Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

dana_l
5. bře 2014

@mariuskaa inak citam ze vela ludi sa musi ucit s diva cup. ze ozaj to nie je len strcit dnu a hotovo. takze musim vytiahnut moj navod na puzitie a pozriet sa na to. lebo ja to robim ako sa mi zachce - zlozit a vlozit 😀 😀 😀
http://alittleadrift.com/2009/11/go-green-diva-...
http://thehairpin.com/2013/03/an-ode-to-the-div...

dana_l
5. bře 2014

@mariuskaa takze som nasla odpoved pre teba - What's the difference between softcups and non-disposable cups like divacup? a How is reusable Softcup different from disposable Softcup?
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=201...
http://softcup.com/landing/reusablesoftcup

mariuskaa
5. bře 2014

@dana_l super pozerala som si to. Ale softcup mi príde stale naj. Neskusala som nič ine ale tie ostatne su veľké do dĺžky. Softcup je úplne plytký. Ale vyskúšam aj ine. Je to každopádne zaujímavá zmena. Len podla mna je tam riziko infekcie pri vkladani?!

dana_l
5. bře 2014

@mariuskaa pri tych kaliskoch mozes odstrihnut stopku ak ti je pridlha, len potom je tazsie vyberanie pretoze musis uchopit za spodok kaliska a tym padom aj mozes povylievat von. 😝
infekcia - ak je cisty kalisok a ty mas umyte ruky pred vkladanim tak podla mna nie. ja som doteraz nemala problem zeby som "ochorela". a tie softcups ak pouzivas tak je to take iste riziko infekcie ako pri cup.

magimary
6. bře 2014

@ivca_doubek až teraz som si našla odpoveď
ďakujem za ňu, a súhlasím, lebo sa vlastne zhoduje aj s mojou skúsenosťou-že keď je hlbšie, tak ho necítim,
lenže mne sa po chvíli akoby sám zosunie nižšie a potom už ho fakt veľmi cítim a vadí mi...
lenže nemôžem si ho stále napravovať (ak niekde práve som vonku-na prechádzke s deťmi, tak kým prídem domov, už to mám až -pocitovo- vo vnútri akoby odrané) 😕
prečo sa mi teda posúva nižšie?

marta68
6. bře 2014

@dana_l Objektivně jediný rozdíl mezi jednorázovým Softcupem a opakovaně použitelným je v pevnosti materiálu. Kdybys měla oba typy vedle sebe, tak je to jasné. Ten kroužek je vždycky stejný, jen ten "rezervoár" je v případě opakovaně použitelného pevnější. Vysvětluji si to tak, že opakovaně použitelný Softcup je více "namáhán" (častější zavádění, oplachování) proto musí být pevnější. Ale tento rozdíl při používání (zavedení) vůbec nepocítíš. On totiž Softcup při zavedení není cítit vůbec. Striktně však platí 1 opakovaně použitelný SC = 1 menstruace.

marta68
6. bře 2014

@mariuskaa Souhlasím s tím, že pokud máš čisté ruce, tak žádná infekce nehrozí. Vagina totiž také není sterilní. Konec konců ani žádný kalíšek není sterilní.

dana_l
6. bře 2014

@marta68 ja som tie softcups este nikde v obchode nevidela. takze som sa ani nezaujimala ako ich pouzivat. ale ako pises, rozdiel je v pevnosti materialu. tie jednorazove by sa pri castom pouziti coskoro pretrhli.

mariuskaa
6. bře 2014

@marta68 ahoj. Ako myslíš striktne platí. ? Co ked niekto použije 1 Kalisok na 2 M? Co sa stane?

marta68
6. bře 2014

@mariuskaa No, možná jsem neměla napsat "striktně". Vycházím jen z dostupných informací výrobce a ten "strictly" nepoužívá. Já myslím, že nakonec si to každá musí rozhodnout sama. Já osobně si použití jednoho opakovaně použitelného Softcupu během dvou menstruačních cyklů nedovedu představit. Jak bys to udělala z hygienického hlediska? Tenhle kalíšek se nevyvařuje. Jasně, můžeš ho vymýt teplou mýdlovou vodou (a pořádně opláchnout), ale můžeš vyloučit jakákoliv rezidua krve? Bavíme se o "zbytcích" na úrovni mikroskopického rozměru, ale ty bys do toho šla?

