Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

petapi
29. říj 2010

ahoj holky, určitě to tady už někde bude, ale nechce si mi číst celou diskuzi 😅 mám Ladycup velikost 2, byla jsem s ním max spokojená, jenže po druhém porodu mi protíká, tak se chci zeptat, jestli nemáte náhodou zkušenost, že jiná značka kalíšku je třeba větší a mohla by mi teď vyhovovat?

trixi
29. říj 2010

@petrinka ja som velmi citliva na hygienu tak pri cestovani pouzivam WC pre invalidov, vo vela je to WC spolu s umyvadlom. V praci to riesit nemusim, mame luxusne WC spolu s umyvadlom, horucou vodou, sprchou.
@petapi vraj to moze byt sposobene s uvolnenymi svalmi, treba trochu posilovat. Su len 2 velkosti. Teda aspon tak viem.

petrinka
29. říj 2010

@emjee @trixi dakujem! musim uznat, ze riesenie s wc pre invalidov je elegantnejsie, ale nie vzdy sa da🙂 ta flasa s vodou tiez nie je zly napad🙂
nuz, skusim si ho tam najprv uz konecne "nainstalovat" a potom budem vylepsovat uz samotne pouzivanie🙂

emjee
29. říj 2010

@petapi
@trixi kazdy kalich je iny, neviem, ktory patri k vacsim, ale ladycup je myslim z tych mensich

@petrinka mozno budes patrit k tym stastnejsim, co vylievaju len rano a vecer v pohodli domova 😉

petrinka
29. říj 2010

@emjee mozno hej🙂 ked to bude nahodou velmi komplikovane, tak ho este vzdy mozem pouzivat tie dni, ked uz budem mat slabsiu...🙂

petapi
29. říj 2010

dík, já jsem právě kdysi četla, že jsou trochu větší kalichy než LC, ale tehdy mě to nezajímalo, tak jsem to vypustila, možná mooncup no, asi musím zkoušet, ale hrozně jsem si na to zvykla a teď mě to hrozně rozčiluje.

sulky
29. říj 2010

@petapi , ja mam doma mooncup, mozem ti pozriet aky ma objem. NEmas napisany objem na ladycupe?

sulky
29. říj 2010

@evuse , kalisok sa na rozdiel od tampona "pricucne" na steny posvy, takze sa ani nepohne 😉 A absorbuje asi 3x viac tekutiny ako tampon.

petapi
29. říj 2010

@sulky našla jsem, že má 34.3ml

andika10
30. říj 2010

chcem sa spýtať aké su rozdieli medzi načkam, alebo je to skôr len o cene alebo aj kvalita je iná, velmi uvažujem o kúpe MK. diky

lalus
30. říj 2010

@andika10 kopírujem z textu o dve strany dopredu 😉 ja mám ladycup a som nadmieru spokojná a ľutujem, že som kalíšok neobjavila už pred storočím 😀
Divacup (Kanada)
* nejužší kalíšek - snadné zavedení
* vhodné pro mladé dívky
* materiál: lékařský silikon
* velikost: 2x
* obsah: 30ml
* měřící značky: 7ml/15ml na vnější straně
* doporučené čistění: sterilizační roztok/teplá mýdlová voda/převaření
Mooncup (Anglie)
* hladký povrch, jemně žluté zbarvení
* menší délka kalíšku
* materiál: lékařský silikon
* velikost: 2x
* obsah: 20-30ml
* měřící značky: 7ml/15ml na vnitřní straně
* doporučené čistění: sterilizační roztok/teplá mýdlová voda/převaření
Lunette (Finsko)
* užší rozměr - vhodný pro mladé dívky
* zcela hladký povrch - snadnější údržba
* materiál: lékařský silikon
* velikost: 2x
* obsah: 25-33ml
* měřící značky: 7ml/15ml na vnější straně
* doporučené čistění: sterilizační roztok/teplá mýdlová voda/převaření
* ostatní: pružnější než ostatní typy, zcela hladký povrch na vnější straně, snadná údržba
LadyCup (Česká republika)
* zcela hladký povrch i v ně - snadnější údržba
* materiál: lékařský silikon s biologickým certifikátem
* velikost: 2x
* obsah: 20 - 30ml
* měřící značky: žádné pro bezproblémovou údržbu
* doporučené čistění: sterilizační roztok/teplá mýdlová voda/převaření
* LadyCup je schválen Státním zdravotním ústavem ČR
PinkCup (Česká republika)
* zcela hladký povrch i v ně - snadnější údržba
* materiál: lékařský silikon s biologickým certifikátem
* velikost: 2x
* obsah: 20 - 30ml
* měřící značky: žádné pro bezproblémovou údržbu
* doporučené čistění: sterilizační roztok/teplá mýdlová voda/převaření
* PinkCup je schválen Státním zdravotním ústavem ČR

