Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

claire
23. črc 2008

Holky, k tomu Miltonu... no fakt to fest smrdí chlorem. Ale se mi to nechce vyvařovat (protože se znám a zapomněla bych to na plotně :-P) a říkám si, že když člověk vleze do bazénu, tak se mu na patřičná místa dostane toho chlóru daleko víc. Takže to hodím do skleničky, lehce zaklapnu víčkem (aby mi to ty moje zvědavý kočky nepily 😀), až si na to vzpomenu, tak lehce opláchnu, zavedu a nestresuju se... nic to nedělá, nesvědí, tak co.

simply.vero
23. črc 2008

Claire, to je fakt s tím bazénem, proto jsem taky ráda, že teď ten kalich mám a při návštěvách bazénu můžu redukovat další zdroj možného podráždění.

Právě že jsem si ten Milton pořídila vlastně z velmi podobného důvodu jako ty (větší praktičnosti a nemožnosti vyvařovat), ale fakt už se mi to moc nechce používat. A když si představím, že jeden z důvodů pro pořízení kalichu bylo i ekologické hledisko, tak se mi nějak nelíbí představa máchat si kalich v jakési hnusné a dost silné chlórové kapalině, ono to vyvařování mi přijde takové trošku "zelenější". 😀 Jsem taky občas schopná nechat na plotně shořet téměř cokoli (možná bych spálila i čaj 😀, polívku už se mi jednou spálit povedlo, hrnec to tenkrát nepřežil 😀), ale sem tam ho vyvařit určitě zvládnu, věřím si. 😀 😀 No a když to někdy holt nepůjde, tak důkladně omyju a šmytec. 😉 Stejně nic okolo nás není a nemůže být úplně aseptické, a nejmíň my samy. 🙂

Ale jak píšeš, prostě nejlíp nestresovat, dost stresů v životě i tak, ještě kalich tak do toho motat.. 😀 Každému, jak mu to vyhovuje. 😎

adikasb
24. črc 2008

lauraa, ja som objednavala odtial
http://www.menstruacnikalisek.sk/Menštruačnýkal...
Platila som bankovym prevodom vopred, prisiel za 3 ci 4 dni doporucenou postou 🙂 Vtedy bol este o stovku lacnejsi 😀 Ale aj teraz je ta cena fajn 😉 A vsimla som si, ze na tej stranke pisu, ze "k dostaniu vo Vasej lekarni" tak sa skus popytat, mozno su kalisky uz distribuovane aj do lekarni 😉

vanusak
24. črc 2008

Holky, já jsem taky po x měsících začala "flákat" vyváření a po cyklu jen vymývám a teprve před použitím vyvářím. Doufám totiž, že se mi jednou úplně nevyvaří a nezmizí, jelikož pokaždé při vyvařování mi zůstává bílý prášek (asi silikon) jak na pokličce, tak na hladině vody. Už jsem se na to kdysi tady ptala, jestli to máte stejně.
Jo a taky je supr, jak po těch měsících a desítkách cyklů už dokážu rozpoznat, kdy je kalíšek nalněn víc jak na půlku... 😉 Poznám to za chůze, on mě tak zvláštně hřeje a jak se to uvnitř pohupuje, tak to prostě vnímám, jak mě to šimrá 😀
A taky mě "baví" ty bublinky, co jdou ven zkrz dírky, když se ta hmota odtrhne a stéká dolů, to už jsem se taky naučila rozpoznávat, kdy se to děje. Někdy je zajímavé pozorovat svoje tělo takhle jinak 😉

simply.vero
24. črc 2008

Vanusaku, já bych tipovala, že ten bílý prášek by mohl být poprašek vodního kamene (nebo prostě nějakého minerálu ve vodě). Mně se to stávalo velmi často ve Španělsku, když jsem nechala na plotýnce dýl vařit vodu na čaj (neměla jsem varnou konvici a byla tam dost tvrdá voda). Na horním okraji hrnce a v okolí plotýnky se objevily bílé práškovité tečky, jak vařící voda prskala ven a okamžitě se odpařovala. Ale fakt nevím, nejsem přes tohle odborník.

