Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

jaroe
17. únor 2014

ahojte, poradite mi ohladne velkosti? mam doma mooncup ten vacsi a preteka mi, ked napr. lezim. Potrebujem vacsi obvod alebo...? Myslim, ze mi prestal spolahlivo fungovat po 3. porode, ale nie som si 100 % ista.

ikke
17. únor 2014

@jaroe ...alebo pocvicit panvove dno? 😉

bibio
17. únor 2014

@lussyl skôr si mala vybrať tvrdší ako menší podľa mňa...

magimary
18. únor 2014

@lussyl dnes som ho skúsila úplne prvýkrát a mám rovnaký problém 😕 🤐 😖

petule12
19. únor 2014

holky mám dotaz, máte někdo k tomu kalíšku takový ten sterilizátor do mikrovlnné trouby? Je to k něčemu?
díky

sonka.77
20. únor 2014

@petule12 ten sterilizátor je super, dáš do něj vodu a kalíšek, 5 minut v mikrovlnce a je hotovo. Mnohem lepší než vařit v hrnci na kamnech.

petule12
20. únor 2014

@sonka.77 super, díky moc za názor, právě o něm přemýšlím, hlavně když je člověk někde mimo domov, tak mi to právě přijde takové lepší a nenápadnější 🙂

magimary
20. únor 2014

dievčatá, mám otázku:
kalich som dnes použila vlastne len tretíkrát (tretí deň), už sa mi dokonca aj pekne rozvinie (zavázdam ho iným zložením, nie prehnutím na polovicu), viem že je zavedený dobre-doteraz mi ani raz nepretiekol,
zavádzanie aj vyberanie je v pohode, ale čo ma mätie je to, že ja ho tam stále cítim,
resp. nie hneď-približne hodku je v pohode-necítim, že ho mám, ale potom sa akoby zosunie a ja ho začnem cítiť pri každom pohybe,
už som musela skrátiť aj tú stopku natoľko, že som ju odstrihla už úplne, lebo tá mi tam vadilla (a škrela ma) extrémne, tak už to je veľká úľava, že tam nie je,
ale stále ostáva ten nie úplne príjemný pocit, že ho cítim (niektoré tu píšete, že ho ani necítite),
dokonca niekedy až tak, že si ho musím vybrať a "oddýchnuť" si bez neho aspoň na pár hodín (s vložkami 😝)
prečo?

ivca_doubek
21. únor 2014

@magimary Mě se stává, že ho cítím, když je zavedený moc "mělko" 🙂. Zkus ho zavádět trošku hloub, opravdu by neměl být vůbec cítit...

hadriena
21. únor 2014

Koupila jsem si impulzivně jeden tak 2 roky dozadu na Slevomatu a nemohu si stěžovat. Nikdy ho ani necítím. Chodím s ním i plavat. Trochu prekérní to je na veřejných záchodcích, kdy ten kalíšek musíte propašovat uličkou hanby k umyvadlu si ho opláchnout.

ivca_doubek
21. únor 2014

@hadriena Kvůli tomu nosím v kabelce půllitrovku vody, na opláchnutí stačí 😀

bibio
21. únor 2014

@petule12 Podľa mňa nie, tiež som kúpila ten silikónový. Rovnakú službu urobí hocijaká miska vhodná do mikrovlnky.

hadriena
22. únor 2014

@ivca_doubek To je dobrý tip, díky! Takové petky by měly být povinnou součástí všech záchodků :D

ivca_doubek
22. únor 2014

@hadriena Teda ale máte u mě bod za odvahu!! Já bych si nikdy netroufla ho opláchnout na veřejných záchodcích v umyvadle 😀 😀 (myslím kvůli zvědavému okolí)

karin363
25. únor 2014

Ahojte, dievcata, tie co pouzivate LadyCup, nemate s nim taky problem, ze v prvy den menzesu stale preteka? Ja musim pri nom davat klasicke velke vlozky, ale len v prvy, den ale najviac ma zaraza to, ze pri velkej potrebe, ked trosku zatlacim, mi cely poharik vyjde von, aleze uplne. V minulosti som mala MoonCup, a toto som s nim veru nezazivala...asi sa vratim k MC

alneka
25. únor 2014

@karin363 Mám Ladycup (jiný jsem nikdy nepoužívala) a první den se mi občas stane, že proteče. Zjistila jsem (pozorováním 🙂), že se mi to stává, když krvácím velmi silně a odcházejí větší kusy sliznice. A zároveň mám pocit, že kalíšek tak dobře nedrží na svém místě. Pro jistotu ho tak nacpu co nejvýš to jde a zároveň mám první den vždy intimku, která mě v případě potřeby zachrání. Další dny už vždy OK.

