Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

svoba
8. bře 2011

mám dobrý postřeh. nechala jsem kalíšek v lázni s dezinfekční tabletou asi dvě hodky (zapomněla jsem ho) a pak kalíšek vyndala krásně čistý - tj.částěčně zmizelo zabarvení (který teda není na škodu, ale tak přeci ...) 😀

saxana123
29. bře 2011

tak žienky ja mám kalíšok teraz prvú mrchu a pasujem sa hlavne s vyberaním, asi som si príliš skrátila ten pipíš za ktorý sa to vyťahuje, snáď sa to zlepší a ja budem zručnejšia. Občas mám pocit že keď vytiahnem kalíšok tak mi na ňom ostane pricucnutá aj maternica, taký podtlak to má 😀

pifina
30. bře 2011

@saxana123 skus nechytat za ten "pipis", ale za spodok kaliska (dno) a ked sa da, tak este pred vytiahnutim kalisok stlac, aby si zrusila podtlak 😅

saxana123
30. bře 2011

@pifina šak jasné že to trochu stlačím a snažím sa zrušiť podtlak ale aj tak som ešte nešikovná 😀

luvie
30. bře 2011

@saxana123 můžeš taky zkusit pootočit před vyndáním a jakoby lehce "vyšroubovat" směrem ven, ale i tak je nejlepší zmáčnout na boku a tím zrušitpodtlak 🙂

saxana123
30. bře 2011

@luvie ok, tak idem šrobovať 😀 už je čas. ďakujem za tip.
Najlepšie by asi bolo keby ku každému kalíšku je aj nejaká videoinštruktáž 😀 😀 😀 , teóriu za príbalového letáku mám naštudovanú a aj tak mi je to nič platné keď v záchode lovím vo svojich útrobách kalíšok 😀

saxana123
30. bře 2011

@luvie šak toto mali hneď napísať že to sa musí vyšrobovať von, asi tam mám závit lebo mi to išlo teraz úplne bez problémov 😀

luvie
31. bře 2011

@saxana123 to jsem ráda, že ti to funguje 🙂 videoinstuktáž by byla zajímavá, ale nevím, jak by se to točilo... 😀

lucie777
2. dub 2011

Ahoj ženy, už jednou sem si kalíšek chtěla objednat, ale nějak sem do toho otěhotněla, pak na něj zapomněla a teď se mi zas někde připomněl, takže půjdu do něj. Poraďte, který? 🙂

ikke
2. dub 2011

@lucie777 pozri
http://menstrualcups.wordpress.com/
http://menstrualcups.wordpress.com/2010/08/19/c...
vacsinou su z kazdej znacky dve velkosti (niekedy aj viac), vacsi pre zeny, ktore uz rodili a/alebo nad 30 rokov, mensie pre tie mladsie a pripadne tie, co rodili cisarskym. najcastejsie pouzivane su asi znacky LadyCup, britsky Mooncup, Yuuki pripadne Lunette, v poslednom case aj MeLuna. lisia sa podla mna len minimalne (teda podla toho, co tu citam,osobne mam mooncup), napr. niektore su trochu maksie, ine pevnejsie a pod.

mimkao
7. dub 2011

Čavte žienky. Tak konečne som aj ja mala možnosť vyskúšať kalíšok. Kúpila som si ho tesne po pôrode a čakala skoro osem mesiacov na vyskúšanie. Veľmi som sa na to tešila. Ale som sklamaná. ☹ Neviem, kde som spravila chybu, ale mne krv pretiekla. Nie síce veľa, ale predsa. Ale to by ma ani tak netrápilo, ale štvalo ma to, že on mi dobreže sám nevyliezal z tade von. Pritom, keď som ho chcela vybrať von, tak to nešlo ľahko. Ale keď som chodila, prípadne si sadla, cítila som ho, že mi trčí von. Ten dzindik na konci mám odstrihnutý. 😒 Ja neviem už ako si ho tam mám dať. Skúšala som to už asi trikrát a zakaždým rovnako. Može byť, že to mám tam dolu krátke? 😅