mariuskaa
6. bře 2014

@marta68 ja neviem, ja nemam skusenosti. pouzivam 2 den. Mam jednorazovky, 14 kusov stoja 25-30 eur. Takze uvazujem o inych moznostiach.

ivca_doubek
6. bře 2014

@magimary Tak už mě napadá jedině že je moc malý - nedokáže si vytvořit podtlak a potom klouže ven... Jinak fakt nevím, ale tohle by rozhodně dělat neměl!! Já ho mám od rána do večera, a občas se mi stane, že si až večer když už ležím vzpomenu že ho mám a měla bych ho jít vylít 😀 😀

magimary
6. bře 2014

@ivca_doubek no, malý asi nie, mám tú väčšiu veľkosť
a skôr mám podozrenie na isté "anatomické" odchýlky od normy,
len neviem, či by tie mohli byť dôvodom?
/po troch náročných pôrodoch mám totiž poklesnuté steny vo vnútri, tak či to nie je aj tým?/

ikke
6. bře 2014

@magimary ja myslim, ze to je dost pravdepodobna pricina, posilovat panvove dno (ja viem, "radim" to tu v kazdom druhom prispevklu, ale ono to je fakt dost podstatne...) by nepomohlo?

magimary
6. bře 2014

@ikke vďaka za radu 🙂
posilňovala som denne asi polroka a teraz som na to už akosi zabudla,
možno sa to mierne zlepšilo, ale rozhodne nie významne ☹
horšie bude, že zrejme tam niečo zohráva aj genetika, lebo moja mamina na tom bola úúúúplne rovnako... 😒

marta68
6. bře 2014

@mariuskaa Tak to docela chápu. Schválně jsem si to spočítala. Při kurzu 27 Kč/Euro a při ceně 25 Euro/14 Softcupů (jednorázových) cena za 1 kus vychází na cca 48 Kč. To je fakt dost. U nás stojí 8 kusů 190 Kč, tzn. 23 Kč/kus. A jeden opakovaně použitelný vychází na 120,- Kč/kus. Jasně, že někdo napíše, že je to drahé a začne to porovnávat se silikonovými kalíšky, ale všechno je otázka volby. A každá máme své důvody, proč jsme se rozhodly právě tak.

sisaka
6. bře 2014

@mariuskaa ja pouzivam ten diva cup - som spokojna, ale dala by som prednost jednorazovym, takze som si kupila balenie tych jednorazovych softcups a som asi totalny blbec, ale nezmaturovala som nad nimi a absolutne som nepochopila ako to tam dat, skratka nesedi mi to tam dobre a ide to pomimo. Uz som chcela aj cele balenie svacnut do kosa, ale dam si pauzu a skusim po par mesiacoch, mozno ma osvieti.

mariuskaa
6. bře 2014

@marta68 sorry zle sm to vypočítala.
14 kusov stojí okolo 8 EUR. ;)

marta68
7. bře 2014

@sisaka Třeba by ti pomohla moje zkušenost. Já jsem při prvních zaváděních Softcupu uzkostlivě postupovala podle návodu, pak jsem to začala trochu flákat a už to nešlo tak snadno. Pokorně jsem si vzpomněla na návod a radím: Skutečně důležité je mít při zavádění kolena široce od sebe a uvolnit se, pak je to absolutně bez problémů.

marta68
7. bře 2014

@mariuskaa Mně ta původně uváděná ceny přišla trochu ujetá 😉

sisaka
7. bře 2014

@marta68 u mna je skor problem, ze neviem, ako si mam skontrolovat, ci je to v spravnej polohe. Pri normalnom cupe sa staci ubezpecit, ze ziadna strana nie je stlacena, ze je tam podtlak, pri tom softcupe netusim, co a ako tam mam kontrlovat. treba to zasuvat hlboko, co tiez neviem, ako hlboko .... skratka, to budem musiet nejak este natrenovat, ale diky za radu s tymi kolenami vyskusam viac dat od seba nohy, mozno to len nedavam dostatocne hlboko 😉

milbaby
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kristynasefer
7. bře 2014

