves, máme zvířata, snažíme se budovat atd.. takže jestli už malá konečně sppí, poběžím nakrmit králíky a kachny, uavřím kotel brambor pro čuníky, kouknu do kotelny, něco poklidím ve stodole a na domácnost mi zbyde čas až bude venku tma a malá vzhůru.. také musím dodat, že i kvůli domku jsem začala chodit do práce na dohodu už když bylo malé dest měsíců, u mně se tudíž o normální mateřské nedá hovořit 😒 hlídat jezdily a jezdí babičky, takže vždy musím na ty dny co jsem v práci navařit vyprat a uklidit a pak když mám zas "volno" dávám domácnost zas do pořádku...

weri1
30. lis 2010

já ten čas měla jak před MD tak i teď, sice se 24 hodin denně věnuji synovi, ale natolik mě to baví, že pro mě je to fakt dovča. Ráno vstáváme kolem desátý i když je malej vzhůru tak se s ním s manželem mazlíme, pak se nasnídáme, něco udělám doma, jdeme ven, pak jsme zase doma, hrajeme si nebo se opět mazlíme, mezitím spíme, koupeme se, no a večery, bohužel usínáme kolem 22.hodiny. Ale nevadí mi to. Malej je spokojenej, vysmátej a já šťastná

takyja
30. lis 2010

Já jsem měla rozhodně více času dříve, a to přestože jsem měla náročnou práci, ve které jsem bývala od 8-9 hod ráno do večera. Byl čas na koníčky, přečíst knihu, víkendy, večer na večeři s manžou či přáteli, atd. Malá vyžaduje hodně pozornost, spí přes den 2x celkem tak hodinu a půl až dvě, jinak kolem ní lítám. Taktak s ní stíhám domácnost, když pracuji, musím mít hlídání. Většinu věcí řeším večer, až usne, což bývá kolem 20hod. Už 10 měsíců jsem se nevyspala. 🙂
Kdyby měl někdo radu, jak to dělat líp - sem s ní 😀.

romana29
30. lis 2010

Mám určitě víc času teď - protože předtím jsem chodila do práce od osmi do pěti - nějakou dobu zabrala cesta tam a zpátky...často jsem musela pracovat i večer nebo o víkendu...takže za sebe jsem spokojená teď, mám čas na koníčky, záliby, pokecy s holkama atd. - ale samo je to taky tím, že přítel i babička hodně pomáhá a když je třeba ochotně vyzvedne ze školky, pojezdí s malou venku atd., ale nevyužívám toho denně, jak by mohlo vypadat 😉

kikimaruska
30. lis 2010

Více času jsem měla před narozením malého 😉 Chodila sem do práce na 12 ky, vstávat v 5 ráno, vracet se po 20 hodině...nebo naopak při noční...ale zase pak po několikadenní směně 2 volné dny jen pro sebe...a dělat si relativně cokoliv, na co je chuť. Příchodem miminka se všechno obrátilo o 360 stupnů...Je pravda, že i hodně záleží na miminku, zda je to šípková Růženka, nebo věčně ubrečený uzlíček vyžadující neustálou pozornost a péči (ostatně to všechna mimi). Já do prvního roka nespala vůbec, s malým neustále kočárkovala nebo jezdila po doktorech, do toho se rekonstruoval domek za chodu a na péči o syna jsem byla sama, takže volný čas byl, když si malého babi vzala k sobě, abych se prospala, nebo si polenošila po týdnu aspon hodinku ve vaně...později i hlídala déle. Je také rozdíl zda jsou na péči o mimi dva a zapojí se třeba pravidelně tatínek, anebo to má vše celkově na bedrech pouze maminka. Po roce se to trochu zklidnilo, ale vše sem musela přizpůsobit synovi...Nyní ve 2,5 letech jsou zase jiné starosti a jsem ráda, když občas pohlídá babička nebo děda a já mohu jet třeba i sama nakoupit, zařídit a oběhat úřady...A volno jen sama pro sebe mám 1x za 14 dní na víkend, když má malého táta...(a já odpočítávám, kdy už se mi Kubík zase vrátí...).ale na koníčky zatím penízky stejně moc nezbývá takže asi tak 🙂. Celkově se od narození musí brát ohled i na toho drobečka a vše se mu přizpůsobuje...ale neměnila bych rozhodně nikdy...Za mě jsem měla určitě více času v období pracovním před MD... 😉

majkee.
1. pro 2010

Já myslím, že většina maminek napíše, že měla více času před MD. Jen by bylo zajímavé srovnání, jak vnímají maminky čas po MD. Myslím, že teprve tehdy nastává ten pravý kolotoč, kdy vám k prckovi a domácnosti přibude ještě zaměstnání.... Pak už není čas ale opravdu na nic....

petruna
1. pro 2010

než jsem si začala z domova přivydělávat, tak jsem měla rozhodně víc času na mateřské. Ale otázkou je na co...
Na některé svoje záliby (filmy, knížky) jsem samozřejmě měla víc času před dítětem, ale jinak mi přijde, že jsem si první rok mateřské fakt užívala jako dovolenou (syn byl hodný spavý mimino)
To byly samé srazy s kamarádkama, ZOO, výlety.....(na to jsem dřív tolik času neměla).
Na domácnost mám na mateřské také víc času než dřív.

Poslední rok ale hodně pracuju (hlavně večer a po nocích) a času je strašně málo a nestíhám vše, co bych chtěla.

No a myslím, že největší hukot přijde, až se vrátím do práce...

pampeklec
12. srp 2022

To záleží, co v tom volném čase chci dělat, ne? Když to jde i s miminkem, tak ho mám logicky víc na rodičovský 🙂 Ale svobodu volby nejen ohledně náplně, ale i načasování jsem měla rozhodně větší předtím.