Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

helisek84
12. srp 2011

@raci ahojky, já mám ladycup a jsem s ním spokojená. ale kupovala jsem ho v době, kdy ještě nebyl takový výběr, takže srovnat nemůžu.
ladycup mám ten menší a vydržím s ním celý den, celou noc - vyplachuju jen ráno a večer 😉

raci
12. srp 2011

@ikke
@simsalabim
@helisek84
díky díky, já jsem se nakonec rozhodla pro tenhle: http://www.pejashop.cz/menstruacni-kalisky-2/me...
líbí se mi na tom ta kulička, přijde mi to lepší než kdesi cosi zastřihávat a původně jsem chtěla ten velikost L, ale už mi to přišlo hodně veliký..(co kdyby se to tam nevešlo 😀) 😕 tak jsem na to zvědavá, jen tak orientačně jsem si na papír nakreslila podle pravítka jak je to velké a docela jsem se lekla 😅

helisek84
12. srp 2011

@raci v klidu, složíš a ani nebudeš vědět, že ho máš 🙂

raci
12. srp 2011

@helisek84 no doufám 😕 právě jsem ho objednala 😀 tak až to bude aktuální tak sem hodim jak to dopadlo 😎

simsalabim
13. srp 2011

@raci klud 🙂 oni tie pohariky nie su na dlzku vacie ako tampony, len tak nejako posobia vacsie. Meluna M je 2. najmensia na trhu, nebudes mat problem si ju vlozit. Problem mozes mat dociahnut ju, ak mas krcok velmi vysoko pri menstruacii, ale ved potiahnes za gulicku...a hlavne nezabudni, ze nemozes len tahat, musis najprv zrusit podtlak. Drzim palce, nech ti sa dne a keby daco napis. Ja som chodievala na jedno americke forum, kde mi kocky velmi dobre poradili, ked som nechapala, preco mi nesadol velky Mooncup a par inych poharikov.

molka
13. srp 2011

@simsalabim je to problem, ak si kalisok vytahujem iba potiahnutim, bez zrusenia podtlaku?

simsalabim
13. srp 2011

@molka neviem, ci to je problem, ale pokial viem, vacsinu zien to boli, ak sa to taha iba tak, bez zrusenia podtlaku.... najprv treba zrusit podtlak a potom tahat. Myslim, ze sa to spomina aj vo vacsine instrukcii k poharikom, ale nie som si ista, kedze ja poharik pouzivam uz asi 4 roky ak nie viac a navody uz daaavno necitam 😝

lucie777
13. srp 2011

@molka bez zrušení podtlaku mi kalíšek nejde vytáhnout, to bych musela hodně zabrat.. 🙂

Holky, já mám ale problém, že tam ten podtlak prostě někdy není, zavedu vždycky stejně, obkroužím, jestli je rozvinutej, ale teď se mi několikrát stalo, že, i když sem měla pocit, že je vše, jak má být, tak sem trochu protekla, prostě tam podtlak nebyl.. co s tím?

molka
14. srp 2011

@simsalabim radsej ho vytahujem pomaly, ale nedokazem zrusit podtlak vo vnutri, az ked je napoly vonku. Mne to neprekaza, len si nie som ista, ci to nahodou neskodi. Nikde som sa o tom nedocitala, ale ak by to bol problem, tak by na to asi niekde upozornili.

lupena
14. srp 2011

čaute baby. poraďte mi som zúfalá.. objednala som si meluna soft.. mám tretí deň krámy a dva krát z desiatich sa mi podarí dobre vložiť...on sa mi nechce vnútri rozložiť.. aj keď cítim okolo guličky na dotyk, že je pekne rozvinutý, za chvíľu začnem pretekať, v kalíšku je trochu krvi a keď ho vyťahujem, tak cítim, že sa mi rozvinie až potom úplne.. tá vrchná hrubá časť... už som aj skúšala, že si ho skúsim rozvinúť keĎ je len trochu zasunutý a potom ho dotlačím..nepomáha... nemáte nejaké triky a tipy ako na to?