karin363
25. únor 2014

@alneka ja v prvy den a prvu noc musim davat klasicku velku vlozku, bo mi dost preteka, po ine dni je to ok a kalisok neostava na svojom mieste, trosku potlacim a citim, ako sa prediera von. Teraz mam zavedeny MoonCup, ktory uz mam viac ako 5 rokov. A kalisok drzi, nech tlacim hocijako. Tento MC ma drasky, je zo silnejsej vrstvy silikonu urobeny, asi preto. LC mam aj problem vytiahnut, smika sa mi, ked ho taham von.

alneka
25. únor 2014

@karin363 Mi jinak LC vyhovuje, právě prot, že je měkký. Na omak se mi jiné typy moc nepozdávaly. Ale třebas taky přikoupím ještě něco jiného, jestli mě začne trápit ten první den nebo se to ještě zhorší.

lussyl
25. únor 2014

@bibio je síce menší ale aj tvrdší, hovorila som si že je tam len pár milimetrov, ale ozaj je to viditeľne celkom dosť aj pri tak mále 🙂 už som ho stihla aj otestovať a konečne pokoj celý deň bez kvapky, akurát až teraz večer, som si to asi málo zaviedla, lebo som ho aj cítila a zachvílu pár kvapiek, tak som to opravila a už fajn 🙂
a som sa bála že je to zase veľmi malé, lebo prvý raz som zápasila aj viac ako 5 min, kým som ho vytiahla, som si pekne ponadávala :D to som mala asi veľmi hlboko :D... ozaj to chce tréning a všetko pôjde bez problémov 🙂

waitinka7
26. únor 2014

Ahojte, ja som si objednala cez certovskezlavy.cz tiez menštruačný kalíšok (značku narýchlo neviem), skúsila som si to zaviesť. No aj ked to bol poriadny boj, stále to tam cítim....dokonca som aj asi centimeter odstrihla z toho dzingzika, aj tak to cítim. Neviem, či je zavedený správne. Píšete, že by to nemalo byť vôbec cítiť. Tak neviem, som zúfalaaaaaa 😲

jarhal
27. únor 2014

ach jaj ...ja ho mam 3 den...kupila som ho tiez cez certovske zlavy pred 2 tyzdnami....mam M..som po troch porodoch a myslim ze celkom padol...co sa tyka menstrulacie ja mam v prve dva dni straaaasne silnu niekedy som nemaohla ani chodit a nosila som po 2 vlozky aj s tamponom.. v robote som menila snad kazdu hodinu aj aj tak mi pretiekla bolo to zufale...ale teraz som 11 mesiacov po porode a mam menzs uz treti krat..ale o nic lepsie to nie je aj ked kojim--tece zo mna jak z vodovodu.... kalistek som vylievala zakazdym ked mi pretiekol....aj v noci 2 x...maturovala som s nim v sprchu aj dzindzik som si odstrihla aby som ho necitila a stale ho citim...myslim kalistek..ale dnes rano uz vlozka bola cista a vyliala som po 4 hodinach len polovicu kalisteka...este neviem manipulovat lebo v sprche bola pohroma k by ma niekto videl tak sa zhrozi ruky vana vsetko od krvi..ale chce to cvik nad misou a aj to ze stale ho mam preteceny tak zo mna este vyteka..a pri stolici mi skoro vypadol...tak musim davat pozor...nebud zufala vydz bude lepsie... ja uz tie posledne dni si budem vychutnavat... 🙂

jarhal
27. únor 2014

@waitinka7 juj pisala som to tebe.. 🙂

mariuskaa
5. bře 2014

Baby poznáte niekto značku
Softcup?
Su to jednorazovky 14 v jednom balení
Vymieňajú sa každé 12 hodín (ja zatiaľ 6)
@dana_l ake tam mate značky?
U nas v drogerii len toto. Online určite veľký vyber ale v obchode som videla len to
Možno iný obchod alebo skúsim online.
Ale tento softcup zatiaľ na prvy pokus dnes a dobre! Zatiaľ úspech.

Mate niekto návod? Toto e návod na softcup. Možno mate iný? Za pokus to stojí.
Ak mate fotky návodu dajte sem možno to niekomu pomôže.
Tu su fotky z krabičky. Vypadaju vaše tak isto ako tento na obrazku?
Chcela by som vedieť z akého plastu su tie tie vaše. A čím sa odlišujú ze sa vaše dajú znovu použiť s tento je jednorazový. A takisto e tu niekto komu to vyvolalo vedľajší účinok? V vom si myslite ze je toto iné a bezpečnejšie pre zdravie od tampónov? Lebo nejaky rozdiel v Tom nevidím. vy?

