Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

vanusak
27. bře 2007

Bednaroi - zdravotních hledisek z důvodu kvality materiálu bych se bála snad ze všeho nejmíň. Když si přečteš na netu pár různých stránek o tomto vynálezu, je tam zhruba popsán i materiál a především ten silikonový je opravdu po vyvaření opět sterilní.
Mně spíš teď stále hlavou vrtá ta záležitost, že když zabráním bariérově přirozenému odtékání krve ven a ani se nezachytí vcucnutím se do tamponu, nedělám něco proti přirozenýmu fungování těla uvnitř při MS, když tam nechám tu krev tam a zpátky povalovat? Když stojím nebo sedím, dobrý, ale co ty jiný polohy, kdy se nahromaděná krev dostane zase z kalíšku uvnitř těla ven z něj do prostoru uvnitř? Jsem asi prdlá, že to tak rozpitvávám, ale fakt si říkám, že když tělo něco vyloučí směrem ven, tak už to nechce, aby se to tam stále okolo povalovalo...
len - kde jsi, ty naše vševědko, ty mi určitě poradíš? 😉

vanusak
27. bře 2007

Valeriem - jasný, máš pravdu, že v poloze ležmo se tak nekrvácí, ale přesto si to vysvětluju tak, že kalíškem vytvořím natvrdo krvi bariéru. Při použití vložek i v poloze ležmo jí přece jen trochu odteče, při použití tamponu se vcucne do něj, takže tolik krve najednou, jako ulpí v kalíšku, se najednou při stojkové poloze zpátky nevrací... No, ale asi to řeším až moc technicky, ono stejně na množství tý krve prý moc není, to jenom nám připadá, že to jsou litry, co z nás někdy jdou 😉

mobina
27. bře 2007

Vanusak já měla u tamponu vždycky pocit nafouklého podbřišku. Krev se ti do tamponu určitě taky nestihne vsáknout celá a nějaká se tam "převaluje". Taktéž v noci jak psala Val. Většina vyteče až ráno, když vstaneš, takže tohohle bych se určitě neobávala. 😉

len
27. bře 2007

Vanusak - já bych to viděla takhle - krev (a děložní sliznice) odtéká z dělohy do pochvy, odkud pak ven. Pokud si člověk vezme vložku, vyteče ven úplně (i když vleže tam asi hodně zůstává, já když šla ráno na WC, vyteče toho ze mě strašně moc). Když si vezmu tampón, ten to nasaje, ale vleže taky možná ne všecko, navíc v té hmotě se můžou množit všemožné bakterie. No a když si vezmu mooncup, tak ta krev prostě zůstává v pochvě, ale nemá se jak kazit, bakterie se do ní nedostanou (krev vylitá z mooncupu je cítit jako krev - na rozdíl od vložek či tampónů, kde zrovna příjemně nevoní). Hlavní je, že už se přes čípek nedostane zpátky do dělohy, prostě je v té pochvě, kde by byla i s vložkou, a při nejbližší příležitosti vyteče ven. Já se ráno sprchuju a to snad odejde všecka 😉 Tak, toť má teorie 😀

valeriem
27. bře 2007

vanusak: přesně tak... to bys pak musela při té stojce řešit všechny tělní tekutiny 😀

kacabacka
27. bře 2007

podle mě, ta krev zůstává normálně v tý dutině, zrovna tak, jako při spánku a pak když vstaneš, tak se nahromadí v kalíšku, když uděláš stojku, tak jde zase do tý dutiny, ale jakmile si zase stoupneš, tak se sleje zpátky, nevim, co je na tom složitýho.... 🙂

mobina
27. bře 2007

Vanusak rozhodně mi přijde přirozenější chytat krev do kalíšku kam se nedostanou bakterie než do buničiny. A hlavně já mám v krvy kusy děložní sliznice, které tampon neměl šanci vsáknout, takže odcházeli až při sprchování 😖 . S kalíškem tenhle problém není. Určitě žádné šplouchání ani přelívání krve nepocítíš. Ujišťuju tě 😉

valeriem
27. bře 2007

kacabacka: přesně tak, nic špatnýho na tom nevidím/necítím 😉

haluskacz
27. bře 2007

jeste k tomu materialu: silikonu netreba se bat, je to latka, ktera telu neublizi. Silikony jsou organokremicite slouceniny, vyznacuji se netecnosti fyziologickou i tepelnou. Doufam, ze to pisu dobre, nejsem chemik 🙂

gedren
27. bře 2007

Holky, co se tyce ty absence umyvadla na zachode a co s tim, ja jsem si kalisek vlastne nikdy na zachode nevylivala, vylivala a vymejvala jsem ho vzdycky v koupelne, behem ranniho ci vecerniho myti. Nebo v prvnich dnech i treba behem dne, ale sla jsem s tim do koupelny, proste to bylo pohodlnejsi.

