Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

simsalabim
27. pro 2012

@verkavb gulicka alebo tycka nemaju ziaden vplyv na rozvinutie poharika. Aky typ Meluny mas? Klasicku - ta je tvrdsia, alebo niektoru z tych maksich? Tie tvrdsie sa rozvinu lahsie, na maksie treba trosku cvik. Rozvinutie poharika urcite ovplyvni aj sposob skladania - kazdej z nas vyhovuje nejaky, moj oblubeny nemusi vyhovovat tebe a naopak. Tu si pozri, ake existuju

https://www.youtube.com/watch?v=Nt6L-POE-b0

a vyskusaj ich niekolko. Mne osobne najviac vyhovuje ten druhy, ale z mojich kamosiek nepoznam nikoho, kto by prave tento sposob pouzival....mozno zavazi aj vnutorna anatomia...kto vie?
Ja by som na tvojom mieste poharik nevkladala moc vysoko - mala by si nanho pohodlne dociahnut, a po zavedeni nim treba pokyvat do stran, aby sa otvoril, prpipadne prejst prstom okolo neho.

@lilitela ja som citala, ze poharik treba vymenit kazdych 10 rokov koli opotrebovaniu materialu. Ja osobne som vymenila po cca 4 rokoch, ale dovodom nebolo opotrebovanie, ale to, ze som chcela vyskusat iny typ a farbu 😉

verkavb
27. pro 2012

@simsalabim dakujem za video pôjdem ich vyskúšať, dúfam že sa to podarí🙂. ja mám melunu S http://www.ekomarket.sk/menstruacny-kalisok-mel... Tento kalíšok je mäkkší než ďalšie dva typy, takže to môže byť aj tým. 🙂

berkana
30. pro 2012

@lilitela přemýšlím ted o koupi kalíšku také, a asi si ho koupím 🙂 ohledně životnosti, tak kalíšek Luno má psané až 15 let. 🙂

nellyverca
5. led 2013

Ahojky tak ja se pridavam !mam dnes kalisek prvni den zavedeny . Od te doby co jsem si ho nechala kamaradkou koupit od jeji maminky z lekarny, tak jsem nedockave cekala na Ms🙂 ! Ted prvni den jsem ho teda konecne mohla pouzit 🙂 a najednou jsem znervoznela 🙂 a tak jak mi na prvni pohled prisel maly tak mi v den D prisel velky 🙂 ale eakonec jsem se zhluboka nadechla a bylo to fajn , jen jak jsem sedela tak mi prislo,ze me tlaci tycinka pro vytahovani , tak jsem ji ustrihla a je to teprve PECKA ! MUZU VRELE DOPORUCIT !kupujte a uzivejte pohodli ! 😉

zvedavamt
7. led 2013

čítala som o kalíšku už velmi dávno,ale nejako som zabudla, až mi ho pripomenula kamoška, že si ho kúpila. Teraz je taka široka ponuka, že som nevedela, ktorý si vybrať. V drogerii stál cez 30 eur, v zdravej výžive nemali moju velkosť, tak som nakoniec objednala z netu cez ekomarket. Ta pani bola taka zlata, ze mi aj zavolala a pomohla s vyberom.Vybrala som Me luna s guličkou / maksi material/a som veľmi spokojna. Kamoška brala mooncup a tolko odstrihavala tu tyčinku, až jej skoro neostalo za čo vyberať. Už chápem prečo mi ho kamoška tak chválila.
Prišla som na to, že je to natolko pohodlné riešenie, až som sa zľakla, že zabudnem na vymenu, lebo som ani necitila , že mam menštruaciu.
Stalo sa mi prvýkrát, že som sa na ďalšiu menštruáciu tešila. Bez mokrých, zapáchajúcich vložiek. Skúsila som aj anionky, ale ten pocit, ked nič nezavadzia a "som v suchu je na nezaplatenie.

