Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

milada47
11. pro 2010

@mamutka .... dakovala.....a necham si ho aj cez noc.....a budem spať v polohach mne oblubenych, žiadne take, že treba držať nohy pohromade aby mi neušla vložka..... 😀 a pekne budem spinkať naširoko..... 😀 😀 😀 😀 😀

milada47
11. pro 2010

@pifina .... nadmieru spokojna.....ak mam hodnotiť kališok zo všetkych doteraz mnou použivaných men. pomôcok od čísla 1 do 10....dávam 10000000 😀 😀 😀 😀

milada47
11. pro 2010

@jaroe ...ja som tiež na MD a bývame s mužom a synom u mojich rodičov, ani oni nemajú na wc-ku umývadlo....dnes sa mi stala taká nehoda, som si ho skúšala vyčistiť v kúpelni...nemala som po ruke nič, žiadny toaletak.... 😀 , kalíšok som vybrala a na počudovanie, mám strašne hustú men. krv a myslela som si, že to bude pri vyberaní ako s tamponmi, ale opak bol pravdou, nebola som z vnutra vysušená, menštruovala som normalne ako sa má..../tampony mi zastavovali krvacanie/, tak som sa trochu zašpinila, aj dlažku v kupelni 😀 😀 😀 no po prvykrát sa stalo, keby ste ma videli, stála som tam s kalíškom v ruke a premýšlala, čo dalej, čo urobiť....tak som sa rozkročmo docupitala k najbližšiemu vodovodu, kalíšok umyla a hned vsunula....teraz sa nad tým smejem. Ale ráno, ked som si šla kalíšok po druhýkrát vyčistiť, zobrala som si zo sebou umelohmotnú flašu, nachystala toaleták na utretie, nad wc-kom vybrala, opláchla vodou z "bandasky", vložila spať a bolo.....žiadna veda a tak robím doteraz. V kúpelni mám prichystanú bandasku, umyjem ruky, vojdem do wc a urobím čo urobiť mám.....úplne diskrétne, nemusím pred našimi vyhadzovať použité tampony či vložky, bo naši nemajú ani kôš na wc-ku, takže vždy vedeli, kedy mám svoje dni.... 😀 😀 😀 a ja som sa vtedy cítila úplne trápne a hambila som sa za to.....ale teraz nikto nič nevie....a ked budem chodiť do práce, zoberiem si tiež malú flašku 1/2l z kokakoly napr. zmestí sa mi aj do kabelky ... takže už to neriešim, našla som si svoj systém .... 😀

pifina
11. pro 2010

@milada47 😎

milada47
12. pro 2010

@pifina ...v noci som spala ako babatko, keby sa mi 2 a 1/2 ročné babatko nezobudilo, spim ako zarezana celú noc .....o 22:00 som čistila a potom až o 6:30, kališok bol skoro uplne prazdny....vyčistila a spala som dalej do 9:30, aj so synom, je velky spachtoš..... 😀

pifina
12. pro 2010

@milada47 tolko euforie tu uz davno nebolo 😅

mamkamarketa
2. led 2011

ahoj holky,
jsem si jista,ze ste tu uz probiraly,ale nemam sanci precist celych 140 stranek 😒 prosim muzete mi nikdo vysvetlit zakladni rozdil mezi moon cup a lady cup?
Dekuju mockrat!

emjee
2. led 2011

@mamkamarketa citaj napr. http://my-pinkcup.meu.zoznam.sk/rozne-druhy-a-v...

Ladycup - veľkosť S
Pod 25 rokov
& bez prirodzeného pôrodu
Priemer: 40mm
Dĺžka: 46mm
Stopka: 19mm
Úplná kapacita: 15.5ml
(k dierkam: ~11ml)

Ladycup - veľkosť L
Nad 25 rokov
a/alebo prirodzený pôrod
Priemer: 46mm
Dĺžka: 53mm
Stopka: 13mm
Úplná kapacita: 26ml
(k dierkam: ~20ml)

Materiál: lekársky silikón
Tvar: 6 "veľkých" dierok
Vyrobené v Česku

Mooncup - veľkosť B

Pod 30 rokov
& bez prirodzeného pôrodu
Priemer: 43mm
Dĺžka: 50mm
Stopka: 21mm
Úplná kapacita: 25ml
(k dierkam: ~13ml)

Mooncup - veľkosť A
Nad 30 rokov
a/alebo prirodzený pôrod
Priemer: 46mm
Dĺžka: 50mm
Stopka: 21mm
Úplná kapacita: 30ml
(k dierkam: ~15ml)

