Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

knoflenka
19. srp 2010

Po nějaké době přemýšlení jsem si zakoupila Lady cup vel L. Mám za sebou 3 porody a při MS mi dost vadí to zapaření z vložek a někdy mám sklon ke kvasinkám, tak proto jsem se rozhodla pro kalíšek. Končí mi první MS s kalíškem. Zavádět šel celkem lehce, to vyndávání jsem se po chvilce taky celkem naučila, jen nevím kde je chyba, když mám zavedený kalíšek, tak třeba půl dne je to v pohodě, ale pak cítím takový děsný tlak v podbřišku a hrozně mi tlačí na močák, že musím hodně často na malou. Hodně mě to vevnitř tlačí, až mě z toho rozbolí celý podbřišek. 2krát jsem ho musela vyndat a dát si půlden pauzu. A to třeba byla v kalichu jen troška krve, tak to nemůže být tím, že by byl plný. Nevím co dělám špatně, ale mám hodně vnitřních jizev po porodech, tak nevím, jestli mi to tam náhodou na nějakou netlačí. Nevím, nemá někdo podobnou zkušenost?? Moc bych chtěla s kalíškem pokračovat i při další MS, je to paráda, ta čistota bez zapařených vložek.

katy69
19. srp 2010

ahojky,

na základe tejto porady a osobneho presvedčenia som si zakupila Lady cup-Lotos ktorý už mám doma ale v návode ma vobec nepotešili píše sa tam, že ak ste prežili syndrom tox.šoku-TSS tak je to pre mňa zrejme nevhodné mám sa o používaní poradiť s mojim gyn. Dosť ma to zaskočilo nakoľko som doteraz čítala, že kalíšok TSS nevyvoláva a je bezpečný a tak som sa na neho tešila 😖 Tampony koli TSS používať nemožem a vložky mi hrozne vadia. Kalíšok sa teraz bojím zaviesť. Bojím sa riskovať, TSS už nikdy viac zažiť nechcem ale na druhej strane neviem na 100% či to bolo pravé TSS možno to bola len nejaká velmi silná alergia na tampon - pohotovsť som nevolala nakoľko som si myslela, že mám silnu chrípku až vlastne neskor po druhom cykle ked sa to znova zopakovalo a tiež pri použití tamponu tak som si to všetko dala do súvisloti. Odvtedy som tampon nepoužila a "chrípka" sa nezopakovala. Nenájde sa tu niekto kto mal silnú alergiu na tampony alebo prežil TSS a kalíšok v pohode používa?

moc ,dakujem 🙂

terrorkax
19. srp 2010

Ahoj holky, jak jste vybirali velikost? Ja porad nevim jakou vybrat, dite nemam, rodit se v nejblizsi dobe nechystam, ale mam porad pochybnosti, ze ten maly bude protykat, ale u velkeho se zase bojim, ze se mi tam treba nevejde 😅 😀
Myslite ze by treba gyndarka mohla odhadnout velikost?

sussanah
19. srp 2010

@terrorkax urcite by ti gyndarka poradila. Moje gyndarka pouziva ruzne velikosti "zrcatek". Pred porodem jsem mela S, ted po porodu M, mam ten vetsi kalisek a je v pohode. Uprimne, ten vetsi kalisek neni nic super extra obrovskeho a navic je to mekky silikon 😉

anica
20. srp 2010

@katy69 ja by som ti poradila, aby si sa pre istotu opytala bud tvojho gynekologa alebo nejakeho gyn. cez net. Existuju poradne, kde napises otazku a oni ti odpovedia. Ja si osobne myslim, ze si TSS neprekonala. Ved TSS sposobuju stafylokoky produkujuce toxiny - vtedy ked sa pomnozia napr.v tampone a vyvolaju sokovy stav osoby, ktora je na to nachylna / ma predispoziciu /. Lieci sa antibiotikami. Podla mna by ti priznaky nepresli len same od seba, bez potrebnej liecby. Mens.kalisok by nemal vyvolavat TSS, lebo neabsorbuje krv, len ju zbiera...
Naozaj bude najlepsie, ked sa poradis s odbornikom 😉