simsalabim
14. srp 2011

@lupena chce to cas, naucit sa s poharikom mainupulovat, vyrobcovia vacsinou udavaju 3 mesiace, ako cas, potrebny na "naucenie sa" s nim narabat. Z vlastnej skusenosti, naozaj to chce cas.
Na tvojom mieste skusim toto:
1) pozri si rozne techniky skladania poharikov, napr. tu

https://www.youtube.com/watch?v=Nt6L-POE-b0

Mozno zistis, ze pri niektorom sa ti poharik roztvori lahsie. Ked si ho vlozis dnu, treba nim trosku manipulovat, ja si ho zvyknem pootocit do stran, aby som mala istotu, ze sa otvoril a potom este prejdem prstom okolo jeho okraja, ci je naozaj otvoreny (a niekedy zistim, ze ste nie).
2) uisti sa, ze si ho zakladas spravnym smerom. Krcok maternice NIE JE rovno smerom nahor, ale skor dozadu a nahor (smerom ku chrbtovej kosti). Ak si ho zavadzas nespravnym smerom, krcok maternice jednoducho nie je nasmerovany dnu do poharika (mne toto odpada, ja mamkrcok tak nizko pri menstruacii, ze presne viem, ci ho mam alebo nemam "v pohariku"). Ak vies po anglicky, toto je dobre video

https://www.youtube.com/watch?v=qLPBZz3uJEg

a toto

https://www.youtube.com/watch?v=8qEaCn2w9Y4


a celkove, ta autorka ma vela velmi poucbych videi o poharikoch.
3) kde sa nachadza tvok krcok pri menzese? Ak je velmi nizko, a poharik privelky,moze sa ti stat to, ze poharik sice dostanes dnu, ale na jednej strane splasnuty, takze vlastne preteka po strane (to bol moj pripad). Ale kedze mas Melunu M, co je jeden z najmensich, skor si myslim, ze toto nie je tvoj pripad.
Ja by som si naozaj overila - ci ho zakladas spravnym smerom, aby bol nasmerovany na krcok + vybrala by som si taku skladaciu techniku, pri ktorej sa poharik otvori ľ skontrolovala prstom, ze sa naozaj cely otvoril a ak nie, este nim potocit a pod., aby sa otvoril.
4) ak ti bude vacsinou pretekat aj po 3 mesiacoch, myslim, ze problemom by mohla potom byt velkost poharika -
resp. ze ho potrebujes sirsi...

Snad ostatne zienky tu napadne aj nieco ine...

tinnka9
14. srp 2011

@lupena ja mam presne ten isty problem ako ty 😠 . mam ladycup uz 2.mesiac, ale ja necitim ziaden podtlak pri vyberani, vybera sa mi az moc lahko a preteka, hoci vovnutri toho moc nie je 🙄 . a velkost mam ten vacsi 😒

lupena
14. srp 2011

@tinnka9 aj ja mám ten najväčší.. ako ja cítim podtlak.. ale on sa vytvorí až keď ho vyberám a vtedy sa to tam podľa mňa aj vyrovná. Inak jedna baba mi vravela, že ho tam treba dávať suchý a práve ma napadlo, či to neni blbosť.. a či neni problém v tom, že ho tam dávam suchý... lebo veď na čo by sa k tomu predával tie lubrikanty, či čo to je?
@simsalabim díky za rady.. a mám melunu L.. čo je vraj skoro najväčší na trhu. inak keď nad tým rozmýšľam možno ho naozaj vkladám smerom hore.. kolmo no zem.. nejako som si to neuvedomovala.. vyskúšam to keď si ho budem meniť. Napríklad dnes poobede (dala som si pre istotu aj vložku) som bola štyri hodiny mimo domu... došla som domov vyše polky pohárika a pár kvapiek na vložke... nechápem.. Ty nosievaš vždy pre istotu vložku? vieš sa teraz na neho 100% spoľahnúť? ako dlho ho používaš? a to video o technikách som videla.. a skúšala som len to prvé a druhé.. teda tie dve možnosti.. a po anglicky neviem...