Materiál: 100% silikón
Tvar: 6 dierok
Vyrobené v UK

svoba
7. led 2011

Chci se zeptat. Mám pocit, že mi kalíšek po pár měsících ztmavl. Už není průhledný, ale je trochu zašedlý. Je to možné? Dřív jsme vyvařovala, dnes jen dezinfikuju tabletama.

ikke
7. led 2011

@svoba mne trochu zozltol, tipujem, ze je to zelezom v krvi 😅

svoba
7. led 2011

@ikke - jojo. tak to mně taky tak nějak. to jsem ráda, že nedělám žádnou chybu 😉

permonik7
10. led 2011

Ahoj holky, uvažuju o koupi kalíšku, akorát se nemůžu zorientovat právě ve vhodné velikosti☹ Je mi 31 a rodila jsem císařským řezem. Kterou velikost myslíte, že bych měla pořídit? Nejvíc se mi zamlouvá Lunette... ale fakt nevím.

benyka
11. led 2011

ahojte dievčatá, prosím poraďte mi...kedy si kalíšok vyvárate??? ja si ho rýchlo vyvarím až keď pri mrche začnem krvácať....a môže sa to aj tak urobiť, že keď cítim, že ide na mňa mrcha, stačí si ho vyvariť a pripraviť si ho dopredu a takto vyvarený vložiť naspäť do vrecúška a keď príde krvácanie, môžem si ho takto pripravený zasunúť?? neviem, mne sa to dosť sterilné nezdá byť, ak by som to robila týmto spôsobom a nezdá sa mi moc dobré ani to, že si kalíšok musím vyvárať až keď začnem menštruovať ..... keď začnem krvácať potom čakať v kŕčoch, kedy sa vyvarí a potom ešte čakať kedy sa ochladí a až potom zaviesť...je to dosť na "dlhé lakte"...alebo sa dá vysterilizovať aj to vrecúško?? ďakujem za odpoveď.

pifina
11. led 2011

@benyka ako dlho dopredu vies, ze uz sa blizi mrcha? podla mna si ho mozes vyvarit skor s tym, ze ho aj skor pouzijes ... odkladat vyvareny pre dalsie pouzitie o nejaky dlhsi cas sa mi tiez nezda velmi hygienicke, ale mozno to staci potom oplachnut, neviem ...

ikke
11. led 2011

@benyka je uplne jedno, kedy ho vyvaris, niektore starsie typy sa dokonca vobec nesmeli vyvarat 😉 uplne kludne ho mozes mat aj niekolko dni ulozeny v tom platenom vrecusku, idelne, ak aspon raz za cas operies aj to vrecusko. ako tu uz mnohokrat bolo spominane, netreba byt prehnane uzkostlivy, chlapi si "ho" tiez nedezinfikuju prv nez... 😀 😉

ja ho vyvaram ako pride, niekedy tesne po, niekedy pred, uplne bezne ho mam ulozeny v tom vrecusku, pred prvym pouzitim oplachnem (ale to skor preto, ze mokry sa lahsie zavadza) a napriek tomu, ze som kedysi trpela mykozami, odkedy pouzivam kalich (3 roky), klopklopklop ziadnu som nemala 🙂

ikke
11. led 2011

@permonik7 vacsou velkostou nic nepokazis, ono to zas co sa najsirsieho priemeru a dlzky tyka take velke rozdiely nie su. ale ak mas MS slabu, moze ti stacit aj mensi. ja som si kupovala mensi, ked som mala rovnych 30 a ziaden porod a pouzivam ho doteraz, hoci som rodila vaginalne.

sussanah
11. led 2011

@benyka ja teda vzdycky vyvarim po ms a pak znovu, kdyz mi zacne ms. Vyvarim ho tak 5min, pak ho na lzicce schladim ve studene vode a rovnou zasunu. Ono to nemusi byt vylozene sterilni, to stejne ani nejde 😉 Pytlicek po kazde ms vyperu normos s pradlem a prezehlim jak z rubi tak z licu a soupnu do neho ten vyvareny kalisek.