v.luccy
13. led 2013

ahojte,
už dlhšie uvažujem nad kúpou kalíška, máte niektorá skúsenosť s kalíškom LUNO?
Mám 23 rokov a som bezdetná, stačí mi veľkosť S?
Ďakujem za rady 🙂

alexis13
14. led 2013

@v.luccy vo vačšine pripadom co som čitala píšu že odporučaju vačšiu velkost M aj pre bezdetne, tiež chcem skusit luno kališek ešte som nekupovala na zlavedna je za 12 euro

v.luccy
14. led 2013

ďakujem alexis 🙂 Veď práve, že je teraz za super cenu, tak ho skúsim 🙂

si
14. led 2013

Ahoj holky, tak mě pořád protéká a protéká a není plný. Posouvá se mi dozadu, takže na něj skoro nedosáhnu ☹. Jdu teď projít ta videa na skládání. Mám Lunette, větší velikost.

simsalabim
15. led 2013

@si pretekat
1)moze preto, ze nie je dostatocne rozvinuty. Po zavedeni ho musis cely obist prstom, aby si sa usitila, ze je otvoreny
2) treba nich trosku pokyvat a usitit sa, ze je vytvoreny podtlak. AK nie je, moze pretekat.
3) ako vysoko mas krcok maternice, dociahnes si nanho prstom? Vacsina zien si minimalne pri menstrucii nanho dociahne a ked je poharik spravne nasadeny, tak nema kam ujst, lebo unikovu cestu mu blokuje krcok. Nejako sa mi nezda, ze by si ho mala spravne zavedeny, ked ti uteka. Podla toho, co mam nacitane, niektore zeny si poharik posunu popri krcku, takze poharik nedolieha na krcok - mozno preto ti uteka?
4) poharik moze byt privelky na tvoje telesne proporcie. Nemoze sa riadne rozvinut, lebo ho nepustia steny posvy. Ono s vacsinou hovori, ze po porode najvacsiu velkost, ja mam za sebou 2 porody a pouzivam Melunu S a M.

Ako dlho mas poharik? Hovori sa, ze zenam moze trvat az 3 mesiace, kym sa s nim zziju - lebo casu na "trenovanie" je pocas menstruacie malo...

si
15. led 2013

@simsalabim mě přijde, že rozvinutý je a že na čípek si nedosáhnu. Spíš mi přijde, že bych zvládla větší. Zatím testuji podruhé. Nyní tedy jen odpoledne, když nejsem v práci. Tak jdu trénovat 😉

nellyverca
16. led 2013

si@ musis se ujistit,ze mas kalisek opravdu nasazeny na deloznim cipku tzn. kalisek se ti musi pricucnout primo na cipek jako prisavka takze v klisku bude cipek !a az tam opravdu bude tak s kaliskem budes VELMI SPOKOJENA , jak rikam, zjisti kde mas cipek a bude to PECKA ,ja si taky myslela,ze to je jako s tamponem .... zavefu odejdu ale e e ,neboj 🙂 to das !

eternnity
17. led 2013

Určitě to tu už někde v diskusi bylo, ale stejně se ještě zeptám, jak řešíte hygienu na veřejných záchodech (tj. v práci, v restauraci, v obchoďácích atd.) - nosíte sebou pet lahev a jen kalíšek vypláchnete nebo na to máte nějaké speciální vlhčené ubrousky nebo jiné fígle? Děkuji za info.

eir
17. led 2013

@eternnity pet lahev je asi naj

demografka
18. led 2013

@eternnity toto aj mna zaujima... aj ja uvazujem, ze to kupim, ale stale uvazujem ako sa to meni ak nemate poruke umyvadlo... to si stale nosite flasu s vodou?
a je dobry ten kalisok LUNO co je na zlave dna?

ajagakinom
18. led 2013

ja tiez rozmyslam nad kupou, ale neviem si vybrat...

eternnity
18. led 2013

ještě prosím o info jak kalíšek vyvařujete - sterilizujete některá v kelímku v mikrovlné troubě? na jaký výkon a čas mikrovlnku nastavujete? děkuji za info

