Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

jmisa
23. čer 2008

Ikke, ty ho nosíš i mimo mrchu?

ikke
23. čer 2008

iba tesne pred, ked neviem, kedy dorazi 😉

simply.vero
23. čer 2008

Lentilko, promiň, já jsem tě nechtěla vyděsit 😀 Nakonec uvidíš sama, ale podle ohlasů fakt většina holek nemá tak silnou MS, aby to protékání musely řešit, takže v klidu, bude to v pohodě 🙂 To, že na začátku budeš možná trošku upatlaná, je běžný počáteční stav, vana nebo sprcha to jistí 😀

Holky, já taky někdy nosím mimo, buďto před MS nebo potom na konci při špinění, a dávám si ho taky, když jdu plavat. Žádné pálení mě zatím nepostihlo, snad jedině, když jsem byla nucená víckrát si ho v malých intervalech vyndat a dát zpátky. Možná to bude právě tou častější suchou manipulací.

emjee
23. čer 2008

ja mam silnu ms a mam ten mensi mooncup - zatial nic nepretieklo (mam ho vyse 2 rokov)

mna zavadzanie a vyberanie nestipe ani nepali

a podobne ako ikke nosim ho aj pred ocakavanou ms, lebo nikdy presne neviem kedy dorazi (to je vyhoda kalisku oproti tamponom, tie "na sucho" nosit nemozes)

elfa
26. čer 2008

da sa kupit kalisok aj v lekarni v BA? napr. polus alebo aupark? chcela by som ho vyskusat uz tento menzes, len postou asi nestihne dojst. Za kolko dni od objednania vam prisiel?

kili
26. čer 2008

elfa, však napíš a spýtaj sa na konkrétnej stránke. Ak ho majú na sklade, čo by mali mať, tak za pár dní ho môžeš mať doma. Pokiaľ viem, tak v lekárni ho ešte nemajú.

elfa
26. čer 2008

ok, vdaka za radu

emjee
26. čer 2008

mne tusim za 3-4 dni - objednavany z ceska

lentilka
26. čer 2008

mne povedali, že do piatich pracovných dní, dodali ho skôr, link som dávala asi na predošlej stránke

lentilka
30. čer 2008

no...
takže som to dnes po prvý krát vyskúšala na ostro. Všetko bolo fajn, až na vyberanie 😒
Spodok kalíšku sa mi kĺzal (zrejme preto, že som ho pred zavedením navlhčila vodou). Po tom, čo som ho konečne chytila, dosť ťažko išiel von (ale išiel). Tak ma napadlo, že možno nie je dosť zrušený ten podtlak a zatlačila som kalíšok. To som nemala robiť 😖. Okamžite som skočila do sprchy a nabudúce vyberám ten zázrak už len tam 😀 . Vynález je to dobrý, len s tým treba vedieť manipulovať. Prvý krát by som to v robote teda určite neskúšala.

Kočky, čo to používate už dlhšie, stále nosíte aj intímku? Či len počas silnejších dní?

A ešte podotázočka. "Tekutina" mala takú divnú - hnedú- hnedočervenú farbu. Je to ok???

kili
30. čer 2008

lentilka, určite sa ti nešmýkal preto, že by si ho tam dávala mokrý, však si ho tam dáva tak každá, keď ho umyje 😕
akú máš značku? lebo mooncup je v tomto dobrý, že tam má tie drážky a tak sa nešmýka, ak tam nie sú, tak v tom je skôr problém, ale neboj, zvykneš si a budeš ho vedieť vyťahovať aj tak.
podtlak nezruš tak, že ho zcapíš úplne, len stačíš spodok a kalištek postupne vyvyklávaš na jednu a druhú stranu až je vonku. Myslím, že podtlak tam je furt, to neviem, ako to robia druhé.
ja intimku nemám nikdy a nikdy som nepretiekla, ale to je individuálne, zo začiatku si dávaj a potom uvidíš.
A že bola krv tmavo bordová je OK 😉

herminka
30. čer 2008

Lentilko, myslím, že žádná z nás nebrala kalíšek do práce okamžitě, chce to trochu nacvičit 🙂, především vytahování je napoprvé náročné. Intimku nosím jen první dva dny.

