Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

giuditta
9. dub 2013

@simsalabim dakujem za radu... tú bolesť pri zavedení pôsobuje ten veľmi tvrdý okraj kalíška,najbolestivejšie je ked sa vo vnútri uplne otvorí ....ináč sa zaviesť nedá,aj tak s tým bojujem aj 10 min. 😖

To,že bol dobre zavedený som zistila tak,že som skontrolovala či je riadne pricucnutý k sliznici a dalo sa aj počuť že sa otvoril a akoby sa prisal...proste keby nebol dobre zavedený,tak nešiel by tak ťažko von ...vyberanie bolo tiež katastrofálne,dobrých 30 min.trápenia.... nešlo to ani za svet...nakoniec sa podarilo a ako som písala bol takmer prázdny (akože máličko krvi tam bolo ale 5.deň mávam už slabý ms,takže nemal byť od čoho plný) práve preto nechápem že aj to máličko prečo išlo mimo neho ked bol silno pricucnutý???

Chápem že nemusí mi sedieť LC ale na druhej strane nemôžem si finančne dovoliť skúšať všetky značky rad za radom kým nenatrafím na ten správny 😒 ?

čítala som recenzie,všade sa píše že vydrží aj 12h!! tak som si objednala už len kvôli cestovaniu že konečne sa zbavým tampónov a rizík nákazi na verejných toaletách ale po tých zlých skúsenostiach nemám odvahu sa vybrať na 5-6h cestu s kalíškom ked neviem si ani predstaviť ako by som riešila podobnú situáciu niekde na benzínke.... a to pretekanie tiež by mi nebolo jedno ☹

anita04
9. dub 2013

Ahojte! Rozmýšľam o kúpe menštruačnéh kalíška zn. Luno, lenže neviem, ktorú veľkosť si mám vybrať. Mám 25 rokov, nerodila som a pravidelne športujem (beh, eliptický trenažér..) Mala by stačiť aj menšia veľkosť, však? Vy ktoré veľkosti ste si objednali? Dik

lauraa
9. dub 2013

Kto mi poradi? ma niekto skusenost s Me luna clasic, ked pozeram stranku tak mi to vychadza na velkost M ale v podstate ma tato znacka skor zaujala velkostou XL , teda aspon som si myslale ze ked mam velmi silnu m. potrebujem vacsi kalisok aby dlhsie vydrazl... a teraz vaham..... a neviem ako sa rozhodnut....

saruli
9. dub 2013

@emjee
Nevím. Zeptat se prodejce. Nebo odhadnout podle barvy. Srovnat s někým, kdo má melunu známé tuhosti. 🙂 Zkusit test na zmáčknutí v prstech, jak moc má vůli se rozeskočit. Srovnat s nějakým videem na youtube. Jsou taková, jen je potřeba trochu hledat.. Bohužel, já je jen zkoukla, do záložejk si je nedala.

Ještě jsme zapomněla uznat, že pokud má někdo malou či nejmenší velikost kalíšku, tak tomu opravdu nezbud enež vylívatčastěji. Kapacita je různá.

Jinak jsem to měla podobně jako Simsalabim - napoprvní jsem si koupila kalíšek až příliš velký (vůbec největší), jen proto, že podle věku a počtu porodů jsem si myslela, že to tak bude správně. Ale ono nejvíc záleží na fyzických dispozicích a na tom, jak se žena hýbe, cvičí... Taky jak často má sex a s jak velkým partnerem, ehm... 🙂

simsalabim
9. dub 2013

@saruli poharik sa povazuje za "plny", ked je naplneny do 2 tretin, v tej hornej tretine su totizto uz tie malicke dierocky, 😉

simsalabim
9. dub 2013

@lauraa ja som dlho pouzivala Melunu Klasic velkosti M. Tento poharik je mensi, ako vacsina poharikov, vyrabanych iba v dvoch velkostiach. Tu su videa, co porovnavaju rozne pohariky

