Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

simply.vero
14. lis 2008

jé, tady se zakládá klub humusáků, tak to já nesmím chybět. doufám, že se citlivé povahy z toho neosypou, ale mně je fakt jedno, v jakém hrnci kalich vyvařuju, a klidně v tom samém hrnci pak uvařím cokoli jinýho. blok teda z toho absolutně žádnej nemám. tak, a je to venku 😀

tannawe, ohledně Miltona, v tomhle tématu, str. 42. já jsem Milton používala celkem dlouho, protože jsem často na cestách, a je to fakt hnus fialovej chemickej, obsahuje to tutéž látku jako Savo, tak není divu, že to po něm smrdí. navíc mám pocit, že mi to ten kalíšek dost zrasovalo, protože se mi teď daleko hůř čistí než dřív. jo, a vždycky jsem pak ten kalíšek ještě oplachovala čistou vodou, protože strkat si to "tam" jen tak je pro mě asi tak stejně příjemná představa jako lít si Savo do koupele místo pěny...

elitera
14. lis 2008

simply, jakože i ve stejný vodě? 😀

simply.vero
14. lis 2008

eli 😀 jasně, když už humusák, tak pořádnej, ne? přece nebudem troškařit 😀

(pro citlivky - dělám si srandu 😀)

bihan
14. lis 2008

Vero, aký fialový? Myslíš ten tekutý? A ako "zrasovalo"? 😲 Ja som ho zatiaľ sterilizovala len 4x, tak by som sa "zrasovateniu" rada vyhla 😅
A oplachovať to netreba preto, že chlór je vysoko prchavá látka, takže po pár minútach na vzduchu, z neho nič neostane

elitera
14. lis 2008

bihan, "hnus fialovej" je něco jako pořekadlo 😀 Práce je taky fialová a smrdí 😉
simply 😀

novako
14. lis 2008

Takže bych to shrnula. Fajnovky si u humusáků dají kafe jen z rychlovarné konvice. 😀 😀 😀

elitera
14. lis 2008

novako 😀

simply.vero
14. lis 2008

bihan, jak píše elitera, "hnus fialovej" se jen tak říká 🙂 jinak je modrej, uvnitř průhlednej 🙂

zrasovalo ve smyslu, že mám pocit, jako bych ho měla na povrchu asi tak trochu "mikropoškozenej", protože dřív, když jsem ho oplachovala, stačilo trošku vody, která stekla a kalíšek byl jako novej. teď se mi v některých záhybech (typicky v těch otvorech pod okrajem, v těch jakoby "ohnutích" a ve webové adrese mooncupu) ta špína drží a nejde to omýt tak snadno jako dřív. nevím, jestli je to tou desinfekcí, ale nic jiného agresivního jsem s ním nedělala.

novako, ještě by to chtělo nějaké odznaky, aby fajnovky humusáky bezpečně poznaly 🙂 ostatně třeba někdo vyvařuje i v konvici 😀 já bych fajnovkám doporučila zařídit si na návštěvy zvláštní plecháček a nosit si ho s sebou, aby měly jistotu 😀

len
14. lis 2008

Teda holky 😀 Jak tak koukám, tak měřítka máme každej o dost jiný - vyvařovat přímo v rychlovarce! 😀 Teda jestli to tu bude číst někdo útlocitnější povahy... 😉

anastazie
14. lis 2008

a co je jako na tom vyvarovani v konvici jako spatnyho? 😝 😀

bihan
14. lis 2008

My nemáme rýchlovarnú kanvicu 😀

Vero, dík za vysvetlenie, toto mi už príde ako dostatočný dôvod na zrušenie Miltona. 😉

mimakro
14. lis 2008

Fíha, baby. Tak už aj vás ovládla dezinfekcia? 😉 Ja používam klasické mydlo (nie tekuté), ak mám tak antibakteriálne. Potom ho vyvarím (v hrnčeku zalejem studenou vodou a keď začne variť, odrátam 5 minút, vyberiem, vysuším, odložím). Podobný postup aj pred prvým použitím. Špeciálny hrnček na to nemám - obyčajný plechový antikorový. Teraz však musím vyriešiť, ako uskutočniť vyčistenie kalíška na chate, kde nie je tečúca voda, alektrina, ani záchod. Iba latrína. Ideme tam síce iba na jednu noc, ale mám zač. menzes a vtedy musím vylievať častejšie. S vložkami sa mi už nechce paprať.

len
14. lis 2008

Mimakro, tak bych zkusila tu tabletu, projednou se to dá vydržet...