lentilka
30. čer 2008

kili,
mám ladycup, aj on má také vyvýšené bodočky, aj ten sosák tam je, ale tiež sa mi šmýkal. Ale nie nejako drasticky.
Myslela som si, že keď zruším podtlak, musí sa to dať vybrať úplne ľahúčko. Tak už mám poučenie, že kalich sa nemačká v prostriedku 😀 😀 😀 . Ja aj kvôli tomu, že na sucho ma trochu bolel ten horný okraj, tak som to chcela "trochu poskladať" 😀 😀 😀 Ešte že je tu toto fórum, nech sa má kto poučiť 😉

simply.vero
30. čer 2008

Herminko, to se pleteš 🙂 Já jsem ho sice zkoušela nasucho doma, ale první "ostrou" jsem si střihla hezky v práci 🙂 Dopadlo to dobře, ale znova už bych to nedělala 🙂

Lentilko, já taky ten podtlak vlastně nezruším úplně, vždycky to zkrátka zmáčknu za spodek a viklám, jak píše kili. Ale jsou i holky, které vyndávají jaksi tahem za horní okraj a kalíšek prý trošku jakoby složí, když zalistuješ v diskuzi, někde to tu kdosi popisoval. Já osobně jsem ale na tuhle techniku nepřešla.

Intimku nosím pořád tak nějak ze zvyku, pro jistotu (mimochodem v DM mají být k dostání od července pod jejich privátní značkou nějaké nové bio intimky, aspoň teda u nás v ČR, bez chlórových bělidel, tak jsem na ně zvědavá). Při silném krvácení jsem dřív musela ke kalíšku nosit i normální velkou (no fakt to byla celkem rasovna 😀), ale to je teď už naštěstí pasé, když cyklus upravuju HA. Ale na svůj systém si přijdeš nejlíp sama 🙂

lentilka
2. črc 2008

vero,
to je fajn, že v DM majú mať nejaké biointímky, lebo tie, čo poznám, sú dosť drahé.
No, v robote by som to zatiaľ nevyťahovala... nemám odvahu. Hlavne počas silného menzesu. Vedela som, že to nebude úplne jednoduché... Chce to cvik. A to už som chcela všetky zásoby tampónov darovať 😉 , pre istotu si ich ešte nechám 😀 Kedysi som pri pohľade na krv odpadávala, tak teraz musím svoj žalúdok trénovať 😔

matima100
2. črc 2008

tak baby mne to uz doslo,ale nemam nejak odvahu to vyskusat 😉

herminka
2. črc 2008

Vero, tak to jsi odvážlivkyně 😉 Na ty intimky Jessa z DM se chystám, dosud jsem používala Natracare, které jsou celkem drahé 😒 (ale jinak fajn).

Matima, taky jsem s kalíškem poprvé dělala s rozklepanýma rukama 😀

simply.vero
2. črc 2008

Herminko, já jsem holt dobrodružná povaha 🙂 Předtím jsem četla tohle fórum a nasucho jsem to měla už nazkoušený, takže problémy technického rázu nebyly 🙂 Jediná zrada byla v tom, jak holky na začátku často psaly, že si myslely, jak mají hrozně silnou menstruaci a pak měly v kalíšku za celý den sotva na dně, tak jsem myslela, že to budu mít taky podobně, no a ono přišlo překvapení 😀

Na ty intimky jsem taky už celá natěšená, vypadají i cenově velice příznivě, Natracare jsem coby chudý pracující student nikdy nezkoušela 🙂 Ty normální Jessa jsem dřív používala taky a byly ok, celkem srovnatelné se značkovýma (což se o všech privátních výrobcích zdaleka říct nedá), tak jsem ráda, že přichází další level 🙂 Šla bych i do látkových, ale se svým veeelmi rozpohybovaným a stěhovavým způsobem života to nevidím moc prakticky.