simsalabim
14. srp 2011

@lupena tak to som v zivote nepocula/necitala, ze davat dnu poharik suchy 😖 Ide to vobec? Ja si svoj navlhcim vodou a tak ho davam dnu, suchy teda rozhodne nie, viem, ze niektore zeny pouzivaju lubrikacny gel.... Ak sa ti vytvori podtlak az ked ho vyberas, to znamena, ze pri vkladani sa nevytvoril a teda nemoze velmi plnit svoju funkciu. Ked ho tam vlozis, naozaj sa neboj nim "pomixlovat", kym pocitis, ze tam ten podtlak je. Potom prstom prejdi okolo celeho poharika, ci je naozaj pekne otvoreny. Niektorym zenam vyhovuje jedna skladacia technika, inym druha....vacsina ma svoju oblubenu a ta im funguje. Napr. mne vobec nefunguje zlozenie poharika "do C" a pritom je to jedna z najcastejsich...Takze skus ich viac podla toho videa, mozno ti niektora sadne. Ja som tiez pocas 3 mesiacov skusila rozne techniky, trochu to trva, lebo ved menzes zena nema kazdy den v mesiaci, ze ano...Nehanbi sa poriadne si pred tym siahnut dnu a zistit, kde ten krcok vlastne mas. Posva smeruje naozaj smerom dozadu a nahor, smerom ku chrbtu, nie hore ku pupku. Krcok maternice akoby trci smerom do posvy kolmo zhora.
A k pretekaniu - no ja niekedy pocas menstruacie nosim slipovu vlozku, ale nie vzdy, v lete v horucavach bezne aj spim uplne naha 😝 takze pohariku verim. Slipovu vlozku mam v moj najsilnejsi den, vtedy krvacam velmi intenzivne a moj poharik - Meluna M- ma malu kapacitu, musim ho par hodin vylievat kazde 2 hodiny (nastastie toto silne obdobie je vzdy cez den, nie v noci). Vtedy sa mi stava, ze par kvapiek na tej slipovej vlozke je, v niektore cykly cely ten moj silny den a v niektore vobec - nechapem, preco, ale niekede som citala, ze to je sposobene tym, ze krcok sa pohybuje a v niektore cykly je akoby trosku inak ulozeny ci co 😝 Ale ze by som pretekala tak, ze by mi bolo treba ozajstnu vlozku, to teda nie, ved naco by som potom mala poharik??? Ak ti to preteka takto, tak som si 100% ista, ze je zle vlozeny, bud zlou technikou, alebo anatomicky proste nesadol ten typ/tvar/velkost.
A inak - niektori vyrobcovia pisu, ze poharik je plny a treba ho vyliat, ked je naplneny "do polovice". Rozhodne ho treba vyliat vtedy, ked sa obsah uz blizi k tym dierkam co su pri okraji. Ja to vtedy zvycajne pocitujem ako take zabublanie vnutri - vtedy v ten moj jeden "silny den" viem, ze je cas utekat ho vyliat a rychlo. V ine dni uz tak nekrvacam a menim ho 2-3x denne, bez pretekania....
Ja by som sa nevzdavala, naozaj to chce cas, cvik, oboznamit sa so svojim telom a tak....
Poharik pouzivam cca 4 roky, mozno dlhsie, neviem, nepamatam si uz.

lupena
14. srp 2011

@simsalabim vyskúšala som to teraz v sprche a myslím, že som si ho vložila dobre, tak som zvedavá..🙂 ako určite ho nechcem prestať používať.. aj keď som už pravdupovediac nad tým rozmýšľala, že som si vybrala asi nevhodný a ďaľší už kupovať nebudem.ale zatiaľ bojujem..🙂 strašne som nadšená pre tú myšlienku.. pretože mám po pôrode veľmi divnú mrzku.. prvé dva dni skoro nič.. no teda nič, nič.. potom zo mňa "vystrekne" kopa krvi a zas nič.. takto to mám aj druhý.. neznášam vložky, ale nosiť tampóny, aby som si ich menila "čisté" mi príde blbosť... no a potom mám dva dni také, že tampón super mi vydrží tak max 2 hodiny a v noci môžem spať len s vložkou always night, či ako sa to píše..🙂 a aj to niekedy pretečiem.. švagriná sa mi vždy "smeje", keď ich kupujem, že ona pleinky nenosí.. a mne niekedy nestačia ani tie...