A nějakých změn na kalíšku sis všimla? Já myslím, že pokud se ti na něm nedeformují třeba nápisy a drážky, tak se ti z něho snad nic "neodvařuje". 🙂

Ty bublinky mě osobně teda moc nebaví. 😀 Ale pravda je, že od té doby, co používám kalíšek, se opravdu "znám" trochu jinak. 🙂

vanusak
24. črc 2008

Když vařím cokoliv jiného, třeba brambory, tak se to nevyskytuje. Teda taky tak nějak lehounce bílý nádech po uschnuté kapce, ale tohle je opravdu prášek, který je konzistencí úplně jako oční stíny 😀 A stejně tak i barví, zkoušela jsem na hřbetu ruky 😉
Ale kalíšek mi to vizuelně nijak nezměnilo. Asi mi mizí stejnoměrně 😉

simply.vero
24. črc 2008

Fakt, jo? Tak to jsem zvědavá, jestli se mi to začne dělat taky, jak teď budu vyvařovat. Já ho totiž vyvařovala snad jen párkrát někdy na začátku (a žádného prášku jsem si nevšimla), pak jsem hned přešla na tu brutální chemii, se kterou teď končím.

Mimochodem, to mi připomíná jeden můj postřeh z poslední doby, že když jsem po vymáchání v Miltonu a letmém opláchnutí vzala kalíšek do ruky, tak byl takový lepkavý a začala se mi na něm mnohem víc usazovat špína. Lepkavost zmizela vždycky důkladnějším mýdlovým omytím, špiní se ale pořád, dávno už nestačí po vylévání jen lehce opláchnout. Asi ta přehnaná hygiena nakonec kalíšek poškodit může, přestože na první pohled vypadá ten můj taky pořád stejně.

Holky, které máte kalíšek už delší dobu, pozorujete na něm taky nějaké známky opotřebení, nebo ho máte pořád stejný?

jmisa
25. črc 2008

Vanusak, já ho taky vyvařuju jen před použitím, na konci mrchy ho pořádně vypláchnu a vyvyřím až před akcí samou. Ale tedy žádného přášku jsem si nevšimla.

grej
25. črc 2008

Ikke, Simly... omlouvám se, pořádně jsem si to nepřečetla. Myslela jsem, že se bavíte obecně, že prostě není vidět, kolik toho je /např. třeba od vložek/. Uniklo mi, že se bavíte o neprůhledném kalíšku. Tak pardon 😅

Já taky vyvařuju jen před akcí. Na konci mrchy ne.

ALe simply - taky mám pocit, že se na něm víc usazuje špína. Dá mi daleko větší práci to z toho omýt...
Už ho mám rok a třičtvrtě, dumám, jestli bych si neměla pořídit jiný, novější, když je teď takový výběr. Předtím byl na trhu jen jeden...

whizzy
25. črc 2008

Tak ja tiez mam na nom prasok. Podla mna je to naisto vodny kamen. Mame strasne tvrdu vodu a aj ked ju varim cistu, tak na hrnci ten poprasok je. A je taky isty.
Zatial som kalisok pouzila len jednu periodu a nie je taky priezracny (LC), len ked ho oplachnem vodou a je mokry. Mozno tym kamenom to je? Skusim vyvarit v kojeneckej vode 😅

herminka
25. črc 2008

Já mám lehký bílý povlak na stěnách hrnečku, ve kterém se kalíšek vyvařuje, ale na kalichu samotném asi ne (vzpomínám si, že to tu Vanusak kdysi psala, tak jsem to trochu sledovala), ale myslím si, že to bude vodní kámen. Mám ho rok a znám opotřebení nevidím (rok není dlouhá doba, ale protože mám kratší cykly, kalich jich se mnou absolvoval víc než u průměrné ženské).
Pokud si myslíte, že povlak na kalíšku je vodní kámen, zkuste ho nammočit do octové vody (kalíšku by to uškodit nemělo, prý se tak desinfikuje Keeper, který se nesmí vařit).

vanusak
25. črc 2008

Tak my tvrdou vodu máme, to je fakt, ale opravdu při vaření vody při jiné akci - rýže, brambory, těstoviny... tam toho bílého poprašku není tolik, a je šedivější. Při vyvařování K je to čistá bílá. A když vytáhnu vyvařený K z horké vody, okamžitě oschne a na povrchu zůstane tenhle bílý prášek, který vytvoří jednolitý film. Než ale K poprvé zavedu, stejně ho ještě opláchnu, s tím práškem bych si ho nezaváděla, byla bych tam dole celá "napudrovaná"... 😀

simply.vero
25. črc 2008

Grej, to se neomlouvej! 😉 Vždyť máš pravdu. Já bych se ze stejného důvodu nevracela už ani k tampónům, i kdyby byly zdravější. 🙂 Koneckonců ani na té vložce to nepoznáš, proto si spousta ženských myslí, jak mají ms strašně silnou, a ve skutečnosti je to optický klam. 😀

S tím usazováním špíny - já třeba poslední dobou musím mnohem důkladněji čistit ty průduchy nahoře, to jsem na začátku vůbec nemusela. Ale s kupováním nového zatím počkám, stejně nemám pocit, že by ty "nové modely" byly nějak odolnější a technologicky promakanější, je to v podstatě pořád to samé, jen přicházejí na trh noví výrobci, kteří zavětřili obchodní prostor. Takže nový kalich koupím, až bude tenhle víc "ojetý".