pifina
20. srp 2010

@katy69 suhlasim s @anica, ale dodala by som tolko, aby si sa poradila s lekarom, ktory vie, co je to kalisok a nema proti nemu zbytocne predsudky 😵 ja osobne by som asi kalisok vyskusala a mozno by som sa prve dni viac kontrolovala, keby nahodou daco ... ale to som ja, nechcem Ta do nicoho nutit 😅

katy69
22. srp 2010

anica, pifina ďakujem vám za rady 🙂 aj keby to nebola TSS ale určite to bola dáka hnusná alergia na tampon, takže obavy aj tak mám. Zvažujem, že zajdem k mojmu gyn. len je to starší pán a naozaj neviem, či má o kalíšku vobec potuchy asi by som skor mala zájsť na alergologiu-imunologiu a tam si pozistovať info o TSS a či sa to nedá dáko z krvy potvrdiť alebo vyvrátiť.....

anica
22. srp 2010

@katy69 tampony obsahuju superabsorbcne latky, ktore zadrziavaju krv...a su bielene chlorom? /teda myslim/...takze si mohla mat reakciu prave na tie komponenty 😕 teda to muselo byt strasne, necudujem sa ti ze si opatrna.....
Kalisok je zo silikonu, ktory sa normalne v medicine pouziva, nie je alergen / v plastickej chirurgii sa teda neuveritelne uplatnil 🙂 ale cert nikdy nespi, tak treba byt opatrny....tusim na strankach antikoncepcia.com je aj poradna gyn.- kde odpoveda aj Dr. Spanka a on kalisok pozna, vie o com je rec, tak sa skus spytat tam 😉 je mlady, nema predsusky

katy69
22. srp 2010

@anica - dakujem ti za ten link i 🙂 idem tam napísať, už som do dvoch poradní dnes písala tak som zvedavá aku dostanem odpoved ale je lepšie dostať viac odpovedí aspoň porovnám a ten gyn. znie dobre a ked kalisok pozná tak to je suppér - potesila si ma 😉
Este k tým tamponom - bud to bola reakcia na chem.zložky v tampone-čo by bolo pre mňa dobré nakoľko v kalíšku nič také nie je alebo TSS ten vyvolávaju stafylokoky ktoré sa v tampone množia len neviem, či sa napr. množia aj v kališku nakoľko ked sa zavedie kalíšok tak tiež sa pošva "zaštupluje" viem, že su tam tie vzduchové kanáliky ale predsa je to zastuplované, vzniká tam teplo je tam krv ☹ čiže ideálne podmienky na moženie tých potvor a že či sa potom tiež tie stafylokoky nepremnožuju? vieš len tak uvažujem 😒

sulky
22. srp 2010

@katy69 , ahoj, ja by som tvoju otazku napisala sem. Dostanes zarucene dobru odpoved 😉
http://klingacik.sk/lekar

pifina
23. srp 2010

@katy69 ja neviem, co sa moze mnozit v kalisku, ja som mala pocit, ze ked so ho vylievala, tak ta krv bola cerstva 😅 vobec nepachla, ako pachne vlozka alebo tampon ... a to som ho vylievala len rano a vecer (zacala som kalisok pouzivat v druhej polke ms)

katy69
23. srp 2010

@sulky super ďakujééém, idem tam napísať 🙂

katy69
23. srp 2010

@pifina no, to tiež neviem ale skor si myslím, že nie, že sa tam tie baktérie nemnožia ved som zvedavá, čo mi odpíšu tí lekári už som napísala do 3 poradní tak snád odnekial odpoved príde 😉 som dosť nedočkavá nakoľko sa mi blíži MS, kalíšok je doma a neviem, že čo? to je ako psikovi dať kostičku a nedovoliť mu ju zjesť 😠 😀

pifina
23. srp 2010

@katy69 daj tu potom odpovede, celkom som zvedava 🙂

baruskaaa
24. srp 2010

dievcence, a mate niektora tento http://www.meluna.cz/ ???? cenovo super, len som o nom este nepocula...

pifina
24. srp 2010

@baruskaaa fakt dobra cena, to mozno bude len nejaka uvadzacia 🙂 ale z popisu na stranke to nie je silikon ale nieco ine, da sa to aj vyvarat?