caramilla
15. srp 2011

@raci Už všechny otázky zorpověděla @simsalabim 😀
Soft verze je měkká a hůře se může rozvinovat, já jsem se to musela trochu naučit, ale během prvního zavádění jsem to vychytala. Je třeba volit sklady, které nejsou složeny jakoby dovnitř do kalíšku, skládám sklad (teď nevím jméno), který je složen směrem ven a po zavedení dovnitř ho prstem zespoda "pošlu nahoru" a krásně se mi rozvine i soft a to jsem začátečník (pouze 1 cyklus s kalíškem🙂. Určitě to za to stojí se trochu potrápit u prvního zavádění, protože třeba vyndavání je úplná pohoda. S kuličkou jsem to dala napoprvé úplně v pohodě, bez rozlití, nervů, že to nepůjde ven. Krásně se to chytí a vytáhne, krásně se to vevnitř dá složit, aby to nebolelo.
Volila bych s úchytem, basic bych pro začátek nevolila, mě meluna vyjede hodně vysoko a já bych jí nevyndala bez toho držátka, kulička je pro mě ideální, je malinká, není cítit, netlačí, nedře a skvěle se za ní chytne, neklouže, nevysmékává se. Jsem z toho kalíšku nadšená. Mám největší velikost a vůbec ho necítím.

caramilla
15. srp 2011

@lupena Já s Melunou soft taky bojovala s rozvinováním a fungoval mi až sklad diamond (udělá se takový kosočtvereček s tím cípem ven) zavedu a pak zespoda pošlu cíp nahoru a krásně se mi rozvine.
Větší pohárek než meluna je Yukki největší velikost.
Rozvinování určitě potrénuješ🙂 Já mám hodně silnou menzes a použvám Melunu L v pohodě🙂

Jinak já jsem při menzes tak vlhká tím vším, že klidně bych se nebála ho zavést i na sucho. Ale většinou ho mám mokrý, protože ho před tím meju nebo sterilizuju, takže na sucho to ani není příležitost🙂

Hodně zdaru!

caramilla
15. srp 2011

@raci Ano bych se nebála velikosti L. Taky jsem se lekla, že je to velkej krám a že to tam nenarvu, ale jsem teď moc spokojená, fakt se to nezdá, je to jak nic tam vevnitř pak. A jsem ráda, že mi to neprotéká a hodně to pohltí 😀 . Chtěla jsem M, ale ten s kuličkou v soft neměli, tak jsem vzala L a bylo to řízení vyšší moci! 😀 😀 😀

pifina
15. srp 2011

@lucie777 ja mam mooncup a tiez som mala par krat problem s tym, ze sa poharik otvoril, ale nebol podtlak ... teraz sa mi celkom osvedcilo po zavedeni poharika trochu zlahka postlacat okolo dna, ono cez tie male dierky vyjde prebytocny vzduch a potom tam ten podtlak fakt vznikne 😅
@lupena v case najsilnejsieho krvacania nosim slipovku aj ja, nie preto, ze by pretekal samotny poharik, ale skor preto, ze pocas vymeny poharika sa "zaspini" zvysok a to spinenie je vlastne z toho ... niektora zienka to riesila tak, ze pred nasadenim poharika pouzila tampon na "vycistenie" ... ale mne staci slipovka, ide fakt o mini spinenie 😅

lupena
15. srp 2011

@caramilla to si musím pozrieť ten diamond ako sa to skladá. idem hneď na to. Aj ja mám brutál silné, tak som zvedavá
@pifina jasné, no som zvedavá. ale inak od včera večera, keď ho nedávam napriamo v pohode som o.k... tak dúfam, že to tak bude pokračovať a nezakríknem to..🙂

lll.mmm.
24. srp 2011

@laylala Ahojky, měla jsem stejný problém, kalíšek strašně smrděl. byla jsem z toho nešťastná, koupila jsem si i ty sterilizační tablety Milton. Ty sice pomohly ale po prvním použití kalíšku tady byl ten smrad znova. Takže jsem z anglických stránek mooncupu poslala dotaz čím to může být a co s tím. Odpověď byla taková: důvodem může být za 1) kalíšek byl v pochvě déle než 4-8 hodin (což byl můj případ - vymývám jen ráno a večer, ale dříve nikdy nesmrděl tak nevím..), 2) kalíšek se vyvářel v hrnečku kde byly zbytky jídla, 3) možná máš nějaký gynekologický zánět . Potud tedy příčiny. No a rada jak se toho zbavit byla právě ponořit kalíšek do toho sterilizačního roztoku (např. ty tablety Milton co mám já). Každopádně jsem si na ten smrad musela taky zvyknout protože jak už jsem psala, sterilizace pomohla jen do prvního použití kalíšku. Zajímavé je, že po čase zas už nesmrděl... jediná rada je, hodit ho pokaždé když páchne do toho sterilizačního roztoku. Nebo k němu prostě nečuchat🙂)