https://www.youtube.com/watch?v=uRQdVFqNd84


https://www.youtube.com/watch?v=9XXM_Zkk4tw


https://www.youtube.com/watch?v=ufuYVYyfHM8


da sa ich najst omnoho viac....
@giuditta podla mna mas poharik zle vlozeny. Pricucnuty sice ma byt, ale dolezite je,aby bol krcok maternice v podstate v pohariku... a ty ho mozes mat pricucnuty o stenu posvy. Ak pri rozvinutu citis bolest, nejako mi to vychadza tak, ze okraj poharika jednou stranou zachyti krcok a vlastne ho tlaci smerom ku stene posvy...tiez sa mi to v zaciatkoch par krat podarilo. A vyberanie - 30 minut? 😕 To je zle, zle, zle...par minut na zaciatku - OK, to beriem, ale inak to ma byt zalezitost 2-3 sekund. Nieco nerobis spravne. Ako dlho poharik uz mas? Teraz sa opytam intimne veci - preco tych 30 minut? Bol ten poharik prilis vysoko? Nevedela si ho dociahnut? Zrusit podtlak? Podla mna zasadna otazka pri vybere spravnej velkosti poharika nie je to, co zena rodila, ale anatomicke pomery vo vnutri pocas menzesu, hlavne poloha krcka maternice - ci je ulozeny nizko alebo vysoko. Moj v prve dni klesa velmi, velmi nizko a velky poharik sa mi tam nevojde...preto pouzivam Melunu M. Jeden den cyklu ho musim vylievat kazde 3 hodiny, lebo jeho kapacita nestaci. Tych 12 hodin je pekna teoria, ale neplati vzdy a u kazdeho. Zelzi od intenzity krvacania pdoobnych zalezitosti. Ja tych 12 hodin zvladam, okrem toho jedneho silneho dna...v ostatne dni pouzivam povacsine velkost S.

ifkael
9. dub 2013

@giuditta nechapem tiez tych 30minut...ved to je otazka sekund... co si ho tahas? treba jednu stranu stlacit aby sa povolil podtlak a tak ho vytiahnes....

ja na neho nedam dopustit. 😔 a to som si ked som tom pocula prvy krat tukala s prstom na celo, ze co to uz len moooze byt za vynalez... 😅 a teraz by som dala nobelovu cenu tomu kto to vymyslel.

ifkael
9. dub 2013

a mam moon cup

marky27
10. dub 2013

@giuditta tak mám ten samý problém. Používám první cyklus Melunu soft, a též mi lehce protíká. Nejvíc, když jsem třeba na malé. Zavádím ho svinutý do písmene "C", pak když kontroluju prstama, tak je pořád takový jakoby sploštělý.Včera při velké mi skoro vylezl ven. Tak nevím co dělám špatně. Nemáte nějaká nějaký fígl? Jak ho závádíte vy?
No a dnes ráno také trochu stresu. Přes noc mi vylezl nějak moc nahoru a trochu se stočil do boku, takže jsem tu kuličku na kalíšku prostě nemohla dosáhnout. No dalo mi to docela zabrat. Ne sice 30 min., ale těch 5 to trvalo. Už jsem myslela, že budu muset zavolat manželovi, aby přišel z práce mi pomoct 😅 No ale pak se zadařilo. Krev jsem sice měla až za ušima, ale naštěstí byl venku.
Takže jsem taky trošku rozčarovaná, ale budu zkoušet dál, nechci se ho jen tak vzdát.
Prosím zkušené o nějaké triky a rady. Díky.

kitinka76
10. dub 2013

@simsalabim
@ifkael holky používáte ho i na noc??

simsalabim
10. dub 2013

@marky27 su rozne sposoby, ako poharik zlozit a potom vlozit dnu...uz som tu par krat davala link na sposoby skladania..toto je super video

https://www.youtube.com/watch?v=Nt6L-POE-b0

Mne zlozenie na C napr. vobec nevyhovuje, poharik sa mi riadne neotvori. Ja pouzivam ten druhy sposob na videu, ale z kamosiek nepoznam nikoho, kto by ho okrem mna pouzival... treba skusat. Ked skontrolujes poharik prstami a dociahnes si tam, skus sa presvedcit, ci je krcok maternice v pohariku, resp. ci donho smeruje, ak mas krcok vyssie. Zlahka splosteny poharik moze byt, aj ja ho tak mam, ale dolezite je to, aby krcok nepretrcal von z neho. Mierne spinenie je OK, hlavne, ked poharik vkladas po pouziti vlozky (aj napriek umytiu nejaka krv vnutri je).
Podla toho, co pises - ze poharik vyliezol nahor a otocil sa, ako aj to, ze ti pri velke skoro vyliezol von, si ymslim, ze ho nemas spravne vlozeny. Poharik, ak je spravne vlozeny, je totizto pricucnuty. Tlacenim na velku mu mozes pomoct akoby zist nizsie, ale vyliezt nemoze, pretoze ho tam drzi podtlak. Ak vylieza, nemas ho dobre vlozeny. Co sa tyka nacviku vkladania, ked som sa to ucila, robila som to zo zasady doma v kupelni, jedna noha na vani, mierny pdorep, nohy nasiroko, aby som si tam vedela poriadne siahnut. Teraz si poharik viem vlozim aj v stoji s minimalnym rozkrocenim (napr. ak treba na verejnych WC).
O vlozeni a polohe krcka maternice su toto dobre videa

