Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

bora.b
31. kvě 2007

cviceni mistra dela 🙂
ja tentokrat skoro bez nehod, akorat kdyz mi deti skakaly po brise, to se svaly zatinaly automaticky jak chtely a opravdu bylo citit, ze se kalich posunul ci priodcucnul.
ja si dlouho myslela, ze latkovky je maximum komfortu, ale tvrzeni menim 😀 meli jsme ted navstevy a predstava, ze mam v koupelne kyblik s namocenym zbozim, ktery zvedave deti urcite pritahuje, neni nejlepsi. nebo umelinovou klasiku v kosi, ktery zkoumal cizi pes 🙄

listicka13
31. kvě 2007

Ahoj holky,
dneska jsem objevila zazrak jmenem kalisek na beremese, ale tam nejsme zdaleka tak daleko v diskuzi jako vy.. mate nektera zkusenost s tim lunette? Je to drazsi varianta mooncupu, kterou prodavaji taky na menstrucnimkalisku.cz.. Tusite nektera, v cem je lepsi? Diky moc. Chchi si to koupit a klidne dam o par stovek vic, kdyz by to melo byt lepsi.. (nema to vroubky, tak se asi bude i lip cistit..)

kacabacka
4. čer 2007

ahojky, tak jsem se konečně dostala k vyzkoušení... kalíšek už mám doma asi 3 týdny ale jen tak se mi zkoušet nechtěl. Ťopku jsem zatím zkrátila na polovinu, protože mi překážela při sezení a při chůzi jsem jí cejtila. Zatim si víc netroufám. Je to hroznej nezvyk. Doteď jsem používala tampony. Zavádění je v pohodě a jde to hladce, měla jsem ho i přes noc a neprotekla ani kapka. Vyndavání už je horší... ☹ Tam jde totiž složený, ale ven už ne. Mám strach z toho podtlaku, že si tam něco vycucnu 😀 Dycky zajedu po dýlce toho kalíšku a uvolním ho od stěny, ale stejně mi přijde, že se pak zas přicucne a i když ho zmáčknu dole, tak mám pořád pocit, že se neuvolnil. Nevim, jestli to je jen pocit. Dneska ráno jsem ho dolovala 15 min. Musim si ostříhat nehty.... Byla by nějaká rada, jak ho bezbolestně vyndat? A to jsem ho vždycky vyndavala ve dřepu, na záchodě v sedě to teda vůbec nejde.

listicka77
4. čer 2007

Kacabacko, to přijde časem. Ten grif se asi nedá nějak moc popsat. Já teda párkrát zatlačím a zároveň malinko tahám za šťopku, aby slezl trochu níž, pak ho dole zmáčku dvěma prsty a už to jde. V závěru ho trošku naklopím a ještě víc zmáčknu, aby přes poševní vchod nešel úplně rozložený (to mi bylo zezačátku hodně nepříjemné). Uvidíš, že během první MS se to poddá a při druhé už budeš úplně v pohodě.

vanusak
4. čer 2007

Kacabacka, jo to je fakt - v té poslední fázi těsně před vyjmutím je potřeba K. stlačit nebo prostě nějak zdeformovat, aby ta nejširší část nebyla úplně rozevřená, taky mi to bylo hodně nepříjemný (vlastně doteď je to asi nejmíň příjemná fáze - ta poslední vteřina, než se ven vykulí ten tuhý okraj). Ale vážně je to o párkrát.

ofelie
6. čer 2007

Holky, prosím poraďte! Mám kalíšek už třetí den menstruace a stále musím nosit slipku, protože mi protéká. Nemáte nějaký fígl, jak ho zavést? Já nevím, zdá se mi, že ho tam dávám dobře, jde to snadno a vůbec ho necítím, tak nevím, kde je chyba.

vanusak
7. čer 2007

Ofelie - chce to čas a ten první cyklus je holt hodně zkušební 😉 Mně třeba oproti jiným holkám pomáhá nedávat si K. nijak hluboko, opravdu jen tak, aby dno kalíšku bylo max. do 0,5-1cm od vchodu. To samé i při použití ve vodě např. v bazénu - holky tady sice psaly, že čím víc hlouběji si K. zavedou, tím méně se jim dostane vody dovnitř, ale u mně je to naopak, čím hlouběji ho zavedu, tím víc pritéká. Vysvětluju si to tvarem "dutiny" uvnitř, prostor se do hloubky spíše rozšiřuje jako trychtýř, takže stěny pak nemají pořádně k čemu přilnout. Každá holt jsme tvarově originál, i tam uvnitř... 😀