Co se tyce toho, kde ta krev skonci, vidim to podobne jako len, proste je v pochve 🙂 Do cipku delozniho zpatky fakt nenatece, teda neznam jeho presnou anatomii, ale povazuju to za fyzicky temer nemozny, ven se nedostane, pritoze kalisek je pricuclej ke stenam, no a nikam jinam zmizet nemuze. Taky jsem driv uvazovala, jestli ten kalisek nebrani odtejkani, ale rikala jsem si, ze to bych poznala z toho, ze bych po ms jeste spinila - a to se nedelo. Telo to pousti z delohy ven furt stejnym tempem, je mu jedno, cim to v ty pochve nebo az venku chytate 🙂, takze co vytece, to se stosuje v ty pochve a zustane v kalisku nebo vytece ve chvili, kdy ho vyndate (treba ja vecer vzdycky vylila kalisek, osprchovala se, narvala ho zase zpatky, takze to byla prilezitost, aby i gravitace napomohla, aby tam nic nezustalo 🙂)

Doufam, ze nejsem prilis naturalisticka, ale v tomhle tematu to asi jinak nejde ;)

majenka
27. bře 2007

Ahoj holky...mooncup mi ještě nepřišel ☹ , tak snad dneska... 😉 .Už ho potřebuji, MS v noci dorazila, tak se nemůžu dočkat, až ho vyzkouším 🙂

vanusak
27. bře 2007

len - díky 😉
Já si to zdůvodňovala úplně stejně, je fajn slyšet, že i vy máte na to názor stejný. Těším se na něj jak malý dítě, protože ze všech možností a i z hlediska naprostý praktičnosti (hlavně v průběhu dne nemyslet na to, kde se budu moct dostat na záchod) je to úplně paráda. Poslední dobou mám totiž při používání pocit naprosté vysušenosti a hlavně den, dva i po ukončení MS jakoby pálení než se to dá zase do normálu.

vanusak
27. bře 2007

...při používání tampónů... jsem zapomněla napsat. MS vložky bych nesnesla ani náhodou, takže kalíšek vítám všema dvaceti! 😉

novako
27. bře 2007

bednaroi: Můj manžel je také věřící a je mu šumák, co během MS používám. Zkrátka jaký si to udělám, takový to mám. 😀 Ve víře bych problém neviděla.

Chtěla jsem se zeptat, jaký je velikostní rozdíl mezi mooncupem A a B.

haluskacz
27. bře 2007

no on pojem "verici" muze znamenat kdeco 😀
ale kdyz uz je rec o vire, tak my jsme "verici" oba a muj manzel je na to desne zvedavy 😀

majenka
27. bře 2007

Novako: je to rozdíl 3mm na šířku (délka je stejná). Jinak už mi dneska konečně dorazil 🙂 ...už ho mám i vyvařený...zítra vám dám vědět první dojmy 😀

gedren
27. bře 2007

Mne prijde, ze ten rozdil neni skoro zadnej 🙂, tak jsem zvedava, jak to ted po porodu vyzkousim.

Pokud jsem to dobre pochopila, tak nejdriv existovala jen ta vetsi velikost univerzalne pro vsechny, pak k tomu asi pridali i tu mensi...takze velkou tam urcite narvete, i pokud jste jeste nerodily ;) To je mozna uzitecny info pro snazilky, at nemusej v kratky dobe vyhazovat penize za dva kalisky 🙂

bednaroi
27. bře 2007

no ja uz to dne s mela v ruce,ale nakonec jsem si to nekoupila,jsem si rekla ze si jeste proctu info,at teda vim do ceho jdu 😅