baruskaaa
24. srp 2010

@pifina no vraj sa to da aj vyvarit http://www.meluna.cz/index.php?option=com_conte... som to aj jedom slovenskom e-shope za 14,9, asi budem uvazovat 🙂

pifina
24. srp 2010

@baruskaaa velmi dobra cena, ja som kupila minuly mesiac za 25,35 a to sa mi zdalo, ze vyhodne 😀

katy69
25. srp 2010

@pifina ahoj, zatial som dostala len jednu odpoved a to od Mudr.Španka z www.antikoncepcia.com. a nie pre mňa moc dobru:

"zrejme sa jednalo o TSS tampony teda radšej už neužívajte,ostávajú vám už len vložky"

ale nespomenul kališok aj som mu spatne odpísala ale zatial som odpoved nedostala :( tak neviem...

sasettka
25. srp 2010

@katy69 , vsimla som si ze ti uz odpisali aj na www.klingacik.sk

Odpoveď: Dobrý deň prajem. Syndróm toxického šoku je samozrejme veľmi závažná, ale i značne zriedkavá diagnóza. Ako píšete, po Vašich skúsenostiach spred roka, Ste už tampóny viac nepoužili. Ale počas uvedených dvoch mesiacov Ste ich asi používali počas celej periódy, aspoň tak mi to vyplýva, nakoľko spoločné vodítko (menštruácia, tampón) Ste si vyvodili až ex post. STŠ sa totiž vyvýja dosť rýchlo, len krátko po vložení tampónu. Nespomínate ani, či Vám v tom období boli naordinované antibiotiká. Osobne sa prikláňam k tomu, že nešlo o STŠ, rozhodne Vám to aspoň prajem. Vaše podozrenie však, vzhľadom na uvedené symptómy, je samozrejme na mieste, škoda, že Ste situáciu hneď nekonzultovali so svojim gynekológom. Vyšetrením krvi, moču a vaginálneho steru by Vaše podozrenie ľahko vyvrátil prípadne potvrdil. Menštruačný pohárik by sám o sebe mal STŠ predchádzať – jeho hladké steny neumožňujú prichytávanie baktérií, menštruačnú krv len zbiera, a táto ďalej nepodlieha ďalším procesom a nie je ani v kontakte s vaginálnou stenou. Navyše nenarúša prirodzenú vaginálnu sekréciu, ktorá zohráva dôležitú obrannú funkciu. Narozdiel od pohárika, tampón krv absorbuje, táto ďalej reaguje s jednotlivými zložkami tampónu a po celé obdobie zavedenia je navyše v stálom kontakte so sliznicou, ktorá býva veľmi rýchlo vysušená a tak ľahko zraniteľná, nakoľko tampón absorbuje 65% krvi a 35% prirodzenej vlhkosti. Je však pravda, že výrobcovia menštruačných pohárikov sú opatrní, čo sa týka odporúčania ich používania u žien s prekonaným STŠ. Myslím, že Vám môžem odporučiť len dve veci – celú záležitosť rozhodne prekonzultovať s gynekológom, najlepšie takým, ktorý menštruačný pohárik pozná a podrobiť sa gynekologickému vyšetreniu. Môžete tiež pohárik vyskúšať a v prípade akejkoľvek! reakcie vyhľadáte lekára, ktorý situáciu adekvátne zhodnotí a zdiagnostikuje. Obávam sa, že táto rada nebude lege artis a vyzerá ako hazard s Vaším zdravím, (dovoľujem si ju sem napísať, pretože predpokladám skôr inú situáciu, ako STŠ ) preto osobne odporúčam nechať sa pred prvým použitím vyšetriť a dľa dohovoru s Vašim gynekológom možno aj po prvej perióde s pohárikom a budete tak mať nadobro istotu ako to s Vami vlastne je. Doteraz nebol zaevidovaný žiadny prípad STŠ v súvislosti s používaním menštruaťných pohárikov a verím, že ani Vy nebudete prvá. Ostáva mi len popriať Vám priaznivé výsledky vyšetrení a následne veľa pohodových dní s pohárikom. hd