Lentilko, tampónů se zbav, dohromady s kalíškem se stejně nosit nedají a aspoň budeš nucená trénovat 😉
Matima100, s chutí do toho a půl je hotovo 😎

lentilka
2. črc 2008

vero, zatiaľ sa ich nezbavím 😉 , možno ich nejaký čas budem nosiť do práce v čase silnej MS (doteraz výmena v sprche).Aj ja som si myslela, že budem mať plno len na dne a tiež prišlo prekvapenie 😀. Už to viem lepšie vyberať, ale krvácanie mám teraz slabšie, takže sa to až tak neráta 🙂 .

Tak veľa odvahy a odhodlania ďalším "skúšačkám" 😉

kosticka
4. črc 2008

Ahoj holky,
nahodou jsem nasla na netu tuto diskuzi, kdyz jsem hledala info o menstruacnim kalisku.
Po porodu mam zavedene nitrodelozni telisko. Menstruaci mam silnejsi a delsi. Tampony vzhledem k telisku pouzivat nemam.
Mate nektera zkusenost s pozitim kalisku pri zavedenem telisku? Nehrozi, ze soucasne s kaliskem by se vytahlo i telisko?
Chystame se na dovolenou, MS ma bohuzel dorazit soucasne s odjezdem a pri poslednim cyklu trvala 9 dni. Takze bych si s ni mela uzivat pres celou dovolenou.☹
moc dekuji za odpoved.

kili
4. črc 2008

kosticka, to si asi zavolaj doktorovi. Už tu to niekto spomýnal, a že našla, že sa tie jednorázové kališka nesmú pri tom teliesku používať, ale ževraj tej jednorázový sa používa trošku inak, tak možno normálny sa dá. Otázne je, že či tvoj doktor bude vedieť, čo to je. Skús sa možno popýtať na nete, kde radia nejaký gynekológovia, napr. na babetko.sk

kosticka
4. črc 2008

Kili, diky za odpoved.
Moje gynekolozka o tomto moc prehled nema. Netusila nic ani o teliskach Silverlily a Goldlily, kdyz jsem se na ne ptala. Privedla si na me posily. 😲

simply.vero
4. črc 2008

Kostičko, tak nevím, odbornice nejsem, ale asi bych to neriskovala. U jednorázového to přímo píšou, že se to nemá, a u normálního je podle mě ta "podtlaková manipulace" ještě silnější, takže to už bych asi fakt nedělala. Je možné, že by se nakonec ani s jednorázovým, ani s normálním nic nepohnulo, třeba se ti výrobci tím varováním jenom kryjou, kdyby něco. Ale proč to riskovat, a obzvlášť na dovolené, kde nebudeš mít v případě potíží doktora po ruce. Ono se nemusí přímo vytáhnout, ale třeba povytáhnout nebo posunout, a co my víme, co z toho může vzniknout.

Ještě mě napadá, že jestli umíš anglicky, tak na oficiálních stránkách Mooncupu (www.mooncup.co.uk) mají poradnu pro uživatelky, tak třeba se tam na to někdo ptal.

Devítidenní menstruaci teda fakt nezávidím a hluboce soucítím. Nedalo by se to třeba dočasně vyřešit nějakým tím hormonálním utrejchem na oddálení MS (pokud se to teda navzájem s tím tělískem nevylučuje)?

Jinak teda ta neinformovanost gynekologů o kalíšku mě pěkně točí, kdo jiný by měl být povolanější na poskytování takových informací než oni... 😠

simply.vero
4. črc 2008

Kostičko, tady jsem něco našla: http://www.mooncup.co.uk/menstrual_cup_faq.html...

Takže výrobce Mooncupu přímo nezakazuje použití s tělískem, ale doporučuje kontrolovat správné zavedení nízko v pochvě a hlavně dávat extra velký pozor při vyjímání, aby se dokonale zrušil podtlak.