majenka
28. bře 2007

Ahoj holky...tak hlásím první dojmy z mooncupu 😉 . Hned jsem si ho včera vyvařila a okmžitě jsem ho musela vyzkoušet. Ze začátku mi tam vadila ta šťopka, tak jsem "zamachrovala" a hned jsem si jí ustřihla 😀 , takže jsem trošku neohrabaná ve vyndavání, ale jde to. Nandavání je o dost lepší, jen si musím trošku přistřihnout nehtíky (pro začátek)-neustále se štípu nebo škrabu 🤐 .
První 2 hodiny mne hrozně bolelo břicho-bála jsem se, že to je z mooncupu, ale snad to bylo z ořechového chleba. Pak se to zklidnilo a celou noc v pohodě a dnes také. Ale nemůžu říct, že ho vůbec necítím...mám neustále mírný (ale opravdu mírný) tlak v podbřišku. Ale myslím, že to nebude mooncupem, ale podrážděnou sliznicí-přeci jen jsem ještě dost neohrabaná ☹ . Navíc jsem asi dost citlivá, jak již jsem výše psala-snesu jeden tampón (hrozně nepříjemný pocit), při druhém mám hrozně nafouklé břicho a začínající křeče a při třetím bych snad umřela...no a mooncup mám od včerejšího odpoledne a opravdu cítím jen ten mírný tlak v podbřišku.
A co se týče vylévání...vypadá to, že mi asi nikdy nepřeteče. Mám 2.den MS a za 8 hodin tam bylo opravdu na dně. Takže v mém případě bude bohatě stačit, vylévat jen ráno a večer (kdyby se z hygienických důvodů nedoporučovalo vylévat a vyplachovat častěji, zvládla bych to i 1x za 24 hodin). Zatím se mi nestalo, že by mi protekl, ale mám raději alespoň intimku (pro jistotu).

Takže shrnuté první dojmy: výborná věc, jsem ráda, že jsem si ho pořídila a o víkendu ho vyzkouším i v bazénu 😉 🙂

len
28. bře 2007

Majenko, díky za reference, docela mě pobavilo, když jsi nevěděla, jestli bolesti svést na mooncup nebo ořechový chleba 😀

Gedren, jakožto snažilka jsem v bezmezné víře v zákon schválnosti začala používat ten malý (jakože ho použiju jednou, otěhotním a po porodu si budu muset pořídit nový), ovšem nefunguje to 😀

majenka
28. bře 2007

Len, ořechový chleba byl samozřejmě v břiše 😀 😀 😀

len
28. bře 2007

Já to chápu, ale stejně mě to fakt rozesmálo 😀 Vzpomínám na jednu těhulku, která kdysi řekla něco ve smyslu - buď už začínám cítit pohyby, nebo se mému žaludku jenom nezamlouvá ten větrník s kyselou okurkou 😀

valeriem
28. bře 2007

len: já mám zase kolegyni a ta má ovocný sad a pořád říká, já se vždycky těch hrušek, jablek, švestek a pod. přežeru, pak mám břicho celý divý a pak se u doktora zase nestačila divit ona. Když jí na ultrazvuku ukazovat ten "objekt" tak se vyděsila, že má nádor 😀

len
28. bře 2007

😀 Tak takhle bych to chtěla zjistit taky 😀 Rozhodně lepší, než každé zapíchání svádět na těhu a pak zjistit, že za to třeba můžou luštěniny k obědu 😉

kacabacka
28. bře 2007

majenka: holka, ty mě pomalu přesvědčuješ 😀 taky jsen na tom stejně s těma tamponama....1. Ok, 2. horší, 3. horor....že bych to taky zkusila???

Len: já teda nevim, jakej popř. koupit...taky nechci vyhodit peníze za ten menší, a pak kupovat větší, ale zase nevim, jestli 3mm rozdíl v průměru je nějak zásadní... 😕

valeriem
28. bře 2007

kacabacka: já jsem tampony taky nikdy nemohla a teď jsem spokojenou uživatelkou kalíšku 🙂

majenka
28. bře 2007

Kacabacka: vážně můžu (zatím) doporučit! Mít od včerejška do teď tampony, tak ležím někde na JIPce, ale mooncup je zatím naprosto v pohodě! A myslím, že pokud mi nic neudělal do teď, tak už neudělá...
Jen to vyndavání mi dělá trošku problém, ale to jde určitě o cvik 😉

majenka
28. bře 2007

Jo a koupila jsem si ten větší (je mi 32), ale když na něj tak koukám, tak 3mm není žádný rozdíl...

len
28. bře 2007

Kacko - kup malý - buď ti otěhotnění bude trvat dlouho jako mně, potom ho určitě využiješ. A nebo otěhotníš na první pokus a pak si budeš říkat, že zákon schválnosti je spolehlivý a za těch 800 toho určitě litovat nebudeš 😉 Toť pohled dlouhodobé snažilky - odmítám si kupovat o číslo větší oblečení s představou, že do malého se třeba za měsíc nevejdu 😉 Kupovat rovnou poporodní velikost, co kdybych rychle otěhotněla, mi přijde trochu divné, navíc kdo ví, třeba budeš rodit císařem...

kacabacka
28. bře 2007

len: jo jo, taky jsem nad tím tak přemejšlela, spíš mi šlo o to, že ty 3 mm neni zas tak velkej rozdíl