Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

matima100
18. črc 2008

simply dakujem 😉 som rada,ze som si kalistek objednala,myslim ze je to super vynalez....uz dufam ze nikdy tampony a vlozky.... 😀 😀

mimakro
22. črc 2008

Možno to tu už bolo niekde rozoberané, ale MoonCup, alebo LadyCup?

whizzy
22. črc 2008

Mimakro, ja mam LadyCup, prave presiel prvou skuskou a som maximalne spokojna. vobec nepreteka, nezavadzia, dobre sa s nim manipuluje.

kosticka
22. črc 2008

Ahoj holky,
nedavno jsem se ptala na moznost pouzivani kalisku pri zavedenem telistku.
V patek jsem byla na kontrole teliska u Dr. Moje Dr mela dovolenou, byla tam jina, videla jsem ji poprve. Tak jsem se ji na kalisek zeptala a mam ho povoleny. Zrejme ho i sama pouziva, protoze mi o nem podala celkem podrobne informace.
Zvazovala jsem mezi Moon cup a Lady cup a nakonec jsem se rozhodla pro Lady cup.

simply.vero
22. črc 2008

Jé, kostičko, super, to je dobré vědět i pro nás ostatní (případně do budoucna). 🙂 To je nějaká osvícená Dr., když kalíšek zřejmě sama používá. Když jsem to svojí Dr. řekla já, tak se na to tvářila tak nějak zvláštně. Prý že už se jí na to ptaly další pacientky, ale ona jim o tom nemohla nic moc říct, vypadalo to, že o tom sama moc neví. Tak jsem jí řekla, že jí nechám nějaké webové odkazy (ať si taky počte, že jo), ale odmítla, což nechápu. A už jsi ho zkoušela? Jak jsi spokojená?

Mimakro, osobně mám Mooncup, ale jen proto, že v době, kdy jsem ho kupovala, velký výběr nebyl. Kdybych se rozhodovala dnes, tak bych podle všech dostupných informací asi zvolila Ladycup (i podle poměru "cena/výkon" 😀 ), ale víceméně v tom nevidím žádné převratné rozdíly. V drobných detailech /jako tloušťka horního lemu, (ne)přítomnost drážek a měřítek, pozice a tvar dírek apod./ se sice liší, ale funkce a použití zůstává imho pořád stejné. A navíc, na spoustu věcí přijdeš, teprve až si ho koupíš a vyzkoušíš, každá jsme jiná.

simply.vero
22. črc 2008

Jo a holky, ještě pokud vás to zajímá - jestli si vzpomínáte, jak jsme rozebíraly tu silnou menstruaci, že mi kvůli tomu kalíšek "cestuje" směrem nahoru, tak asi to fakt bylo tím, že to (hodně velké) množství krve působilo jako "lubrikant" (ona ta moje menstruační krev totiž trošku tak i vypadá 😀 ) a "namazaný" kalich prostě klouzal 😀. Minulý měsíc jsem totiž na zkorigování cyklu začala brát HA, menstruace se mi tím pádem zeslabila a kalich najednou drží, jak má, nikam se neposouvá a "neběhá". Neprotekla od té doby ani kapka (mám malý mooncup).

Stejně nevím, jak jsem to bez kalíšku mohla vydržet tolik let. Tenhle první měsíc s pilulkama jsem totiž celý prošpinila, takže kalich byl absolutně neocenitelný, bez něj bych strávila měsíc na slipovkách a malých vložkách. Jsem momentálně dlouhodobě v Itálii, takže "zabalená" do vložek bych už v těch vedrech byla nejspíš úplně na prášky. 😀

matima100
22. črc 2008

ja nerozumiem,ale musim mat pri nom aj intimku ☹ a pritom mam slubu M...

elfa
22. črc 2008

Caute, tak ja mam mooncup, vcera som ho bola vyzdvihnut na poste. Ja si neviem predstavit ako hlboko si ho mam dat, musim ho chytit najnizsie ako ho udrzim poskladany, ale to je tak v druhej tretine. a zvysok co? mam z toho zmatok 😕

matima100
22. črc 2008

no ja ho zatial pouzivam len 4-5 dni....takze tiez si len zvykam,ale som s nim spokojna...necitim ho...az na tie intimky 😒

whizzy
22. črc 2008

elfa a skusila si si ho uz zaviest? Ak ti nie je pohodlne poskladanie ako je v navode, skus ine - obrazky som dala v linku na predchadzajucej strane.

ikke
22. črc 2008

elfa, poskladas, chytis v hornej casti, trochu zasunies, ukazovakom pridrziavas sklad, posunies prsty a dosunies kalisok dovnutra... trochu ako ked davas listy papiera do euroobalu 😀

matima, skus vlozenym kaliskom trochu potocit, kalisok by ti mal vlastne objimat krcok maternice, inak ti bude tiect mimo... alebo potom este co najviac skratit cas medzi vybratim a opatovnym vlozenim

matima100
22. črc 2008

ikke,ze by som ho davali velmi nizko? moze to byt aj v tom?

