Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

cuki
1. črc 2009

Ahojte,
Ja mam Lady Cup, ten mensi, ale dost silnu ms. Aj ked je fakt dobre zazcucnuty, preteka mi niekedy aj do hodiny. On ma pod okrajom take dierky po celom obvode a ja mam pocit, ze to preteka cez ne. Neviete mi povedat, ci to ma aj mooncup a lunette? lebo uvazujem o kupe ineho, alebo mozno bude stacit len vacsi lady cup... poradte mi prosim.

vanusak
1. črc 2009

Cuki, já myslím, že to musí mít každý kalíšek, jde přece o zrušení toho podtlaku právě díky proniknutí vzduchu těma dírkama. Mně se to stává u MC občas taky, že dírkama se tím podtlakem hmota dostane ven, jakoby se vyfoukne dírkou ven. Ale to jen první den, max. dva. Možná ten větší kalíšek by byl lepší.

nelinkav
1. črc 2009

Cuki, jak píše Vanusak, ty dírky jsou ve všech kalíšcích a být tam musí... Tak buď máš tak moc silnou ms a holt budeš muset tak často vylívat, nebo pořiď větší. Ten menší Ladycup je úplně nejmenší možná velikost mezi všemi kalíšky na trhu (i Lunette a divacup mají o 1mm větší průměr).

Jinak já mám první ms s novým Ladycup, vel. L a jsem z něj zatím celkem zklamaná, protože mi přijde daleko obtížnější ho vytáhnout než Mooncup. Ten LC jak je strašně měkej a chytnu ho za spodek a potáhnu, tak to úplně zmáčknu. Mít tuhle ms tak silnou, jak předchozí (první po porodu), tak jsem krvavá až za ušima 😠 Vy nemáte tenhle problém? Nevím, jestli se nebudu muset vrátit k MC....

jonki
2. črc 2009

neviete mi poradit? Ked som sa rozhodovala o kalisku, nadsene som si precitala celu diskusiu a nakoniec som si ho objednala....vcera som bola u gynekologa a vybafol na mna diagnozu endometrioza.....to moj kalich este od objednania ani nestihol dorazit.... 😒

neviete vylucuje dg.endometrioza pouzivanie kaliska???

lentilka11
2. črc 2009

jonki, už jsme se tu o endometrióze v souvislosti s kalichem trochu bavily, ale to byla spíš debata, jestli používání kalichu může endometriózu způsobit..

základem léčby endometriózy je zastavení cyklické přeměny endometria - navozením buď pseudgravidity, nebo pseudomenopauzy (zní to děsivě - ale jde jen o zastavení menstruačního cyklu na nějakou dobu 😉 - takže kalich stejně nebude potřeba, vůbec nejlepší je otěhotnět, což ale zrovna u endometriózy může být problém.. 😒 )

v případě již diagnostikované endometriózy bych ani po úspěšné léčbě kalich nepoužívala - způsob vzniku endometriózy není dosud spolehlivě objasněn, kromě refluxu menstruační krve zpět do dutiny břišní (což se děje u většiny žen) se předpokládá porucha imunologických mechanismů..

ať je to jakkoliv, u tebe už endometrióza vznikla - neprovokovala bych to..

jonki
2. črc 2009

myslela som si za sa to tu uz preberalo...ale ked som si citala diskusiu o kalisku a vtedy som sa tomu venovala fakt podrobne tak 😀 tak som ani len netusila, ze by sa ma endometrioza mohla tykat 😒(vobec nemam priznaky tak som to vobec neukladala do pamate, lebo som to nepovazovala za pre mna dolezite....a prejst znovu 100 stran sa mi nechcelo....od vecera sedim nad netom a citam o endometrioze.... 😝

o liecbe uz viem...hm ....mam dva mesiace do svadby a lekar povedal, ze aj keby markery svedcali pre endometriozu, ze na mojom mieste by na laparku urcite teraz nesiel a HNED sa zacal pokusat o baby.

"uzasny" sled udalosti....a ja ako na potvoru som si v pondelok objednala kalisok, vytesovala sa ako mala 😀 ...tak prinajhorsom sa potom ozvem...ani ho neotvorim len sa na neho budem pozerat na policke a potom ponuknem dalej 😒

petka80
2. črc 2009

jonki - pokud jsi kalíšek objednávala přes net, tak ho můžeš do 14 dní vrátit bez udání důvodu a musí ti vrátit peníze. Teda alespoň v ČR, ale na Slovensku to bude určitě to samé.......

jonki
2. črc 2009

objednala som si ho cez Ebay...prave dorazil 😀 ....je skryty v tom vrecku tak ho ani nevyberam vonku....ale zatial ho asi nechcem vratit...mne sa velmi paci cela ta myslienka nepouzivania vloziek a tamponov 😉...mozno sa to cele este nepotvrdi.

ak nahodou niektora viete na ktorej strane je ta debata co spominala lentilka prosim hodte mi cislo....