ikke
7. dub 2011

@mimkao skor moze byt, ze to tam dolu mas po 5 tehotenstvach za sebou trochu viac uvolnene 😉 treba asi posilnovat panvove dno, to by mohlo vyriesit aj to pretekanie, aj to "vyliezanie" 😉
moze to byt ale aj tym, ze nebol spravne nasadeny. skus, ked ho mas zavedeny, okolo neho prejst prstom, mala by si citit, ci je dobre rozvinuty a ci ho napr. nemas uplne mimo krcku.
ze to napriek tomu neslo lahko vytiahnut, je zas skor otazka cviku vo vytahovani

sussanah
8. dub 2011

@mimkao taky si myslim, ze to bude povolenym panevnim dnem, ja s tim po porodu mel taky problem a to jsem rodila zatim jen jednou 😅 Ale posilovani to zpravilo, pak mi obcas protekl jen kdyz jsem vcas nevylila, takze spis pretekl. Ale zvladla jsem s nim i bezproblemu dovolenou u more, takze fakt to jde. Zkus zacvicit a uvidis pristi mesic 😉

mimkao
8. dub 2011

@ikke
@sussanah
tie cviky na panvové dno cvičím 😒 Fakticky od pôrodu. Mám ho rozvinutý správne. A keď si ho idem vytiahnúť, tak s jedným prstom ho zatlačím na jednej zo strán a cítim, že sa tam nasaje vzduch. To znamená, že podtlak tam bol. Ja si skôr myslím, že mám krátky krčok, pretože akokoľvek hlboko si ho chcem strčiť, tak aj tak mi trošičku vyčnieva von a hlbšie ísť nechce. A pritom tú stonku mám odstrihnutú úplne. Ešte to skúsim po ležiačky.
Zaujimavé ale je, že keď som ho testovala "na sucho" , keď som ešte nemala menzes, tak to bolo v pohode. Nevyliezal von, ani som ho tam necítila. 😒

molka
8. dub 2011

@mimkao ja ho necítim vôbec, hlavne v noci mi zalezie veľmi hlboko a ráno ho ledva vylovím. Už sa mi viackrát stalo, že som musela premýšľať, či som si vlastne kalíšok zaviedla alebo nie. Odkedy ho používam, tak ani neviem, že mám menštruáciu. Neviem, či by si mohla mať krčok až taký krátky, možno to chce len cvik. Mne trvalo niekoľko cyklov, kým som si naň zvykla a konečne ho začala správne používať.

luvie
8. dub 2011

@mimkao Hlavně prvníden nebo dva je děložní čípek dosti nízko, může být, že ti kalíšek jakoby "vyčnívá". Zkus ještě ke konci periody pro srovnání. Také doporučuju, když zavedeš kalíšek, zkus jakoby zatlačit - jako když chceš rodit - pardon za to přirovnání... ale drž ho prsten na spodní straně, aby se nemohl posunout, ale zároveň byla příležitost pro dobré ůpřicucnutí" V tomto případě si ale musíš být jistá, že ho máš dobře otevřený. Zkus taky zavést kalíšek pod jiným úhlem, neumím popsat jak přesně, ale je to jakoby směrem ke konečníku, aspoň u mě.... Zpočátku je to snad u všech co znám, o zkoušení, o nehodách, o nezdarech, někdy i o frustraci... Málokdo vše zvládne napoprvé na jedničku.
Držím pěsti

luvie
8. dub 2011

@mimkao ještě mě napadlo, jestli umíš anglicky, mrkni a případně napiš na http://www.mooncup.co.uk/advice-centre/faqs.html

horalka777
9. dub 2011

ahojte, aky je rozdiel medzi lunette a lady cup? ktory je napr. maksi, alebo ktory sa sikovnejsie vybera? To su moje dve fobie, ktore u mna rozhoduju vo vybere a pripadnej kupe 😅 2x som bola sita aj vo vnutri, neboli z toho jazva? Dakujem za vsetky komentare vopred 🙂