ikke
22. črc 2008

matima, no to neviem, ja ho mam tak akurat, ako "zadok na serbel" 😅 u mna ziadne vyssie-nizsie neexistuje
skus nim hned po zavedeni potocit, mne ked sa dobre toci, tak je dobre zavedeny. ale pisali tu aj ine, ze ked vlozia kalisok, tak nim uz nepohnu, tak tym by tocenie asi nepomohlo

matima100
22. črc 2008

skusala som tocit a toci sa,ja som nejaka mokra 😒 pocas M...takze sa toci 😠 ale niekedy spinim a niekedy nie...ale castejsie ano

scai
22. črc 2008

já jsem taky zkoušela otáčet, ale fakt s tím už po zavedení nepohnu. Takže pokud mám pocit, že jsem ho zavedla špatně, tak ho radši vyndám a dám znovu.

simply.vero
22. črc 2008

Mati, a jak dlouho máš po tom druhém porodu? Třeba je to fakt tím, že se ti to tam po porodu ještě úplně "neposkládalo", jak má. Být tebou, cvičím svaly pánevního dna, snad se to brzo zlepší. A zase na druhou stranu, přežít menstruaci jen s kalíškem a s intimkami je pořád lepší, než kdybys musela být nabalená ve velkých vložkách, ne? 😉

Elfo, kalíšek se má podle výrobce dávat co nejníž, jen tak hluboko, aby byl schovaný a nevyčuhoval. Já to dělám tak, že kalíšek složím na ten klasický čtvrtinový sklad, držím klidně až nahoře pod tím horním silným okrajem (líp se s ním pak manipuluje, je stabilněji složený), vložím ho jen těsně za poševní vchod, nechám ho rozvinout a pak jakoby "dopostrčím" prsty kousek dozadu, aby nelezl ven 😀, případně ho ještě vtáhnu svaly pánevního dna dovnitř, on se tam tím pohybem svalů jakoby vcucne a "sedne si" sám tam, kde má být 😀.

Ikke, asi záleží na konkrétní uživatelce. Já když jsem na začátku ještě nevěděla a dala si kalíšek až nahoru pod hrdlo, tak jsem si sedla a "tekla jsem". Totéž vleže. Výrobce taky doporučuje dávat co nejníž. Ale to si asi každá musí vyzkoušet sama, takže holky, vyzkoušejte všechno a uvidíte, co bude lepší. Párkrát vám to proteče a pak na to přijdete. 🙂

matima100
22. črc 2008

simply,mas pravdu,je to urcite lepsie ako s vlozkymi 😀 😀 😀 ,po porode som 16 mesiacov,takze asi by so uz malo byt ok 😖 ,ale je sranda,lebo ked dvihnem kocik po schodoch mam pocit,ze mi ten kalistek vystreli 😀 😀 😀

simply.vero
22. črc 2008

Mati, možná to je blbá otázka, ale posilovala jsi pánevní dno během těhotenství a po porodu, nebo jsi to nechala "na přírodě", aby se to "spravilo" samo? Protože pokud jsou ty svaly pevné a posílené, tak je ten rozdíl opravdu vidět. Návodů je plný internet, namátkou http://www.tehotenstvi.com/clanky/posilovani-sv..., ale google ti toho vyplivne mnohem víc. Pokud svaly pánevního dna aktivně posiluješ a stejně máš s tím kalichem problém, tak asi zkus tu radu od Ikke ohledně vkládání výš, jsou ženy, kterým to tak asi vyhovuje víc, každá jsme jiná. Každopádně ti přeju, ať je to jen lepší! 🙂

vanusak
22. črc 2008

Matima100 - už tu byl odkaz na možnosti skládání několikrát - http://community.livejournal.com/menstrual_cups...

Mně nejvíc vyhovuje styl Punch-Down Fold, má při vstupu nejužší velikost, po zavedení tak napůl délky žďuchnu do toho složeného výstupku na kalíšku a on se hezky rozvine a přicucne slyšitelným zvukem. Pak ho jen poposunu tak, aby byl schovaný, hlouběji ne. A po roku a půl používání ti to už ani nepřijde, jde to i poslepu... 😉 Na začátku si to holt musí osahat každá z nás, máme to každá jinak, takže víc hlav víc ví a třeba zrovna ten stopadesátýšestý názor pomůže přesně tobě 😎

vanusak
22. črc 2008

Jo a holky, ve vedlejší diskusi na BMS jsem zahlídla, že na Mooncupu mají nové barevné pytlíčky, tak jsem si hned jeden objednala, ten původní jsem holt někam "založila"... Dneska mi přišel, je sice hezký, jenomže je fakt takový obyč, myslela jsem, že bude aspoň taky z takový tý původní silnější látky, ale ona je úplně normální, takový jsem si mohla za pár minut ušít sama. Tak jen abyste znaly zkušenost...