ako tak nad tym rozmyslam....ten podtlak by nemal prave ze tu krv vytahovat von a zabranovat jej spatnemu navratu?????

lentilka11
2. črc 2009

no, my jsme toho moc nevymyslely..začíná to mým příspěvkem na str. 89, ale v podstatě jsme se jen spořily o to, jestli je implantační teorie úplná blbost nebo ne..

v kostce: všechny teorie, co znám, vycházejí z té implantační, založené na zpětném toku krve do dutiny břišní - tohle vysvětlení nestačí, protože ložiska endometriózy se někdy nacházejí i mimo dutinu břišní, navíc k retrográdní menstruaci dochází u spousty žen (ne-li u všech)..takže tam musí být ještě nějaké jiné vysvětlení, často se uvažuje o poruše buněčné imunity, že si peritoneum nedokáže poradit s těmi naplavenými buňkami..

často se endometrióza objevuje u žen, které mají nějakou vývojovou vadu - např. septum v děloze nebo v pochvě, které působí jako překážka odtoku krve, což dělá i kalich, který navíc funguje jako "kolektor" (víceméně) nesrážlivé menstruační krve - ms krev obsahuje fibrinolyzin, který rozpouští koagula, teprve po vyčerpání jeho enzymatické kapacity dojde ke srážení krve, která by se pak už neměla dostávat zpět..

jak to funguje s tím podtlakem: protože je gravitační síla větší, než síla vytvořená podtlakem v kalichu, tak když se pochva dostane výše než děloha (např. ty inverzní pozice v józe, nebo prostě jen podloženej zadek), poteče krev zpět..

někdo se může stavět na hlavu celý život a endometriózu mít nebude, v případě, že bych ji už měla diagnostikovanou, snažila bych se vyvarovat potenciálních rizik..

v tvém případě by bylo opravdu nejlepší otěhotnět

bambusko
2. črc 2009

jonki, a ja zase na tvojom mieste by som si rozhodne isla dat diagnozu potvrdit aj u ineho odbornika, poznam par pripadov, ked islo o plany poplach a nakoniec sa to nepotvrdilo 😉

lentilka11
2. črc 2009

jonki, jak ti to vlastně diagnostikovali? když jsem si přečetla tvůj předposlední příspěvek, vypadá to, že ještě ani nemáš výsledky markerů..to bylo jen podle UZ? (nějaké cysty?) - to opravdu nemusí být definitivní..

babi30
2. črc 2009

zdravím, táto téma ma tiež zaujíma,pretože mi tiež diagnostikovali endometriózu a kalíšok používam od novembra minulého roku-a nemienim sa ho už vzdať 🙂 - tak dúfam že endo nijak neovplyvní, ale budem sledovať diskusiu ak ste niektorá mali nové informácie o tom.
Minule som čítala článok o tampónoch a posledná veta bola že znižuje riziko endometriózy. Tak ak tampón neškodí tak si myslím že kalíšok už vôbec nie http://ozene.zoznam.sk/cl/10161/247399/Su-tampo...

hankah23
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jonki
2. črc 2009

v rychlosti som si prebehla ten clanok o tamponoch a teda mne sa velmi nezda....bolo by zaujimave vediet kolko od ktorej spolocnosti dostali za uverejnenie tohto prispevku... 😉

lentilka11
3. črc 2009

babi - tampóny krev absorbují a už ji nepustí zpátky, takže v tom smyslu mohou snižovat riziko endometriózy (je otázka, jestli jde pouze o "kvalifikovaný odhad" autora článku, nebo jestli to je podloženo nějakou studií),

naproti tomu kalíšek sbírá do jisté míry stále tekutou krev a ta se může tedy vracet do dutiny břišní (to je zase můj "kvalifikovaný odhad", ale nejen můj, nedávno jsem našla toto: http://www.mum.org/fdacups1.htm - to ale taky není výsledek žádné studie..)

slavle
3. črc 2009

Ahoj holky, ja už asi týden přemýšlím nad koupi kalíšku akorát nevim, jaký koupit. Samozřejmě se mi líbí ty barevné, ale četla jsem, že na vytahování je lepší Mooncup, jelikož má drážky, takže to tak moc neklouže. Taky mám celkem dlouhé nehty a mám z vytahování trochu obavu. Písněte mi prosím někdo vaši zkušenost!! Díkes

tictac
3. črc 2009

slavle, ja mam ladycup, vyndava se snadno, neklouze. Sedi taky docela nizko, takze by nemel byt problem vytahnout ho i s delsimi nehty, staci trosku zatlacit svaly panevniho dna a povyjede 😉

jasumat
3. črc 2009

Ja mám MC a je super, od prvého použitie som sa do neho zaľúbila. Nepreteká, čo ja som mala stále problém s pretečením. Teraz ani náhodou, a to som 4x rodila prirodzene 😉

martina46
4. črc 2009

Jasumat, ktorý ti pretekal?