Jinak paradoxně jak jsem s kalíškem prožila krásných 30 MS bez potíží, tak sotva jsem přestala menstruovat a kalich používat, tak mě všecko svědí a pálí a problémů mám stokrát víc 😝 Ať žije hygiena 😀

simply.vero
14. lis 2008

len, anastazie, já bych sem vyvěsila nějaké upozornění, něco jako "ministerstvo zdravotnictví varuje - čtení tohoto tématu může způsobit závažné houpání žaludku a šrámy na duši přecitlivělým jedincům" 😀 😀 (jinak já osobně bych teda v konvici nevyvařovala, aby bylo jasno 🙂, už proto, že je to blbost, ale co my víme, ke komu chodí fajnovky na návštěvu 🙂)

bihan, já nevím, jestli je to fakt tím, resp. jestli je v tomto ohledu vyváření šetrnější (k tomu by se asi muselly vyjádřit holky, které používají výlučně vyvařování, jestli ten jejich kalich je v pohodě). ale myslím si, že ta údržba na to měla vliv.

mimakro, pokud cestujete autem, tak bych asi vyvařila předem a nachystala si do kufru pár lahví balené vody na oplachování, ne? koneckonců nepotřebuješ pořád mýdlo.

len
14. lis 2008

No, já výlučně vyvařovala cca 30 cyklů (s tou jednou islandskou výjimkou) a kalich sice trochu zažloutnul, ale jinak byl zcela OK. Pravda je, že kolem toho plastického nápisu Mooncup se to blbě čistilo vždycky 😒 Pak jsem začala posilovat pánevní svalstvo a tak nějak jsem se uvnitř záhadně přeskupila, že mi začala ta menší velikost zlobit. Tak jsem koupila velikost poporodní, ale tentokrát český Lunette, který je naprosto hladký, zcela bez nápisů a výstupků - a musím říct, že se čistil výrazně lépe. Ten jsem ale používala jenom půl roku 🙂

herminka
14. lis 2008

Mimakro, pokud vím, antibakteriální jsou všechna mýdla 🙂 S kalíškem bych to udělala tak, že na chatu bych jela už s vyvaeným zavedeným (i kdybych MS ještě neměla) a pak bych omývala balenou nebo převařenou vodou.

Mně by na vyváření v konvici vadilo z toho důvodu, že se tam kalich nevaří těch 5 minut, ale jen chvilku. Ale proti gustu... 😉 Na návštěvu bych k těm, kdo vyvařují kalíšek v hrnci nebo konvici, klidně šla, co oči nevidí, to srdce nebolí 😀 Kdysi mě pobavilo, jak v nějaké diskusi argumentovala paní, že hrnec přece nebude mít v kredenci mezi ostatním nádobím a kdyby ho měla na WC, návštěvy by se divily, proč tam má hrnec. Jako by na kalíšek byl nutný prádelňák 😀

Mimochodem, jsou i holky, které kalíšek vyvařily jen před prvním použitím a teď už nevyvařují (ale to bych si nelajsla, byť na mykózy netrpím).

simply.vero
14. lis 2008

len, to mě zajímá, jak tě začala ta menší zlobit? já totiž posiluju pánevní svalstvo celkem dost a mám taky pocit, že ten menší mi úplně nesedí (teda teď už je to celkem ok, ale dřív to bylo fakt při nejsilnější ms skoro nepoužitelné, musela jsem k tomu nosit i normální vložku). já to teda připisuju té silné ms, ale že by to tím nakonec nebylo? no ale o pořízení větší velikosti Ladycupu už nějakou dobu uvažuju...

