Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

ikke
22. srp 2008

keby bolo to riziko naozaj take velke, urcite by sa na tejto stranke nasla aspon jedina jedna zena, ktora by takuto otravu zazila. zatial som tu ale o takej (nastastie) nepocula... 😉 a to su tu uz aj naozaj dlhorocne pouzivatelky kaliska, ktore ho ani nemaju z vyvaratelneho silikonu a cistia ho akurat tak lactacydom...

elitera
22. srp 2008

lenkalenka, zatím jsem neslyšela o jediném případu, kterého se obáváš (a vzhledem ke "kontroverznosti" kalíšku by se to pěkně rozmázlo) a hlavně, pro mě mluví zejména to, že jsem se zbavila těch pitomých mykóz. Řekla bych, že určitá dávka obezřetnosti je samozřejmě vhodná snad u všeho, ale chtělo by to trochu racionality a nepodléhat každý poplašný zprávě.

herminka
22. srp 2008

Mě trochu zvedlo ze židle, že ta sestra srovnává cenu kondomů a kalíšku - uznávám, že to asi trochu byznys bude (ale zase tam jsou mimo cenu výroby i náklady na dopravu, distribuci apod.),, ale ona srovnává dvě funkčně a materiálově odlišné věci 😒

valka
22. srp 2008

kocky, s tymi kondomami - ved su na jedenkrat...ked sa budu dat pouzivat 10 rokov, to uvidite, ako porastie ich cena 😀 proste veci dennej spotreby musia byt dostatocne lacne na to, aby ich ludia bezne kupovali...ekonomia nepusti 😅
ja som zvedava, uz mam jeden kalisok - ale nastastie kamoska este po porode neprisla 😀

kili
22. srp 2008

ako cena kališku je fakt premrštená, kludne by mohol stáť polovicu. Ale ide o to, že je predajnosť moc malá na to, aby to zaplatilo ich náklady a tak musí byť cena vyššia.
ale taký kondom, čo by vydržal 10r, teda možno by našiel uplatnenie 😀

claire
22. srp 2008

Já myslím, že je to jako s léky - novinky jsou drahé (snaží se zaplatit patent a vývoj) a časem to klesá, jak se objevuje konkurence...

Kalíšek používám 14. cyklus a náklady už se mi vrátily (i při slabé MS) 🙂)

mimakro
22. srp 2008

Tak som si prečítala ten článok a je tam zopár diskutabilných vecí. Napr. vymieňanie katétra v nemocnici. V nemocnici sa objavujú špeciálne odolné baktérie (vo veľkej väčšine multirezistené), ktoré vyvolávajú tzv. nozokomálne ochorenia. Takéto baktérie v domácnostiach nie sú. V nemocnici je totiž viac chorých a tým aj imunitne oslabených osôb a preto je to pre ne raj. Čo by už v domácnostiach robili, keď by sa nemali kde množiť? Preto je riziko nákazy a následne rozvoja ťažko zvládnuteľnej infekcie v nemocnici niekoľkonásobne vyššie. Pri bežnej manipulácii s kalíškom zdravou osobou, ktorá si predtým umyla ruky, je riziko infekcie mizivé. Ako som písala, predtým, než krv opustí telo, má iba bakteriálnu flóru tela. Stačí si pričuchnúť k použitej vložke a k použitému kalíšku. Hneď budete vedieť, na čo myslím. A k tým prasklinkám. So silikónom je to tak, keď sa tam objaví mini prasklinka, tak sa veľmi rýchlo zväčší a vtedy už nikto takýto kalíšok používať nebude. Okrem toho sterilizácia varom býva dôkladná. Ako ste už niektorá písali.

endel
22. srp 2008

Už mi došel kališek Lunette a dokonce dřív než MS, ale mám pocit, že i když ho složím na čtvrtiny tak ho tam nenarvu 😨

kili
22. srp 2008

endel, narveš 😉

emjee
22. srp 2008

narves 😉

hana_r
23. srp 2008

Každá narve 😀 Ale na čtvrtiny je nejširší, mě moc nevyhovovalo. Používám skládání punch-down, to je na začátku užší. Tady máš způsoby skládání: http://community.livejournal.com/menstrual_cups...

claire
24. srp 2008

Proleze tam dětská hlava, proleze tam kousek silikonu 🙂

endel
25. srp 2008

Hlava sice prošla, ale byla jsem pěkně potrhaná 😀 Hana_r díky za ty sklady ani mě nenapadlo, že může být jiný způsob.

sacvi
25. srp 2008

Přeji krásný den, chtěla bych Vás poprosit o radu..chtěla bych si taky pořídit kalíšek ale na netu jsem našla různé druhy : LadyCup, PinkCup, Mooncup, Lunette, Divacup, Softcup..jak si mám nebo podle čeho vybrat?? 😅

claire
25. srp 2008

Sacvi, nalistuj pár stránek zpátky 🙂

hana_r
25. srp 2008

http://www.menstruacnikalisek.cz/Jakouvelikost/... tady najdeš porovnání kalíšků. PinkCup a LadyCup jsou ty samé, akorát PinkCup je růžový. SoftCup je jednorázový kalíšek a zavádí se úplně jinak než ostatní, takže to není ani na otestování.

