Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

simsalabim
26. čer 2011

@caramilla mne sadne najlepsie Meluna S, ten je fakt len o kuuusocek vacsi ako naprstok 😝 Meluna M je tiez OK, ale radsej mam ten S. Ja som skusala pred tym Mooncup L, Lunette S a Diva, no vsetky mi boli strasne velke. Mne totiz pri menzese klesne krcok maternice velmi nizko a potom tam nie je miesto na velky poharik ako je napr. Mooncup. Mne osobne sa zda byt zavadzajuce, ak na nasich - myslim ceskych a slovenskych - strankach pisu, ze pri vybere sa treba riadit hlavne tym, ci zena uz rodila a intenzitou menstruacie. Na americkych forach sa velmi casto pise, ako velmi je dolezita poloha krcka maternice pri menstruacii - od toho sa odvija nielen velkost poharika, ale napr. aj typ uchytu. Ak niekto noci poharik hodne vysoko, potrebuje poriadny uchyt, aby ho dociahol...ja a ine zeny, co maju krcok pri menzese nizko (hlavne v prve dni, on potom skoci hore), uchyt nepotrebuju vobec ziadny. Takze aby som ti odpovedala - mne Meluna vyhovuje preto, lebo ziaden iny vyrobca poharikov take male pohariky nevyraba. Tie vacsie, aj ked uplne odstrihnem uchyt, totiz nemam sancu pohodlne nosit, pretoze ho riadne nestrcim dnu 😖 Pouzivam ho uz 4 roky, som po 2 porodoch. Najprv som mala Melunu Klasik M, ako vzorku mi vtedy poslali spolu s nim aj S a tak som zistila, ze ten mam najradsej. Ked uviedli na trh Melunu soft, tak som si hned jednu objednala a opat poslali aj vzorku, tentokrat zas Melunu L, ktoru som hned posunula kamoske, je totiz tak velka,ako Mooncup a to je mne na nic. Mne osobne vyhovuje najlepsie velkost S Klasik a potom M Soft.... to klasicke Mko je totiz dost tvrde (na rozdiel Ska Klasik, to je makkucke).
Inak Meluna sa z Nemecka da objednat za velmi vyhodnych podmienok na meluna.eu

caramilla
26. čer 2011

@simsalabim Tak to je teda fakt hodně zajímavý🙂 Tak to já mám teda děložní čípek hodně hodně vysoko, protože to Lko mi tam zajede a musím hodně hodně šátrat prstama a dost hluboko, abych vůbec ten kalíšek našla. A kdybych tam neměla tu kuličku, ven bych ho teda dostávala fakt jen hodně těžko, Protože to dno kalíšku mám tak vysoko, že tam oběma prstama sotva dosáhnu na to,a bych ho chytila. Kámoška mi chtěla půjčit na zkoušku svůj kalíšek DivaCup S s ustřiženou tyčkou, tak ten, ten bych tam asi už nikdy nenašla🙂 Tak jsem ráda, že jsem nakonec vzala L a vůbec ho necítím a mohla bych mít určitě i delší a v pohodě. To je síla, to aby člověk vyzkoušel 10 kalíšků než zjistí, co potřebuje. To jsem ráda, že to bylo napoprvé🙂
Teda teď se mi to tak jeví🙂
Tak moc díky za zajímavé info 😀
A ať žije MeLuna🙂

simsalabim
26. čer 2011

@caramilla veru, nech zije MeLuna 🙂 S poharikom je menzes uplne v pohodicke.
Ale je fakt zaujimave, ake anatomicke rozdiely medzi zenami su 😀 A kym som sa dopatrala k informacii, preco mi az 3 pohariky nesadli....(a tych penazi, co som na ne minula). Nelutujem to vsak, no kazdej kamoske radim , aby poharik nekupovali pred tym, ako si pocas menstruacie overia, ako sa im pri tom sprava krcok. Ja si ho normalne totiz ani neviem nahmatat, ale v prve dni menstruacie zide uuuplne dolu. Na 4. den vyskoci opat nahor, takze potom po pohariku smatram aj ja 😝