https://www.youtube.com/watch?v=qLPBZz3uJEg

a

https://www.youtube.com/watch?v=8qEaCn2w9Y4


Dolezite je uvedomit si, ze poharik treba vkladat smerom ku kostrci, nie kolmo smerom nahor smerom
Je to vidno napr. na obrazkoch tu http://www.wikihow.com/Use-a-Menstrual-Cup

simsalabim
10. dub 2013

@kitinka76 ano, po cely cas menstruacie. V lete, ked su horucavy, aj uplne bez nohaviciek 😝

simsalabim
10. dub 2013

@ifkael presne, poharik by si zasluzil cenu za najuzasnejsi vynalez pre zeny 😝

marky27
10. dub 2013

@simsalabim Jsi moc hodná, díky. Myslím, žes mi hodně pomohla. Skouknu ta videa a zkusím znovu. Díky!! 🙂

ifkael
10. dub 2013

@kitinka76 ano, aj na noc. aj na Rysoch bol so mnou... :D

saruli
10. dub 2013

@simsalabim
To záleží jak který typ kalíšku. Některé mají ty horní dírky níž, některé až téměř u okraje. Záleží i na celkovém tvaru kalíšku, jak ty dírky dolíhají na stěnu pochvy a drží podtlak. Třeba mně ta Meluna Classic začne protýkat, teprve až je opravdu přes vrch plná. Těžká a klouže dolů po už moc hlenovaté pochvě.. Opravdu kolikrát vylívám tak, že když vyndám kalíšečk, je po okraj plný a ještě teče za ním.
Ale ta měkká varianta předtím tohle neuměla.

A tuhle jsem se lekla, že protýkám, ale nebylo to, jen jsem se předtím asi špatně osprchla při výměně - i krev zbylá na stěnách pochvy může znečistit prádlo, a nemusí to znamenat, ža kalíšek protekl.

simsalabim
10. dub 2013

@saruli viem, ze dierky maju rozne pohariky umiestnene rozne....v case, ked som zacala poharik pouzivat (v zahranici, pred rokmi, ked u nas o nich nikto ani len nechyroval) sa hovorilo, ze poharik treba povazovat za plny, vtedy, ked je naplneny do 2/3. O dierkach sa nic nehovorilo a proste si to takto pamatam 😉 Mozno teraz sa hovori uz nieco ine- neviem, neskumam, nemam dovod 😝 I ked, poharik samozrejme nepreteka dierkami, ich funkcia je ina...
A s tym, ze sem tam moze byt trolinku krvi na nohavickach a dovodom nemusi byt pretecenie, ale par kvapiek na sliznici, trebars po vymene, s tym suhlasim 🙂 Toto sa aj mne sem tam stane, vtedy, ked vylievam mimo domu (lebo doma pri vymene pouzijem bidetovu sprsku). Inak ja som si nevsimla iny rozdiel medzi Melunou Classic a Melunou Soft, okrem toho, ze Classic je podstatne tvrdsia....zrejme, kazdy si vsima nieco ine a kazdej vyhovuje nieco ine 😉

ikke
10. dub 2013

@giuditta okrem toho, ze suhlasim asi so vsetkym, co ti napisala simsalabim chcem podotknut, ze LadyCup podla mojich skusenosti nie je moc vhodny pre "zaciatocnika" - je velmi makky a ma oproti zvysku kalisku naozaj dost tvrdy okraj. aj mne sa dost tazko vybera a to uz mam nejaky ten rok skusenosti... 😖 ak by si mala chut skusit nejaky iny, odporucala by som napr. anglicky mooncup, ten je rovnako pevny (ale nie tuhy) na vsetkych castiach a ma akoby hrubsie dno, takze sa sa da pri vybrani ovela lahsie chytit.
a k velkostiam je dobre pisane tu
http://www.lunette.com/index.php?id=28
(plati to samozrejme aj pre ine znacky nez lunette 😉 )

ifkael
10. dub 2013

@ikke moon cup mam aj ja...a spokojnost velikaaa. 😵

ifkael
10. dub 2013

neviem teda ci si to dobre pamatam..ale ked som hladala poharik ja a vyberala...tak vraj soft niesu dobre pre zaciatok... uz nepamatam preco ale.