@demografka dneska mi přišel kalíšek MoonCup, tak jsem na to zvědavá

simsalabim
18. led 2013

@eternnity neviem, ci kalisok moze do mikrovlnky, myslim, ze skor nie, ale mozno sa mylim. Ja ho vyvaram v plechovom hrnceku po babke 😉

simsalabim
18. led 2013

@demografka povacsine nemusim poharik vylievat mimo domu, dam si ho rano a vylejem podvecer po navrate z prace. V podstate iba 1 den, ked mam velmi silny menzes, ho musim vylievat mimo domu. Niekedy nosim so sebou malu flasticku s vodou ale vacsinou pouzivam intimne obrusky na jeho utretie.

simsalabim
18. led 2013

@si presne ako ti uz pisala kocka predomnou, krcok maternice by mal byt v pohariku.

demografka
18. led 2013

@simsalabim dakujem krasne za info... to fakt vydrzi cely den na jedno vyliatie? super to znie, fakt som rozhodnuta na 90% ho kupit... aj ked uz nemam taku silnu menstruaciu ako pred synom, ale clovek nikdy nevie co pride a aj tento komfort je lepsi ako to co mame teraz... a obrusky ma ani nenapadli, mudre 😉 dakujem moc

demografka
18. led 2013

@simsalabim dakujem za info... tak som ho teda objednala a som zvedava, aj sa tesim 🙂 dam vediet...

eternnity
19. led 2013

Prosím o info, zkoušela jsem dnes kalíšek poprvé a nejsem si jistá, jak hluboko ho zavést. Připadá mi, že ho mám zavedený hodně nízko. Kolik přibližně cm hluboko "našáhnete" dno kalíšku? Předem moc děkuji za info.

simsalabim
19. led 2013

@eternnity to je individualne u kazdej zeny. Zavisi hlavne od polohy krcka maternice pocas menstruacie, mnohym zenam - ale nie vsetkym - klesne velmi nizko, hlavne v prve dni menstruacie. U mna osobne je to tak 1-2cm v prve dni...potom krcok zas vyskoci nahor a je to skor tych 5-6cm kym ho dociahnem. Inak poharik by sa mal skusat zaviest len cez menstruaciu, jednak koli tomu, ze sa tam vnutri pocas menzesu menia anatomicke pomery (poloha, smerovanie krcka) a jednak kym nemas menzes, vlastne nevies, ci je zavedeny spravne.

hest
19. led 2013

Ahoj, mám dotaz ohledně správného zavedení? Mám kalíšek Luno, teď tři dny první ms jsem ho zvládla zavést..musela jsem ustřihnout ten camflík ten mě opravdu tlačil..nechala jsem jen náznak..někkolikrát se mi stalo, asi ho mám moc vysoko..že jsem ho tak tak našahala..ale seděl, jen se mi nedaří ho vyndat tak, aby to nevypadalo, jak když si zvonem na odpad snažím vyrvat rodidla-)))) teď nevím jak se zadařilo..ale ať ho vkládám, jak ho vkládám nerozvine se mi..to jsem se za tři dny jako srazila..nebo co..v návodu píšou pootočit..no to tedy nevím jak si to představují, zkoušela jsem, pootočila jsem jen o kousilínek a stejně se to nerozbalilo, plus mi to hrozně klouzalo..na jednu stranu se mi to líbí, na druhou si hrabat do vagíny mi taky nepřijde moc fajn..možná ho strkám moc hluboko, ale to si nemyslím, dřív jakmile vrchní část vlezla dovnitř, tak se mi začala rozbalovat...možná to mám z toho, že jsem celá došišata a nakřivo..nevím fakt, jsem z toho rozčarovaná..přemýšlím, že se na to vykašlu, jeslti mi to za ty nervy, omatlané ruce od krve vůbec stojí-(