andika10
30. říj 2010

@lalus diky, mohla som si dať to usilie sapozrieť parstran dopredu 😒

trixi
30. říj 2010

@emjee, @petapi ja mam ladycup a mooncup oba vo vacsej velkosti, ked ich prilozim k sebe tak rozdiel je minimalny. Ladycup ma priemer cca o 1 mm vacsi, je z hladkeho silikonu, je makksi, mooncup je z hrubsieho silikonu.

ikke
30. říj 2010

komu sa chce zahlbit do porovnavania kaliskov, kuk sem
http://menstrualcups.wordpress.com/
a komu sa nechce, hned na zaciatku su tam dve prehladne tabulky 🙂

sulky
31. říj 2010

@lalus , a femmecup tam nemas 🙂

lalus
31. říj 2010

sulky, však to ja len skopírovala 😀 😀 😀 to nie môj text...a podľa toho čo dala ikke, tak ich tam chýba viac 😅

milada47
7. lis 2010

babulky, najde sa tu niektora s podobnou otazkou??? môžem užívať kalíšok ked som prekonala konizaciu krčka maternice?? potom dva potraty a posledne pred dvoma rokmi som mala predčasný pôrod?? bojím sa toho, že ak ho začnem teraz používať, a o dva roky otehotniem, bojim sa, že budem mať v tehotenstve komplikácie a budú mi musieť zašiť krčok maternice....po konizácii je v tehotenstve toto riziko dosť veľké a ked sa mi bude rozťahovať krčko tým pohárikom, neviem, čo to môže urobiť. Zajtra budem volať svojho gynekologa, som zvedava, čo mi na toto povie. A inak, prečo sa ženy o tomto dozvedaju až teraz, ked to už existuje 10 rokov? Nebol v tom daky zadrhel? Sak ak by to bolo 100% neškodné, si myslím, že by to tromflo tampony.....no stále je o tomto výrobku ticho....žiadne letáky, žiadne reklamy....prečo asi??? ani v lekárnach tento výrobok nepoznajú.....prečo asi??? Ved farm. priemyslu to mohlo zarobiť neskutočné peniaze, kedze je to také super ako o tomto píšete ..... nerozumiem tomu ..... 😖

trixi
7. lis 2010

@milada47 neodpoviem Ti na prvu cast Tvojho prispevku, chcem len reagovat, teda podla mojho nazoru, ze ked si kupis poharik, tak Ti vydrzi velmi dlho (neviem ako dlho, pretoze patrim medzi certve majitelky poharika), ale tampony, vlozky musis kupovat kazdy mesiac a viac kusov, resp. velkosti (ja som patrila medzi tie zienky so zvysenou spotrebou, kedze mavam silne krvacanie), takze som dala dobre zarobit firmam, ktore vyrabaju O.B. a Allways (to boli totiz znacky, ktore som ako tak znasala ) a firmam, ktore ich predavaju. Teraz vsak odo mna uz neuvidia ani cent. V lekarnach uz ponukaju pohariky, teda aspon som to videla v lekarni v Trnave na poliklinike Druzba a ta zienka v lekarni bola v obraze.