simply.vero
22. črc 2008

Vanusak, tys měla ten původní pytlíček z nějaké spešl silnější látky? Tos měla asi nějakej protekční. 🙂 Já jsem ho i v tom originálním balení měla jen takový tenoučký bavlněný. Taky už jsem uvažovala, že si spíchnu hezčí, ale asi na to zatím kašlu, stejně kalich bydlí v pytlíku jenom tehdy, když ho zrovna nepotřebuju v akci, a to je zavřený ve skříňce. 🙂 Ale asi vyměním tu stahovací stužku, protože jsem když jsem ten pytlíček vyvařovala, mašlička bohužel změnila barvu z hráškově zelené na jakousi žluto-zeleno-okrovo-vyblitou. 😀 Ještě že jsem tu stužku dala do vody zvlášť, původně jsem to chtěla vydesinfikovat všecko naráz i s kalichem - to bych asi potom měla všechno zelené. 😀

vanusak
22. črc 2008

Měla jsem zato, že ten původní byl lněný, opravdu mi přišel pevnější než bavlněný. A příště si vážně ušiju svůj vlastní originál 😉

herminka
22. črc 2008

U mého kalíšku (Mooncupu) psali, že je pytlíček z biobavlny a připadá mi tak nějak akorát pevný - ani tlustý ani tenký 🙂 Ale protože sáček trůní skoro pořád jen v šuplíku, neřeším to.

simply.vero
22. črc 2008

Ono je mi to sice celkem jedno, v čem kalich bydlí "mimo sezónu", ale nedalo mi to a zkontrolovala jsem, co se píše na krabičce 😀 Mám tam napsáno organic cotton, ale kupovala jsem ho už zhruba před rokem a půl, tak třeba mezitím změnili materiál. Máš recht, vlastnoruční kousek bude optimální řešení, až ten starý ztratím 😉 Ale stejně se jdu na ty origoš náhradní pytlíky podívat, docela by mě zajímalo, za kolik to prodávají. To by mě vůbec nenapadlo, že by takovéhle "náhradní díly" chtěl někdo vyrábět! 😀

vanusak
22. črc 2008

Ta nová látka mi přijde jako u těch slabých bavlněných krepových povlečení, taková lehce vlnkatá. Prostě dobrej business... 😒

simply.vero
22. črc 2008

Vanusaku, taky to tak vypadá na tom obrázku. 😒 Ne že by vyloženě nebyly pěkné, ale prodávat kousek pofidérního plátýnka za sedmdesát korun (a to nepočítám poštovné), no to si snad dělají srandu. To už bych si vážně radši něco uštrikovala sama 🙂

Možná se pletu, ale podle té webové prezentace mi to připadá jako aktivita té nové české firmy, co vyrábí LadyCup - zavětřili obchodní prostor. Například i to jejich spešl intim mýdlo na kalich mi přijde docela jako vykonstruovaný zbytečný obchodní artikl, nechápu, kdo by si to přiobjednával extra z netu s nemalým poštovným, když si vystačím s normálním z drogerie nebo lékárny. (Já tedy někdy použiju na kalich i normální tekuté mýdlo na ruce, případně sprchový gel, používám jemné hydratační na suchou pleť a vždycky důkladně opláchnu, tak co by ne, kalich mi to ještě fakt nezdeformovalo. 🙂) Totéž ty jejich "luxury" balení. Jsem zvědavá, kdy přihasí s extra jemnými cestovními ubrousky, cool módními štrasovými přívěšky na pytlík a extra speciál vánočními/valentýnskými edicemi s lubrikačním gelem ve tvaru zeleného stromečku/rudého srdce, a k tomu všemu "zdarma" bonus 😲, exkluzivní instruktážní video se Santa Clausem. 😀

simply.vero
22. črc 2008

Holky, teď jak to po sobě čtu, tak doufám, že jsem neurazila někoho, kdo si to jejich intim mýdlo nebo luxury balení pořídil, nebo někoho, kdo má rád speciální vánoční balení se sobama. 😅 Berte mě s rezervou! 😉 😀

whizzy
23. črc 2008

😀 Tak ja som Luxury kupila, bol len o 20.- drahsi +2 Milton tablety a lubri gel. No nekup to 😀
Teraz som pozerala ze u nas LC poriadne zdrazeli 😕 🙄

matima100
23. črc 2008

hura 🙂 tak som konecne uz bez intimiek,nejak sa to tam dole umudrilo 😀 😀 😀

claire
23. črc 2008

Simply, určitě vyrob sama - taky bych nekupovala "originální" pytlíček - k čemu. Podle mě je jediný parametr ten, aby to bylo prodyšné (jako ten originální), protože tam můžeš po použití strčit kalíšek ještě mokrý a uschne "už doma", nemusí se nikde válet.