Ahoj holky,prosim o radu.dneska jsem si poprve zavedla ladycup.na navodu stoji ,ze se nema zavadet tak daleko jako tampon-to jsem take tak udelala ale sotva jsem udelala par kroku logicky se mi posunul vys a trochu se mi i obratil.dostala jsem paniku,protze jsem ho nemohla vyndat.ted uz v poho ale citim ho a docelo me boli podbrisek.je to normalni?Mam velikost M.A jeste jedna mozna hloupa otazka,ale nemuzu si tim kaliskem trochu tu pochvu "roztahnout"?je pomerne siroky a 5 dni temer v kuse to mit v sobe…no nevim.predem diky za odpovedi

marta68
10. bře 2014

@sisaka Já ho prostě zasunu za stydkou kost, jak dosáhnu prstem. Když mám pocit, že na něj při vyndávání nemohu prstem dosáhnout, tak prostě zatlačím a on se posune dopředu. Objektivně Softcup vlastně nemůžeš mít zavedený špatně, jen "málo" zasunutý. Kdybys ho měla zasunutý málo, tak bys ho cítila.

standu
11. bře 2014

Ahojte. po prvom porode som si kupila divacup a niekedy mi sedel dobre, niekedy nie..mala som stale pocit ako by mi bol velky alebo co. niekedy sedel uplne perfektne inokedy mi cele dni pretekal.. vcera som dostala kramy (prve od druheho porodu) a zasa to iste. v noci sedel super, dnes som si ho zakladala uz asi treti x uz neviem. je mi velky??? mam pocit ze mam pevne svalstvo, cvicim a posilujem aj panvove dno. mam si kupit iny?? ak????? mooncup, lunette? nevieeem prosim poradte.

standu
13. bře 2014

@bambulka24 mozem sa opytat aky si mala/mas??

bambulka24
14. bře 2014

@standu hello pozerala som fórum a mi omylom označilo príspevok 😀 No ja som to tu už písala niekde, ale tak zopakujem 🙂 po prvom pôrode som si kúpila lunette väčší a tiež mi pripadal veľký a pretekal, bol tvrdý tak som to vzdala...po druhom pôrode som vyskúšala meluna L tuším ale skončil v koši, pripadal mi nekvalitný materiálom a tiež nesedel. potom som si kúpila lunett menší, tiež mi pretekal, ale bol super mäkký, no nesedel tiež, dokonca tretí cyklus čo som ho mala mi už normálne vypadol keď som bola na hajzli (samozrejme, že som ho chytila, lebo som cítila že ide von). ja som sa už na všetky kalichy vykašľala, vzdala som to po viacerých neúspechoch a teraz používam bio tampóny, sú síce drahé, ale v porovnaní s trampotami s kalichmi sú na nezaplatenie 😉

olga20
25. bře 2014

Ahojky holky..tak já si včera vyzvedla svůj první menstruační kalíšek Luna .... a hned jsem si ho zkusila zavíst.... 😀 nečekala jsem to tak ,,složitý" .... teda ...aspoň to vyndávání 😀 a ani se mi úplně nerozevřel, i když jsem zkoušela všemožně s tím hýbat, jak je psáno 😒 ..... nooo, snad se to brzo naučím a budu stejně spokojená, jako vy 😉

lussyl
25. bře 2014

už zasa som zúúfalá :( doteraz 2 menzesy super, žiadna nehoda, a teraz mi to neustááále preteká, ale velmi, som to dnes menila snáď 15 krat, vždy bol rozvinutý, aj podtlak, ked som zatiahla nesiel,,, ale po pár minutach už to zo mna tieklo, čakala som či to nie je len zostatkova krv ale nie, dávala som nižšie, vyššie, iné techniky kladania, nič :( nechápem prečo, asi som ho prechválila :( ... až mi je do plaču 😒 čo mám robiť :(

dana_l
26. bře 2014

@standu co som citala tak je velmi dolezite urobit tu 360* otocku. ja som tiez raz dobre a raz preteciem. pozerala som ze mam v navode len dva sposoby skladania. jeden pre velkost jedna, druhy sposob pre velkost dva. takze tiez skusam a zda sa ze sa zacina lepsie darit