ukana
7. lis 2010

@milada47 zrátaj si, kolko penazí minie bežna žena za celý život za vložky a tampony a oproti tomu je cena za kalíšok len nejaké percento. Takže v konečnom dosledku je to o peniazoch, o ktoré by farmafirmy prišli... 😠 to je celý zádrhel, gynekologovia sú úzko zviazaný s farmaceutickými firmami, neponúkajú preto kalíšok. A reklama? Mne stačí doporučenie, nepotrebujem, aby sa cena kalíška predražovala nákladnými reklamnými kampaňami.
Neviem to presne posudiť 😅 , ale podla mna, sa krčok nosením kalíška neroztahuje, máš ho len v pošve, tak ako tampon, dokonca možno nižšie, prikladám obrázok

mamutka
7. lis 2010

@milada47 ako pise ukana, poharik sa zavadza nizsie ako tampon, podstatne, preto je aj jeho zavadzanie ovela hygienickejsie, aspon z mojho pohladu, neznasala som zavadzanie tamponov. akurat mi skoncila mrcha a mozem potvrdit, ze som ju ani nejak neregistrovala, podstatny dovod preco pouzivat poharik 😎
a preco to nie je rozsirene? no ako baby napisali - kupis poharik a mas na par rokov vystarane.....to ziadna firma nepotrebuje, vyrobcovia tych jednorazovych sajrajtov maju vdaka nasim pravidelnym periodam davno zarobene viac nez dost na nekonecne reklamy, ktorym sa nevyhnes ani ked nekupis telku, takze ak by vyrobcovia poharikov chceli toto tromfnut, museli by natocit kopu reklam a vysielat ich stale, potom by cena poharika sla brutalne hore......
dnes ma skoro kazdy net, skoro kazda mamina je na tejto stranke, natrafi na to skor ci neskor a je len na nej, ci si chce ulahcit zivot, usetrit peniaze, prirodu, svoj cas ( nelietat v noci na wc len koli vymene vlozky a pod...) alebo sa bude tvarit, ze fuj, to je nechutne.
kto vie co ti gynek.povie, ak mu predajcovia tamponov pravidelne nosia darceky za to ze ich odporuca ( co je takmer iste), tak necakaj, ze ti doporuci poharik. bude tvrdit ze tampon je hygienickejsi -.... hlavne ked ho musis cca kazde 3 hodky menit, teda casto v otrasnych verejnych wc, poharik mas aj 8 hod, ak nemas prave extra silne kramy, takze sa lahsie vyhnes verejnym zachodom......

milada47
7. lis 2010

@trixi ....viem, ze sa tymto poharikom da riadne usetrit na ob a vlozkach....mne ale o peniaze ani tak nejde ako o zdravie a pohodu....použivam tampony, len ked niekam idem, doma používam vložky, pytala som sa gynekologa, či tampony nie sú nebezpečné z hľadiska zlých výdledkov z cytologie, nepovedal že nie, ale krivil ramenom čo vo mne vyvolalo menšiu neistotu.....je to faj, že sa to môže používať až 10 rokov, len čo to spraví s našim zdravím, som mlada žena a nechcem riskovať rakovinu krčka maternice či potiaže počas tehotenstva......nahodou, nemaš názor od svojho lekára na tento pohárik? chcem si to objednať, ale isté obavy mám, ktoré vravia skôr nie ako áno....

milada47
7. lis 2010

@ukana ... mne sa tento vynález páči, veľmi a som rada, že je tu diskusia, kde píšu ludia, ktorý ho používajú a ich reakcie na neho.....ale aj tak, keby niet internetu, ani o tomto výrobku neviem...... ☹

milada47
7. lis 2010

@mamutka ...hej, ale keby som ho chcela využívať naplno non stop, musím si kúpiť aspoň dva, bo v práci máme dve vecka ale len jedno umývadlo v chodbe....takže neukázalo by to super, keby som tam začala umývať špinavý pohárik....neviem, ako to robíte ak používate len tento pohárik?