kacabacka
7. čer 2007

Tak já jsem skončila první cyklus s kalichem a musim říct, že fak dobrý 😀 Stačilo mi ho první dva dny vylévat 2x denně, a pak už jen jednou denně. Protekl mi jednou a asi to fakt bude tím, jak píše vanusak. Asi jsem ho strčila moc hluboko, zkusila jsem ho popotáhnout dopředu a bylo to ok. Zatím si ještě nějsem moc jistá, jestli se vevnitř rozevřel. Někdy to cejtim, někdy ne. Používám ten způsob skládání 2, přijde mi lepší. Vyndavání je sice nepříjemný, ale tak nějak se na to dá zvyknout, zkusila jsem i kalíšek naklonit a vyndat jednu půlku a pak druhou. Ale je to porod 😀

len
7. čer 2007

Tak já teprve nedávno přišla na malý trik (no to mi to teda trvalo, co? 😀 ) 🙂 Asi jsem uvnitř nějak jinak rostlá, než se předpokládá, ale zjistila jsem, že když ho zavedu tím správným směrem dle návodu, nepřikryje celý děložní čípek, ale je jakoby "napůl na boku"... Takže holt nebát se svého těla, prstem zkontrolovat, jak tam kalíšek sedí a jestli náhodou kousek čípku na boku nekouká... No a výsledkem je, že jsem poprvé v životě absolvovala tu nejsilnější MS bez jediné proteklé kapky a dokonce jsem si zaplavala bez obavy v řece 😎

kacabacka
7. čer 2007

len: prst strčim všude kolem kalíšku, jak zleva, tak zprava, tak zezdola, ale zezhora to nejde...asi tam bude ten čípek či co

len
7. čer 2007

Kacko, tak 🙂 Prostě když ho obkroužíš kolem okraje prstem dokola, měla bys cítit, jak je všude přisátý k pochvě a nikde nic nočouhá a nepřečnívá - nevím, jak líp se vyjádřit 😀

haluskacz
7. čer 2007

tak jsem tak vcera pokukovala na netu, kde se da vsude kalisek sehnat a dneska koukam koukam, uz jsem ho mela mit doma 😀 Tak snad jeste stihnu aspon ty posledni dny... 😀

ofelie
7. čer 2007

Já jsem ho dneska zkusila taky složit tak, že půlku kalíšku vmáčknu dovnitř a ejhle, asi to bude ono! Při vyndavání ho chytím co nejvýš to jde, palcem ho zmáčknu a ostatními prsty ho obtočím kolem palce, čímž ho vlastně složím za čtvrtinu jako při zavádění prvním způsobem, a pak už do jde ven úplně super a mám vyzkoušeno, že ani tak nic nevyteče. Doufám, že jsem to vysvětlila srozumitelně.

novako
13. čer 2007

Ahoj holky, tak už jste mne taky zlomily a kalíšek jsem si objednala. 😀 Zavádění, vyndavání je v pohodě, ale neustále cítím lehký tlak (asi jako kdyby mne uvnitř někdo tahal). Zažila jste to některá?

bustik
13. čer 2007

Tak koukám, že s tím vyndaváním nejsem sama. Taky s tím šíleně zápasím. Dokonce jsem si i díky tomu způsobila zánět, takže doufám, že příště už to bude v pohodě a budu moct kalíšek dál v klidu používat, protože jinak mi to přijde jako geniální vynález

haluskacz
13. čer 2007

tak mi dneska prisel a akorat mi skoncila ms 😀 takze priste... toho vyndavani se taky trochu desim, snad to pujde.

claire
13. čer 2007

Holky, objednáno... tak jdu do toho taky ;) Ačkoliv jsem se snažila získat zkušenosti i od někoho v přímém okolí, tak kromě stejného šoku, jaký jsem měla já, když jsem o tom poprvý uslyšela, nic. Takže případná vina za nefunkčnost na vaši hlavu 😅

vanusak
13. čer 2007

Novako - možná ten podobný pocit zvláštního podtlaku mám taky. Řekla bych ale, že to je jenom tak první dva dny a jenom asi tak max. hodinku po zavedení, než se tam trochu nakape krve, pak jako by se K. usadí a otvorama přebytečný vzduch se zevnitř vytlačí ven a je to už všechno OK. Možná při tom zavádění K. se tam před ním nacpe dovnitř trochu přebytečného vzduchu a pak se to těma malýma průduchama holt musí zase nějak dostat ven a to by mohlo být ono, co popisuješ.

claire
14. čer 2007

Můžete mi ještě některá poradit s tím čištěním? Četla jsem buď vyvařit nebo sterilizačním roztokem. Asi se ptám blbě, ale já netuším, co to je ani kde to případně opatřit. Sice asi budu praktikovat vaření, ale i tak.