pifina
26. srp 2010

@sasettka dobra odpoved 😵

katy69
26. srp 2010

@sasettka dakujem 🙂

katy69
26. srp 2010

@pifina no ako sa to vezme 😒 pokial sa nedám vyšetriť tak nemám istotu a kališok zatial použiť nemožem lebo sa bojím, nechcem to už nikdy zažiť nakoľko to može byť aj životu nebezpečné :( ked pojdem na preventívku tak sa musím poradiť so svojim gynekologom to bude najmudrejšie 😉

magdal1
29. srp 2010

ahojte, zvazujem pouzivanie menstruacneho kalisku, po porode mi klesla mocova trubica, proste vidno ju v posve, lekar,ze to je v poriadku ,stava sa to. Ma niekto takyto problem a pouziva menstr.kalisok? dakujem

kacenka1977
3. zář 2010

ahoj holky,
tak se jdu s vámi podělit o své zkušenosti s kalíškem - trošičku mě zklamal, i když kdo ví, jak to se mnou vlastně je - minulou MS jsem dostala kalíšek až 3. den MS a začala jsem jej používat na noc - takže jsem byla nadšená, vylévala jsem po 12 hodinách a vše bylo OK, na ty poslední dny MS je to OK, ale teď ho používám už 3. den a můžu říct :
1. den OK, zvládla jsem i vyndat i nandat na WC v práci bez umyvadla, vytřela jsem jen toaletním papírem, ale včera tj.
2. den MS hrůza, musela jsem každé 2 hodiny vylévat a k večeru už každou hodinu, vždy se jistím intimkou, takže když začne protékat, tak to poznám, k večeru už jsem to cítila snad po čtvrt půl hodině, že to přetéká - asi mám extra silnou MS nebo jsem snad potratila či co, jsem z toho už celá rozbolavělá, jak zavádím a vyndavám kalíšek, no a na noc jsem si pro jistotu dala kalíšek i normální vložku, a v noci, když se vbudil malý, jsem šla jednou vylít a už byla vložka z poloviny od krve, takže bez ní bych určitě zase prala prostěradlo i celou matraci, dnes vylévám zas po dvou hodinách a to vždy už proteče 😝
problém může být i v tom, že mám zakloněnou dělohu - máte někdo podobnou zkušenost?

dasulag
3. zář 2010

Ahoj. Já jedu s kalíškem už několikátý cyklus. Podobné problémy jsem neměla a to si myslím, že mám silnou MS. Když jsem používala tampóny, musela jsem mít vždy vložku - pokaždé jsem po dvou třech hodinách protekla. S kalíškem jsem první cyklus mela slipovku - pro jistotu, ale neprotekla jsem, takže další cykly jsem jen s kalíškem. Jsem za kalíšek ráda a už bych ho nevyměnila za tampony a vložky.

Zda je problém kvůli zakloněné děloze - nevím, ale možné to asi je.

kacenka1977
3. zář 2010

@dasulag díky za názor 🙂

pifina
3. zář 2010

@kacenka1977 ja zase nemam az taku strasne silnu ms, ale mam pocit, ze ten kalisok je vnutri tak prisaty, ze keby aj bol plny, tak nema kadial pretiect - zda sa mi, ze tie prtave dierky, co su okolo okraja, az tolko krvi neprepustia (aj ked vylievat by sa to potom asi len v sprche dalo) ... podla mna Ti ten kalisok dobre nesadne a preto preteka ... ale ci je to sposobene tou zaklonenou maternicou, to netusim, to by som sa asi gynekologa opytala ... ale mozno sa mylim, len tak nahlas rozmyslam 🙂

kacenka1977
3. zář 2010

@pifina já právě pořízení kalíšku s gynekologem konzultovala a on se na mě divil, co že si to chci pořídit, že tampony a vložky jsou lepší, protože je vyhodíš a je vyřešeno, takže dál to s ním řešit už ani nechci, divil se, že prý je to nehygienické 😔

kacenka1977
3. zář 2010

když kalíšek vyndám, tak ho mám naplněný tak zpoloviny úplně hustou krví a je fakt možné, že nesedne dobře, ale vyndat ho nemůžu, musím sahnout až za ten lem a odlepit ho, abych ho mohla vytáhnout, jinak bych ho nevyndala