sussanah
11. led 2011

@permonik7 ahoj 🙂 I kdyz jsi mela cisare, tak uz bych urco koupila ten vetsi. Ono ty zmeny proste vekem probihaji a mensi by ti mohl protekat. Nahore davala Emje nejaky odkaz na shrnuti, tak muzes kouknout

wali
11. led 2011

ja kalisok vyvaram vzdy po MS, ulozim do vrecuska a ked pride dalsia MS, uz len prelejem kalisok vriacou vodou z konvice, oplachnem v studenej a hotovo. a fakt je, ze odkedy ho pouzivam, ziadne mykozy neboli.

benyka
11. led 2011

@pifina ...viem termín nástupu mrchy, pár dní asi cca 5 dní pociťujem bolesti a ked sú bolesti už silnejšie, vtedy už začínam krvácať...preto som sa pýtala...dokonca aj v noci sa zobudím na to, že začínam menštruovať a vtedy už utekám na wc, kde si už musím dať vložku .... kalíšok mám len druhý mesiac ... preto sa pýtam...bo počas prvej mrchy som ho vyvárala až ked som začala krvácať a to sa mi zdalo ako večnosť, potom som musela čakať, kým kalíšok vychladne a až potom zaviesť ...... ako to vy robíte??

benyka
11. led 2011

@ikke ... mne teraz mrcha už pomaličky prichádza....a asi o 3-4 dni začnem mrchovať .... takže si ho teraz môžem vyvariť a potom, ked to už pride len umyť mydlom a tak si ho zaviesť??

dandelion
11. led 2011

Já mám kalíšek už 4 měsíce a pořizovala jsem ho kůli častým mykózám z tampónů... Co mám kalíšek, tak mám naprostý klid 🙂 Zatím nosím během ms slipovky, ale mám v plánu koupit sadu látkových vložek 🙂
Jinak já kalíšek vyvařím v den očekávané ms, zchladím studenou vodou a zavedu... A po skončení ms jen přeleju vroucí vodou a uložím do pytlíčku 🙂 Teda nějak mě zatím nenapadlo prát pytlíček.. vše mi přišlo čisté 🙂 Jinak jsem asi otravná, všem kalíšek vnucuju a jsem z něj maximálně nadšená 🙂))

pifina
11. led 2011

@benyka skus tak spravit, ako pise @wali, to sa mi zda celkom rozumne 🙂 resp. len poriadne oplachni pred zavedenim ... ja osobne by som radsej cistou vodou ako mydlom, ale zalezi na tebe, ako znasas mydlo ...

benyka
11. led 2011

No musím na chvíľku odísť, asi dorazila mrcha...takže idem rýchlo vyvárať....ešte sa vám ozvem...zatiaľ pekný deň a ďakujem za odpovede, veľa som si z nich zobrala k srdiečku .... 🙂

vanusak
11. led 2011

@svoba Kdybys viděla ten můj po 3 letech... 😉 Nahnědlý (a přesto vydrhnutý), prostě barvivo v krvi... 😀

mamkamarketa
11. led 2011

holky tak jsem si vcera koupila lady cup,ale mam problem ho vytahnout za tu ,,stopku,, mam pocit,ze mi zajizdi hluboko 🙄 No,ale cetla jsem, ze pry to pomaha zabranit mykozam a kvasinkam, tak jsem zveda 😎 ma s tim nektera zkusenost, prosim?

vanusak
11. led 2011

@benyka Kalíšek můžeš zavést klidně i den, dva dopředu, nemusíš zavádět až v tu chvíli, kdy dorazí MS. 😉 Je to ideální právě pro chvíle, že nejsi doma a přesto každou minutou mrcha může přijít... A ty už jsi v tu chvíli jištěná, takže žádná katastrofa se nekoná. 😎
Jinak k vyváření a pytlíčku - já vyvářím pouze před MS, po ukončení užívání jenom K vydrhnu a omyju intim mýdlem. Pytlíček vyperu a z obou stran vyžehlím. Dokonce už i v této diskuzi tady proběhla informace, že dokonale se kalíšek vyčistí tím, že se normálně vypere v pračce! Vyzkoušeno, potvrzuji, jednou za čas tak sama dělám. 😎
Jo a mimochodem - já naopak ráda zavádím kalíšek v tu chvíli po vyvaření, když je krásně teplý! 😀

vanusak
11. led 2011

@mamkamarketa Proti mykozam jednoznačně. Plno uživatelek tady na foru ti to osobně potvrdí! 😵

svoba
11. led 2011

@vanusak - takže zabarvení není na závadu?! super! 🙂

vanusak
11. led 2011

@svoba Zabarvení rozhodně na závadu není, pokud to není nečistota, ale jenom zabarvený silikon. 😉