Takže záleží hlavně na tobě, jestli se cítíš dost zkušená, aby sis to dokázala ohlídat (protože jak známo, ty začáteční boje při vyndavání jsou často drsňárna, osobně jsem měla napoprvé pocit, že pokud to vůbec vytáhnu, tak snad i s celým spodkem 😖 pardon za ten naturalismus 🙂 ) Ty už jsi dřív (před zavedením tělíska) kalíšek používala, nebo jsi úplně nová uživatelka a teprv si ho chceš pořídit?

kosticka
5. črc 2008

Ahoj Simply,
ja bych byla uplne nova uzivatelka kalisku, jeste jsem ho nikdy nezkousela. Mam pouze zkusenosti s tampony, ty jsem pouzivala pred teliskem casto - hlavne na sport a plavani.
Bohuzel ze zdravotnich duvodu nemohu mit zadnou jinou antikoncepci nez telisko, tak jsem do toho sla. Myslela jsem, ze bych tampony ted mohla kaliskem nahradit, protoze se nemusi zavadet tak hluboko.
Zkusim mrknout na ty stranky, co jsi vlozila.
Hezky vecer.

len
7. črc 2008

Pro Herminku detaily k používání kalíšku na Islandu:
No tak já nevylévám zase až tak často... Ale až na výjimky jsem to zvládla ráno a večer v kempu, voda tekla všude a nejlepší bylo vylévat ve sprše 🙂 Naštěstí jsem teda MS neměla nikde v horách, tam to bylo trochu těžší, ale taky by se dalo. Na výletě jsem ho nevymývala, jenom vytřela ubrouskem (který jsem pak zahrabala) a ruce jsem si myla tak, že mi prostě manžel lil z PET lahve slabým proudem vodu (a v případě potřeby by to snad zvládnul i na kalíšek, však by z toho neumřel 😉). Pak jsem taky měla vlhčený Lactacyd ubrousky, kterýma jsem se umývala "mezi tím" 😉

len
7. črc 2008

Jo, ještě jsem si vzpomněla, že jsem tam s ním jezdila i na koni 🙂

herminka
7. črc 2008

Len, děkuji za odpověď, zkusím to nějak prokoumat. Taky jsem si říkla, že by to řešily vlhčené ubrousky, ale ty mi jednak nejsou sympatické, jednak je to další odpad 😒 Nocleh v kempu je tam psaný pouze 2x, jinak tábořiště, ale i klášter nebo naopak volná příroda. Navíc nejsem první 2-3 dny moc v kondici... No, uvidíme 🙂

len
7. črc 2008

A kam jedete? My teda tekoucí vodu měli úplně všude... Ale kdyžtak bych holt udělala větší zásoby do PETek - když se chce, všecko jde 😉 Jo, ty vlhčený ubrousky sice jsou jednorázovej odpad, ale když to člověk použije jednou do roka na dovolený, tak se to dá, rozhodně je toho mnohem míň než kdybych používala vložky a taky - já se sice snažím chovat ekologicky, ale pokud by mi kvůli tomu měla hrozit nějaká mykóza, tak dám holt sama sobě přednost 😉 V porovnání s tím, kolik odpadú asi bylo vyprodukováno, než jsem se přemístila ty tisíce kilometrů... 😕
Teď jsem si vzpomněla, když byla sestřenice kdesi v Bulharsku, tak tam je vyhodili na louce s krávama, že tady se jako bude kempovat a voda je támhle v lese v potoce... Tak to teda nevím 😀 Asi bych v takovém případě zatoužila vyzkoušet ty jednorázové kalíšky co inzerují... Odpadu výrazně míň než při vložkách nebo tampónech a přeci jen se při tom člověk cítí poněkud čistěji 🙂

herminka
7. črc 2008

Jedeme do Rumunska (případně na Ukrajinu), takže nemůžu čekat nějaké extra podmínky. Myslela jsem si tak jako tak, že se bez vlhčených ubrousků asi neobejdu (není jisté, zda bude možnost se každý den osprchovat, někdy asi leda "po kouskách" v potoce), ale stejně je nemám ráda 😒 , nicméně zánět riskovat nechci, tak mi stejně nic jiného nezbývá. Vidíš, jednorázové kalíšky mi na mysl nepřišly, zkusím o tom přemýšlet! Pořád se mi honí v hlavě všechna pro a proti, ale nějak to vyřešit musím 😀