milada47
7. lis 2010

@trixi ...ešte dodám, že ked mám za sebou konizáciu, nemám rovný povrch krčka maternice a to znamená, že mi nemusí ten pohárik tesniť po celom okruhu.....vidím to na tamponoch, ked si ich zavediem tak mi rýchlo začne presiakat a ked ho vytahujem, na jednej strane je úplne čistý, a druhá polovica je špinava až po šnúrku....a tampony mi nerobia dobre, pri dlhodobom používaní mi úplne spomalujú krvacanie a cítim tlaky v podbrušku a aj bolesti či pichanie.....ked prídem z práce či mesta, prvé čo urobím vyndám tampon a dám si vložku, nech to všetko vyjde zo mna von...čo nie je príjemný pocit, ked tečiete ako z vodovodu.... ☹

trixi
7. lis 2010

@milada47 ahoj, ja neznasam "skvele" dni (moj sukromny nazov na menstruaciu) kvoli tamponom a vlozkam. Teraz to zvladam v pohode s tym poharikom. Nie som odbornik na zenske problemy, ale podla mojho laickeho nazoru a podla navodu na pohariku by ten poharik nemal mat nepriaznivy vplyv na tvoje zdravotne problemy, pretoze sa nedotyka a ani nedrazdi krcek maternice, ako tu uz pisali zienky a z mojho pouzivania poharika, ten sa zavadza nizsie, dotyka sa stien dutiny a nie krcka. Ja som u gynekologa nebola uz nejaky cas, a take veci s nim nepreberam. Mam na gynekologov v nasom meste negativny nazor (zo skusenosti). Ja mam pohariky 2, hlavne na cestovanie, z osobnych pocitov mi nestacilo oplachnut poharik len vodou z flasky.

milada47
7. lis 2010

@lalus ....vyskúšala si aj moncup?? ak áno, nasla si medzi nimi daký rozdiel??? aj ladycup sa mi pozdáva....tak skôr ako si to kúpim, chcela by som vedieť čo najviac....dakujem

trixi
7. lis 2010

@milada47 ja mam ladycup a mooncup. Mooncup sa mi zda ze je z tvrdsieho silikonu, ma vrubkovatejsiu stopku, pevnejsi okraj a celkovo posobi pevnejsie. Ladycup je z makksieho silikonu, makksi okraj a stopka sa mi trosku tazsie uchopuje, ale pocitovo necitim rozdiel ci mam jeden alebo druhy. Na dlhsiu dobu mam radsej mooncup, mne osobne sa lepsie vybera. Ladycup nosim ako druhy pri dlhom cestovani-ked nie je moznost dokladneho umytia.

milada47
7. lis 2010

@trixi ...asi si to kupim na odskusanie zatial len jeden, a potom si dokupim a tampony a vlozky budu uz minulostou....ako casto si ich menis? ja som zena po pôrode a hlavne na zaciatku mavam dost silne krvacanie, hlavne v noci ked sa po niekolko hodinovom spanku zobudim, ze treba ist na vymenu, postavim sa a boooommmmm......totalne teplo a vlozka totalne plna....nie je to prijemne, hlavne teraz, ked sme na navsteve.....padlo by mi nieco taketo...v noci si to meniš len raz??? a ked je kalich plny, vtedy to citiš??? bo ked mam tampon plny, dost je to citit....a musim nosit aj vlozky....bo mi tampony presakuju....ale 100% istutu mam: tampon+vložka....asi tak.

ked si kupim, ako sa poznam, budem vyvarat ci sterilizovat kazdy den....ako casto to sterilizujes ty???

milada47
7. lis 2010

@trixi ...dakujem za rady, ale zajtra obvolam gynekologa a dam vam vsetkym vediet......a ešte otázočka, používaš pri tom aj vložky???

milada47
7. lis 2010

@trixi ...ako často si ho meniš??? ja tampony každe dve hodiny, niekedy aj skôr, ked su až moc silne....a mate aj bolesti pri použivaní?? pri zavadzaní či vyberaní??? ked si vyberam tampony, strašne ma to boli to preto, že z jednej strany je tampon uplne čisty a z druhej je mokry, no nie je to nič prijemne ťahať na silu tampon von....používate aj lubrigačný gel??? bo som čitala že na lahšie zavádzanie treba aj to...