anastazie
14. lis 2008

hermi, tak ono taky nikdo nerika, ze to neni tech pet minut..ze si ji nemuzes zapnout vickrat za sebou, ci drzet prst na cudliku, aby se nevypinala 😀

herminka
14. lis 2008

Len, to je zvláštní, spíš bych čekala, že po posílení Ti malý kalíšek sedne ještě líp nebo u těch, kdo používají větší, by mohl stačit menší. Ale já tomu houby rozumím. A myslíš Ladycup, že? 😉 A bylas s ním spokojená? Slyšela jsem, že je měkčí než Mooncup, je to tak? Taky bych ráda časem podpořila českou firmu 🙂

herminka
14. lis 2008

Stázi, jojo, to jsem si říkala, že by se dala zapnout víckrát, ale držet prst na čudlíku by se mi asi nechtělo, jsem ráda, že v hrnéčku si kalich bublá bez mé asistence 😀

len
14. lis 2008

Hele, ale u toho Lunette píšou, že stačí vařit minutu (stejně vařím pět 😉 ) - a to je to stejný materiál...

Vero, no, v prvních dnech začal trochu protejkat, prostě jsem nemohla vylézt bez vložky 😒 Ale je pravda, že jsem si každý ráno na hodinu lehla a cvičila přesně tyhle svaly, doslova jsem cítila, jak ho tam mačkám a deformuju, všecko se to hýbalo... Dalo se to vydržet, další dny byly OK, ale s tou větší velikostí se to výrazně zlepšilo 🙂 Člověk by čekal, že to bude naopak, co?

olinka6226
14. lis 2008

baby len pre porovnanie od najtvrdsieho po najmaksi: mooncup, ladycup, lunette 😉

len
14. lis 2008

No, ten českej, asi to fakt bude Ladycup, pardon 😉 Jak to na něm není napsaný, tak už jsem to zapomněla 😀 A jo, je o trochu měkčí, ale když ho má člověk v sobě, ten rozdíl nepozná, ani v té velikosti 🙂

elitera
14. lis 2008

Zrovna jsem se chtěla zeptat, jak je to s tou českostí Lunette a ono je to už zase passé 🙂

kili
14. lis 2008

simply, no ja by som povedala, že aj ten môj mooncap sa časom horšie čistil, asi to bude skôr agresívnym prostredím vo vagine.

elitera
14. lis 2008

Jo, a já svůj vyvařovaej mooncup mám takovej docela zažloutlej, ale na funkci to vliv nemá.

olinka6226
14. lis 2008

luunette je finsky 🙂

simply.vero
14. lis 2008

no jo, kili, tak na tom asi taky něco bude.

eli, myslíš jako na funkci rostlináře? 😀 😀

elitera
14. lis 2008

simply, myslela jsem na to, ale nechtěla jsem být ta praštěná, kdo to napíše 😀 Jinak jsem měla teda strach poté, co jsem si kalíšek připálila, jak mnohé víte, ale vypadá to, že větší vliv to mělo na ten plecháček - ten od tý doby nejsem schopna umýt, prostě je pořád zahnědlej (takže pokud fakt budu vyřazovat plecháček jen na kalíšek, tak je naprosto jasný, kterej 😀)

kili
14. lis 2008

tak ja sa tiež bojím, že kalich pripálim, raz sa mi tak nejak prilepil na stenu hrnca, no ale našťastie sa nič nestalo. Tak vždy nad ním stojím a poctivo miešam tie 3min., lebo u mňa je aj problém v tom, že ja keby som ho tam dala, tak na neho určite zabudnem, už sa mi to stalo pri hryzádkach.
a sa pridávam k humusákom, zatiaľ sterilizujem v sterilizátore na detské flašky, než sa mi ho podarí predať (teraz sa mi ho už asi predať nepodarí 😀 )