simsalabim
11. dub 2013

@ifkael vraj maksie nie su dobre preto, lebo zaciatocnicka ma problem s ich otvorenim. Tie tvrdsie poharuky vnutri lahko "vyskocia" do spravnej polohy. Da sa s nimi aj lepsie manevrovat, napr posunut uz otvoreny poharik kusok vyssie a pod.Ten, kto s poharikom nema skusenosti, tieto veci s makkym poharikom proste nezvlada. Na zaciatku byva tvrdost poharika vyhodou.
@ikke anglicky mooncup ma podla mna dobru tvrdost, je makksi ako Meluna Classic, ale stale dost tvrdy na to, aby sa s nim dobre manevrovalo. Ak nema zena krcok maternice pri menzese nizko, je to dobra volba. Pre mna osobne vsak bola v. L, odporucana zenam po porode, privelka.

juliam
11. dub 2013

@emjee na ekomarkete predávajú melunu soft.
@simsalabim ja sa chystám kúpiť si melunu classic. krčok mám pri menzese dosť nízko, 2 pôrody za sebou. takže veľ.M by mi mohla byť dobrá? som začiatočník, preto volím radšej classic. chcem objednať priamo z ich nemeckej stránky.

simsalabim
11. dub 2013

@juliam aj ja pravidelne objednavam z nemeckej stranky. Meluna M mne sedi, je to to najvacsie, co tam dokazem na zaciatku menzesu strcit, ku koncu uz krcok opat vyskoci vyssie. Pouzivam Melunu bez akekohokolvek uchytu, obratenu naopak (toto ju este o par mm skrati - normalna dlzka, teda ked nie je obratena, je pre mna este stale privelka). Podla seba usudzujem, ze by ti Meluna M mala byt dobra, pretoze ja mam prve 2 dni krcok strasne nizko. Na zaciatok by som urcite radila Melunu s nejakym uchytom, pre pripad, ze by si predsa len mala problem na nu dociahnut (povacsine sa da pohodlne odstrihnut). Classic si podla mna zvolila dobre, tento typ sa vynikajuco otvara a na zaciatok je podla mna ozaj dobra.

juliam
11. dub 2013

@simsalabim ďakujem krásne za rady. takže Meluna classic s guličkou to bude 😉 som veľmi zvedavá, určite podám referencie.

ververka
12. dub 2013

Ahojte dievcata, kupila som si Lady cup a vcera som ho chcela vyskusat. Myslela som si ze ved to bude vsetko isto v pohode. No veru nevedela som sa dostat dnu. Mam velkost L, nemam sice za sebou porod, ale kvoli veku som si kupila vacsi. Mozno to bude ten problem.
Raz sa mi ho podarilo dostat dnu, ale kedze som ho drzala tak v strede za tvrde okraje, "rozprestrel" sa mi skoro na zaciatku.
Ako ho drzite pri zavadzani? Alebo ho zavadzate aj s prstami dnu? Mne sa tam ledva dostane kalisok a nieto este prsty.
Vedeli by ste mi prosim poradit?

emjee
12. dub 2013

@juliam jemine, tak potom mam tu soft a teda je to zahul 😝 nechce sa poriadne otvorit a to som skusena kaliskarka (mooncup mam od 2006)

renatka100
12. dub 2013

Ak ma niekto zaujem mam uplne novy nikdy nepouzity kalisok mooncup.

saruli
12. dub 2013

@emjee
Ale ona tak někdy jen vypadá, ta soft. Je pořád taková jakoby pokrčená a splesklá - ale přitom drží. Aspoň já to s ní tak měla a vím o dlalších lidech, co mají stejnou zkušenost. Že když ji tam strčí, zakvedlají s ní trošku a pootočí a pak nechájí být bez další snahy nějak ji rovnat podle předpisů, tak ujdou pár kroků, ohnou se, dřepnou a prostě normálně se hýbou - a ona se usadí sama, jak má. Neproteče. Když ji pak vyndávají, drží dobře.

dujlina
14. dub 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně Meluny, jaký je podle vás lepší úchyt, jestli to očko nebo kulička? Nějak se nemohu rozhodnout. 😀

faflina
16. dub 2013

dneska mi kalíšek došel, už se těším jak ho poprvé vyzkouším koupila jsem LUNO velikost M, zdá se mi dost velký, ale snad to bude dobrý!