caramilla
26. čer 2011

@simsalabim Tohle já jsem vůbec netušila, že takhle děloha putuje! 😀
A je pravda, že i těch více kalíšků na vyzkoušení stojí za to - vyplatí se to jak ekonomicky tak vzhledem k pohodlí během menzes🙂 Je to fakt pohoda, člověk si musí celý den opakovat "mám menzes, nesmím zapomenout večer vyndat kalíšek"🙂)) A tomu jsem fakt vůbec nechtěla před tím věřit, že to tak může být, že člověk o menzes vůbec neví... Neuvěřitelný🙂 Ještě před měsícem jsem byla zoufalá, když jsem šla s malou na plavání, že tam musím před plaváním měnit tampon a po plavání a že se to z 10m dítětem prostě nedá, no, kdybych už tenkrát měla kalíšek, tak bych se chovala, jako by menzes nebyla 😀
Ve srovnání s tímhle vším je těch pár stovek fakt prd🙂
A s tím tvým putovním děložním čípkem - to můžeš pak používat ke konci zase ty delší kalíšky🙂)) Jestli i ten můj plánuje 4. den vyskočit ještě výš, tak to tam ten kalíšek fakt už ale nenahmatám, ale možná ho vyndám teda krkem 😀

simsalabim
27. čer 2011

@caramilla o putovani som ani ja netusila, kym som nezacala pouzivat poharik 😝 A PRESNE aj ja zabudam, ze mam menstruaciu a musim si vyslovene pripominat, ze poharik musim vybrat! A navsteva plavarne s poharikom je 🙂
Inak Meluna S bez uchytu meria iba 4cm na dlzku, takze pre niekoho musi byt naozaj obtiazne ju vytiahnut von 😝

lupena
30. čer 2011

čaute baby.. nechce sa mi pátrať po tom čo ste už popísali (nemám momentálne ani čas), ale začala som sa silno pohrávať s myšlienkou, že si kalich kúpim. aké máte skúsenosti? akú značku odporúčate? a prečo?a chcem sa opýtať ako to funguje keď máte veľmi silné krámy? lebo po pôrode s tým mám problém...tampón super mi vydrží ledva, ledva dve hodiny... toto vydrží dlhšie?

caramilla
30. čer 2011

@lupena Zkušenosti super🙂 Taky po porodě tampon max. dvě hodiny. Ale u mě to bylo hlavně tím, že tam dole jsem se "rozšířila" a ono mi to protéká. Kalíšek? Vydrží od rána do pozdního odpoledne, možná i déle. A to mám zřejmě silnou menstruaci, co jsem se tak porovnávala. Takže při malém dítěti geniální věc - nemusíš řešit vyměňování tamponu Xkrát denně, ale jen jednou, a to si naplánuješ, když dítě spí. Určitě doporučuji. Po porodě mi třeba i tampony vadily, cítila jsem se, dřely mě při zavádění, nebyly mi příjemné, kalíšek vůbec, vůbec necítím, a to jsem byla hodně potrhaná.

Určitě si kalíšek kup. Já vybírala asi 3 měsíce a vybrala jsem MeLunu SOFT (měkkčí varianta), velikost L, držátko kulička. Skvěle se vyndavá, je měkkoučký, za kuličku jde super chytit. Zavádění je horší, ale se skladem diamond jde napoprvé a perfektně. Takže já vybrala na 100%. Doporučuju buď MeLunu L nebo větší Yuuki, ten by ti měl vydržet i celý den, má největší objem ze všech kalíšků, myslím. Je také měkčí, česká kvalitní výroba a hodně si ho chválí🙂

Jinak o kalíšku narozdíl od tamponů a vložek vůbec nevím. Necítím ho a musím si 100x připomínat, abych ho večer vyndala. Super je i koupání, plavání s miminkama - nemusíš před koupáním a po koupání měnit tampon, prostě máš kalíšek a vůbec nic neřešíš🙂

lupena
30. čer 2011

@caramilla ja som rodila cisárskym, takže potrhanie a tak nehrozilo.. inak asi blbá otázka, ale to treba meniť v sprche? lebo teraz ma napadlo, že si neviem predstaviť ako by som si ho menila v práci... idem si niečo prečítať o tých, čo si tu písala

caramilla
30. čer 2011

@lupena Ne, ne, na WC🙂 Ve sprše ho měním večer. Ale osobně si myslím, že v práci ho měnit ani nemusíš, ráno zandáš a až přijdeš z práce odpo, tak vyndáš🙂 Vydrží to fakt hustě dlouho. Ale i v práci měnit jde, na WC. Jde opláchnout i vodou z PETky. Jde měnit třeba i v lese🙂
Pro první vyndavání mi kamarádka sprchu doporučovala, ale s MeLunou teda vůbec nebylo třeba, vyndavání na 1. dobrou a bez rozlití, absolutní pohoda.

