Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

svoba
8. pro 2010

@sussanah - určitě každé info uvítám. díky ti! ještě se zeptám. na kolik pak pereš ty slipovky? a normálně s prádlem? já se totiž snažim prát na nižší teploty. 🙂

sussanah
8. pro 2010

@svoba peru je normalne s pradlem na 40, kdyz mam rucniky na 60, tak je prihodim tam a pak si je prezehlim, ale to myslim, ze neni ani nutne.

svoba
8. pro 2010

@sussanah - super! tak to je taky zkusim. sjedu si pro ně. díky za tip! 🙂

sussanah
8. pro 2010

@svoba no jinak mam prave srovnani s temi mymi doma udelanymi a ty teda vedou. Ty kupovane slipovky je vlastne tenke platno a flis, domaci vyroba mam 2 vrstvy bavlna ze starych dupacek a 1vrstva flis (deka irma z ikey) a teda lepe drzi a jisti kalisek

svoba
8. pro 2010

@sussanah - tak to taky zkusim. koupim jedny abych je měla jako muster. 😀

milada47
10. pro 2010

ahojte dievčatá, viete mi poradiť ako vyberať kališok, aby ma to nebolelo, nepálilo a nerezalo???? mrchu čakám každú chvíľu, kalíšok už používam, včera som ho mala po celý deň bo bolesti boli silné, no mrcha nedorazila a večer, ked som si ho vyberala, bolo to horšie ako si vyberať tampon.....strašne to rezalo a palilo....neviem, či niečo nerobím zle....ale vyberám si ho tak ako bolo napísané v návode....zrušiť podtlak a vytiahnuť, nanprv jedná strana potom celý.....fakt to dosť bolí.....inak s vkladaním a nosením je to super, nič necítiť......a neviem, aké to bude, ked ho budem používať počas celej mrchy .... alebo sa to časom počas používania zmení???

pifina
10. pro 2010

@milada47 ja som take problemy nemala 😨 zo zaciatku to sice nebolo prijemne vyberat, ale nasla som si polohu, co mi vyhovuje a potom uz ok ... treba sa uvolnit pri tom a nic nerobit nasilu ... a pri vyberani ho skus naklonit a najprv jednu stranu vyber a potom druhu, ked to takto vyberies, tak je to podobne velke, ako ked vkladas ... teda aspon mne sa zda ...

milada47
10. pro 2010

@pifina ... ako si to myslela s tou polohou??? polohou kalíška či si mám čupnúť???? ja si ho vkladám i vyberám takmer v stoji ..... i s tamponmi som mala takéto problémy, ale ked ma dosť vysušali....to som pri vyberaní tamponov skoro plakala....

pifina
10. pro 2010

@milada47 nemas v stoji svaly okolo prilis stiahnute? 😨 ja pri vyberani aj pri vkladani stale cupim, kolena od seba, zadok skoro na zemi (vylievam kalich v sprche)

sussanah
10. pro 2010

@svoba tak popolini latkove vlozky jsem odzkousela a jako jisteni v noci ke kalisku spokojenost 🙂 Teda ale co me prekvapilo je to, ze je to neskutecny rozdil oproti normlanim vlozkam, ty latkove jsou neuveritelne prijemne na telo, neskrabou a hlavne nezapachaji! Takze doporucuju 😉

pifina
10. pro 2010

@sussanah ja uz som na ne nalomena, chystam sa nejaku si usit 😵 ty si si tiez sila doma? aky material si davala? chcem len slipovky si spravit ...

milada47
10. pro 2010

@pifina ... no skúsim tak urobiť.... a inak, da sa to takto vyberat ked si v dzinsoch ???

milada47
10. pro 2010

@sussanah ... aj mna zaujíma, z čoho sú také vložky.....chcela by som si dáke pošíť...žial objednávka vložiek spred dvoch týždnov ešte nie je vybavená.....takže túto mrchu budem používať klasické slipovky z teska..... 😀

pifina
10. pro 2010

@milada47 no to neviem, nohavice vacsinou nenosim, len sukne 😅 ale teraz v zime mam pancusky a ked som vylievala kalisok v robote, tak mi nejak extra neprekazali, pouzila som rovnaku polohu ... teoreticky by to mohlo ist aj v sede na wc, ale to by som sa bala, ze mi spadne kalisok do misy 😝

milada47
10. pro 2010

@pifina ... no skúsim....ako dlho najviac môžem mať kalíšok?? ked teraz mrchu len čakám, môžem ho mať zavedený celý deň bez vybratia???

pifina
10. pro 2010

@milada47 ja to tak robim bezne ku koncu ms ... vymienam pri rannom a vecernom sprchovani ...

sussanah
10. pro 2010

@pifina slipovky jsemmela vzor koupene tierra verde ultralight, podle nich jsem si potom nasila ty svoje (sila jsem je v ruce). Pouzila jsem flis z deky Irma z Ikey, nahoru 2 vrstvy bavlny ze starych dupacek. Obsila to v ruce a na kraje prirazila kovove patentky, co koupis v galanterce. Muzu ti je premerit a vyfotit, jestli chces 🙂

pifina
10. pro 2010

@sussanah keby si bola taka dobra, tak by si ma potesila 😅 nasla som nejaky navod, ale je to v anglictine, este som sa k studovaniu nedostala 😅 a aj z tych vrstiev som bola zmatena, lebo take nazvy latok som poriadne ani nepoznala, co dievcata v teme o latkovkach preberaju 😅

sussanah
10. pro 2010

@pifina takze rozmery jsou 16cm dlouhe a 11cm siroke, patentky mam az skoro uplne na krajich.