Vanusaku, napudrovaná! 😀 😀 Ještě mě napadlo, že při vaření brambor máš vodu osolenou, tak se to možná chemicky nějak naváže a vodního kamene se pak uvolní míň (takový Calgonový efekt 😀). Nevím, to je jen nápad. Musela bych si trochu zagooglovat na chemických webech a vyhledat rovnice, abych tuhle hypotézu potvrdila nebo vyvrátila, ale teď na to zrovna není doba. 🙂 Zkus přefiltrovanou vodu, anebo pokud nemáš filtrační konvici, tak tu kojeneckou, jak píše Whizzy. Anebo se na to vykašli úplně, ostatně pokud to jde z kalichu opláchnout, tak by to mohlo být jedno. 😉

bihan
25. črc 2008

Kalíšok sa dá dezinfikovať aj Milton tabletami bez vyvarovania... odpadá problém s "popraškom" aj s možným "rozpustením" 😀

vanusak
25. črc 2008

Simply.vero - no dyk jo, já to neřeším, jen jsem se zmínila 😉 Hlavně že funguje! Ale když bude čas a prostor a včas si vzpomenu, zkusím to jednou vařit v balené vodě. Ty tablety mě svědí už teď, jen si vzpomenu, že bych je měla použít k desinfekci... To radši budu napudrovaná 😀

elfa
25. črc 2008

Caute kaliskarky.... tak ja som dnes mala nacvik. A dopadol hrozne. Kalisok som zaviedla, ale vo vnutri sa nerozvinul, tocil sa a ked som ho skusala vytiahnut za stopku tak nesiel. Ale potom nesiel vobec von. Dno nebolo rozvinute, takze som ho nemohla stlacit. A na okraje, ktore by som prstom mala dosiahnut a zrusit podtlak, som nedosiahla, bol teda asi dost hlboko zavedeny... Neviem si predstavit, ze by bol naplneny, vsak by som bola cela spinava. No tusim budem kazdy den polhodinu skusat zaviest a vybrat ten maly zazrak 😅 😨
Dajte nejake tipy, prosim

simply.vero
25. črc 2008

Elfo, z toho si nic nedělej, řekla bych, že podobné zážitky z prvního zkoušení nás mělo nejmíň devadesát procent. 😀 Poradím, co se osvědčilo mně, ale na svůj vlastní osvědčený postup si brzo přijdeš sama. Nezaváděj moc hluboko, pokud máš pocit, že se ti kalíšek nerozvinul, zkus ho nechat otevřít hned za poševním vchodem, zkontroluj, jestli se otevřel, a pak ho prsty posuň dál dozadu (ale jen kousek, jen tak, aby kalich nevyčníval). Záleží taky na tom, co používáš za techniku skladu, tzv. punch down fold (okraj kalíšku stlačený dovnitř) se uvnitř otevírá hůř, na rozvinutí je lepší ten klasický postup, který máš asi na krabičce nebo v návodu (ale zase má pak širší horní okraj a neleze tam tak snadno 🙂).

Btw, pokud bylo nerozvinuté jenom dno, tak je to celkem jedno. U kalichu je nejdůležitější, aby byl rozvinutý nahoře a pevně seděl obkroužený poševní stěnou. Zbytek těla kalíšku se může zdát klidně i mírně zmáčknutý, zdeformovaný. Takže pokud je rozvinutý horní lem a pěkně sedí, je to ok. (Můžeš vyzkoušet prstem, jakoby obkroužit. Není možné, abys nedosáhla, i kdyby byl kalich zavedený hodně hluboko, pochva není Mariánský příkop 😀, tak hluboká není. Pokud nedosáhneš, dřepni si, už tím by se měla pochva "zkrátit", pokud ani to nepomůže, zatlač svaly pánevního dna směrem ven, pak už dosáhneš určitě.)