lupena
30. čer 2011

@caramilla už som si čo to počítala a asi si ho kúpim.. je to dosť výhoda.. a v podstate aj že sa dá zaviesť pred.. napríklad mám menzes tak, že sa mi niekedy aj dva dni rozbieha, za deň mi vypadnú dve kvapky, ale ja chodím s vložkou, ktorú neznášam (lebo tampón zavádzať pri takomto "stave" mi príde nehygienické).. takto si ho v podstate môžem zaviesť a neriešiť vložky ani nič podobné a keď to príde, tak to príde.. je to tak?

laylala
1. črc 2011

ahoj ženy, při posledním použití jsem zjistila, že je můj kalíšek dost nepříjemně cítit (mám ho asi přes 2 roky).. zkusila jsem ho dlouho vyvařovat, což vůbec nepomohlo, pak jsem ho dala i do pračky, jak jsem se tady kdysi dočetla, že to tak někdo dělá, ale ani to příliš nepomohlo. nemáte nějaký nápad? :(

ikke
1. črc 2011

@laylala toto som tu uz minimalne 2x riesila, naposledy na str. 145 😅 zial, nepomoze nic, len nepricuchavat 😝 😀 a casom to mozno prestane... 😉

caramilla
1. črc 2011

@lupena Jo jo, určitě, dá se zavádět třeba i jako ochrana při koupání. Jen je třeba jednou za 12 hodin vyndat a vymýt, ale jinak v pohodě🙂
Myslím, že má opravdu mnoho, mnoho výhod🙂

lupena
1. črc 2011

@caramilla idem do toho.. len teraz si vybrať.. pozerala som aká je ponuka..a rozhodla som sa, že vyskúšam najskôr tie lacnejšie varianty.. tú melunu, alebo yuuki.. viete mi povedať z vašich skúseností ktorá má aké negatíva, a ktorá má aké pozitíva?

caramilla
1. črc 2011

@lupena YUUKI je z jiného materiýlu než MeLuna. Resp. MeLuna je z jiného materiálu než všechny ostatní kalíšky, ale který materiál je lepší, to bych říct neuměla, podle mě je to jedno.

Oba jsou to dobré kalíšky. YUUKI má kalíšky větší, takže vel. L pojme více tekutiny a je delší než vel. L u MeLuny. Srovnání rozměrů a objemů najdeš zde: http://www.breastsizeguide.com/menstrual-cup-si...

Oba kalíšky mají naspod na dně vroubky, za které se kalíšek dobře chytá při vyndavání.

Proč já si vybrala MeLunu:
- Ve variantě SOFT patří opravdu k nejměkčím kalíškům, takže třeba vyndavání jde opravdu luxusně🙂 I skládá se dobře.
- Pak se mi líbily různé druhy úchytů, chtěla jsem poutko, ale v jedné diskusi mě jedna mamina odradila, že by brala kuličku, že to poutko je celkem dlouhé a může někdy vadit a nedá se ustřihnout jako tyčka. Takže jsem vybrala s kuličkou a za tu se to chytá skvěle, je malinká, takže nevadí. Pro první zkušenosti z kalíškem prodle mě nejlépe vyřešený úchyt.
- MeLuna vyrábí hezké barvičky🙂

YUUKI má výhodu zase tu, že dělají různé akce a balíčky a slevy. Ani jedna firma nebere kalíšek, když nesedne velikost, zpět - na výměnu.

Jinak asi jsi četla tady na té stránce výše, že je důležité zvolit velikost nejen podle síly menstruace, ale i podle polohy děložního čípku na začátku menstruace🙂 Já bych mohla mít i velký yukki úplně v pohodě🙂

lupena
1. črc 2011

@caramilla asi objednám tu yuuki..veľkosť zoberiem tú väčšiu.... som si istá, že menšia by nebola o.k. ďakujem za radu..🙂

caramilla
2. črc 2011

@lupena Jasně, myslím, že budeš spokojená. Ta velikost je opravdu výhoda, že pobere hodně a stačí vyměnit jen ráno a večer a nějaké toalety v práci nemusíš řešit🙂 Já hlavně chtěla tu kuličku na vyndavání a tu chvílím pokaždé, když ten kalíšek vyndavám. Ale myslím si, že jak ten yuuki bude delší, tak to vyndáš normálně za to dno a tyčky bude asi i netřeba, no uvidíš🙂
Tak pak dej vědět, jak jsi spokojená!🙂

lupena
2. črc 2011

@caramilla tak som si nechala poradiť od Teba a kúpim si tú Melunu s guličkou..🙂 ale nikde nemajú L.. teda aspoň zatiaľ som nenašla takú stránku.. všade len S a M a o L kách len píšu v popise.. nevieš dať dáky typ? chcem ho hneď!..:D

helisek84
2. črc 2011

@laylala kup si desinfekci na silikonové dudlíky - nejdřív kalíšek vyvař a pak dle návodu namoč na 15 minut do roztoku desinfekce a uvidíš 😉 ale prodávají to jen v litrovkách...