mimkao
9. dub 2011

@luvie tak to by mi sedelo a aj vysvetľovalo to, že prečo som si ho normálne vedela zaviesť a teraz, keˇ%d mám menzes, tak je problém.
Takže mi neostáva nič iné, len to skúšať ďalej. 😒 Snáď sa to po čase aj mne podarí. 😅
@molka dík, za reakciu. Dúfam aj ja raz budem spokojná, že som do toho "investovala"... 🙂

luvie
9. dub 2011

@mimkao zkoušej, já jsem hrozně dlouho, snad celkem i rok, bojovala s protékáním, už jsem snad na to konečně došla, ale ani tak bych ho nevyměnila 🙂

permonik7
12. dub 2011

@horalka777 já mám lunette a jsem max. spokojená. Já rodila sekcí a je mi přes 30, takže mám tu větší velikost. Zezačátku to zavádění byl trošku boj, ale třetí den už v pohodě,

Akorát když dýl řídím, tak mám divnej pocit v břiše, ale těžko říct, jestli to spolu souvisí.

Zatím mi nepřetekl, tak uvidíme😉

charlize
18. dub 2011

Ahojte, ja mam otazku, niektora mate skusenost z plavania, z kupania s Mooncupom (ktorymkolvek) ? Rozmyslam, kedze ho chcem v buducnosti pouzivat, ze by som si ho zadovazila uz teraz ako prevenciu pred nejakou pliagou pri letnom kupani... co myslite? Napady? Dakujem 🙂

bettyna84
18. dub 2011

@charlize Já myslím, že kalíšek všeobecně není prevencí proti mykózám při koupání. U mě tada ne 😠 . A pak nevím, ale to je otázka do pléna - neškodí kalíšek v těhotenství?

charlize
18. dub 2011

@bettyna84 dakujem, este som nenasla, ze by v tehotenstve s tym mal byt problem, mne to napadlo skor kvoli principu, ze by sa mi nic nedostalo dnu (tak ako pri MS von ) ... ale je to len moja myslienka, mozno mi ju tu vyvratite.... 🙂

ikke
18. dub 2011

@charlize no neviem, ci by sa ti nedostalo dnu... podla mna kalisok chrani iba maternicu (od krcku hore), ale mykozy su skor zalezitostou vaginy myslim; a ta je "pristupna" aj s kaliskom... tot pohlad laika 😅
ale inak s kaliskom sa kupe uplne super, ziadne stresy, ci nepreteka tampon (ktory mi vo vode nasiakol vzdy 3x rychlejsie nez na suchu 😝 )
😉

charlize
18. dub 2011

@ikke dakujem 🙂 nemozem sa pytat Dr, lebo bude na mna kukat jak puk, ze ako taka vec funguje 😀 tak radsej vas. Hm, tak uvidim, ci to risknut alebo co, ale do buducna to bude skvele riesenie, ked sa s tym dobre kupe 😵

ukana
19. dub 2011

@horalka777 , ktorý kalíšok je mäkkší, to neviem, ale niekde na predchádzajúcich stránkach je porovnanie väčšiny kalíškov. Ja mám Ladycup,ten väčší, je pomerne mäkký, ľahko sa ním manipuluje, som spokojná, neviem ho porovnať ale s iným kalíškom. Tiež som bola šitá vo vnútri, vôbec jazvu pri nosení necítim...

Privítam rady, ako čistiť tie malé otvory na kalíšku, mám ich také zanesené....niektoré ste písali, že ste ho dali oprať 😅 ... 😕 ...

emjee
19. dub 2011

@ukana oprat, alebo medzizubnou kefkou 😉

horalka777
19. dub 2011

@permonik7
@ukana vdaka, takze sa nakoniec asi rozhodnem podla ceny 😉