fem
21. led 2013

@hest musis pracovat so svalmi a posuvat ho dole a najst si polohu, kedy ti to ide najlepsie a najlepsie stlacit dole ten kalisok dvoma prstami a odstranit podtlak. Uplne chapem ako sa citis, ja som po pri prvom vyberani, myslela, ze pojdem do gynekologa 😀 . druha M. je uz super Inak tie pocity je spolocensky blok, ale v podstate psychologicky, zena si vytvorila prestavu spinavosti vlastnej krvi, a je pre nu normalne, ze kompetencie na tieto ukony ma gynekolog, lekar alebo muz. Ale to tak nie je, najprirodzenejsi k vlastnemu telu mozeme mat len my same. Takze odporucam s tymi pocitmi pobojovat, nevzdavat sa. Zeny, ktore maju lepsi vztah k svojmu telu, priamo k pohlavnym organom, rozumeju si atd. omnoho menej trpia "zenskymi chorobami". su viac zladeni dusevne so sebou, ako so zenou a trpia menej bolestami a pod. Ale uplne ti rozumiem. Mna teraz caka 4. Uz 3. M bola o niecom inom, vydrz

fem
21. led 2013

@hest a inak uz sa tak potom spolu s tym cvikom, kedy to budes vediet, nezababres 🙂

fem
21. led 2013

@simsalabim prosim simsi alebo kto ma meluna, vyskusala by som ju. tu gulicku necitit? je to maksi alebo tvrdsi kalisok? dakujem velmi pekne

simsalabim
21. led 2013

@fem Meluna ma niekolko variantov, klasik, soft a sport. Sport je najpevnejsi, super sa rozvija, ale tazsie sa s nim manipuluje...odporucaju ho pri joge a tak...ale ja cvicim jogu a sport nemam...skusenost s nim nemam. Mam ale oba zvysne, teda klasik aj soft. Prijemnejsia mi je ta soft, ale je to ciste len pocit, ani ta tvrda mi nijako nevadi. Soft mam vo velkosti M a klasik vo velkosti S, pouzivam obe, M v case silnejsej menstruacie, inak pouzivam S. Gulicka je vraj pocitovo najprijemnejsia, ale neviem k tomu nic povedat, ja pouzivam pohariky bez akehokolvek uchytu.
@hest pred vyberanim musis zrusit podtlak, inak to fakt musi byt pocit, ako ked si zvonom vytahujes vnutro. Treba poharik stlacit prstami tak, aby sa zvrchu uvolnil, alebo prejst prstom doookola skusit ho jemne odlepit, alebo ho kyvat do stran ci pootocit...proste najst si sposob, ako podtlak zrusis. potom uz ide vybrat lahko. Nesmies ho tahat von, kym tam este postlak je - to musi vazne boliet. Kym si to nacvicis, odporucam polohu vo vani, cupnut si a tlacit ako na velku, pri tejto polohe a tlaku sa krcok zosunie nizsie a je lepsie an poharik dociahnut a teda najst si sposob ako pdotlak zrusis. Naozaj to chce iba cvik, mne uz po rokoch nerobi problem sa iba velmi mierne rozkrocit , siahntu dnu a poharik vykyvat von.

fem
21. led 2013

@simsalabim dakujem velmi pekne. Tak nejako som pri pochybach mam ladycup S, mam pocit, ze pri cviceni a pri tanci mi klze, neviem ci je to makkostou poharika alebo velkostou. on je dobry na konci cyklu alebo ked tak sa nehybem. Urcite potrebujem vacsi, len ide o to, ktory kupit rozmyslala som ist do vacsieho ladycupu, alebo ist do niecoho pevnejsieho, istejsieho..rozmyslala som bud mooncup, lunette-vraj ta vacsia je aj pevnejsia. Alebo ty vravis teraz , ze jestvuje este meluna na sport. Hm , ked je pevny netlaci moc na steny? necitit ho viac? dakujem. Pozeram, ze ten sport asi u nas ani nepredavaju