simsalabim
3. črc 2011

@lupena melunu lacno kupi priamo pod vyrobcu na meluna.eu. ja kupujem iba tam, su expresne rychli a vzdy pribalia darcek. Ale kym kupis poharik, skontroluj si, co robi tvoj krcok maternice - ako vysoko/nizko ho pri menstruacii mas. Ja patrim k tym zenam, co ho maju velmi nizko, hlavne v prve dni, a poharik velkosti L nemam sancu strcit pohodlne dnu (teda aby sa rozvinul, zlozeny samozrejme ano).
V praci poharik menim iba v silne dni, normalne na wc, bud mam so sebou malu flasku s vodou, ktorou poharik oplachnem, alebo pouzijem vlhcene intimne obrusky. Chce to iba trosku cviku...je to ale kusok vacsia babracka, ako tampon. Alebo - ak mas pohariky 2, da sa vybraty iba vypraznit, utriet a odlozit a doma vycistit....tak to robi kamoska.
@laylala podla mna je cas poharik vymenit za novy 😉

lupena
3. črc 2011

@simsalabim a aké je tam poštovné? vyskúšam to.. tento týždeň mám dostať

simsalabim
3. črc 2011

@lupena presne ti nepoviem, ale je to okolo 4.90eur...zavisi od aktualnej sadzby nemeckej posty a stale lacnejsie ako ked objednavas z ceskych/slovenskych stranok (+dostanes darcek, dalsi poharik v inej velkosti/farbe/s inym uchytom). Na tej stranke ta to bude navigovat, takze pred definitivnou kupou uvidis aj cenu za postovne.

caramilla
3. črc 2011

@lupena Tak já jsem kalíšek kupovala přímo tento:
http://www.pejashop.cz/menstruacni-kalisky-2/me...

A vel. L SOFT / kulička mají🙂

Dodání bylo do 2. dne od připsání peněz na účet, přepravní službou🙂

lupena
3. črc 2011

@simsalabim už to mám, je to 5,80 čo je v pohode.. ale ako si to platila? lebo číslo karty moc na net dávať nechcem a zas platiť na nemecký účet je asi dosť mastné, nie?
@caramilla tu majú len v tejto jednej farbe a tá mi je nesympatická....

lupena
3. črc 2011

@caramilla a inak tu by ma vyšiel vyše 20 eur v prepočte a hentak to mám z tej eu aj s darčekom..🙂

caramilla
4. črc 2011

@lupena Aha, tak to je vtipne, pani mela od ruzove teda asi posledni kus a ten jsem koupila pred 14 dny, uf, tak to jsem mela stesti, ja jsem chtela jen ruzovou nebo fialovou, jinou ne! 😀
Jinak platby do zahranici ja platim paypal🙂

simsalabim
4. črc 2011

@lupena ja mam tiez paypal a platby do zahranicia, pokial mozno, robim cez paypal. paypal ucet mam prepojeny s uctom v Zuno a mam tam iba taku sumu, o ktoru by ma nebolelo prist 😉 Cize ak sa bojis zneuzitia karty, zaloz si bezplatne ucet v Zune alebo Mbank a na taketo platby bud pouzivaj tu ich kartu (vydavaju ju bezplatne) alebo si ju prepoj s paypalom.

lupena
4. črc 2011

@caramilla ja som tak nikdy neplatila a neviem ako sa to robí..🙂 a ja chcem zelený
@simsalabim volala som inak dnes do tatrabanky a maníčka mi vravela, že prevody do 50000 nehradím. takže v pohode..🙂

helisek84
5. črc 2011

ahojky, tady je akce na menstruační kalíšky:
http://www.dejsito.cz/sleva/120

caramilla
5. črc 2011

@helisek84 Je, to je hezka cena, to uplne cloveka svrbi prsty, aby si nekoupil jeste jeden🙂