Při vytahování kašli na tyčku, aspoň mně osobně byla vždycky houby platná. Když jsem pomocí ní zkoušela vytahovat, akorát to klouzalo a čím dál víc mě to stresovalo (měla jsem pocit, že už ho snad nikdy nevytáhnu 😀). Prostě kalíšek chytni přímo za spodní část a tahej. Lehce zrušit podtlak odcucnutím lemu kalíšku prstem určitě pomůže, ale například já to stejně nikdy nedělám, prostě tahám a jde ven v pohodě. Pomoz si zase zatlačením poševními svaly.

Další věc - jestli jsi zkoušela "nasucho", nedivím se, že to bylo nepříjemné, s kalíškem se uvnitř hůř manipuluje, při menstruaci to bude vypadat úplně jinak. Při zkoušení mimo ms bych tedy možná uvažovala o mírném zvlhčení lubrikačním gelem, předejdeš tak i případnému podráždění a bude se ti s ním líp "pracovat". Při samotné menstruaci už je lubrikant zbytečný a řekla bych, že i kontraproduktivní.

Základní pravidlo - svaly pánevního dna to jistí, odvedou za tebe polovinu práce. 😎 Přeju úspěšné další zkoušení! 😉

elfa
26. črc 2008

Dakujem simply. Skusala som rozne sposoby skladania. Pri oboch to nebolo ono.
Mam pocit, ze hore rozvinuty bol, lebo von isiel tazko. Horny okraj som fakt nedosiahla a to som cupela a pouzila aj posvove steny. teda zufalstvo to bolo velke.
A ty kalisok proste chytis za dno a tahas? Ja tomu rozumiem tak, ze tym, ze mierne stlacim dno, uvolni sa podtlak. Lenze u mna bolo dno nerozvinute, takze sa viac stlacit nedalo 😕 A neviem si predstavit ako by to bolo, keby bol este naplneny 😅
To, ze som skusala nasucho az tak nevadilo, kalisok som oplachla vodou, dnu siel v pohodicke.
Len von nie - asi ho drzal ten podtlak.
No nic, musim len skusat a skusat. Dufam, ze do dovolenky stihne prejst menzes este doma a nebude problem potom. 😅

vanusak
26. črc 2008

Elfa - klid 😉 Ani já nedosáhnu na vrchní okraj K, i když dřepnu na bobek. A zrovna nedávno minulý měsíc jsem takto bojovala asi pů hodiny s K, přemlouvala ho, ať už konečně sjede níž... Prstem jsem sotva cítila dno K a jenom nehty jsem cvrnkala o ustřiženou tyčku, která už vlastně ani tyčkou není. Holt mi v průběhu dne zajel K dost hluboko a obvykle se mi to vůbec nestává. Opravdu jsem tlačila přes 20 minut poševníma svalama a byla z toho utahaná jak pes a udejchaná, jak když jsem doběhla maraton. Ještě že to bylo večer, ráno bych nestihla jít do práce... Břišní svaly mě druhý den bolely jak po vydatné posilovně 😀 Zjistlila jsem, že když už je až takhle moc hluboho, tak ty svaly ani tak moc nepomáhají. Ale když sedí K níže anebo úplně u vchodu, tak se posune klidně o centimetr jenom jedním zatnutím svalů. Tam v hloubi je to asi těžší vypudit ho... 😉

sonulah
30. črc 2008

Ahoj holky, nakažena další diskuzí, zakoupila jsem taky menstruační kalíšek 😉 Zatim nemám příležitost vyzkoušet, ale chápu, že jste se na MS těšily (taky jsem zvědavá, ale možná to jen tak nebude - kojím jako o život)....

První dojem už mám: dorazil "diskrétní" balíček, ze všech stran napsáno velkejma písmenkama MOONCUP 😀 😀 le Ale mě to nevadí, stejně tomu málokdo rozumí... 😉

O další dojmy se podělim, až budu mít vyzkoušeno.

adikasb
30. črc 2008

Tak ja uz mam vyskusany teraz aj "na ostro", a je uuuuuplne super 😵 😵 😵 Baby, super, ze tu taka diskusia je, lebo inak by som sa ku kalisku asi tak skoro nedostala. Dnes sme boli aj na kupku, no proste je to iny komfort 😎 Uz som objednala aj svagrine 😀 Vkladanie mi vobec nerobilo problem, a vyberanie bolo tiez celkom O.K., aj ked po par dnoch je to este lepsie 😀 Takze vsetkym velmi odporucam 🙂

simply.vero
30. črc 2008

Elfa, přesně tak, chytnu za dno, trošku zmáčknu, aby mi neklouzal, a tahám. Podtlak se mi nikdy nepodařilo úplně uvolnit jen zmáčknutím dna, "odcucnutí" vnímám (slyším+cítím), jen když ho zmáčknu výš, až skoro nahoře, ale to nedělám, asi bych pak byla celá ušpiněná, tak prostě tahám bez odcucávání (žádné velké hektopascaly tlaku to snad nejsou, snad si tím neodrovnám čípek... 😖 🙂)