marecka
1. zář 2011

ahojte 🙂 som rozhodnutá kúpiť si kalíšok, ale neviem, akú značku a akú veľkosť. Mám 27 rokov, som rok po pôrode a myslím, že roztiahnutá moc nie som, nakoľko sa s mužom až tak veľmi ..ehm 😅 ...nestretávame 😝 čo by ste mi poradili? Nemám teraz moc čas prečítať diskusiu. Zaujal ma ten meluna kvôli cene, ale som voči lacnejším verziám skeptická. DOteraz som bola rozhodnutá pre mooncup. Ďakujem.

caramilla
2. zář 2011

@marecka Záleží na dvou věcech - síla menstruace a položení děl. hrdla při menzes. Vyšší položení hrdla / silnější menzes větší kalíšek. Já mám hodně silnou menzes a mám MeLunu L a na první dva dny si musím pořídit Yuuki, ten je ještě o něco větší, nestíhám vylévat🙂
Určitě se neboj velikosti, ztratí se to jako nic. Pokud nemáš hodně nízko položené děl. hrdlo.
MeLuna je perfektní, jsem z ní nadšená, skvěle se vymývá, neuvěřitelně perfektně se vyndavá (za tu kuličku - skvěle se to chytne a při nošení absolutně necítím), takže za sebe určitě doporučuju. Varianta SOFT je měkkoučká, ale trochu budeš muset pocvičit zavádění. Doporučuju Diamond sklad, s tím jediným mi to jde rozvinout dobře.
Pro snadnější zavádění doporučuji tu tužší verzi MeLuny (ta je furt měkčí než Moon).
Až budu mít srovnýní s Yuuki při další menzes, tak sem napíšu🙂

marecka
2. zář 2011

@caramilla dakujem 🙂 skor nez si odpisala, som si objednala melunu M, nie soft, tu klasiku.

stuvik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
caramilla
3. zář 2011

@marecka 🙂 Tak pak napiš zkušenosti🙂 Jestli nemáš moc silnou menzes, tak bude super, si myslím🙂

lupena
16. zář 2011

čaute baby.. tak kalíšok používam druhý menzes a musím povedať, že som sklamaná.. mám meluna soft L, čo je takmer najväčší kalíšok na trhu a vydrží mi 2 hodiny počas najsilnejšieho menzesu.. Alebo len ja mám taký silný menzes? ako mám ho po pôrode mega, ale myslím, že viac ľudí to tvrdí..🙂

sussanah
17. zář 2011

@lupena no ja taky s kaliskem vydrzela ty prvni dny max 3h, protoze to proste bylo hoooodne silne. Ale zase to bylo porad lepsi nezvlozka nebo tampon, to bych sedela na zachode v podstate porad 😖 Takhle jsem diky kalisku zvladla i dovuc u more. Sice jsem fakt co 2-3h behala na zachod vymenovat, ale porad lepsi nez sedet na dece s rucnikem kolem pasu..

lupena
18. zář 2011

@sussanah no ja neviem, ale mne super tampon vydrží dve hodiny.. takže rovnako ako ten kalíšok.. a tie dve hodiny sa na neho môžem spoľahnúť lepšie ako na kalíšok...a druhá vec je, že som mala po menzese svrbenie zvonku.. čo pri krámoch bežne nemávam. asi preto, že som si ho menila v práci, kde sa nedá spáchať až taká hygiena pri výmene ako doma (samozrejeme pred tým som si ruky umyla).. takže moja skúsenosť? do práce v silných dňoch určite nie

simsalabim
19. zář 2011

@lupena ja v prve 2 dni tiez musim poharik vylievat casto - kazde 2 -3 hodiny. V ostatne dni mi staci rano a vecer.