dana_l
5. bře 2014

@mariuskaa ja som nasla v obchode len Diva Cup. mali ho v natural product store. v normalnej drogerii som nic nenasla. vraj obcas mavaju. inak ani moje zname o tom nepoculi.
rozdiel medzi tamponom a cup - podla mna je lepsie drzat tu krv v nadobe ako ju mat nasiaknutu v tampone a opierat to o steny. hlavne ked je tampon zavedeny par hodin a krv je potom aj starsia.
ten diva cup je vyrabany zo silikonu. teda ziadny latex a reakcie nan. velkosti len dve - bud si rodila alebo nie. ja este stale maturujem aj ked ho uz mam dlhsiu dobu. mozno by mi vyhovovala ina velkost 😕 no ale kedze je to troche drahsia zalezitost tak nebudem kupovat nove a "skusat" kym nezistim kde robim chybu. ved hadam sa to raz podari ze bude stale nepreteceny. 😅
preco su jednorazove - jedine co ma napadne - amerika je znama vsetko sa po pouziti zahodi. a toto je trochu "spinavsia" zalezitost tak zeby to nemuseli cistit tak to vyhodia. 😉

marta68
5. bře 2014

@mariuskaa . A jsou i opakovaně použitelné. Na jeden cyklus jeden kalíšek. Já jednou používám "singlovky", jednou Opakovaně použitelné. Spokojená jsem vždycky stejně a moc. Na těch stránkách jsou i otázky a odpovědi. Důvodů, proč je kalíšek zdravější je celá řada: nehrozí TSS (protože kalíšek krev neabsorbuje, ale zadržuje), absence chemických látek (přítomných v tampónech), které můžou vyvolávat zdravotní problémy, nedochází k vysušování sliznice vaginy atd. A kde to je "u vás v drogerii"? V ČR jsou dostupné jen na internetu.

hadriena
5. bře 2014

Ahoj, na slevomatu je opět akce na menstruační kalíšky http://www.slevomat.cz/sleva/510119-menstruacni.... Já mám z této akce takový ten průhledný, zpětně bych si spíš koupila nějaký zbarvený, protože i přes všechno vyvařování prostě bezbarvým nezůstane 🙂

marta68
5. bře 2014

@dana_l Já bych tedy jediný důvod k produkci jednorázových Softcupů neviděla v tom, že v US jsou zvyklí všechno po použití vyhazovat. Jasně někdo to tak má, ale zobecňovat to určitě nejde. Spíš bych to viděla tak, že každé vyhovuje něco jiného a důvody jsou ryze subjektivní. Já volím mezi singlovkami a opakovaně použitelnými Softcupy např. podle toho, kde se pohybuji. Na cestách (když vím, že s vymýváním kalíšku to nebude ideální) používám hlavně singlovky. A přiznávám, že i ty vyhazuji až po 12 hodinách. Do té doby je také vymývám (je-li to možné, jinak prostě vyhazuji). A na plavání jen singlovky.

mariuskaa
5. bře 2014

@marta68
USA.
pisala som preto zamerne Danke, lebo byva v "nedaleko" cez hranicu. Mozno maju podobne v drogerii ako my.

@dana_l ty si myslis, ze aj tie jednorazove sa mozu pouzit viackrat? Prave citam, ze je to ten isty material, len jeden je pevnejsi ako druhy.

marta68
5. bře 2014

@mariuskaa Já jsem z toho příspěvku dany_I trochu zmatená. jestli tomu dobře rozumím, tak používá silikonový Divacup a Softcup nechce zkoušet, dokud nevychytá používání Divacupu. Chtěla bych ji upozornit, že Softcup se od ostatních kalíšků dost liší. Zásadní rozdíl je v jejich umístění ve vagině. Softcup se zavádí dál než ty ostatní. Proto si myslím, že názor "naučím se s Divacupem a se Softcupem to pak bude snadné" není zcela přesný. Naučit se musí s oběma.
Myslím, že i v Kanadě (ale nevím, jestli dana není v Mexiku 🙂 jsou Softcupy dostupné v drogerii, ale v jaké síti nevím.
Já ty singlovky používám (dle situace), jak jsem popsala. A bez problémů. Hlavně se držím toho, aby celková doba používání nepřesáhla 12 hodin. Takže to vychází tak, že za 1 den spotřebuji dva. A protože u nás se prodává balení singlovek po 8 kusech, vychází mi jedno balení na celou mentruaci.

dana_l
5. bře 2014

@mariuskaa nasla som vysvetlenie preco cup a nie ine produkty. aj obrazky su tam (sice nie uplne ukazovkove ale aj pisane mas pri tom).
http://www.wikihow.com/Use-a-Menstrual-Cup
ale ohladom rozdielu one-time use and reusable som nic nenasla. len ze sa predavaju. tot vsetko o tom.

@marta68 ja som nepisala o softcup ale vseobecne o inej znacke. ale kedze uz som uviedla - je to dost draha vec, tak budem dalej skusat s tym co mam doma kym nezistim co robim zle. kedze niekedy je vsetko ok, a niekedy nie.