Holky, to teda koukám, co vy máte za potíže. 😅 Tak to já asi budu rozměrově nějaká "pod normou" 😀, ale fakt vždycky dosáhnu bez problémů. 😎

Sonulah 😀 😀 Ještě že tam nebylo napsáno něco horšího, třeba reklamní slogan "Už nikdy vložky, silikon forever!" anebo "Zahoďte tampóny, přichází menstruační revoluce!" 😀 Jsem zvědavá na zkušenosti. 😉

Adika, mám radost! 🙂 Tahle diskuse je fajn, chodí sem rozumné baby, které téma zajímá a hledají info, a nikdo se tady nepohoršuje nad "hygienou". Nedávno jsem se bavila o kalíšku s kamarádkou, která si teď asi o mně myslí, že jsem strašné prase, když používám něco, co se "tam" strká víckrát po sobě. 😀 Byla tedy dost vyděšená. Ani za nic si nedala vysvětlit, že po hygienické stránce se kalich s tradičními pomůckami nedá srovnat. A to jsem si před tím myslela, že zrovna ona by info o kalichu ocenila (nedávám se o tom do řeči s každým). Většinou jsou reakce mých kamarádek celkem neutrální, pokývají hlavou, jako že zajímavý, a jdou si koupit další zásoby tampónů nebo vložek do drogérie. Jen jedna se odhodlala si ho opravdu na popud mých osvětových hemzů pořídit. 😀 Aspoň něco. 🙂

aniska
31. črc 2008

zdar zeny, skocim Vam do diskuse, som si chcela mkalich kupit, ale este pred tym si ho len tak na neccisto oskusat. tak sm si objednala jednorazovy z www.branakdetem
no, ale problem je, ze je megavelky! to "tam" proste nenarvem! ma priemer 7 cm 😝
tak som sa chcela spytat, ako velke(kolko cm priemer) su tie vase kalichy?

aniska
31. črc 2008

aha tak uz som to nasla na tej stranke co pisala adikasb 🙂 ma to 4 cm, takze ten moj je fakt extremny obros 😝 este ze som sa neznasilnovala a nervala to do seba nasilim

jmisa
31. črc 2008

Ahoj, mně tedy občas taky zajede hloubš, hlavně v noci na počátku MS, no a pak ještě když jdu na pilates ho občs vcucnu 😀 😀

evkabb
31. črc 2008

tak som sa na ten mooncup pozerala na nete...píšu tam že ak som nespokojná tak mi vrátia peniaze aj keď ho už rozbalím a vyskúšam. máte s tým niektorá skúsenosti? je to dosť peňazí a ak to nebude fungovať tak je to čistá strata... ☹

des
31. črc 2008

Ahoj holky, myslíte, že je nějaký problém, když kalíšek vyndavám tak 1x 12 hod.? Mám slabou menstruaci, takže i po tak dlouhé době je naplněný maximálně ze třetiny. Používám ho teprve asi třetí cyklus, takže nemám moc zkušeností. Díky za názory.

jmisa
31. črc 2008

Des, myslím, že 12 hodiny je uváděná horní hranice doby, kdy by se měl vyprazdňovat.

simply.vero
31. črc 2008

Aniska, hlavní věc je, že ten jednorázový má úplně jiný systém vkládání a zavádí se na úplně jiné místo než normální, takže na zkoušení "nanečisto" před pořízením normálního kalichu to fakt nepomůže. Zkus na tom odkazu od Adiky najít sekci Návody, mělo by to být v pravé části stránky, tam je to pěkně vysvětlené, v čem je rozdíl. 🙂

Des, podle mě to není absolutně žádný problém. Já teď, co mám slabší ms, vylévám taky jen ráno a večer. Pohoda, žádné kvasinky, žádné problémy. Párkrát se mi už podařilo i "zapomenout" ho tam na dýl a taky bez problémů.

simply.vero
31. črc 2008

Aniska, tady: http://www.menstruacnikalisek.cz/Jakouvelikost/...

V levé části stránky je sekce nazvaná Detailní návody, jsou tam popsané způsoby zavedení v pdf. Srovnej si s tím softcupem třeba mooncup, ten je tam celkem přehledně. Jak je to na slovenských stránkách, to nevím, ony mají trošku jinou mapu, ale tohle snad bude stačit. 😉