Btw. vtipná představa, co mi sdělila kamarádka. "To je trošku nechutný, že to je znovu použitelný, ne? A už vidím manžela, jak já to převařuju v kastrólu, on mi nakráčí do kuchyně a povídá - TAK CO BUDE DNESKA K VEČEŘI?" 😀

koberuska
14. čer 2007

claire - jsou sterilizační tablety, snad se dají koupit v lékárně a taky je snad mají na menstruacnikalisek.cz - tablety Milton - jen nevím, zda je prodávají i zvlášť nebo jen s kalíškem - mrkni. No a to s tím kastrolem a večeří - doporučuji přečíst diskusi Menstruační kalíšek na beremese.cz - tam se holky pěkně poštěkaly 🙂 - a právě že spousta odpůrkyň kalíšku argumentovala, jak je to hnusné vařit večeři a vyvářet u toho kalíšek 🙂.

claire
14. čer 2007

Hnusné nehnusné - spravovat dámský organismus to je spousta ještě daleko hnusnějších věcí 🙂 Je pravda, že první reakce snad všech je šok, ale to byla i reklama na vložky v televizi před 20 lety, že jo...

Na ty tablety se podívám (kalich už mám na cestě). To se potom jenom rozpustí a v tom se to chvíli nechá?

novako
14. čer 2007

Ahoj holky, právě jsem se dočetla, že když si objednáte kalíšek na www.kalisek.cz, 10 Kč z ceny dáte na školné pro jednu dívčinu v Africe. 😎 Posílám Vám odkaz. http://www.hedvabnastezka.cz/archive/prakticke-...

novako
14. čer 2007

vanusak: Ten pocit jsem měla skoro celý den. Teď jsem si zkusila zavést kalíšek tím prvním způsobem a vypadá to líp. Tak uvidím. Díky

claire: 😀 😀 😀 Kalíšek by se měl v tom roztoku máčet asi 15 min.

brundik
16. čer 2007

Ofelie, to je dobry zpusob vyndavani, taky vyzkousim, protoze to vyndavani mi prijde takove krkolomne tak, jak to delam ja. Diky. 😉

claire
17. čer 2007

Novako: Díky. Objevila jsem, že ho prodávají jako tablety i přímo jako roztok (500 ml a je to skoro za stejnou cenu, jen teda větší). Určitě je to v určitých situacích praktičtější než vyváření. O větší hygieničnost mi nejde (ten rozdíl bude nula nula nic), spíš myslím ocením právě tu praktičnost.

kacabacka
17. čer 2007

já jsem ho na začátku vyvařila, pak jsem ho po každym vyndání opláchla horkou vodou a znova zavedla, měla jsem ho i přes noc...a žádnej zánět nemám. Spíš by mě zajímalo to mejdlo, kterym se to dá mejt. mám takovou reklamní lahvičku od nivei-Nivea intimo, nevíte, jestli se to s tím může mejt, když je to na intimní partie, tak na kalich by to šlo taky ne?

claire
17. čer 2007

Určitě stačí ho při používání jenom vypláchnout/vytřít. Ale když člověk nemá 100% pravidelný cyklus, tak je to na dezinfekci celkem přepadovka 😀

bora.b
19. čer 2007

kacabacko, je otazka, na jake bazi je ta nivea intimo vyrobena. v kecani o kalichu nekde stoji, ze se na nej nemaji pouzivat produkty vyrobene z ropy (treba jako lubrikant atak) ze by mohly narusit jeho strukturu

ad kalich k veceri: ja ho vyvaruju k snidani 😀 a to se nikdo nepta

kacabacka
20. čer 2007

bora.b: hm, tak nevim, jestli bude na nivee napsáno "made from ropa" 😀

claire
20. čer 2007

Kacabacka: 😀
Nicméně vzhledem k tomu, že skoro všechna běžně dostupná kosmetika je s ropou spojená, tak bych si tipla, že bude. Možná bych vznesla dotaz na výrobce...