quika
26. srp 2008

Aj ja uvazujem nad mooncupom, ale cena ma zatial bezpecne odradila ☹ nechcem to porovnavat s kondomami, ale napr. taky silikonovy cumlik na detske flasky je asi rovnako velky kus silikonu, este hrubsi, a stoji par desiatok Sk. a tam musia este davat vacsi pozor na tvar a presne vypracovanie. navyse v USA stoji mooncup desatinu toho co tu - napr. http://www.brandnamesupplements.com/miscellaneo... lenze tam uz to funguje nejakych 15 rokov, takze sa nepriplaca za novinku. takze zatial cakam na zlacnenie 😒

ikke
26. srp 2008

quika 🙂
cumlik na detske flasky je urcite tensi, nez kalisok
detsky cumlik sa vyraba urcite v podstatne vacsich mnozstvach nez kalisok a pouziva ho urcite viac spotrebitelov 😉

ale mas pravdu v tom, ze urcite by mohol byt lacnejsi, aj ked s USA by som to neporovnavala, lebo tam je kde-co lacnejsie, ale ked si to odtial nechas poslat vo EU, zaplatis taku dan, ze to mas mozno za jedno...

inak navratnost takej investicie je podla mojho priblizneho rychleho prepoctu asi 1 rok, takze kym budes cakat na zlacnenie, uz si ho mohla aj preplatit 😅

bora.b
26. srp 2008

ta hrozne levna cena je velkoobchodni (ale hodne velkoobchodni)! primo na strankach vyrobce stoji 35$
a mooncup z anglie je taky tak drahy proto, ze tam je draha pracovni sila. kdyby se vyrabely kalichy v cine, byly by levne 😉 ale nejspis nekvalitni ☹
ceny v evrope nejsou s priplatkem za novinku 😀 neco takoveho neni, je to navysene o postovne a clo a to neni sranda

kili
26. srp 2008

bora, keby boli vyrábané v číne, nemusia byť nekvalitné, ide najmä o riadenie. Aj adidas sa robia v číne.
myslím, že keby spravili normálny marketing, reklama..., tak by ešte aj zlacnel. Takto ústnam/písomným podávaním sa šíri pomaly a to ich predražuje.

hana_r
26. srp 2008

No jo, šíří se to pomalu a ještě k tomu to kazí různé "odborné" články v časopisech ☹

quika
26. srp 2008

mna laka hlavne vdaka tomu ze mam velmi slaby menzes, spotrebujem asi 5 tamponov za menzes aj to ich vyhadzujem "poloprazdne", preto mam pocit ze ma vysusuju. ale vzdy lepsie ako vlozky, staci jedna a mam mykozu 😠 no a menzes mam asi 6-7x do roka, tampony kupujem ani nie raz za rok v akcii 32ks za 40-45sk. uz som ich nekupovala ani nepamatam 😲 takze mooncup za tisicku ked vydrzi 10 rokov sa mi nepreplati vobec.

herminka
26. srp 2008

Quika, jasně, Tobě by se zaplatil za delší dobu, navíc u vás je drahý, u nás se dá pořídit i za 600 Kč. Já menstruuji asi 15x za rok a pokaždé jsem spotřebovala cca 1 a 1/4 balíčku vložek, tak se mi ta investice vrátila celkem rychle.

Informace o kalíšcích se šíří celkem pomalu, ale i tak se konkrétně Mooncup, který je u nás na trhu nejdéle, slevnil během cca 2 let asi o 200,- (stával myslím asi 850,- Kč).

quika
26. srp 2008

jasne, ja som v tomto dost extremny pripad 😀 mna dost stvu tie clanky, lebo teraz keby som manzelovi povedala ze ho chcem, tak by vdaka jednemu z takych clankov na mna pozeral asi dooost divne 😀 lenze on sedi na ucte 😠
u vas na vbavlnce.cz stoji 490, lenze postovne je draheee a ceska koruna teraz tiez 😠 tak zatial cakam a asi raz neodolam lebo uz po nom poskulujem vyse roka 😀

kili
26. srp 2008

quika, je to síce premrštená cena, ale tá výhoda je neprekonateľná a cena si myslím, že v takom prípade nehrá rolu. Myslím, že keď si ho kúpiš, nebudeš ľutovať 😉

quika
26. srp 2008

jaj kili ani nehovor vies ako tazko uz odolavam? 😀 😕 ako sa zatvarili vasi chlapi na mooncup? ja netusim ako by som to tomu mojmu vysvetlila 😖

hana_r
26. srp 2008

Můj se smál, že mi radši koupí za 100 kýbl v tescu. Ale koupil mi ho na narozky, lépe řečeno, já ho objednala a on zaplatil. Ale přednesla jsem mu všechny výhody, proč je lepší, než tampony, tak to tak bere. Kalíšek snáší líp, než moje látkové vložky, které používám na noc 😀

herminka
26. srp 2008

Quika, já jsem předem manželovi neohlašovala, že si chci koupit kalíšek (asi jsem potvora manželka, že? 😀), myslím si, že mu do mé MS tak moc není 😀 Když ho pak viděl na šporáku vyvařovat, vysvětlila jsem mu, oč jde, a jaké to má výhody, a tím to haslo. Bavíme se s manželem o všem, ale toto je věc, pro kterou chlapi nemají až tolik pochopení.

quika
26. srp 2008

herminka, tak t osi riadna potvora 😀 aj ja by som to tak spravila, nebyt nasho nestastneho spolocneho uctu 😠 v podstate mam sancu ze si cele mesiace nic nevsimne 😕

emjee
26. srp 2008

moje drahe, ja som si kupovala mooncup v aprili 2006 a vtedy ma aj s postovnym na slovensko vysiel presne 1352,50sk, takze urcite zlacnel 😉
moj drahy tiez zo zaciatku nechapavo krutil hlavou, ale ked som mu vysvetlila, kolko usetrime na tamponoch, tak mu je to vlastne jedno, ved je to moja ms 😀