sussanah
10. pro 2010

@pifina jo a fota. Ta vpravo s fialovymi kytkami je ta tierra verde-kupovana

milada47
11. pro 2010

@pifina ... ahojky, tak mrcha dnes už dorazila....od rana používam kalíšok.....superská to vec .... nič nie je cítiť pri nosení, pri vyberaní som sa riadila tvojej rady, tak som si čupla...žiadne rezanie, pálenie...len taký slabučký tlak cítiť, ale to nič nie je....žiadna šnúrka ma netlačí pri nosení ako pri tamponoch, nemusím ju loviť a potom dávať nabok pri malej potrebe...nemám pocit nafuknuteho brucha ako pri tamponoch, nič nepreteká, som uplne sucha.....no super, vobec nelutujem, že som si ho kúpila...aj ked som s ním šla ešte spať....bo som si ho dala o 6-tej ráno, nič nebolo cítiť a mohla som si ľahnúť ako som chcela, nemusela som držať nohy pri sebe aby mi náhodou neušla vložka ..... perfektné, fakt, ani slovami to neviem opísať, ako som s ním nadmieru spokojná.....

a navyše som zistila, že nemám takú silnú mrchu.....pri tamponoch sa to zistiť nedalo, bo mi zastavovali krvacanie, ked som si vybrala tampon....krvacať som začala až po hodine .... ani ma nevysušuje....krv vôbec nesmrdí, nič ma tam nepáli....žiadne nevolnosti ako pri tamponoch, či búšenie srdca....dokonca ani menštruačné bolesti nemám také ako pri tamponoch.....len sem tam ma slabučko zabolí a inak neviem, že mám mrchu.....už nikdy k tamponom, či klasik vložkám.....fuj, teraz viem, aký humus som si do seba pchala...ked som si tampon vyberala bol uplne rozstrapkaný, viackrát som sa bála, či tam vo mne niečo s tých vlákien nezostalo.....fuj....a stačí čistiť až po 4 hodínach....najprv som si ho čistila po 2 hodinách, bo s tamponmi som už pretekala....ale kalíšok bol skoro uplne prazdny, potom som ho čistila po 3 hodinách, tiež bol skoro uplne prazdny, tak skusim teraz po 4 hodinach.....uvidíme ako bude plný, ale moc určite nie, mám dosť slabučkú mrchu.... 🙂 🙂 🙂

milada47
11. pro 2010

@pifina ...ani po 4 hodinách nemusím čistiť, bol skoro uplne prazdny .....tak si ho teraz nechám 8 hodín.... 😀

bambusko
11. pro 2010

@milada47 🙂 tie detaily si clovek uvedomi, az ked zazije ine 😉 pri ms zenam pripada, ze je normalne trpiet vsetky tie obmedzenia kvoli vlozkam a tamponom 😒 pritom to vobec nie je nutne 😎

milada47
11. pro 2010

@bambusko ...myslím si, že si to priamo vystihla .... ked som uvazovala o kalisku, nevedela som si to ani len predstavit, ked mi prisiel, zdal sa mi velky a teraz, ked ho pouzivam.....som konečne "slobodna" , s tamponmi sa ani len porovnať neda, to je uplne niečo iné... 🙂

počas mrchy som vždy len trpela a rátala dni kedy už konečne skončí....teraz mám pocit, že ju vôbec nemám a si pamatam, ked sme na vše svätých mali chodiť po hroboch a ja som práve vtedy dostala....júj, vtedy som tampony ešte nepoužívala a mrcha bola silná až tak, že som sa bála postaviť na nohy 😀 , keby som vtedy mala kalíšok....nie je problém, aj by som tam dotancovala.... 😀

mamutka
11. pro 2010

@milada47 mam z teba radost 😀 😀 😀

pifina
11. pro 2010

@sussanah dik moc 🙂 uz som si bola kupit latku, takze ked budem mat najblizsie volno, budem sit 🙂 este mi porad, ze na intimku (ku kalisku) staci vrstva bavlnenej latky a vrstva fleece? alebo mam dat medzi to este frote (take tenke som kupila) ...
@milada47 tak super, ze si spokojna 😵

sussanah
11. pro 2010

@pifina ja tam mam 2 vrstvy bavlny (pomerne tenke, ale zase je z dupacek asi 15let starych, takze jeste relativne kvalitnich). Zalezi, jak moc ti kalisek proteka. Me teda sem tam jo, ty 2 vrstvy bavlny to v pohode ustaly a flis to jistil zespodu. Ale pokud je to frote tensi, tak klidne vrstva frote+bavlna

pifina
11. pro 2010

@sussanah dik 🙂 skusim a potom sa pochvalim 🙂

jaroe
11. pro 2010

ahojte baby, tiez "kaliskujem" , zatial vsak len doma, som na MD. Neviem si to vsak predstavit, ked budem chodit do prace, Ako to riesite, ked na WCku nie je umyvadlo, resp. je ale az mimo kabinky?

pifina
11. pro 2010

@jaroe flaska vody, akurat minule som to prvy krat skusila a uplne v pohode 😅