slavle
4. črc 2009

Holky diky moc 😉 , každá má svůj oblíbený, chápu. Já teda asi vyzkouším LC v mojí oblíbené růžové🙂.

slavle
4. črc 2009

Jo Jasumat, máš můj obdiv, já zatím rodila jen jednou a i když už jsou to 4 roky stále jsem na porod nezapomněla 😝 !

spimy
10. črc 2009

Ahoj všem!
Mám na Vás dotázek: objednala jsem si plna nadšení LadyCup vel. L (je mi 26 let) a několik prvních pokusů o nasazení dopadlo katastrofálně. První problém je, že se mi kalíšek uvnitř po zavedení nerozbalí. Když mu trochu pomůžu, stejně zůstane jakoby "zcucnutý". Nahoře snad i přilne, ale jeho dolní část působí jako kdyby měla vysátý vzduch. Netuším, co dělám špatně. Druhý problém mám s tím, že jakmile ho zavedu, mám nutkavou potřebu jít na malou, asi mi tlačí na močový měchýř. Máte nebo měl jste někdo podobný problém? Co s tím? Zavádět hloub?
Velmi ocením každou radu, myšlenka se mi moc líbila a přišla by mi škoda ho nepoužívat :(

bihan
10. črc 2009

Na to by som odporučila len cvičiť 😅 Je to fakt otázka cviku svalstva panvového dna, aby si ho vedela natoľko uvoľniť, aby sa mohol kalich v pohode otvoriť.. príp. ho trochu povytiahni a zase zatlač späť, skús iné spôsoby skladania...
Kalich sa otvára v tej najvyššej časti pri krčku a vlastne sám si nájde miesto. Ak ho cítiš, je to ako s tampónmi, nie je správne zavedený.

wendy62
10. črc 2009

spimy, mne s atiez nerozvinie uplne hned, ale zostane taky vcucnuty. ja ho potom tocim a potom sa to spravi. davam ho uplne nizko a potom zatiahnem svaly a tym ho posuniem vyssie na spravne miesto.

spimy
13. črc 2009

Moc jste mi svými radami pomohly, díky! Už vím, kde byl problém a od víkendu kalíšek úspěšně využívám. Dokonce jsem si mohla i vykoupat v rybníce, no krása 😵
Jen to vyndávání musím ještě trochu cvičit... Trávit vždy půl hodiny na wc není úplně ideální 😅

lucien
16. črc 2009

Ahoj dámy,
pokud můžu, přidám se 🙂 Zvažuji koupi kalíšku a rozhoduji se mezi LadyCup a Lunette. Nemáte zkušenosti, který je lepší? Je mi 20, nerodila jsem.

mirusch
16. črc 2009

Ahojte, zase som skocila kuknut, precitala som len par poslednych prispevkov.

Spimy, ja mam tiez po zavedeni chvilu pocit, ze mi treba na malu, ale len ked si ho po mesiaci znova zavediem. To neva, to prejde.

Inak, ja som spozorovala, ze v prvy den MS (v dalsie dni pohoda), ked tam mam vsetko opuchnute, zvyknem mat problem s pricucnutim kaliska. Stalo sa to niektorej? Inak no problemo, aj po pol roku si ho neviem vynachvalit, som rada, ze mi bol odporuceny. Ale kupila som si novy - oranzovy, pretoze ten priesvitny tak nesexi zozltne 😅 😝

Lucien, neviem porovnat, Lunette som nemala, ono to je vsetko velmi podobne, ale baby pisali, ze Ladycup je maksi. Ja som s nim velmi spokojna. Objednaj si mensiu velkost, ten ti bude stacit.

llenicka1
16. črc 2009

Ahoj holky,
taky uvazuju o koupi a jen nevim, libi se mi LC,ale netusim jakou velikost, je mi 27, nerosila jsem a kdyz budu tak na 90% cisarem a docela dost sportuju. Dekuji za radu 😉

elana
16. črc 2009

Lleni, v tom případě bych já osobně volila podle síly menstruace. Velikostně se opravdu dost liší (když se odstřihne štopka, tak se malý do velkého vejde, vím to, mám oba), takže tak🙂

lucien
16. črc 2009

mirusch:
Díky za odpověď. Lunette má známá, tak se jí pak asi budu muset zeptat. Ale co jsem koukala na stránky o MK, tak více výhod psali u LC.

Testování
PinkCup/LadyCup - nejsnadnější údržba (zcela hladká vnitřní a vnější strana)
PinkCup/LadyCup - nejsnadnější zavedení (nejpružnější silikon)
Mooncup, PinkCup/LadyCup - snadnější vyjmutí
Divacup - nejméně citelné neodstřižené držátko
PinkCup/LadyCup, Lunette - nejpružnější směs silikonu a tím i nejmenší vnímaní zavedeného kalíšku